Психолози, психотерапевти, психиатри

  • 145 419
  • 1 130
  •   1
Отговори
# 1 005
  • Мнения: 7 424
Не само регистрираните към БАП терапевти са терапевти. Има и такива, които са регистрирани към школите, в които са обучени и сертифицирани. Може да се провери по съответните сайтове. Всяка школа има такъв.

Tolovka, помислете не толкова за това, каква терапия ви е нужна, колкото на вас самата какво ви е нужно от терапията и действайте в посока да си го вземете. Може би и в живота сте така.

Скрит текст:
Направо съм потресена от това, което се споделя за психотерапевтите тук. Моят опит е много по-различен. И смело мога да кажа, че един подготвен терапевт може да ти помогне невероятно - да осмислиш себе си, живота си, отношенията, целите - после ставаш все-едно събудил се от сън. Но и отговорността се повишава, колкото повече неща осъзнаваш. Ако не си готов да я поемеш, обаче...

# 1 006
  • Варна
  • Мнения: 404
Психотерапевт не се става със завършване на цитирам "някакъв курс".

Добре че питащите са по адекватни по темата, от някой отговарящ и не се връзват на всичко...

Последна редакция: вт, 20 фев 2024, 15:55 от VassiLea

# 1 007
  • Мнения: 2 078
С терапевта е много важно доверието. Била съм при такива, които излъчват интелект, имат години опит и говорят задълбочено, но не успях да се почувствам комфортно и спестявах някои неща. Аз лично търся някой с опит, задълбоченост, но и да ми е комфортно да споделям. За себе си установих, че и полът на терапевта има значение. Но пак казвам, това е мое лично преживяване. Пробвала съм когнитивно-поведенческа, която ми беше рекламирана като "най-добрата". Да, наистина там се поставят бързо разни цели и се изпълняват задачи и на повърхностно ниво работи, но не и на дълбочинно.
На мен също ми се е случвало терапевт да ми говори за неговия живот, също не го приемам за правилно.

# 1 008
  • Мнения: 112
Може би е малко пресилено да се слага такава рамка-задължително лекар иначе не…..Това че един лекар у нас работи образцово в психотерапията, едва ли важи за друг или за други.
По правило личния живот на терапевта е изключено да стане тема в някои школи и малко по-приемливо да се сподели в други но линията е толкова тънка,че по-скоро би била нарушена.
А има и много его-центрирани терапевти,които………

# 1 009
  • Мнения: 2 968
О, само за школи да не говорим. Като го чуя и ми става лошо. Има си дума за това - шарлатанство

# 1 010
  • Мнения: 112
жалко,че не бихме могли да поговорим и се разберем....Тежка дума използвате и може би не си давате сметка за ефекта и при хора,които тепърва ще търсят и проучват...

# 1 011
  • Мнения: 2 968
Крайно време е в България тази дейност да се регулира и контролира, а не всяка втора бивша пр****тутка да взема сертификат от някаква школа и после да "лекува" хора. Сега Златка Райкова щяла да става терапевт. За това говоря. Надявам се никой от тази тема, а и като цяло да не търси услугите на човек от школа.
Аз все още апелирам към лекар - единственият специалист, чиято дейност е регулирана и контролирана. Всичко друго е проба-грешка. Обаче има хора, за които тази проба-грешка може да им коства животът. Човешката психика е сложна

# 1 012
  • Варна
  • Мнения: 404
В коя психотерапевтична модалност ще се обучава Златка Райкова.. и ще и дават сертификат...
Не открих такава информация, може да съм пропуснала нещо.
Дай източник/линк за твърдението си.

Открих само източник че ще си прави канал, като много други,....което няма никаква връзка с професията психотерапевт.

Това с пробата и грешката важи без значение психотерапевтът психолог ли е, лекар ли е.
Дори и за проблем извън психиатрията е желателно повече от едно мнение. Лекарите са несъвършени хора като всички останали, а не съвършени божества.

Аз актуален опит нямам(беше1998 -2006) и не планирам да имам, но всичките тогава които посетих бяха лекари и накратко казано през моя поглед не стават -  тогава д-р сега професор Христо Кожухаров(психиатър), д-р Ирина Милина(невролог), д-р Даниела Овчарова(психиатър). Всичките психотерапевти.
На първият терапията му се състоеше да седнеш на дивана и да те пита "Как си":...и следва едно мълчание продължително и така минава времето. И без да уча в Швейцария мога да питам някой как е...

Последна редакция: чт, 22 фев 2024, 05:39 от VassiLea

# 1 013
  • Мнения: 7 424
Един психиатър (или друг лекар), за да бъде психотерапевт, също трябва да е преминал обучение в някоя школа. Било КПТ, било психоанализа или друго.

Факт, че на някои хора наистина им е нужен именно психиатър и на тях психотерапията без лекарска (психиатрична) намеса трудно би им помогнала.
Но това само за някои.

# 1 014
  • Мнения: 1 203
Споделям мнението, че далеч не е необходимо всеки да работи с психиатър и говоря от личен опит.

Преди 7 години успях да се справя с паник атаки (и то толкова сериозни, че ми влияеха на ежедневието и в общи линии нямах социален живот) с помощта само на психолог, който до голяма степен ми помогна и за хипохондрия (здравна тревожност).

Със сегашния ми терапевт започнах работа след като загубих едното си дете при раждането. Не виждам как психиатър щеше да ми помогне по-добре да се справя със скръбта си. Психологът ми добре оценяваше състоянието ми и в момента, в който поисках препоръка за психиатър, за да ми изпише АД ми отказа, и то напълно обосновано, така че да разбера защо смята, че за момента нямам нужда от това. Факт е, че беше права и се справих и без медикаментозна помощ. После продължихме срещите с нея като семейна терапия, сега основния ни фокус са емоциите, свързани с репродуктивни проблеми, в частност инвитро. Психологът ми е завършил 2 висши образования със специалност психология, едното в чужбина, има стаж в различни болници, включително репродуктивни клиники и смятам, че е достатъчно компетентна да ми помогне, защото знае например в контекста на сегашните ни срещи какво точно представлява една инвитро процедура, знае какво е лечението, какво се случва с хормоните и какво влияние оказва това на психиката, как тези процедури могат да се отразят на отношения в двойката и т.н.

Така, че това че даден специалист е само психолог, а не психиатър далеч не го прави некомпетентен, нито "шарлатанин".

И последно - преди месец-два се рових специално, за да намеря какви са изискванията човек да получи "титла" психотерапевт/терапевт и се оказва, че проблема с липсата на регулация далеч не е само в България, а в целия свят. Има маса онлайн обучения, със съмнителни източници, които обаче дават сертификат за завършено обучение за grief/couple/etc therapist например и всеки по света може да изкара 10 курса по 10 евро всеки, да си рамкира сертификатите и да се нарече терапевт. Все пак ако може да се посочи един основен и достоверен критерий, който отличава лицензирания психолог или психотерапевт от този "обучил" се вкъщи, то това е завършено висше образования + стаж + допълнителни квалификации.

# 1 015
  • Мнения: 2 968
Психиатрите, когато провеждат психотерапия, не изписват АД.
В крайна сметка, мнението ми е такова и няма нужда да пишете дълги мнения, за да го промените Simple Smile
Няма да се промени Simple Smile

# 1 016
  • Мнения: 1 203
kpp, въобще нямам за цел да те убедя. Пиша го, за да прочетат хората, които тепърва започват да си търсят специалист, още една гледна точка.
Нека всеки си споделя опита, но без да заклеймяваме цяло съсловие от професионалисти като излишни. Ако само психиатрите трябваше да провеждат психотерапия, нямаше да има отделна професия психолог.

# 1 017
  • Мнения: 424
То няма как да станеш психотерапевт, ако не минеш школа 😁

Крайно време е в България тази дейност да се регулира и контролира, а не всяка втора бивша пр****тутка да взема сертификат от някаква школа и после да "лекува" хора. Сега Златка Райкова щяла да става терапевт. За това говоря. Надявам се никой от тази тема, а и като цяло да не търси услугите на човек от школа.
Аз все още апелирам към лекар - единственият специалист, чиято дейност е регулирана и контролирана. Всичко друго е проба-грешка. Обаче има хора, за които тази проба-грешка може да им коства животът. Човешката психика е сложна

# 1 018
  • Мнения: 400
Психиатрите, когато провеждат психотерапия, не изписват АД.
В крайна сметка, мнението ми е такова и няма нужда да пишете дълги мнения, за да го промените Simple Smile
Няма да се промени Simple Smile
От първа ръка ли го знаете, абсолютно всички такива специалисти ли сте посетили? Не се заяждам, но впечатлява с каква категоричност го пишете. Аз пък съм срещала обратното - такива, които съчетават лекарства + психотерапия  комплексен подход според случая / така се представят официално/. Даже е добре ако имат компетенции да го правят, но много зависи от случая и корена на проблема. 

Има и обратното, на теория и психотерапевт, на практика само медикаменти. За мен много по-масово психиатрите си ги тегли към лекарствата и това е. А колко хора не правят разлика между видовете специалисти и как работят. Аз  без малко да отида при 1 от хвалените психиатри в голям град, който е представен и като психотерапевт и много от отзивите оставят такова впечатление. Докато човек посещавал го лично не ми разясни, че всъщност си говори с пациента, изписва лекарства, но реално НЕ провежда психотерапия /само му стои във визитката/.

За мен би било чудесно ако всеки специалист предложи други видове терапия а не само и директно лекарства /при него или колега, според квалификациите/, ако става дума за състояние извън тежките диагнози, мое мнение. Но често не е така.  Масово към какъвто специалист прецени и се насочи пациента, такъв ще го "терапевтира" с каквото си знае.

# 1 019
  • Мнения: 7 424
КАКВО Е ВАЖНО ДА ЗНАМ ЗА ПСИХОТЕРАПИЯТА? (публикувано в сайта на Българската асоциация по психотерапия)
Мисля, че е добре да се сложи на първата страница.

И може  би отделно да се изнесат тези точки:
КАКВА Е РАЗЛИКАТА МЕЖДУ ПСИХОТЕРАПЕВТ, ПСИХОАНАЛИТИК, ПСИХОЛОГ И ПСИХИАТЪР?
КАКВА Е РАЗЛИКАТА МЕЖДУ ПСИХОЛОГИЧНО КОНСУЛТИРАНЕ И ПСИХОТЕРАПИЯ?
или както прецени vihrogonche Simple Smile

"Специалисти членуващи в Българската асоциация по психотерапия" - линкът на първата страница е неактивен. Това е актуалната връзка.

Общи условия

Активация на акаунт