Напрегнати гърди след раждане - докога?

  • 5 308
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 216
Здравейте мили мами,
Пиша тук въпроса си, понеже се надявам повече майки да го прочетат и да ме посъветват...
Преди 11 дни родих сина си със секцио. Кърмата взе да слиза чак на 4-ият ден. В началото беше много трудно, почти я нямаше. Като ни изписаха преди 4 дни и се върнах в къщи си купих помпа на Авент и след кърмене се цедях по малко. Сега вече кърмата се увеличи и на всеки 3 часа гърдите ми стават болезнено напрегнати. Снощи например изцедих 125 мл от едната, защото много ме болеше - направо се слисах Sick. А на сутринта и двете пак бяха болезнено подути.
Незнам какво да правя, докога ще е така, дали ще се нормализират нещата скоро ?... Дали не греша някъде, колко трябва да се цедя, и от двете ли да кърмя и цедя след това ?
Предварително Ви благодаря за отговорите, наистина незнам как да постъпя ?

# 1
  • Мнения: 811
на мен доста време ми бяха така,2/3 месеца...но ина4е болката можеШ да я облек4аваШ,като си миеШ гърдите с топла вода и масажираШ. Така,Ще е ,докато запо4не да су4е по силно и пове4е.
целувки на бебо Heart Eyes

# 2
  • София
  • Мнения: 1 750
Гърдите ми бяха така напрегнати около 1 месец, после нещата се нормализираха.
С цеденето стимулираш още повече гърдите и те произвеждат повече мляко. С това даваш сигнал на организма, че има нужда да произвежда повече кърма, а той "слуша" и изпълнява Simple Smile Изцеждай по малко, колкото да омекнат и да не те болят гърдите.
Има значение и колко често суче бебето. Ако през нощта интервалите са по-големи, затова и на сутринта гърдите ти са препълнени. Пък и през нощта нивото на пролактина е по-високо и затова организма произвежда повече мляко.

# 3
  • Мнения: 522
Гърдите ми бяха така напрегнати около 1 месец, после нещата се нормализираха.
С цеденето стимулираш още повече гърдите и те произвеждат повече мляко. С това даваш сигнал на организма, че има нужда да произвежда повече кърма, а той "слуша" и изпълнява Simple Smile Изцеждай по малко, колкото да омекнат и да не те болят гърдите.
Има значение и колко често суче бебето. Ако през нощта интервалите са по-големи, затова и на сутринта гърдите ти са препълнени. Пък и през нощта нивото на пролактина е по-високо и затова организма произвежда повече мляко.
Постепенно гърдите ще започнат да се пълнят с толкова мляко колкото е необходимо на бебето Peace.При мен напрегнатоста беше по-малко от месец.

# 4
  • Мнения: 4 242
До към края на първия месец ако оставиш гърдите без да ги цедиш (освен по малко когато са много напрегнати, само колкото да облекчиш) и кърмиш на поискване, кърмата ти ще се регулира, гърдите ще омекнат и ще се успокоят и ще произвеждат толкова мляко, колкото е нужно на бебето ти!
При мен това се случи някъде към 3-тата седмица след раждането.

# 5
  • Мнения: 2 829
Аз кърмех от двете гърди на всяко хранене, на поискване, без да спазвам режим. Когато ми бяха напрегнати гърдите слагах бебчо да суче т.к. от цедене ме боляха зърната а и не можех нищо да изцедя (пробвала съм на ръка и с помпа авент). Бях така околко 4-5 дена и после ми омекнаха гърдите. Според мен, цеди само ако са ти напрегнати до облекчение, и ако можеш ползвай бебето за помпа Laughing
Успех!!!

# 6
  • Мнения: 5 401
До към края на първия месец ако оставиш гърдите без да ги цедиш (освен по малко когато са много напрегнати, само колкото да облекчиш) и кърмиш на поискване, кърмата ти ще се регулира, гърдите ще омекнат и ще се успокоят и ще произвеждат толкова мляко, колкото е нужно на бебето ти!
При мен това се случи някъде към 3-тата седмица след раждането.


Мисля че и при мен беше горе-долу по това време.. И честито бебче!   bouquet

# 7
  • Варна
  • Мнения: 237
При мен също първия мес. бяха така. Аз не кърмя на поискване, а по час (е, не съм строга в спазването- ако огладнее по-рано, давам, ако спи- не го събуждам). Редувах гърдите- на едното хранене- едната, на другото- другата. И аз изцеждах по малко, колкото да се облекчат. Но сутрин винаги са най-препълнени, защото през нощта се произвежда най-много. След 1-я мес. ще се нормализират нещата и гърдите ще омекнат. При мен дори имаше един период (към 3-я мес.) когато така омекнаха, че помислих че ми намалява кърмата.

# 8
  • Мнения: 216
Благодаря Ви момичета  bouquet, наистина ме пуспокоихте.
Ще пробвам да се цедя по малко, когато гърдите ми са напрегнати. Това е най-вече сутрин Sick.
Искам да ви попитам още нещо - кога сменихте 2- или 3-часовият режим с режима "на поискване" ? А какво направихте с нощното хранене ? Педиатърката ме посъветва да го кърмя последно в 21 ч. като дохранвам със 70 мл. изцедена (защото първият ден след болницата почти нямах кърма! а сега - нещата са коренно различни  Hug) и да го кърмя след това чак в 6 ч. сутринта.

# 9
  • Мнения: 2 829
За справка виж темата "кърмите ли бебетата си нощем" Laughing
Оказва се че не само аз, но и повечето майки си кърмят нощем. Предпочитам го пред това да го друскам, пъхам залъгалка, вода и т.н.
Относно режима- не съм привърженик на крайностите, има тандеми майка-бебе при които действа, но при мен- пробвах първия месец да спазвам нещо подобно т.е. да залъгвам бебо с люшкане, возене с количка и т.н. за да има 2 или 3 часа. Резултата-непрекъснато някой се занимава с бебо, а той-нервен. Сега му давам да суче не само като е гладен, а когато хълца, когато е превъзбуден (за успокоение), когато има колики, когато му бият ваксина, когато му се спи... Въобще- сученето е лек за всичко, приспивателно, успокоително. Много по-удобно и лесно ми е така. Не се налага да следя колко суче бебо-просто ако суче по-малко ще огладнее по-бързо. Сега съжалявам че така мъчих себе си първия месец.
Познавам майки, за които режима (или поне приблизителния режим) е по-удобен и ако бебето е спокойно и наддава добре не виждам нищо лошо.
Ти сама ще прецениш кое е по добро за вас.
П.П. Аз все още кърмя нощем (спейки), без изгледи скоро да спра. Но вече се наспивам и не ми пречи.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 390
За 1 месец се нормализираха при мен, а дотогава бях като фонтанче....при думата "бебе" гърдите ми се пълнеха и почваше да тече от тях! Цеди, колкото да ги облекчиш, когато са напрегнати.

# 11
  • Мнения: 3 926
Ани, добре е да знаеш, че "на поискване" обикновено значи на 2, 3, или 4 часа, но не наложени от майката, а определени от бебето. Малчовците създават свой собствен ритъм и това, че ти го спазваш означава че кърмиш "на поискване". Не си мисли, че това е някакво непредвидимо, безразборно хранене. Грижейки се за бебето си, живеейки с него ти вниги знаеш сега в какъв период е и след колко време долу-горе ще е следващото хранене.
Що се отнася до натъпкването в 21 часа с допълнително количество, за да не се буди... изобщо не одобрявам. Да не говорим, че за такова малко бебе е жизнено важно да се храни нощем, а не да се натъпква за "вечеря", което може да му предизвика колики и ред други неразположения. За това можеш да влезеш в библиотеката и да прочетеш какъв е смисълът на нощното хранене и сама да прецениш дали ще го правиш. Grinning Всички ние сме стигнали до свои изводи, четейки статиите в библиотеката, а и други материали извън този сайт. Ти не си по-различна Wink Питай, чети... ще стигнеш до най-добрите решения за теб Grinning

Общи условия

Активация на акаунт