Солидарността на здравното осигуряване полза или вреда ?

  • 590
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 647
Хубаво е когато човек е солидарен с проблемите на другите. Но като всичко в тази държава и солидарността е криворазбрана .
Няма ли да се чувствате по-малко лъгани ако част от средствата които плащате за здравно осигуряване постъпват във ваша лична партида? Ще се чувствате ли по-добре ако можете сами да контролирате разходите си за лечение / вместо да се молите ден през ден на личния си лекар за направления / и избирате здравното заведение което ще ви обслужи ? Ще ви става ли по-топло на сърцето като знаете точно какъв процент от вашите пари отива за лечение на социално слаби хора , за програми по превенция , за програми ин витро и др. ? Няма ли да могат скъпите ни управници тогава да ни лъжат по-малко ?

# 1
  • Мнения: 1 172
Моето мнение е, че трябва всеки да си има собствена сметка, в която да се трупат неизползваните от него средства. И сам да решава дали при необходимост да ги прехвърли на роднина, или на приятел, или на някой от ромския квартал. Отделно от тази сметка трябва да има фонд за болни деца, в който да се превежда процент от всички внесени осигуровки. И той да гарантира лечението на всички такива дечица, за които тук се събират пари. Мисля, че здравноосигурителните вноски са безумно малки и трябва да бъдат увеличени няколко пъти. Може би следва да има задължителен праг и доброволно допълнително осигуряване. Докато обаче и този, дето се осигурява на 160 лв, и този дето се осигурява на максимума, получават едно и също, никой няма да е мотивиран да се осигурява на реалната си заплата. Следователно и приходите ще са малки. Мисля, че е хубаво да има частна Бърза помощ, която срещу абонамент (ако ще и 100 лв / месечно да е) да ми гарантира че в населено място ще дойдат до еди-колко си минути, в извъннаселено - до еди-колко си. По начина, по който има СОТ за тези, които не могат да разчитат само на полицията да им пази домовете и офисите.
Вече има здравни застраховки, но има накъде още да се развиват, и то много. Вероятно проблем е и недостатъчната им популярност в Бг.
Иначе, не е честно да плащам максималната възможна сума и да получавам точно толкова, колкото и циганката, която държавата осигурява. А ако нямам 2 пломби, които да ми бъдат сменени тази година, автоматично да губя правото да ползвам нещо въобще. Нищо че вместо пломби може да имам нужда от нещо друго за тази сума. Парадоксално е в държавни болници и поликлиники платените услуги да са на едно ниво с тези в частния сектор, а понякога и по-скъпи, а уважението на клиента да е на ниво нула. Вдигали са ми скандал в една поликлиника, че си правя платени изследвания там, щото видиш ли трябвало да ми търсят резултата по име, иначе по номера от направлението или от не-знам си какво там.

# 2
  • Мнения: 3
Мисля, че здравноосигурителните вноски са безумно малки и трябва да бъдат увеличени няколко пъти.

Малки? 6% от заплатата не е малко. Дори в развити страни като Щатите май не е повече от 8-9%.  И в момента плащаме 36% осигуровки, което е доста.

# 3
  • Мнения: 1 172
Мисля, че здравноосигурителните вноски са безумно малки и трябва да бъдат увеличени няколко пъти.

Малки? 6% от заплатата не е малко. Дори в развити страни като Щатите май не е повече от 8-9%.  И в момента плащаме 36% осигуровки, което е доста.

Да, малки са като суми. Защото ужасно много хора се осигуряват на много по-ниски заплати. И нямат стимул да се осигуряват на по-големи суми. Ако някой мисли, че здравеопазването му може да гарантира срещу 6% от 160 лв, което са 10 лв / месечно, то явно вярва, че е достатъчно здрав и няма  смисъл да се осигурява въобще. А колко от собствениците на частни фирми се осигуряват на повече от 2 мин раб заплати, колкото е задължителното? А колко отиват и си плащат 5-6 месечни вноски, за да им се възстановят правата, понеже видиш ли им предстои операция или раждане, и изведнъж са се сетили, че 5 вноски са им по-евтини от 500, 2000 или 3000 лв....
Не знам точно какво е положението в САЩ, но доколкото ми е известно там всеки си има собствена партида. Освен това има болници за бедни и за богати. Няма как да плащаш максимума и да раждаш в една болница при същите условия като жената от гетото, която и цент не е заработила и внесла за здравното си осигуряване. Там имат и много добри традиции във застраховането, което при нас е екзотика, все още...  Надявам се да се включат майки от други държави и да споделят как е при тях.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Хубаво е това с индивидуалните сметки. Обаче, какво правим, ако сумата по индивидуалната сметка не е достатъчна за  покриване разходите по лечението? Например (да не дава Господ) лечение и възстановяване след катастрофа-множество операции, лежане в реанимация, леглодни (или както там се нарична), терапия?
Не забравяйте, че децата не се осигуряват здравно. Но те също ползват средства от здравната каса. И те ли ще се осигуряват по инд. партиди, или ще лежат на сметките на родителите?

# 5
  • Мнения: 68
Ами принципа е същия като застраховката автокаско. Ако внесеш 1800лв (примерно, толкова е нашата)- застраховката покрива щети за 30 000лв.

# 6
  • Мнения: 647
Не забравяйте, че децата не се осигуряват здравно. Но те също ползват средства от здравната каса. И те ли ще се осигуряват по инд. партиди, или ще лежат на сметките на родителите?
Именно затова би следвало само процент от осигурителните вноски да влиза по лична партида . Според мен няма пречка децата до 18 год. възрастда останат здравноосигурени. Да не говорим , че за да могат оптимално да се усвояват парите на здравноосигурените може да се предвиди възможността здравноосигурен  да може да предостави осигуровката си на свои роднини.
А що се отнася до размера на здравната осигуровка може би минимума трябва да остане , но да няма максимум.Така всеки които го е грижа може да помисли сам и навреме за здравето си.

# 7
  • Мнения: 47 982
то е ясно че искаме много неща, но системата е избрана, защото е най-добрия вариант за бедни държави като нашата- акумулират се повече средства на едно място и се дават за нуждаещите се
в българия е почти невъзможно прилагането на друга система-например частно здравно застраховане като сащ, множество каси като германия или изцяло бюджетно финансиране като испания
касата е една, защото по този начин се събират повече средства от всички , и се дават за тези които имат нужда от здравна помощ(принцип на солидарност) , като разходите и контрола са най-лесни и евтини
проблема е единствено в контрола-контрола на касата, на лекарите, на министерството
това е

Общи условия

Активация на акаунт