За Web design-а...

  • 3 117
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 152
Здравейте мамчета, искам да попитам как стоят нещата с тази професия, доходна ли е и въобще такива работи? Много ви благодаря за отговорите.  Hug

# 1
Здравейте мамчета, искам да попитам как стоят нещата с тази професия, доходна ли е и въобще такива работи? Много ви благодаря за отговорите.  Hug

Ако си намериш правилната фирма е доходна...   Mr. Green

П.С. Нищо че не съм мамче  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 2
  • Мнения: 152
Sorry  Embarassed А какви програми по-точно трябва да владея. Ясно е, че трябва талант, но мисля че го имам, а и това могат да преценят клиентите. Интересувам се живо от това. Питах за доходите, защото не мога да разбера на постоянна заплата ли е това или на свършена работа. Моля, не ми се дразнете много, съвсем добронамерено разпитвам, но пък и не зная как да си задам точно въпросите, още съм новак. Мерси  Simple Smile

# 3
Sorry  Embarassed А какви програми по-точно трябва да владея. Ясно е, че трябва талант, но мисля че го имам, а и това могат да преценят клиентите. Интересувам се живо от това. Питах за доходите, защото не мога да разбера на постоянна заплата ли е това или на свършена работа. Моля, не ми се дразнете много, съвсем добронамерено разпитвам, но пък и не зная как да си задам точно въпросите, още съм новак. Мерси  Simple Smile

Има ги и двата варианта, на проект и на заплата
Относно програмите предимно графични (PhotoShop, CorelDraw, разни такива много са). Другото е работа на програмистите. Освен ако работодаля не изисква от Теб да направиш целия сайт  Shocked Често срещана практиа в БГ. "Един за всички!", а после всичко отива при един но това не си Ти!  Twisted Evil

# 4
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Както във всяка професия - доходоносна е, ако си добър.

# 5
Както във всяка професия - доходоносна е, ако си добър.


Но си трябва и доза късмет да попаднеш на работодател (друга е бирата ако сам си си такъв)

# 6
  • Мнения: 2 759
Както във всяка професия - доходоносна е, ако си добър.
                    Peace. Хубаво би било да можеш да пишеш код също. Иначе може да ползваш пакетите на Макромедия: Fireworks, Dreamweaver, Director и т.н.т. Най-лесно ще се ориентираш като отвориш няколко обяви за такава работа и разгледаш изискванията  Peace. Никак не е просто, бих отбелязала.

Последна редакция: вт, 08 май 2007, 18:31 от MechoPuh

# 7
След горчивия опит от 3 сайта, поръчани на различни места мога да те успокоя, че не се изисква кой знае колко, особено ако ще ставаш 'фрий лансър' (free lancer):

- да не си далтонист   
- да научиш 5-10 термина - CPM, HTML, MySQL, PHP и пр.
- да умееш правилно да боравиш с тях, така че потенциалният клиент да изгуби ума и дума;
- да научиш някои основни неща за програмиране с HTML (има курсове, наръчници и пр. колкото искаш);
- да котираш правилната цена за изработка на сайта - определя се 'на око' в зависимост, колко прехласнат и заможен изглежда потенциалният клиент;
-  да направиш първоначално портфолио от 3-4 сайта (можи и твои собствени) с които да се фукаш в 'изпълнени проекти';

...май като за начало стига. Ако не ти се занимава с всички тези неща можеш просто да поемаш поръчки и да ги прехвърляш на подизпълнители, като си делите приходите, както се споразумеете.

Ако ще се пробваш в по-голяма фирма обаче, възнаграждението може да варира. Това, което забелязах у нас е, че парите които фирмата иска на час от клиента са горе-долу колкото при автотенекеджиите - 15-20 лв. Колко от тези пари стигат до веб-дизайнерите можем само да гадаем  Laughing

# 8
  • Мнения: 152
Страхотни сте както винаги.  newsm20 Много, много ви благодаря.  Hug Hug Heart Eyes

# 9
  • Мнения: 389
Зависи от представата ти за "доходоносно". Всъщност уеб програмирането е най-нископлатеното от подобните занимания в сравнение с Java / C / C++ / .NET и т.н.

Единия HTML отдавна не е достатъчен. За един нормален функционален сайт се работи с HTML / CSS / PHP / JavaScript / Ajax. Добре е да имаш представа от бази от данни и оптимизация за търсачки. За дизайн - Photoshop и Flash, усет за интерфейса, цветосъчетание, разположение на елементите.  Simple Smile

Разни тарикатски хватки, като излишно жонглиране с термини и слагане на чужди сайтове в портфолиото са лоша идея. Най-малкото ако хората си следят трафика към сайта лесно ще видят, че твоя сочи към тях с обяснения, че е правен от теб.

Ако работиш добре и си държиш на думата за сроковете, сама няма да се усетиш как идват хора при теб. Първоначалните клиенти могат да дойдат чрез познати. При мен беше така, а впоследствие техни бизнес-партньори са питали кой им го е правил, защото им е харесала работата ми.  Sunglasses

Най-лесно ще се научиш ако се опитваш сама. Неволята учи много здраво! В първата ми фирма ме взеха на обучение и без никакъв предишен опит, за нула време от зор прописах на PHP и даже цял резервационен календар направих  Laughing

П.П. Ако си кулинарна вълшебница, на някои места можеш да вземеш повече с тази професия, отколкото като уеб дизайнер  Wink

# 10
  • Мнения: 152
 Laughing Аз съм вълшебница само у дома. Повече ме влече компютърната технология.  Grinning

# 11
  • Мнения: 4 555
Зависи от представата ти за "доходоносно". Всъщност уеб програмирането е най-нископлатеното от подобните занимания в сравнение с Java / C / C++ / .NET и т.н.
Само не разбрах как набърка уеб дизайна с уеб програмирането  newsm78

Аз лично съм на мнение, че от програмист дизайнер не става и обратно и практиката ми много добре го показва. Винаги като попадна на опитите на някой дизайнер да се прави на мултифункционален и да шляпа на Dreamweaver-a и ми идва да му нахлупя компютъра на главата. Най-често се налага да пренаписвам кода на ръка след него ooooh!
С нашата дизайнерка сме се разбрали да ми дава нещата в psd, за да са ни все така добри отношенията Simple Smile

# 12
  • Мнения: 389
Аз ... таковата ... общо  Rolling Eyes Нали момичето не разбира ... знам ли за кое говори точно, бъркат се нещата  Wink

Права си ... почти. Има хора, които вършат и двете неща, но обикновено едното куца и работата е по-скоро на средно, а не високо ниво.

Dreamweaver не ползвам, имам си причини  Twisted Evil

# 13
  • Мнения: 2 759
                   Ми къде да го набърка: добре е да има хабер как стават нещата, за да знае как да прави дизаина читав (да може да се нареже като хората и т.н.т), щото съм виждала много дизайнерски неща, дето нямат приложение. За Dreamweaver-a говоря, не за C и ASP примерно..

# 14
  • Мнения: 4 555
Ами точно за рязането ми беше приказката. Много по-добре се работи с дизайнери, които изобщо не се занимават да режат, отколкото с такива, които си мислят, че могат, а после се налага да го сглобявам като jpg и да го режа наново.

Иначе разбира се, че има хора, които вършат и двете неща и когато става дума за обикновена статична страница - никакъв проблем.
А общото между двете е точно колкото общото между този, който измисля и рисува дизайн за тапети и този, който после ги лепи на стената Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт