Отговори
  • Мнения: 5 577
Здравейте,
имаше такава тема, но не я намирам.

Моя Иван е станал ужасно невъзпитан, незнам на какво се дължи това. Дано да е период (нека майките на по-големи деца да споделят  Praynig ).

Преди беше добро и възпитано детенце, поздравяваше, показваше уважение към възрастните хора, и това много ме радваше. Гордеех се, защото гледаме да го възпитаваме правилно и имаше резултат. Обаче в последно време, без причина, е станал неконтролируем.

Предпоследната мода беше да казва на хората по улицата колко да грозни  Shocked , не поздравява изобщо никой, дори на бабите си говори така. Това някак си отшумя, Слава Богу, защото голям срам берях.  ooooh!
Последната мода обаче е 'Теб не те обичам'. Говоря, обеснявам, че не трябва така, но няма резултат. Даже вчера не мен ми го каза, като вземах от градина. И на децата така говори.

Дали е период и как да постъпя вече незнам.  Confused

# 1
  • Мнения: 535
Мойта дъщеря имаше същият период. Държеше се така предимно с бабите. Аз с търпение обяснявах, че така не се говори, както и казах на бабите да й правят и те забележка, а не само аз. Защото те търпяха обидите й. Накрая започнаха да й отговарят по същия начин и тя от само себе си престана. Сега пак от време-навреме казва по някоя глупост, но мисля, че няма от какво да се притесняваш, това е период който ще отмине. Но и все пак продължавай да му правиш забележка, за да не му изтървеш края  Peace.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 179
Според мен или копира нечие поведение (може на някое детенце в детската) или нещо му тежи... Хвани го в благоприятен момент, в който е спокоен и му се общува с теб и си поговорете... При нас обикновенно това е моментът преди заспиване, след като съм прочела приказката.

# 3
  • Мнения: 730
Оооо, и ние минахме по този път. Казваше на бабите си, че не ги обича, защото били много дебели, а имаше период, в който не даваше на хората по улиците да го гледат, криеше си очите. Абе.....,умирах си от срам.

# 4
  • Мнения: 7 821
И моя малкия мина през "Теб не те обичам" или "Няма да те обичам, ако не направиш/дадеш ...". На първото отговарям "Аз пък те обичам" и отминавам с безразличие. На второто отговарям "Щом така преценяваш, съжалявам, но все пак не мога да направя/дам ..." и пак отминавам.
Смятам, че и двете са опит за манипулация (когато са отправени към близки), която аз не одобрявам, но колкото повече и се обръща внимание толкова по-лошо става.
От друга страна децата са човешки същества и имат свободата да обичат или не обичат, а и са искрени и го споделят. Когато "Теб не те обичам" е казано искрено, не правя забележка. Нито може да обичаме всички, нито е редно.
Понякога насаме водим разговори и обяснявам разликата между Обичам и Харесвам, обяснявам, че може да обичаш някого, но да не харесваш нещо, което той прави, но тогава казваш - "не харесвам това, друго или теб когато правиш това друго" и т.н.
Абе, тънка е границата между възпитан и лицемерен  Wink, всъщност възрастните сме повече или по-малко лицемерни  Sad.

# 5
  • Мнения: 3 479
Синът ти май вече осъзнава, че ти не си неотменна и неразделна част от неговият живот (това важи и за всички останали близки хора) и започва да се страхува дали няма да те загуби. Като говори така, той те предизвиква, за да види дали ти винаги ще го обичаш и подкрепяш. Той просто се нуждае от повече внимание и уверение, че го обичаш. Период е, ще отмине. Аз реагирах така: Аз пък те обичам. Винаги ще те обичам, искаш ли да отидем .... и измествам темата.
А моят Матей е имал страшни изцепки, вярвай ми. Последната беше насочена към батко му: Аз не искам Пепи да ми е брат Shocked След като ние го уверихме, че Пепи винаги ще му е брат, няколко минути по-късно последва: Пепи иска да ми скочи на главата Shocked. Имай предвид, че сценката се разиграва по време на вечеря, когато никой не го закача, обаче той има нужда от внимание. Ние спонтанно прихнахме (мъжът ми, Пепи и аз), просто не можахме да реагираме по друг начин, нямаше време за мислене. След което и той се засмя и се успокои и вечерята продължи все едно нищо не е било.

П.П. Виждам новост в подписа Laughing Честито  bouquet

# 6
  • София
  • Мнения: 4 867
Имали сме такива изблици на откровеност. Обяснявах, че макар да казват истината, това може да нарани другия човек и ако не е нещо, което непременно трябва да бъде казано, по-добре да замълчат.
При нас правилата за говорене са:
1. Трябва да е истина
2. Трябва да е казано възпитано
3. Не трябва да наранява никого

Е, не става с едно казване. Моите деца поне бяха много спонтанни. И още говорим за това.

Последна редакция: пт, 11 апр 2008, 10:29 от Янита

# 7
  • Мнения: 46 511
Ужас, аз съм в подобно положение  Embarassed
При нас е "Защо този човек е дебел?"  Embarassed
А като имаш предвид, че и двамата с мъжа ми сме дебели, става доста комична ситуация  Mr. Green  hahaha
От градината научи дебел и слаб, преди това възприемаше всички хора по един начин.
Аз говорих, говорих, говорих, дано е вдянала, малко позатихна, но пак съм на тръни  Tired

# 8
  • Мнения: 800
Мисля че децата просто са много честни и чисти, много лесно определят нещата, но трудно ги обличат във "възпитан начин на държане". Дъщеря ми също използва този начин за манипулиране, че не ме обича, когато й откажа нещо, но вече много бързо се усеща и се поправя: "не - обичам те, мамо!" Иначе съм се червила много по улиците, а и в къщи ... звъни на вратата един съсед, отваряме двете и след като поздравихме, тя заявява: "чичо Петко, защо миришеш на лайно?" Аз се опитвам да се правя, че не съм я чула, но тя настоява на своето, накрая й казах да отиде в стаята си докато се разберем с човека ... а той наистина си миришеше човека, какво да му кажа на детенце, освен че така не е прилично да се говори, а тя: "А прилично ли е да се мирише на лайно?"......

# 9
  • Мнения: 9 481
Четох книжката на един детски психолог /Фицхю Додсън/ и мн ми хареса неговото мнение по този въпрос ..:"...защо да спираме детето да изразява негативните си емоции? Щастливи и доволни сме когато казва на някой че го харесва или обича, или че е красив...а когато изразява обратните-му забраняваме."
При децата няма средно положение и такт-всичко е или бяло или черно Laughing Затова на моменти са "жестоки" казвайки на дебелия, че е дебел и т.н.
Да, поставят ни в неловки ситуации като родители, но не може да искаме от детето си да харесва и обича всички Mr. Green
Бихме могли да намалим тези неловки ситуации, като помолим детето да споделя мнението си с нас на ухо, или с полагаща се доза хумор /който ще ние трудничко в тоз момент да проявим, но все пак Blush.../ да "извиним" отрочето си с реплика от сорта "днес му е най-критичният ден! на всички намира кусури" hahaha

# 10
  • Мнения: 1 640
Да,за съжаление,и при нас има подобни реплики.Знам,че е част от съзряването й,от осъзнаването на действителността и взаимоотношенията,а и е вид манипулация и стремеж да й се обърне внимание най вече!.В детската градина явно има доста дрязги и подигравки м-у децата,защото най-често след градина дъщеря ми е раздразнена и заядлива ,ръси глупости и за мой ужас  се репчи на минувачи по улицата /които са я заговорили/,отговаря им,нарича ги грозни,стари и т.н./ако не й харесат/.
   
Пак казвам,според мен,най-често тези реплики са за привличане на вниманиет на околните и изпробване на реакциите им.

# 11
  • Мнения: 177
мота дъщеря пък ме плаши"ТОГАВА НЯМА ДА СЪМ ТИ ДЕТЕ" и аз ѝ казвам пък ако искаш

# 12
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
ООО и ние минахме през това.Най потърпевши бяха дядовците и.Единият не го обичаше защото имал голям корем.Другият пък нямал зъби.Изобщо срам голям.Сега непрекъснато дава оценка на децата пред блока, едното е лошо защото и искало играчките,другото незнам какво,а върхът беше като за едно момиченце се изказа пред баба му че миришело лошо.Правя и непрекъснато забележки и обяснявам че така не се говори.Но в такава ситуация ти иде да потънеш от срам.

# 13
  • Мнения: 116
А моя върви по улицата и вика : "Ти си лош!" И сочи с пръст съответния човечец да не би случайно грешка да стане. Или класиката :"Ти си лоша леля" на напълно непозната женица.
А мен ме заплашва: "Побутам тебе във водата, изядат тебе кокодилите ,викаш помощ помощ."  (това защото гледа Цар Лъв 2)

# 14
  • Мнения: 2 211
И нас не ни отмина. Не иска да поздравява учителките в ДГ - голяма излагация. Винаги се обръща към една моя приятелка с "бабо", а на нея никак не и е приятно.

Общи условия

Активация на акаунт