Ориз - на каква възраст?

  • 1 464
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 950
Моето бебче яде домашно приготвени зеленчукови пюрета - картоф, тиква и морков. Искам да ги разнообразя малко и да сложа сварен ориз, само че знам на колко месеца трябва да стане, за да мога да й го давам. В този сезон няма голямо разнообразие на зеленчуци и се чудя с какво да й комбинирам пюретата, за да не са едни и същи и да не й омръзват.

# 1
  • Мнения: 203
Може, оризът е една от първите храни, които въведох. Аз го оставям да се свари много добре в доста вода, даже малко да се поразвари и после го пасирам като добавям по малко от водата, в която е врял, така не става толков лепкав. Само да знаеш, че оризът и картофите са взаимно заменяеми (така ли се пише тази  дума  newsm78 Embarassed)

# 2
  • София
  • Мнения: 6 363
в много страни е стандартна практика да започва захранване с оризова каша.

колкото до взаимозаменаямостта на ориза и картофите - как така и защо? едното е зърнена култура, другото е зеленчук.

# 3
  • Мнения: 203
колкото до взаимозаменаямостта на ориза и картофите - как така и защо? едното е зърнена култура, другото е зеленчук.
Май беше, че и двете съдържат нишесте. Поради тази причина за основа на зеленчуковото пюре се слага или ориз, или картофи.  И ако не се лъжа го четох в Най-обсъжданите теми на съседния форум, а и на други места, но просто сега нямам време да се ровя и търся , защото чета на много места и действително не помня кое къде съм прочела.

# 4
  • Мнения: 1 771
Кафяв ориз може да даваш

сладък картоф(батат) 6
банан                          6м.
картоф                        6 м.
тиква                            6 м.
морков                         6 м.      
ориз (кафяв)               6м.
елда                            6м.
царевица-качамак     6м.                    
круши                          6 м.
тиквички                      6 м.                  
ябълково пюре              6м.
червено цвекло   6-7 м.
грах                       6-7 м.  
карфиол                6-7 м.
кръмно цвекло (шведска ряпа) 6-7 м.
магданоз               6-7 м.
риган                    6-7м.
зелен фасул         6-7 м.
авокадо                6-7 м  

Това е списъка по който аз се водех.
 

Последна редакция: нд, 11 фев 2007, 23:50 от goldenova

# 5
  • Мнения: 1 771
в много страни е стандартна практика да започва захранване с оризова каша.

колкото до взаимозаменаямостта на ориза и картофите - как така и защо? едното е зърнена култура, другото е зеленчук.

Кафявия ориз е една от първите каши при захранване в редица страни заради качествата си и за това, че няма алергична реакция.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7750.0

# 6
  • София
  • Мнения: 6 363
колкото до взаимозаменаямостта на ориза и картофите - как така и защо? едното е зърнена култура, другото е зеленчук.
Май беше, че и двете съдържат нишесте. Поради тази причина за основа на зеленчуковото пюре се слага или ориз, или картофи. 

разбрах, благодаря!

# 7
  • Мнения: 3 760
Общо взето съм съгласна с Голденова, но с някои уточнения:
- бананът съдържа много хистамини. Ако се дава - да не е в комбинация с потенциален алерген (тъй като е много вероятно да се отключи алергия),
- елдата я водят алерген (добре е да се изчака до 8-9 месеца, но всъщност е слабо алергизираща, така че си прецени),
- цвеклото акумулира най-много нитрати. По-добре да се избягва!

# 8
  • Мнения: 1 771
Общо взето съм съгласна с Голденова, но с някои уточнения:
- бананът съдържа много хистамини. Ако се дава - да не е в комбинация с потенциален алерген (тъй като е много вероятно да се отключи алергия),
- елдата я водят алерген (добре е да се изчака до 8-9 месеца, но всъщност е слабо алергизираща, така че си прецени),
- цвеклото акумулира най-много нитрати. По-добре да се избягва!

Да за банана е така, а цвекло давах от специален маг в който се изследват  зеленчуците и плодове за нитрати, но се пробвах в покъсен етап да въведа - не стана, не го прие.
За елдата не знаех тази информация.

# 9
  • Мнения: 950
Благодаря ви много за информацията.

Общи условия

Активация на акаунт