Напускане на работа и отпуска

  • 9 101
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 38
Здравейте. Казусът е следният: Работата е държавна и изисква 30-дневно предизвестие при напускане. Имам около 20+ дни неизползван годишен отпуск. Ако подам молба в края на март, за да съм освободена до 1-ви май, мога ли да си пусна отпуската след това и целия април да не работя?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
Може, ама отпуската и работодателят трябва да ти я "пусне".

# 2
  • Мнения: 6 618
можеш, но ръководството не е длъжно да ти разреши отпуск. ако не ти одобрят молбата, ще трябва да си отработиш предизвестието, а при напускането ще ти изплатят обезщетение за неизползвания отпуск. ако пък не искаш да си отработваш предизвестието ще трябва да платиш обезщетение за неспазено предизвестие (заплатата ти за 1 месец), което може да се прихване срещу обезщетението за неизползван отпуск, което ти дължат, т.е. да не си разменяте пари и да напуснеш веднага.

# 3
  • Мнения: 38
Значи или подавам молба в края на март, отработвам предизвестието април и получавам заплата;
или рискувам и подавам молба без предизвестие в края на април и не получавам пари. Длъжни ли са на обезщетение за неизползвана отпуска по принцип? Че с големи мъки си пускам и 3 дена, дори от мин. година имам неизползвани...  Naughty

# 4
  • София
  • Мнения: 9 517
Тези 20 дни, ако са за 2017 г., няма да ти се изплатят всичките - изплащат се само полагаемите ти се дни за реално отработеното време от тази година, т.е. примерно за 3 месеца са 5 дни.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Имаше една точка в КТ, че отпускът по болест не влиза в срока на предизвестието. Не знам дали същото не важи и за годишен отпуск. Провери за всеки случай.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
В срока за изпитване не влиза, не в срока на предизвестието. Срокът на предизвестието си тече по време на всякакъв отпуск.

# 7
  • Мнения: 29 746
Има само една тънкост. Ако искаш да напуснеш без предизвестие и да платиш обещетение на работодателя за неспазване срока на предизвестие, напускането става реално, само след като си платиш сумата, т.е. ти си плащаш, колкото ти изчислят, че дължиш, получаваш приходен ордер и документи по напускането, а чак след това ти се изчислява неизползвания отпуск и ти се изплаща.  Peace

# 8
  • Мнения: 6 618
Натали, тя може да направи изявление за прихващане срещу сумата, която ѝ дължат за неизползван отпуск.

# 9
  • Мнения: 29 746
Натали, тя може да направи изявление за прихващане срещу сумата, която ѝ дължат за неизползван отпуск.

Възможно е, но предполагам, че само със съгласие на работодателя. Обикновено при подобен вариант на напускане заяждането е голямо и може да искат парите да се внесат, а после да й се преведе дължимата сума. Основанието е, че в момента на напускане, все още сумата за отпуск не е изчислена, а и тя е дължима с плащането за последния месец, което обикновено е по-късно.

# 10
  • Мнения: 6 618
това не е основателно оправдание. сумата за неползвания отпуск става дължима в момента на напускането (прекратяването на трудовия договор). подобни обяснения са “мижи да та лажа“.

# 11
  • Мнения: 29 746
Аз знам, че е така, но дали авторката ще е в позиция да спори? Ако си е намерила по-добра работа и не искат да я освободят!?!

Една позната си намери работа и искаше да я пуснат без предизвестие. Казаха й - не може, няма кой да те замества. Тя им казала, че ще си пусне болничен и пак няма да е там, пак няма да работи. Да не я спират, просто да си стиснат ръцете. Шефът й обаче казал, че, като иска да си взема болничен - не е проблемът, че няма да я има, но той няма да я освободи, просто за да не може да почне на новото място! /как може тя да си позволи да напуска Великата фирма с още по-Великия шеф!!!!!! Такава работа нямало никога да си намери повече..../ Mr. Green
Тогава се принуди да си плати, за да не изработва предизвестието и да почне на другото място.... Peace

# 12
  • Мнения: 6 618
предизвестието си тече независимо дали дамата е ползвала болнични или не.  Peace т.е. нейният вариант си е бил напълно ок, просто не е била наясно и са я преметнали. шефът не я освобождава, в момента, в който изтече предизвестието, тя си е свободен електрон. ако великият шеф не регистрира прекратяването на трудовия договор в нап, проблемът си е негов, той ще отнесе глоба.

# 13
  • Мнения: 29 746
Въпросът е, че тя е искала прекратяване на договора преди да изтече предизвестието. Той не е длъжен да се съобрази с нея и не го е направил. Докато не напусне старата работа, не може да сключи трудов договор на новото място.
Ако е в болничен, все още се води в трудови правоотношения със стария работодател.  Peace

Той просто е искал да й направи мръсно и да не може да почне на новата работа!

# 14
  • Мнения: 9 050
Значи или подавам молба в края на март, отработвам предизвестието април и получавам заплата;
или рискувам и подавам молба без предизвестие в края на април и не получавам пари. Длъжни ли са на обезщетение за неизползвана отпуска по принцип? Че с големи мъки си пускам и 3 дена, дори от мин. година имам неизползвани...  Naughty

Това "дори от миналата година имам неизползвани" оставя впечатлението, че тези 20+, за които говориш са основно от тази година. Ако това е случая, нямаш право на всичките 20 дни, а ако случайно ти разрешат все пак да ги ползваш, на следващото работно място няма да имаш право на отпуск до края на годината.
Това го имай предвид и като си смяташ обезщетението. То няма да е за всичките 20 дни на тази година.
За другото са ти отговорили. Може, но ако ти разрешат.

# 15
  • Мнения: 29 746
Дните платен отпуск се изчисляват пропорционално на отработеното време. Ако напускаш от 1 юли например, имаш право на 10 дни. Ако си използвал например 4 дни, ще ти се платят другите 6.

Ако обаче си използвал 12 дни дотогава, работодателят пие една студена вода за тези 2 дни или пък те кара да си ги отработиш. Може и да ти удържи надницата за два дни, което не е законно, но..... Crazy

На новата работа имаш право на отпуск отново пропорционално. Ако почнеш от 01 октомври, ще ти се полагат 5 дни за годината.  Peace

# 16
  • Мнения: 9 050
Не е точно така. Ако на първата работа си използвал повече от пропорционално полагаемите ти дни, на следващата имаш право само на останалите до 20 (освен ако новата фирма не дава повече дни отпуск). Ако новата фирма все пак ти начисли пропорционално дните, можеш да си ги ползваш. Но това си е решение на фирмата.
В примера по-горе, ако започне нова работа през октомври, но на старата работа е използвала всичките си дни, на нивата имат право и да не и начислят отпуск за тази година.

# 17
  • Мнения: 29 746
....и в новата работа как точно ще знаят колко отпуск си ползвал на старата?

# 18
  • Мнения: 9 050
Питат. Често изготвям такива служебни бележки.
Те могат и да решат да не питат и направо да си начислят пропорционалното. Но законодателството изрично казва, че ако си използваш целият годишен баланс при единия работодател, нямаш право на отпуск за същата година при следващия. Понеже често не може да се разчита служителите да си казват, че нямат право на отпуск, новите работодатели често изискват такива бележки.
Аз лично, първо гледам трудовата книжка. Ако има вписано обезщетение за неизползван отпуск, тогава е ясно, че не е използван целия отпуск. Ако няма, питам служителя и после вече карам на доверие. Но също ми се е случвало да поискам бележка от предишния работодател.

# 19
  • Мнения: 38
Благодаря на всички за съветите! Simple Smile
Всъщност отпуската ми е 2 дена за 2016 г. и 25 дена за 2017 г.
Разбирам, че ако не си пусна отпуска след предизвестието, както най-вероятно ще направя, ми се полага обезщетение за 2-та дни от 2016 г. и отпуска за 4 месеца от 2017 г., тоест 25/12 = 2,08 х 4 = 8,3 дена. Закръглено става обезщетение за 10 дена. Поправете ме, ако греша.

Отделно искам да попитам: Когато фирмата отпуска пари за служебни вещи на служителя (облекло, обувки, очила и др., взети по негова лична мярка), при напускане ще си ги иска ли или трябва служителят да си ги заплати и да останат при него? Сещате се накъде бия.  Whistling

# 20
  • Мнения: 29 746
Зависи какво е записано в договора - може да иска изплащане на остатъчната стойност, някои пък искат дори пълната стойност на облеклото, други - връщане, може и да ти останат дрехите за теб без да плащаш. Трябва да го провериш. Питай колегите как се е случвало преди.  Peace

# 21
  • Мнения: 38
В основния и допълнителните трудови договори нищо не е упоменато. Всяка година се отпускат едни (немалко) пари за облекло, но те идват от КНСБ. Едни очила за компютър ни дадоха пари да си купуваме също, макар че моите са без диоптер, но май не са от КНСБ. Та ме интересува трябва ли да ги връщам, изобщо ще ги вземат ли? Искам да съм подготвена за всички гадости, които могат да ми сервират, за да ме набутат.

# 22
  • Мнения: 38
http://lex.bg/laws/ldoc/-549441536/

Раздел 6, чл. 27 (3) Когато държавният служител напусне, той възстановява получената сума за представително работно облекло, установена пропорционално на неотработените месеци за годината.
Сиреч? За 2016 г. май месец получихме парите... Grinning

# 23
  • Мнения: 9 050
Нещо се обърках аз. Ти държавен служител на служебно правоотношение ли си? Или си на трудов договор?  Че пишеш за трудови договори, а после цитираш текстове за държавни служители....
Иначе, аз за съжаление пак няма да се съглася, но обикновено тези правила са общи и се уреждат в правилник на предприятието, а не в индивидуалните трудови договори.

# 24
  • Мнения: 38
Нещо се обърках аз. Ти държавен служител на служебно правоотношение ли си? Или си на трудов договор? Че пишеш за трудови договори, а после цитираш текстове за държавни служители....
Иначе, аз за съжаление пак няма да се съглася, но обикновено тези правила са общи и се уреждат в правилник на предприятието, а не в индивидуалните трудови договори.
Моя е грешката с линка.  Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 6 009
Въпрос към авторката - защо си мислиш, че ще те "набутат"?
Като държавно звено те са доста по-засегнати от евентуален конфликт, защото са публични, а не сульо и пульо решили да си отварят ООД и да се подиграват с хората.

# 26
  • Мнения: 35
Ако на първата работа си използвал повече от пропорционално полагаемите ти дни, на следващата имаш право само на останалите до 20 (освен ако новата фирма не дава повече дни отпуск).
Това къде е регламентирано?

# 27
  • Мнения: 9 050
Ако на първата работа си използвал повече от пропорционално полагаемите ти дни, на следващата имаш право само на останалите до 20 (освен ако новата фирма не дава повече дни отпуск).
Това къде е регламентирано?
В нормативната уредба. Защо?

# 28
  • Мнения: 63
Ако на първата работа си използвал повече от пропорционално полагаемите ти дни, на следващата имаш право само на останалите до 20 (освен ако новата фирма не дава повече дни отпуск).
Това къде е регламентирано?
В нормативната уредба. Защо?
Иска ми се да го прочета в оригинал. Би ли посочила къде да го направя?

# 29
  • Мнения: 9 050
Да, стига да споделиш защо. Иначе - нормативната уредба по този въпрос не е безкрайна. Можеш да си поровиш.

# 30
  • Мнения: 63
Да, стига да споделиш защо. Иначе - нормативната уредба по този въпрос не е безкрайна. Можеш да си поровиш.
Очертава ми се възможност за смяна на работата и искам да съм наясно по въпроса. В Наредбата за работното време, почивките и отпуските намирам само това:

Чл. 33. (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато работник и служител с придобито право на отпуск премине на работа в друго предприятие, за календарната година на постъпването той ползува платен годишен отпуск пропорционално на прослужените месеци в това предприятие.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато след ползуване на платения годишен отпуск в пълен размер трудовото правоотношение се прекрати в същата календарна година, работникът и служителят не дължат обезщетение на предприятието за частта от отпуската, за която не са отработили съответното време. До края на същата календарна година работникът и служителят нямат право да ползуват платен годишен отпуск освен ако за новата работа се предвижда отпуск в по-голям размер.
(3) (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.)

Къде мога да прочета обясненото от теб?

Последна редакция: ср, 29 мар 2017, 00:09 от magariinka

# 31
  • Мнения: 9 050
За съжаление, по-скоро ми се струва, че въпросът ти е от работодателска гледна точка. Ако започваше нова работа, щеше просто да питаш новия работодател какво ще ти начисли и толкова.
Не искам да съм неуслужлива, но ако съм права и просто искаш да начисли на някого по-малко отпуск, това си е в реда на нещата. Но ровенето си е твое задължение, за което ще си получиш и възнаграждението съответно.
Успех!

# 32
  • Мнения: 63
Не знам как стигна до горния извод.
Именно защото, ако новият ми работодател прилага това
Ако на първата работа си използвал повече от пропорционално полагаемите ти дни, на следващата имаш право само на останалите до 20 (освен ако новата фирма не дава повече дни отпуск).
ще бъда ощетена, затова питам.
Това, което цитирах от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, според мен означава, че ако не съм си използвала цялата полагаема отпуска на старото работно място, на новото трябва да ми начислят пропорционално до края на годината.
Да приемем, че до края на март съм ползвала 10 дни. От април започвам на ново място. Според теб на новото място до края на годината ми се полагат 10 дни. А според мен 15 дни. И на двете места годишният отпуск е 20 дни.
Май твоята гледна точка е работодателската.
Ако това в цитата е регламентирано някъде, наистина бих искала да го прочета и да не навлизам в излишни спорове, ако възможността за нова работа се осъществи.

# 33
  • Мнения: 9 050
Ощетена? Че при 20 дни годишен отпуск, няма да ти се получи да ползваш 25? Ако останеш на старата си работа, ще имаш право на 10 дни. Но на новата трябва да ти начислят 15, иначе те ощетяват....По твоята логика, ти на старата работа и 19 дни да беше ползвала, пак на новата ще искаш още 15 дни, защото 19 не са 20....
Забрави! Ако си толкова амбицирана да го прочетеш черно на бяло, намери си коментарите на Мръчков. Те ще те насочат. Аз наистина не бих подпомагала подобно поведение по никой начин. Винаги помагам на ощетени от работодателите си потребителки да защитят правата си. Но не и когато искат повече, отколкото им се полага.

# 34
  • Мнения: 4 711
Всъщност, тези дни не би ли трябвало да ги удържи работодателят?

И съответно, ако си използвала по-малко и няма да използваш полагащите ти се дни, да ти ги изплати?

При мен така се получи, бях използвала по-малко и ми ги изплатиха, като ми дадоха и документ, че и се полага още един, който ще ми бъде изплатен.

В конкретния случай, ощетен би бил работодателят.

# 35
  • Мнения: 9 050
Не. Когато ползваш по-малко, ти се изплаща обезщетение за неизползван отпуск. Но ако ползваш повече, не може да ти ги удържат. За сметка на разрешилия ги работодател си остават. Все пак, той е можел да не ги разреши. Wink

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
При по-малко ползвани спрямо колкото пропорционално се падат, разликата се изплаща. При повече - работникът не връща парите, но разликата не се ползва при новия работодател. Не го пише изрично, но идеята се извлича от написаното. Тоест ако на новото място се полагат също 20 дни, а питащата до април е ползвала 10, ще ползва още 10 за тази година. В това няма съмнение в практиката и теорията.
Ако на новото място се полагат 25 дни (което е рядкост извън бюджета) и до април е ползвала 10, а на новото място постъпи от 1 май, би трябвало според мен на новото място да ползва още 13 дни, тоест 10 + пропорционално на разликата от 5 в повече ( 5 : 12 х 8 ). Може и да греша, но според мен - толкова.

# 37
  • Мнения: 4 711
Хм, интересно. Не знаех за това.

Благодаря за информацията Simple Smile

# 38
  • Мнения: 63
Магдена, благодаря. Има логика, в това което си написала и явно така се процедира на практика почти навсякъде.
Нищо лично, благодаря и на теб. За мен нормативна уредба са Законите. И да, ако се абстрахираш от това кое светило, какво е казало и каква е общоприетата практика, ще видиш, че в описания хипотетичен случай работника има право да поиска 15 дни отпуск. Май има пропуск в закона. А не трябва ли закона да се прилага така както е написан?

# 39
  • Мнения: 9 050
Законът не може изрично да обхване всички възможни случаи, които могат да възникнат в практиката. Той задава рамката, насоката и духа на регламента. Оттам нататък, има различни способи за неговото прилагане. Има правилници, има съдебна практика, има тълкувания (разширително тълкуване например). Има и коментари. Както от практици, така и от законодателните органи. Не можеш да "се абстрахираш" от тях, защото те СА част от нормативната уредба. "Аз признавам само законите" е несериозно. Как шофираш тогава?

Това, че конкретен казус не е изрично описан в закона, не означава, че в закона има пропуск.

Служителят може и 50 дни да си поиска. Но по право му се полагат 10. КТ казва, че на година ти се полагат 20 дни, освен ако работодателят не реши да ти даде повече. Ти си ползвала вече 10. Остават ти 10. Това е общото положение, валидно за всяка ситуация. Кое точно е пропуснато?

Последна редакция: пт, 31 мар 2017, 07:37 от Нищо лично

# 40
  • Мнения: 38
Здравейте отново! Подадох предизвестие за напускане и имам 13 дни неизползван отпуск. Могат ли да ме принудят да си го взема насила, защото предпочитам да ми го изплатят и да стоя до края на предизвестието.

# 41
  • бургас
  • Мнения: 75
Здрaвейте!ММ беше нa борсaтa 5 месецa.Нaмери си рaботa и рaботи по трудов договор 1 месец.Искa дa нaпускa без предизвестие,a шефa му искa едномесечно предизвестие.Зaплaтaтa си я взе,и кaзa че не може дa рaботи повече тaм.Сегa му кaзвaт,че дължи половин зaплaтa.Вярно ли е?

# 42
  • Мнения: 9 050
Здрaвейте!ММ беше нa борсaтa 5 месецa.Нaмери си рaботa и рaботи по трудов договор 1 месец.Искa дa нaпускa без предизвестие,a шефa му искa едномесечно предизвестие.Зaплaтaтa си я взе,и кaзa че не може дa рaботи повече тaм.Сегa му кaзвaт,че дължи половин зaплaтa.Вярно ли е?
Възможно е, да. Ако не си отработи предизвестието, трябва да го заплати.

# 43
  • Мнения: 5
Здравейте. Мога ли след връщането си  от майчинство веднага да взема отпуска или е нужно някакво време , в което да работя преди да ми я отпуснат( имам натрупана доста)? Предварително благодаря!

# 44
  • Мнения: 9 050
Здравейте. Мога ли след връщането си  от майчинство веднага да взема отпуска или е нужно някакво време , в което да работя преди да ми я отпуснат( имам натрупана доста)? Предварително благодаря!
Можете, ако Ви разрешат. Говорете с работодателя. По принцип, натрупаната по време на майчинството, трябва да я използвате в рамките на тази календарна година. Има фирми, в които даже настояват майките първо да си изчистят старите отпуски и тогава да се връщат на работа.

# 45
  • Мнения: 5
Благодаря  bouquet

# 46
  • Мнения: 48
Здравейте аз искам да попитам имам от 2015та година 5 дни отпуск, имам от 2016та 10 дни и нали от 2017 та 20.
Сега си пуснах отпуск 5 дни от 2017та, защото ми казаха, че от 2017та 10 и тези от 2015 ще изгорят. Искам да попитам за давността на дните колко е. И от коя година е най- добре да си вземам отпуск, защото ми се струва че нещо не си е по реда

# 47
  • Мнения: 9 050
Две години е давността. Правилно са ти казали. Тези от 2015-та трябва да ги ползваш през тази година.

# 48
  • Мнения: 6 009
Как ще имаш от 2015 останали 5 дни и от 2016 10? Ако не сте се уговорили с работодателя да ти ги плати, при молба за платен отпуск не се ли ликвидират първо старите?

# 49
  • Мнения: 9 050
Не. Можеш да си избираш за коя година да ползваш отпуск. А неизползван отпуск не може да се заплаща, освен при прекратяване на договора.

# 50
  • Мнения: 10 593
А каква е логиката да не се изчистват пъро старите отпуски  newsm78

# 51
  • Мнения: 9 050
Много неща може да са причина за такова решение. Например, от текущата година можеш да прехвърлиш половината. Т.е. 10 дни задължително трябва да ги ползваш през тази година. Ако не си сигурен как ще протече годината откъм почивки,може да пожелаеш първо да използваш тези 10 дни, а после да чистиш старите.
Освен това, старите отпуски, от един момент нататък могат да се ползват и без разрешение на работодателя. Някои служители предпочитат да си пазят такива.
И още, и още. Има си логика и това са се чистят, и в това да не се чистят.

# 52
  • Мнения: 6 009
Благодаря за разясняването, не го знаех Peace

# 53
  • Мнения: 48
Да аз 2015 нямаше как да изляза в отпуск, защото нямах стаж и те се натрупаха с тези на 2016та година. Станаха 30 дни отпуск, аз използвах 10 за 2016та, защото знам че от всяка година можеш да прехвърляш 10 дни. И затова ги чистя от 2015та и 2017та година

# 54
  • София
  • Мнения: 66
Здравейте!

Да използвам темата за следния въпрос - при напускане на работа има останали неизползвани дни от 2016, и ще се изплатят пропорционално дни от 2017 за 5 месеца примерно. Има промяна на заплатата през това време - как ще се изчисли среднодневното възнаграждение, при изплащане на тези дни? И ако има за 5 месеца 10,5 дни - точно ли се изчисляват, или се закръглява?

# 55
  • Мнения: 9 050
Има няколко начина за изчисляване на обезщетението. Не може да знаем кой от тях ползват при вас. При всички случаи, базата е заплатата към месеца на прекратяването.
Дните се закръгляват, но трудно ще са 10,5. По колко дни ти се полагат на година? И не по-малко важно е, ако ти се полагат допълнителни към 20-те дни, какъв е техният статут? Може и да не влизат в обезщетението.

# 56
  • София
  • Мнения: 66
Има няколко начина за изчисляване на обезщетението. Не може да знаем кой от тях ползват при вас. При всички случаи, базата е заплатата към месеца на прекратяването.
Дните се закръгляват, но трудно ще са 10,5. По колко дни ти се полагат на година? И не по-малко важно е, ако ти се полагат допълнителни към 20-те дни, какъв е техният статут? Може и да не влизат в обезщетението.

Благодаря! Дните 10,5 съм ги дала само примерно, а като се закръгляват, на 11 ли се приравняват?

# 57
  • Мнения: 9 050
Зависи колко са. Както казах,не може да са 10,5.
При 20 дни годишно, дните са:
За един месец - 1.66, за два - 3.33 и т.н. Няма такъв брой месеци, за които да се получава точно половин ден.

# 58
  • Мнения: 6
Здравейте,

Имам две породени дечица.09.2014 излизам в майчинство и 07.2017 го прекъснам,преди навършване на 2г на малкото.Започнах да чистя натрупана отпуска (така се процедира в конкретния случай).В последствие,докато бях все още в платен отпуск излезе нова,професионална възможност за мен и подадох молба за напускане.На 03.09 то изтича.Реално ми остават 7 дни от 2016.Имате ли представа,колко дни ми се полагат за 2017 и следват ли да ми бъдат изплатени?Варианта с прехвърляне към новия работодател възможен ли е?Ако,да то не е ли в негов ущърб?Не искам като нов човек във фирмата да си създам дразги Sad Мога ли да настоявам да ми бъдат изплатени от настоящият ми работодател?

Извинете ме,ако не съм обяснила добре ситуацията,но вече тотално се оплетох :/

Благодаря на всилки отзовали се 🌹

# 59
  • София
  • Мнения: 9 517
Неизползваният отпуск ще ти бъде изплатен от стария работодател - съответно 7 дни за 2016 + 13 за 2017 г. Няма вариант за прехвърляне към новия работодател.
При новия работодател ще имаш право на 7 дни за 2017 г. /ако правилно ги изчислявам/.

# 60
  • Мнения: 6
Неизползваният отпуск ще ти бъде изплатен от стария работодател - съответно 7 дни за 2016 + 13 за 2017 г. Няма вариант за прехвърляне към новия работодател.
При новия работодател ще имаш право на 7 дни за 2t017 г. /ако правилно ги изчислявам/.

Безкрайно Ви благодаря 🌹🌹🌹🌹🌹

# 61
  • Мнения: 484
Здравейте, пуснала съм си отпуска от 21 август. На 1.09 подадох предизвестие за напускане. В тази фирма отпуската е 28 дни за годината. Работодателят иска на 18.09 да се върна на работа и да отработя 9 дни до края на 30 дневния срок. Може ли да иска такова нещо щом е разрешил ползването на отпуска?

# 62
  • Мнения: 9 050
Може.
А и той, когато е разрешавал отпуска, ти не си била в предизвестие.

# 63
  • Мнения: 484
Може.
А и той, когато е разрешавал отпуска, ти не си била в предизвестие.

Как да изчисля за тези 9 дни, колко обезщетение му дължа за да не се връщам на работа. Това обезщетение на база на основната заплата ли се изчислява или на парите получавани с клас прослужено време?

# 64
  • Мнения: 9 050

 И класът влиза при изчислението. Колкото би ти платил той, ако работеше, толкова му дължиш и ти.
А ти защо не кажеш, че не искаш да се върнеш? Така само ще си разменяте едни пари. Ти на не го - за неспазено предизвестие, а той на теб - за неизползван отпуск.

# 65
  • Мнения: 484

 И класът влиза при изчислението. Колкото би ти платил той, ако работеше, толкова му дължиш и ти.
А ти защо не кажеш, че не искаш да се върнеш? Така само ще си разменяте едни пари. Ти на не го - за неспазено предизвестие, а той на теб - за неизползван отпуск.
Благодаря  bouquet

# 66
  • София
  • Мнения: 9 517

 И класът влиза при изчислението. Колкото би ти платил той, ако работеше, толкова му дължиш и ти.
А ти защо не кажеш, че не искаш да се върнеш? Така само ще си разменяте едни пари. Ти на не го - за неспазено предизвестие, а той на теб - за неизползван отпуск.
Няма да има обезщетение за неизползван отпуск - тя е в отпуск от 21-ви август, до 18-ти септември това са 19 дни, има право на 28, т.е. до тогава ще е използвала целия полагаем й се отпуск за 2017 г., пропорционално на прослуженото време. Той затова работодателя иска да се върне на 18-ти.

# 67
  • Мнения: 484

 И класът влиза при изчислението. Колкото би ти платил той, ако работеше, толкова му дължиш и ти.
А ти защо не кажеш, че не искаш да се върнеш? Така само ще си разменяте едни пари. Ти на не го - за неспазено предизвестие, а той на теб - за неизползван отпуск.
Няма да има обезщетение за неизползван отпуск - тя е в отпуск от 21-ви август, до 18-ти септември това са 19 дни, има право на 28, т.е. до тогава ще е използвала целия полагаем й се отпуск за 2017 г., пропорционално на прослуженото време. Той затова работодателя иска да се върне на 18-ти.

Ако не искам да се връщам колко пари му дължа за 9 дни или цялата заплата?

# 68
  • Мнения: 29 746
Дължиш му за остатъка от времето, т.е. 9 дни.
Вариант е, ако ти е нужна трудовата книжка и документите сега, да напуснеш веднага, като той ти дължи пари за отпуска, а ти обещетение за неспазено предизвестие. От момента на подаване на молбата за напускане започва да тече периода на предизвестие, който е 1 месец. Специфичното е, че трудовият договор се прекратява при внасяне на сумата на обещетение, т.е. не се прихваща. Първо си плащаш, той после ти дължи пари за отработеното време и неизползван отпуск /ако има/. Във всеки един момент можеш да си подадеш заявление, че няма да отработваш и ще си платиш нужната сума. Ако решиш да го правиш, задължително с входящ номер, за да имаш доказателство.
В крайна сметка можеш си доплатиш дните и да не се връщаш. Точната сума се изчислява от ТРЗ.

# 69
  • Мнения: 9 050
Може и това да е причината. Работодателят да прекъсва само тези дни от отпуск, които реално не са полагаеми към датата на прекратяване.
Няма достатъчно информация, за да се твърди със сигурност, но звучи логично.

# 70
  • Мнения: 484
Благодаря за отговорите.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт