Начин на живот при бременост

  • 1 620
  • 21
  •   1
Отговори
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Здравейте,
интересува ме какъв е начинът на живот, след установяване на бременността. Има ли определен хранителен режим, който е необходимо да се спазва? Алкохолът изцяло ли е забранен? Кафето? Полови контакти може ли да има бременната жена?
По колко пъти се ходи на ЖК и как точно си избирате лекаря, при който да ходите?  Може ли да се приемат хомеопатични лекарства от бременни:осцилококцинум и от този род? 
Питам ви защото тестът ми е положителен и след прегледа се установи бременност. Но от тук нататък не зная какъв режим да спазвам, а докторите не ми отговориха особено изчерпателно.

# 1
  • Мнения: 473
Аз като начало започнах да пия ежедневно фолиева киселина, това е едно от най-важните неща. За да не напълнееш много обаче е хубаво да спазваш хранителен режим, ако можеш разбира се. Аз не можах да се удържа и напълнях доста, но аз по принцип съм склонна към напълняване, има мами си ядат каквото искат и не напълняват много, зависи ти от кои си. Хубаво е да ядеш храни, които съдържат калций и желязо, млечни продукти, овесени ядки, зърнени храни, телешко месо, спанак и др. Аз пиех постоянно витамини за бременни и съм много доволна, бебето ми се развива идеално. Кафе само без кофеин, не е доказано че кофеина не вреди на плода, но със сигурност ще бъде много нервно. Алкохол - бира и то по малко. Алкохолът най-сериозно може да увреди плода, по страшен е от цигарите. Полови контакти - зависи, при нас предизвикаха контракции и спряхме. Ходя на частен кабинет при един от най-добрите гинеколози в Пловдив, защото си плащам спокойствието. Работещите със здравната каса такива глупости ми наговориха през цялата бременност, че си заслужават да ги осъдя. Моят лекар само ме успокоява и наистина всичко е наред. Осцилококцинум съм сигурна, че може да се пие, но той е против грип, доколкото знам. А против киселини - газирана вода Михалково, мляко, бисквити, сухари и търпение, много търпение. Пожелавам ти лека бременност и леко раждане!

# 2
  • Мнения: 701
Изцяло подкрепям Tristan77 !
 Peace Peace Peace

# 3
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Ще ме убиете с това кафе без кофеин Shocked.Виж какво ти си само бремеННа,а не си болна.Така както си си задала въпросите направо настръхнах.Я си карай спокойно бременността!Естествено няма да се напиваш,но кафе като ти се допие пий,ако ти се дояде нещо яж.Единствения ми съвет е да пиеш фолиева киселина Peace!

# 4
  • Мнения: 1 691
Първо честито!
Ако караш нормална и не особено тежка бременност, поне на първо време едва ли ще ти се наложи да променяш много начина си на живот. То не се и препоръчва де. Ако спортуваш - може всичко без рискови спортове (карате до или бънджи например). Може да тичаш, да караш колело, да ходиш на йога, да плуваш и т.н. От личен опит те съветвам дори да увеличиш движението - така има по-малък шанс да ти отичат краката, да те боли кръстът, да страдаш от безсъние и т.н.
За храненето - отначало също няма какво да променяш в количествата. В никакъв случай не се тъпчи насила (някои баби карат бременните да ядат "за двама"). Повечко плодове и зеленчуци - това помага и на основния проблем при бременните, запека.
За витамини и др. си питай лекаря, но имай предвид, че идва лято и по-добро от естествените витамини няма.
Много лекари препоръчват през първото тримесечие да се пие фолиева киселина за профилактика на спина бифида - това е вродено увреждане на някои прешлени от гръбнака.
Алкохол - по-добре не, особено през първите 3 месеца. После може да си позволиш 1 биричка или чаша вино от време на време.
Цигари - никак не е хубаво, така че ако пушиш, поне ги намали възможно най-много.
Ако не ти е рискова бременността, сексът е съвсем в реда на нещата до самото раждане. Просто да не бъде прекалено бурен.

Сега консултациите - твоето джипи може да ти следи бременността, но също така може да ти даде и направление за гинеколог, при когото да се запишеш. Ти си избираш кой да е - но трябва да е с договор със здравна каса.
За да не ти го описвам подробно, прочети си правата като здравноосигурена тук
Ако не ти е достатъчен един лекар, може да ходиш и при друг на частно - много мами процедират така. Всеки си решава.
Още веднъж честито и леко и безпроблемно да я ксараш!


# 5
  • София
  • Мнения: 1 956
Аз като начало започнах да пия ежедневно фолиева киселина, това е едно от най-важните неща. За да не напълнееш много обаче е хубаво да спазваш хранителен режим, ако можеш разбира се. Аз не можах да се удържа и напълнях доста, но аз по принцип съм склонна към напълняване, има мами си ядат каквото искат и не напълняват много, зависи ти от кои си. Хубаво е да ядеш храни, които съдържат калций и желязо, млечни продукти, овесени ядки, зърнени храни, телешко месо, спанак и др. Аз пиех постоянно витамини за бременни и съм много доволна, бебето ми се развива идеално. Кафе само без кофеин, не е доказано че кофеина не вреди на плода, но със сигурност ще бъде много нервно. Алкохол - бира и то по малко. Алкохолът най-сериозно може да увреди плода, по страшен е от цигарите. Полови контакти - зависи, при нас предизвикаха контракции и спряхме. Ходя на частен кабинет при един от най-добрите гинеколози в Пловдив, защото си плащам спокойствието. Работещите със здравната каса такива глупости ми наговориха през цялата бременност, че си заслужават да ги осъдя. Моят лекар само ме успокоява и наистина всичко е наред. Осцилококцинум съм сигурна, че може да се пие, но той е против грип, доколкото знам. А против киселини - газирана вода Михалково, мляко, бисквити, сухари и търпение, много търпение. Пожелавам ти лека бременност и леко раждане!
Съгласна съм с написаното. Аз пък съм голяма будала - 8 месеца се мъчих без кафе, понеже бях чела, че не е много препоръчително и едва сега, в деветия, като се оплаках на доктора (а можеше още преди месеци да го направя), че ми се мотае главата по цял ден и ми е зле и нямам сили и кръвното ми не надвишава 90 на 60 - чак сега човекът ми каза да пия до 2 кафета на ден спокойно...
Иначе съм от амбициозните мами и пазих диети през цялата бременност - ама не от диетите против напълняване и подобни щуротии. Пазих диети за пълноценно хранене на плода и за качването на килограми в границите 11-12. Наблягах на телешкото, киселото мляко, зеленчуците, плодовете, яйцата, пълнозълнестия хляб... Ограничавах бъклуците като пици, чипсове, сладкиши... Но пак си ядях и от тях - но от време на време и по малко. Шоколад обаче всеки ден си ям. Е - не по 100 грама, ама по 50-тина... И смея да твърдя, че съм в момента само един огромен корем и всичко останало си ми е като преди да забременея. Витамини не пх, освен магнзий, но пак си имах контракции от самото начало. Оксилококцинум пия от време на време профилактично. Важното е всеки ден (ако нямаш рискова бременност) да се движиш много, да се разхождаш поне по 30 минути с умерен ход. За секса не мога да кажа нищо - мъжът ми се плаши от корема и не съм правила... И задължително се мажи с колкото можеш да си позволиш качествен продукт против стрии. Аз ползвам Мустела - струва си всяка дадена стотинка - е малко странно мирише, но трай бабо за хубос и се свиква с миризмата...
Лека бременност!

# 6
  • Мнения: 3 216
ОХ щеше ми се и моята кума да е толкова загрижена за това как трябва да протече бременността. Миналата седмица им отиваме на гости и тя като мята едни ракии,после и вино пи. Направих й забележка,че не е редно така-да си пийне 20 грама,ама не и такива количества. А тя ми отговори,че какво й се ядало и пиело щяла да си го взима Shocked
Според мен златната среда е най-добрия вариант-човек трябва да си взема от всико,НО с мярка.За половите контактни-до 3-я не сме правили секс. ПОсле кьм 8 пак спряхме.НА ЖК сьм ходила горе-долу през 2 седмици-ходих и на частно и ма дьржавно.За хомеоптаиата-може ,но е хубаво да се избягва като цяло приема на лекарствени средства-само ако е крайно наложително. Аз ,обаче толкова лекарства сьм изпила по време на бремеността,колкото не сьм за целия си живот взети заедно.
ПОжелавам ти прекрсна бременност и не се тормози с такива неща. Всичко ще се нареди от самосебе си. Наслаждавай се. :love

Последна редакция: сб, 31 мар 2007, 23:13 от kremena

# 7
  • Мнения: 1 216
На 1во място - ЧЕСТИТО за бебечето, да расте здравичко и да ти е лека бременността.
Фолиева киселина трябва да пиеш поне до 4ти месец.
Витамини - само ако ти каже лекаря и то след кръвни изследвания, за да се види има ли тялото ти нужда от допълнително витамини.
Бих те посъветвала първите 3 месеца да не си и помисляш за алкохол. По-нататък може винце или бира, но това всеки го решава за себе си.
За пушенето - твърдо съм за спирането по време на бременност, но... има всякакви мами
Кафе - по 1-2 на ден, особено ако ти пада кръвното, ако можеш без - браво.
Папкането:; по темата имам ного матеиан в нета, имаш време да се ориентираш и да избереш за себе си най-подходящия модел.
Секс: ако нямаш контракции и лекарят не ти е забранил - наслаждавай се без грижи.
Радвай се на беб и е пази от силното слънце лятото!!!   bouquet

# 8
  • София
  • Мнения: 17 592
Избери си лекар - и гледай да е добър и съявестен, а не непременно близо. И си направи кръв и урина. В кръвта особено се гледа Ca, Fe - хемоглобин и свободно, протеини, Mg... не помня какво още от микроелементите - всичко, което е нужно на бебока. Хранителният режим в голяма степен зависи от това в какво състояние е твоя организъм...

# 9
  • На морето!
  • Мнения: 5 756
Ще ме убиете с това кафе без кофеин Shocked.Виж какво ти си само бремеННа,а не си болна.Така както си си задала въпросите направо настръхнах.Я си карай спокойно бременността!Естествено няма да се напиваш,но кафе като ти се допие пий,ако ти се дояде нещо яж.Единствения ми съвет е да пиеш фолиева киселина Peace!
това е и моето мнение!

# 10
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Първо-честито!  bouquet
И второ-моето мнение е,че ако изведнъж решиш да променяш коренно начина си на живот и навиците,които си си създавала с години,това определено няма да ти се отрази положително.То,не стига,че бременността ще поражда какви ли не "шантави" мисли в главата ти,ами ако трябва да трепериш и за спазването на някакъв супер специален режим...ужас Laughing
Та,момичетата вече са ти казали за фолиевата киселина и витамините.Кафе аз не съм спирала да пия,но не повече от едно на ден.Алкохол-много рядко, по половин чаша червено вино.Сексът ми го забраниха някъде към петия месец,но ако при теб всичко е нормално,не е нужно да го спирате.Същото важи и за пътуванията.Това гинекологът ти ще прецени.
По отношение на хранителния режим,наблягай на плодовете и зеленчуците,сирене,мляко...Абе,трябва да си се храниш пълноценно,без да прекаляваш,нито пък да се лишаваш.
На ЖК се ходи веднъж месечно,ако нямаш някакви проблеми.В деветия месец се ходи всяка седмица.Това по здравна каса.Иначе,на частен прием можеш да ходиш когато пожелаеш.
Хомеопатични лекарства аз лично съм пила,когато се е налагало.
И пак да кажа,не го мисли толкова,организмът ти сам ще ти покаже от какво има нужда,а ти просто се вслушвай в това!Както и в препоръките на лекаря,разбира се.
Успех и лека бременност ти желая!  bouquet

# 11
  • Мнения: 533
Честито,миличка ,и спокойно нищо не се променя чак толкова през този период в ежедневието ти ,поне не и в началото.Виж аз за алкохола съм абсолютно против,но чак пък без кафе ... ако е едно на ден .... какво лошо? Важното е да приемаш всяка промяна спокойно и с усмивка все пак се заражда нещо прекрасно и да попаднеш на лекар ,на който да вярваш на 100%.Друго не знам какво да ти кажа самият организъм и от това как се чувстваш ,ще ти подсказва дали имаш нужда от повечко почивка,дали определени храни ще ти понасят или не,но знай,че това е най-прекрасното време за една жена(поне при мен е така) Пожелавам ти лека и безпроблемна бременност !Успех! Peace

# 12
  • Мнения: 1 294
Мноого се радвам за теб HugЧестито Heart Eyes
Започни да пиеш фолиева киселина PeaceПо една таблетка на ден.
За храненето:Наблягай на плодове, зеленчуци, сирена, мляко, добре изпечено  и варено месо....всякакви здравословни храни.Забрави за мазни банички, пастички, вафлички, от рибите паламуда също трябва да се избягва, суровите, пушени меса също.
По една биричка или чаша винце, можеш да си пийваш.
Кафенце-по едно на ден.Можеш и следобедите да си позволяваш от време на време.
За секса е строго индивидуално.За това говори с гинеколога си.Дано нямаш проблеми и да се наслаждаваш на това удоволствие до края.
На ЖК е препоръчително да се ходи 1 път на месеца.Препоръчвам ти да ходиш при гинеколог по здравна каса и при още един на частни прегледи.Спри се на този за който отзивите са най-добри.Ако имаш възможност отиди на 3Д или 4Д при добър оператор.
Лекарствата само Упсарин с вит.Ц ми разрешаваха.Всяко друго лекарство съм приемала ако ми е било изписано от гинеколога.
Грижи се за зъбите си, посети стоматолог.
Разкарай тази графика и си сложи лентичка WinkСмело!Твоето бебе расте Heart Eyes

# 13
  • Мнения: 953
Най-добре спазвай здравословен хранителен режим - не прекалявай с  шоколад, тесто и сладки неща -аз качих 25 кг и още не мога да ги сваля заради тоя шоколад. Сега се ядосвам че не съм се хранила по разумно, ма вече смисъл няма сега мисля какъв режим да си направя за да сваля килограмите. Blush
Избягвай сините сирена, не пастьоризирани млека, не достатъчно топлинно обработени меса и рохки яйца - могат да ти причинят доста вреди на теб и плода. За алкохола и цигарите ти знаеш - не бива.
Също така стой по-далече от котки и други домашни любимци.
На ЖК аз ходим 2  път в месеца, внимателното наблюдението  на това как протича бременността ти може да спести доста тревоги.
Доктора най-вероятно ще ти предпише витамини, фолиева киселина и при необходимост желязо или магнезий.

# 14
  • Мнения: 1 216
Май всички забравяме едно от най-важните неща за доброто самочувствие: Мажи си тялото с "мазничко" по избор: бебешко олио и ли мамински продукти на някоя фирма и хидратантен крем за тялото, че доста изсъхва кожата.

Общи условия

Активация на акаунт