По пътя на мечтите - обща дискусионна тема 15

  • 77 709
  • 737
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 161
Clear, този първи шамар не ми се иска да го понеса. Никога не съм си представяла, че точно на мен ще ми се случи. За мен хората с такива проблеми бяха толкова непознати и далечни, че никога не се бях поставяла на това място. Не съм се и замисляла. Знаех, че съществуват такива проблеми, такива трудности и изпитания, но желаех единствено късмет и сбъдване на мечтите на хората. Сега, когато не знам какво се случва с нас и съм на кръстопът, късмет и сбъдване на мечтата си пожелавам и на мен. Виждам как това обсебва целия ми живот – от рутината на работата до безсънните нощи.

# 31
  • Мнения: 1 433
Успех на всички ни в новата тема Hug
А какво става, ако не се усвояват вит Б12 , Д и фолиевата? На какво вреди?

# 32
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 066
Ели, а при теб какъв е проблема? Извинявай, ако вече си казвала, не помня  Embarassed

Ами последно се оказа, че не трябва да приемам естрогени(или поне не такива,каквито са в естрофем-а), а пък и лигавица не мога да напрявя(ходих февруари да ми я мерят,на ден 16 и 17 без да взимам медикаменти беше едва 3 мм) и сега трябва да мислим как да я добутаме лигавицата и после какво да взимам...Със Станислав не съм взимала нищо и всичко беше наред(до прослувутата за мен 7-8 г.с.,когато имах зацапване),тогава ми назначих през 3 дни Прегнил до 13-та г.с. и нещата се оправиха,нямах никави други проблеми,родих едно голямо и силно бебе.Сега ще я видим тази работа, според док няма причина да не ми се получат по естествен начин нещата,изследванията са добре и при мен ,и при ММ, ама ей го на от януари 2012-та досега имам две бременности,и двете в резултат на ЗЕТ, а по нормалния начин нестава...

# 33
  • Мнения: 1 408
Успех на всички ни в новата тема Hug
А какво става, ако не се усвояват вит Б12 , Д и фолиевата? На какво вреди?
В моите генетични е упоменато, че намаленото усвояване на фолиева киселина в комбинация с в12, увеличава 5 пъти риска от увреждане на невралната тръба. Звучи страшно, но когато приемаш мета фолиева киселина, а на по-късен етап направиш контрола на витамините, място за тревоги няма! Витамин в12 е важен за развитието на нервната система на бебчето, а и на майката.

# 34
  • Мнения: 19 706
Ели, а естрогените как водят до ранни аборти? Защото при теб това се случва, нали?

# 35
  • Мнения: X
те са като скачени съдове с прогестероните.

Скрит текст:
"Естроген и прогестерон са двата основни женски полови хормони. По време на нормалния менструален цикъл, те се редуват в управлението на процесите на зреене и отделяне на яйцеклетката и в подготовката на матката за възможна бременност. Естрогенът доминира през първата половина на цикъла, с пикове при овулацията, а през втората половина на цикъла се покачва прогестеронът. Ако няма бременност, следва менструация и целият цикъл започва отначало.

Когато естрогенът, прогестеронът и тестостеронът си вършат работата, те работят добре заедно. Какво количество от всеки хормон се произвежда във всеки един момент се определя от сложна система за обратна връзка между мозъка, яйчниците и надбъбречните жлези. Стресът, диетата и начинът на живот засягат тази система от връзки и по този начин дават пряко отражение върху хормоналния баланс.

Ако нивата на естроген са твърде високи, се получава така нареченото естрогенно доминиране. То може да се получи по естествен път, но може и да е резултат от лечение. Например, естроген заместващата терапия – популярно лечение по време на менопаузата, може да бъде причина хормоните да достигнат проблемни нива. По този начин се развива твърде малко тестостерон в тялото, което може да наруши крехкото равновесие.

Естрогенното доминиране може да създаде по-висок риск за различни естроген зависими заболявания. Например, повишените нива на естроген са рисков фактор за ендометриоза, предменструален синдром и фиброидни тумори на матката, в това число и ER-позитивен рак на гърдата, рак на маточното тяло и яйчниците.

Какви са симптомите при висок естроген?
Когато нивата на естроген и тестостерон в тялото не са в синхрон, това може да предизвика появата на определени симптоми. Те могат да включват: подуване на корема; подуване и болезненост в гърдите; намалено сексуално желание; нередовен менструален цикъл; главоболие; промени в настроението; фиброкистозни образувания в гърдата; наддаване на тегло; косопад; студени крайници; чувство на умора или липса на енергия; затруднения с паметта; проблеми със съня; повишени симптоми на предменструален синдром.

От какво се предизвиква доминацията на естроген?
Причините за естрогенно доминиране са много и разнообразни. В голяма степен те са тясно свързани с нарушения в метаболизма или увредени органи. Някои фактори, като неподходящият хранителен режим, могат също да нарушат баланса. Други причини могат да бъдат например наднорменото тегло, претоварване на черния дроб, стрес, диета с ниско съдържание на фибри, недостиг на магнезий и други.

Как можем да се лекуваме?
ДНК тест NGEstrogen
ДНК тест NGEstrogen
Това можем да разберем чрез ДНК изследване за естрогенен метаболизъм и детоксикация. Тъй като се прави веднъж в живота и е валидно завинаги, ние можем да се осланяме на него при всеки преглед при специалист и е важно да го имаме предвид при евентуално започване на хормонална терапия.

Възможно най-доброто нещо за доминиращия естроген е подходящата диета. Препоръчително е да се консултираме със специалист, който да ни насочи към най-подходящият за нас режим, тъй като всеки има индивидуални нужди от определени вещества. Все пак основните препоръки, които важат за всички, са здравословно и балансирано хранене, прясно приготвена и чиста храна, богата на витамини и минерали.

При проблеми с метаболизма на естрогена е хубаво да се избягват колкото се може повече токсините и да се консумират повече кръстоцветни зеленчуци – броколи, брюкселско зеле, карфиол, алабаш, ряпа, както и люцерна, женско биле, ленено семе, ръж, царевица, боб, леща и др. Те помагат за регулиране нивата на естрогена чрез прием на фитохормони и намаляване на риска от свързани с него заболявания.

Спортът и движението също са изключително важни, тъй като те могат да ускорят процесите на детоксикация на черния дроб, да стимулират загубата на тегло, да намалят нивата на хормоните на стреса в организма и да помогнат за смекчаване на проблемите, свързани с естрогенната доминация.

Намаляването на стреса е от огромно значение. Без нормализиране на нивата на прогестерона е почти невъзможно да се пребори естрогенната доминация. Двата хормона трябва да бъдат балансирани. Дори когато всеки друг аспект за намаляване на естрогена е налице, ако прогестеронът е нисък, естрогенното доминиране може да се задържи.

Накратко
Естрогенното доминиране засяга най-различни жени от всякакви възрасти. Затова от огромно значение са ДНК тестовете, които ни дават информация за естрогенния метаболизъм, както и редовното проследяване на хормоналните нива от специалист. За постигане на по-добро здраве и поддържане на крехкия хормонален баланс трябва да работим върху намаляване на стреса, както и да наблегнем на здравословното хранене и спорт.

"По време на своята бременност майката забелязва, че с нея настъпват множество промени. Бременността е състояние на организма, свързано с промяна на нивата на множество хормони, както и с появата на такива, които са нови, специфични за бременността. Именно на този нов баланс се дължат повечето от промените, които настъпват.

Нормалната бременност се характеризира със склонност към ниски нива на кръвната захар и подчертана чувствителност към гладуване.

Едни от най-често забелязваните промени са тези по кожата. За бременността е характерно потъмняването на кожата в определени области на лицето - чело, бузи, нос; както и по тялото - външните полови органи, кожата между тях и ануса, подмишниците, зърната на гърдите и срединната линия на корема. Наличните бенки могат да станат по-големи и по-тъмни на цвят, както е възможно и да се появят нови. Тези промени се дължат на хормон (алфа-меланоцитостимулиращ хормон), който по време на бременността се отделя от плацентата. По своето действие и структура прилича на друг хормон, който се отделя по време и извън бременността от структура в мозъка на всеки човек. Той е отговорен за цвета на кожата, получения от слънчевите лъчи тен, както и за наличните бенки. Повечето от тези промени са обратими.

Друга често срещана промяна са стрийте - представляват розови или виолетови ивици по кожата на корема, бедрата, седалището и подмишниците. Разтягането на кожата не е от решаващо значение за възникването им. Дължат се на разкъсвания в структури на кожата, резултат на повишените нива на естрогени и други хормони (кортикостероиди). Приема се, че най-вероятно са генетично обусловени, тъй като част от жените образуват стрий. След раждането те избледняват и стават белезникави на цвят.

Под влияние на естрогена по време на бременността растежът на космите е по-бавен. От яйчника и плацентата се отделят андрогени (хормони, които се отделят в женския организъм и извън бременността, но в по-малки количества и по своята структура приличат на някои от мъжките полови хормони). Тези андрогени водят до по-засилено окосмяване и появата на акне (пъпки). Увеличава се активността на мастните и на потните жлези.

Естрогенът и прогестеронът (хормони, чиито нива са повишени по време на бременността) са отговорни и за промените, които настъпват с кръвоносните съдове. Чести са разширените вени по краката и хемороидите (представляват разширени венозни съдове в областта на ануса). Основен виновник е прогестеронът, който има отпускащ ефект върху венозните съдове, както и върху еластичността на съдовата стена. Тези промени са и в основата на отоците на краката, които се срещат при бременните.

Може би за бременната жена е интересно да знае, че в резултат на по-високите нива на естрогена, се задвижва цяла каскада от промени, която в крайна сметка води до повишаване на общия обем кръв и то предимно за сметка на течната съставка, което пък от своя страна води до промени в някои показатели при изследване на кръвта. Например, ако при небременна жена се приема за долна граница на норма на хемоглобина 120 g/l, то при бременна жена по-ниски стойности се считат за нормални. Чрез повишаване общия обем на кръвта организмът също така се подготвя и за нормалната за процеса на раждане кръвозагуба.

На действието на прогестерона се отдава и по-бавното преминаване на храната през тънките и дебелите черва, което пак от своя страна води до по голямо газообразуване и запек.

Някои бременни се оплакват от киселини и парене зад гръдната кост. За това пак е отговорен прогестеронът. Между хранопровода и стомаха има структура, наречена "сфинктер", изградена от мускулни влакна, върху които влияе прогестеронът и те са по-отпуснати, отколкото извън бременността. По този начин храната от стомаха, която вече се е смесила с киселия стомашен сок, може за кратко да се върне в хранопровода и да дразни неговата лигавица, при което жената чувства парене зад гръдната кост.

Чести симптоми през първите три месеца на бременността са гаденето и повръщането. Приема се, че хормоните въздействат на структура в главния мозък, отговорна за тези усещания.

Нормалната бременност се характеризира със склонност към ниски нива на кръвната захар и подчертана чувствителност към гладуване. Особено в първата половина на бременността в основата отново са женските полови хормони - естроген и прогестерон.

В тялото на човек има орган, наречен „панкреас", в който са разположени клетки, отговорни за отделянето в кръвта на инсулин - хормон, отговорен за използването на кръвната захар в организма. Под влияние на естрогена и прогестерона през първата половина на бременността тези клетки отделят по-голямо количество инсулин. Това води до повишено използване на кръвната захар от организма, резултат от което е понижение на нивото на кръвната захар на гладно. Обратно на това, в по-късната бременност повишеното ниво на инсулин не води до по-голямо усвояване на глюкозата от организма, тъй като се повишават нивата и на противоположните по действие хормони на инсулина, част от които е и естрогенът. Инсулинът в ранната бременност също така помага и за изграждането на мазнините.

По време на бременността млечните жлези, под влияние на хормоналните промени, се подготвят да отделят кърма непосредствено след раждането. Ефективното отделяне на кърма настъпва най-често на третия ден след раждането. От четвъртия лунарен месец гърдите могат да отделят в оскъдно количество коластра.

 

 

Автор: Петя Лечева
Консултант: д-р Любомир Дамянов, акушер-гинеколог

Последна редакция: пн, 08 май 2017, 14:21 от Анонимен

# 36
  • София
  • Мнения: 562
gerda , както винаги с изключително ценна информация за всички нас! Благодаря  Hug

# 37
  • Мнения: 19 706
Хубава статия, но така и не разбрах каква е връзката между приемането на естрогени от Ели и ранните аборти. Защото се изписват на всички и ми стана интересно.

# 38
  • София
  • Мнения: 4 884
Хубава статия, но така и не разбрах каква е връзката между приемането на естрогени от Ели и ранните аборти. Защото се изписват на всички и ми стана интересно.
Единственото, с което естрогените пречат на Б, когато са в голямо количество, е че сгъстяват страшно много и водят до тромбози, друго не виждам какво може да е.

# 39
  • Мнения: 19 706
Благодаря, Буена  bouquet Значи продължава да ми е интересно, докато Ели не обясни Simple Smile

# 40
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 066
Значи първият проблем е, че кръвта ми става наистина много гъста(аз си имам и тромбофилия),второто е, че точно чрез направено ДНК изследване се установи, че генът ми,който отговаря за преработването на естрогена,при мен е изцяло нефункциониращ,когато приемам естроген той само ми вреди,това се изразява в изоставяне на ембрионите в първия триместър,още по-голямо кръсвосъсирване и затова тази терапия-3х1 естрофем за мен е прекалено силна и трябва да я намалим,колкото се може повече, а ако пък нямам назначена терапия ,поне по време на подготовка за ЗЕТ-а, не мога да направя лигавица,колкото трябва.Бях на фракси 0,4 втория път и уж всичко вървеше добре,но аптт-то ми продължаваше да пада, не толкова бързо,като при първия ми опит(когато не знаех още за тромбофилията),но пак бях под минимума.Освен това уж трябваше да съм в 10 г.с..,когато се случи втория аборт, а се оказа че най-голямото бебе е било с размери като за 6 г.с.От тук нататък лекар трябва да каже какво да правя,в сряда ще ида да го обсъдим и ще ви държа в течение.Иначе статията ,публикувана от Герда,ми беше много интересна, за което ѝ благодаря.
Имаше и обяснение за връзката с ранните аборти,но беше на английски, трябва да видя ММ от къде го беше извадил ,но в общи линии е това,което описах по-горе...

# 41
  • Мнения: 755
Ели, и на мен аптт-то ми също е под долна граница, дали има нещо общо с миседа ми.имах терапия - клексан без аспирин. Имам 4G/4G- хомозигот и фактор V - хетерозигот. По време на бремеността не съм изследвала аптт, резултата ми е от пунцията.  bouquet

# 42
  • София
  • Мнения: 10 642
аРТТ, не се влияе от терапия с НМХ (фраксипарин, клексан)

# 43
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 066
На мен така и никой не ми обясни за аптт,просто видях, че не е наред и почнах да го следя.Мислех си ,че НМХ му влияе по някакъв начин,сега разбирам, че не.А как може да се контролира и да се държи в някакви нормални граници?

# 44
  • София
  • Мнения: 10 642
То е важно да не е високо.
Удължава се с "прост" хепарин (високомолекулен хепарин), на той не се прилага при бременни.
Има 13 фактора на кръвосъсирването, аРТТ е само един от тях

Общи условия

Активация на акаунт