салата от червено цвекло

  • 55 664
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 531
ще дадете ли идейки как да си направя салата от червено цвекло? донесоха ми хубаво цвекло от домашна градина и не ми се иска да го окипазя.

# 1
  • Мнения: 1 052
Такаааааа, взимаш цвеклото, и ако имаш тенджера под налягане го слагаш там, след като го измиеш, изчистиш и нарежеш. Примерно 30-40 мин. ако имаш приставка за пара, още по-добре. Ако нямаш, го вариш до готовност в обикновенна тенджера, но ако може пак на пара. Най-лесно ще ти е, ако преди това го нарежеш на филийки от по 1.5-2 см. дебелина. Когато стане готово го изваждаш и правиш следното:
Вариант А:
смлени орехи, чесън, сол, оцет и зехтин
Вариант Б:
сварени яйца, кисела краставичка, картоф (сварен), сол, черен пипер, зехтин, оцет.
Всички продукти на кубчета.
И двете салати ги обичам мнооооого, като втората е чудесна гарнитура за бяла риба.

# 2
  • Мнения: 707
Моята салата е много лесна, но пак е вкусна.
Добре е цвеклото да бъде сварено беz да е наряzано (така не му се раzводнява вкусът).  РежеШ на ленти или кубчета, добавяШ глава кромид лук (наряzана), подправяШ с маzнина (олио, zехтин - по вкус), оцет, сол и zахар. Хубаво е, дресингът да е повечко. ДобавяШ и наряzан магданоz. Добър апетит Grinning!

# 3
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Варя го цяло, после го беля, режа на кубчета, посолявам, малко чесън, зехтин и лимонов сок.

# 4
  • Мнения: 1 100
Аз обожавам тази салата, супер вкусна и лека:

http://kulinar.gbg.bg/recview.php?rid=442

  chef

# 5
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Днес четох, че за да не ти се оцветят ръцете от цвеклото, трябва да ги намазниш........с малко олио.........

# 6
  • Варна
  • Мнения: 366
Ето и моята любима салата в момента:
Нарязано зеле и моркови, цвеклото и една ябълка от тези зелените, малко магданоз и зехтин. Става супер свежа и здравословна салата.
Правила съм си и настъргано цвекло и моркови, бадеми нарязани и зехтин.
Опитай ги

# 7
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Лично аз цвеклото го ям предимно есен-зимата - тогава най-върви. А и салатите, които правя от него не са "летни". Но ще ти кажа.  Wink

1) Винегрет.

Сваряваш цвеклото с кората - вари се дългичко, имай го предвид.
Като го свариш и изстине, нарязваш го на малки  кубчета.
Нарязваш сварените моркови - 3-4 средни стигат. Кисели краставички. Сварени картофи. Лук на ситно. Обърква се със сол на вкус и олио.

2)Цвекло с орехи и чесън 
Свареното цвекло го настъргваш на ренде, добавяш счукани орехи, счукан чесън, сол на вкус, всичко омесваш с майонеза.

3)"Риба в шуба" 
Сваряваш цвекло и 2-3 по-големи картофа.

В чиния всичките продукти се редят на пластове, без да се разбърква.

На дъното се разстила нарязан лук, предварително поокиснат в малко оцет. Напръскваш с малко олио. Отгоре слагаш нарязана маринована риба (каквато и да е, дори и с Перла става), мажеш с  тънък слой майонеза. Следващия пласт е от рендосано сварено цвекло - пак мажеш с майонеза. Следващия пласт е от сварени картофи, майонеза.


Можеш борш да си направиш. Слагаш много зеле, моркови, картофи, цвеклото, пипер, домати, можи и малко ориз. Ако имаш телешко - идеално, става и със свинско.

# 8
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Салатата, която правя аз е следната:

Суровото цвекло е по-полезно и затова аз го приготвям сурово на салата, а осван това така се съхряняват витамините му (а те са доста).
Цвеклото СУРОВО го настъргвам, прибавям 1-2 моркова също настъргани, счукани орехи, кисели краставички, може и царевица и всичко това, подправено със зехтин, оцет и сол.
Съпругът ми предпочита салатата с майонеза, така че това е другия начин.

Понякога правя сок от цвекло, но прибавям и моркови към него. (От сока се пие не-повече от 150-200 мл на ден, тъй като съдържа в голямо количество витамин А)

Ползвала съм цвеклото и като гарнитура към задушени зеленчуци с масло, заедно с моркови, царевица и грах, като цвеклото се сварява и нарязва на кубчета, след което се задушава в масло.

# 9
  • Мнения: 119
Аз го мариновам със зехтин, чесън и лимон или оцет, според наличностите  Laughing
Преди това разбира се го варя, но от доста време слушам Звездев казва, че изпечено във фурната било по-добре, някоя от вас пече ли го момичета??
Киса добре е казала, че есента и зимата са по-подходящи за салатка от цвекло и в таз връзка, много бих била благодарна ако някоя от вас ми даде рецепта за консервиране на цвекло   bouquet

# 10
  • София
  • Мнения: 3 787
Здравословна салата

1 средно голяма глава червено цвекло
1 връзка зелен лук
10-15 маслини
1 лимон
зехтин и сол

Цвеклото се облева и се настъргва на средно ренде.Прибавят се ситно нарязаните лук и маслини,Подправя се със сол,лимон и зехтин.Консумира се охладена.

# 11
  • Мнения: 9 903
а 30-40 минути не са ли много за варене?

Общи условия

Активация на акаунт