Противозачатъчни и кърмене

  • 3 662
  • 6
  •   1
Отговори
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Ще се радвам ако някой може да ми предостави информация, защо се забранява употребата на противозачатъчни по време на кърмене? Явно че преминава през кърмата, но по какъв начин това влияе на детето. Питам, защото още кърмя малкия сутрин и вечер. Сега една седмица няма да е с мен и може и да се отбие, но същевременно искам да започна да взимам противозачатъчни хапчета, а на всякъде чета, че с кърменето са несъвместими. Не ми е възможно за момента да си слагам хормонална спирала.

Всъщност се чудех дали темата е за тук или за здравния, така че ако модератора прецени може да я премести.

Последна редакция: пн, 23 юли 2007, 16:03 от Izida

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Комбинираните противозачатъчни таблетки съдържат естроген, който намалява силно млякото и променя състава му (и хич не е добре да се приема от бебето, защото излагане на повишени нива на естроген може да предизвика преждевременен пубертет дори в бебета).
Има таблетки, съдържащи само прогестини, които се водят одобрени за използване при кърмачки - на бг-пазара такива са Церазет (други няма, доколкото съм запозната). Но пак как ще се понесат е много индивидуално - при някои жени при метаболизирането на препарата се образуват естроген-подобни метаболити с подобно на естрогена действие, т.е. пак могат да предизвикат намаляване на млякото. Същото важи и за хормоналните спирали, които съдържат същия тип прогестини.
Най-разумно е кърмачката да не използва противозачатъчни средства на хормонална основа  преди детето да е навършило поне 6 месеца.

# 2
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Благодаря ти hedra!  bouquet
Означава ли това, че с напредване на възрастта на детето намалява възможността от предизвикване на преждевременен пубертет?

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не - просто означава, че по това време млякото не е единствения източник на храна и дори да намалее, може да се компенсира с други храни. При сучене по-нарядко бебето ще поема и по-малко количество от хормоните. Но с комбинирани противозачатъчни кърмата ще намалее много сериозно, почти до пълно спиране, в рамките на дни до седмица-две. При хапчетата само с прогестини може и да няма никакво отражение върху количеството.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 3 887
Може ли да използвам да попитам как се предпазвате, докато кърмите? Моят гинеколог също е против противозачатъчни и предлага само презервативи. Има ли други позволени средства?

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Има, разбира се - различните противозачатъчни глобули(Фарматекс и т.н.) и кремове не пречат на кърменето. Обикновена нехормонална спирала също е вариант за някои жени.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 3 887
Благодаря, Хедра! Спиралата не е за мен. А за тези глобули чух и ми е странно защо докторът не ми ги предложи  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт