вземете дете от Дома удома

  • 2 497
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 873
здравейте!
днес попаднах на една стара тема за това,колко полезно и колко вредно е да вземеш вкъщи дете от Дом за празниците и това ме провокира да пиша.аз съм за идеята,но ако не е еднократана постъпката.бих искала тези,които вземат дете за Коледа,да го вземат и следващия уикенд в дома си.повярвайте ми това няма да навреди на детето.много са децата в Домовете,които имат семейства,на които гостуват всяка събота и неделя.мног са и тези,които нямат възможност да усетят семейния уют.
сега ще ви разкажа какво се случва с тези две групи деца,когато навършат пълнолетие и напуснат Дома.ще пиша от опит на човек,който работи в посока на тяхната социална интеграция и професионална реализация.
децата,които растат в Дома,но уикенда са си вкъщи,са по-добре възпитани,общуват по-лесно,имат трудови и хигиенни навици,не остават на улицата,щом напуснат институцията,реализират се по-лесно и като цяло са с по-високо самочувствие.
децата,които са расли еднствено в Дома,където ежедневно някой за нещо им се кара,са много по-трудни.те не казват Добър ден,не могат да общуват,не знаят как да се държат на интревю с работодател,не знаят колко е важно да си навреме на работа и често ги уволняват,нямат битови и хигиенни навици,често остават на улицата,не могат да създават трайни доверителни отношения и често стават жертва на злоупотреби.
бебетата,които от раждането си са в институция,изостават в своето развитие,понеже цял ден лежат и гледат тавана и никой не общува с тях.
за щастие малък е процентът на кръглите сираци в Домовете,затова се дразня,когато се говори за децата,лишени от родителска грижа,като за сираци.
надявам се повече хора,вместо да гледат снизходително на децата от домовете,вместо да им даряват излишните си вещи,които иначе биха хвърлили на боклука,да дадат семейна топлина и уют,морални ценности и любов на тези деца Praynig

# 1
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
Деси, би ли споделила на база на какъв опит са тези констатации. Социален работник, представител на НПО , работещо с подобни проекти - интеграция на деца от домове? Би ми било интересно от каква позиция пишеш това? Личен опит ли е, наблюдения?

# 2
  • Мнения: 3 634
Обичам новаци, които ни отварят очите за нещата от живота! Къде спите ,ДБМ, и знаете ли какво се случва с децата в домовете?! Измисляте си разни отчетни теми и изписвате по 20 страници за всеки регион, а всъщност дремете по кафетата!   Laughing

Предлагам временно Благотворителния да се затвори или премести в Клюкарника! Rolling Eyes

Ти, dessy, колко деца взе за празниците? А колко посещаваш редовно и следиш за нуждите им? На колко намери работа?

Хайде поне се зачетете в заглавията на темите тук и тогава да ни осветлявате?!  Crossing Arms

# 3
  • Мнения: 1 271
Първо, не е толкова лесно да си вземеш дете за някой празник!Второ, още по трудно е да започнеш да го взимаш за уикенда!

И още-поясни ми моля те, какви са децата лишени от родителска грижа, ако не сираци?  newsm78 Къде са им родителите-ходят при тях ли, вземат ли ги в дома си?Защото аз до сега съм чувала единичмни такива случай и то с цел да вземат някакви парични помощи, май беше!

И последно-за това се правят тези Защитени жилища, за да дадът равен старт на тези деца, които излизат от Дома!
Айде стига глупости-направете нещо полезно!

# 4
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Обичам новаци, които ни отварят очите за нещата от живота! Къде спите ,ДБМ, и знаете ли какво се случва с децата в домовете?! Измисляте си разни отчетни теми и изписвате по 20 страници за всеки регион, а всъщност дремете по кафетата!   Laughing

Предлагам временно Благотворителния да се затвори или премести в Клюкарника! Rolling Eyes

Ти, dessy, колко деца взе за празниците? А колко посещаваш редовно и следиш за нуждите им? На колко намери работа?

Хайде поне се зачетете в заглавията на темите тук и тогава да ни осветлявате?!  Crossing Arms

Руме,аз ли4но наро4но не писах,няма смисъл.......Нямам време за губене  Twisted EvilДискусията ще се изроди и ........всъщност като про4етох темата се попитах:"за какво ли е тая тема?"

  bouquet

# 5
  • Мнения: 873
отговарям веднага коя съм-психолог в Център за социална интеграция и Защитено жилище за младежи над 18 годишна възраст,които напускат домовете.помогнала съм на много от тях да се реализират професионално,някои от момичетата вече са майки,други са се събрали със семействата си.няма да пиша бройки,но бъдете спокойни-изпращам си отчетите редовно,където трябва Peace
не казвам,че благотворителните организации трябва да се закрият-всяка помощ е от значение и аз, за разлика от всички пишещи тук,съм толерантна с всеки опит за помагане.
ама и българските майки сте....сигурни ли сте,че не трябва да си промените името на движението newsm78майка е свята дума-не злоупотребявайте с нея Stop

# 6
  • sofia
  • Мнения: 7 477
отговарям веднага коя съм-психолог в Център за социална интеграция и Защитено жилище за младежи над 18 годишна възраст,които напускат домовете.помогнала съм на много от тях да се реализират професионално,някои от момичетата вече са майки,други са се събрали със семействата си.няма да пиша бройки,но бъдете спокойни-изпращам си отчетите редовно,където трябва Peace
не казвам,че благотворителните организации трябва да се закрият-всяка помощ е от значение и аз, за разлика от всички пишещи тук,съм толерантна с всеки опит за помагане.
ама и българските майки сте....сигурни ли сте,че не трябва да си промените името на движението newsm78майка е свята дума-не злоупотребявайте с нея Stop

моми4ета,коя от отговорилите в темата не е българска майка Joy

ей,мине не мине време и някой се изкаже така подготвен,4е да му се допла4е на 4овек Mr. Green

# 7
  • Мнения: 2 471
dessy encheva аз, като една българска майка питам: Каква е идеята на темата? Аз прочетох само един разказ и укор към хора, които помагат по един или друг начин. Моите уважения към теб, но ако това е форма на инициатива - какво точно предлагаш? Как точно си представяш взимането на тези деца? Кой ей така просто ще ми даде дете?
И моля да ми отговориш - какви сме българските майки и ти с каква националност си (понеже не включваш себе си в числото).

(П.С. българската граматика има и друго освен точки и запетайки)

# 8
  • Мнения: 3 634
Харесвам новаците защото винаги започват с това, което са постигнали. Докато ние мишоците си траем и опаковаме кашони през празниците, вместо да си гледаме децата. Да, dessy, никаква майка не съм! Оставих си бебето на 3м, за да се занимавам с деца от мулти-семейства. Оттогава го виждам само през уикенда, за да си върша работата. И когато някоя трътка се забие начело и започне да се хвали, аз започвам да се ядосвам.

Предлагам ти да си напънеш мозъчето, да създадеш организация, да я популяризираш и най-важното да привлечеш хора на твоя страна, които също да си оставят децата, за да помагат на другите. Дипломата не е достатъчна, колежке!

# 9
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
Преди да си напиша първия пост, прочетох публикациите ти в темата на Горна.  От там не добих кой знае каква представа за опита ти в НПО или изобщо в тази област. Това ,че си психолог , назначен по  проект, спечелен от НПО не означава, че имаш кой знае какъв опит по въпроса. Би ли споделила наистина от колко години се занимаваш с това, освен отчетите пред ДАЗД, имаш и свои лични наблюдения и заключения. Интересно ми е примерно, дали си проследила развитието на едно дете - аз лично се съмнявам, защото си твърде млада ,за да си направила подобно проучване.  Знанията ти като психолог може и да са ти от полза, но далеч не могат да бъдат използвани като база, за да правиш подобни генерални заключения. Прочетох и за негативното ти отношение към социалните структури. Моето момиче, с конфронтация не се постига много, още повече, ако твърдиш, че целта е децата да са добре. Може да са тромави, но работят. Да, неефективни са понякога, но когато целта е децата от институциите да бъдат успешно интегрирани и да могат да поемат пътя си успешно, се налага държавните институции и НПО-тата да си сътрудничат. Съревнованието не води до трайни успехи.

А коментарите ти по отношение на момичетата от ДБМ и българските майки няма да коментирам...достатъчно красноречиви са сами. Но не показваш толеранс дори към НПО-тата.

# 10
  • sofia
  • Мнения: 7 477
защо ли ми се струва,4е който го присърби нещо на тема "деца в институции' все тука се оаква hahaha
ми,така де,аман .......

моми4ета,не си губете времето в празни приказки.Давайте да го даваме по-леко а?май не ни бива много за майки.А дали сме български и аз ве4е се 4удя newsm78То,от България май много не остана Mr. Green

Деси,  bouquet

# 11
  • Мнения: 873
всъщност работя в Общината,те Центърът и Защитеното жилище са общински.малко са популярни,понеже ги има само в още 2 общини.
имам опит там вече 4 години,така че доста съм видяла и не говоря наизуст Stop
не знам вие колко контактувате с децата,но като гледам помощта ви се изразява в това,да дарявате вещи,но не и обич или възпитание.а тези деца,които идват при мен вече като младежи,са свикнали при тях да идват и правят краткотрайни проекти разни нпо-та или бизнесмени,които използват дарителството,за да си отбият от данъците.
най-лошото е,че тези младежи така са свикнали да им се дава наготово,че сума то време ми коства,за да събудя инициативността им.
целта на темата ми беше да провокирам у хората човечността,а получих цял куп обиди от зле възпитани жени,които не се различават много от персонала в дома-вие им отделяте от времето си и после се прибирате вкъщи,вие им дарявате дрехите и играчките на децата си и това успокоява съвестта ви и подхранва егото ви.но вие не сте склонни да вземете едно дете вкъщи,то не е достойно да седио с вас на масата ви,да спи в чаршафите ви,да му отделите от времето и сърцето си.
колко снобско ooooh!
мисля да не пиша повече тук-това е поредното доказателство на факта,че една добра идея като форума се е изродила в кокошкарник ooooh!
аз поне имам достойнството да се покажа тук с истинските си имена Peace

# 12
  • Мнения: 2 471
Е всичко си има граници, но ти със сигурност ги премина. Вземи си достойнството и престани да пишеш глупости на изуст. Виждам и културата ти и грамотността ти.


П.С.

Разликата между теб и хората тук е, че те го правят на доброволни начала и от сърце, и не се тупат в гърдите.
И ако поне малко имаше наблюдения над работата на тези жени тук - щеше да се засрамиш от поведението си.





Последна редакция: ср, 07 яну 2009, 14:45 от Dencho

# 13
  • Мнения: 3 634
аз поне имам достойнството да се покажа тук с истинските си имена Peace

Понеже ние сме анонимни и никой не знае кой седи зад никовете!  Laughing

Съветвам те да се изказваш по-умерено за форума и потребителите. От граматиката ти и разсъжденията ми става ясно какъв професионалист си. Казваш, че си служител на общината в Търново, а?! Те дали ще се зарадват на твоите постове, как мислиш?! Да попитам кмета сега или като обядваме в петък?  Thinking

# 14
  • Мнения: 884
Аз мога да го попитам довечера, докато вечеряме...
Деси, за някоя конкретна програма ли говориш, или просто за лична инициатива?
 И хайде, да не пишем повече за правописни грешки и пунктуация-тук и други постове почват с малки букви, а аз лично граматични грешки не открих само при две авторки, сигурно и аз правя.
 Не съм крила никога мнението си по този въпрос, сега се въздържам от лична позиция, защото доколкото разбирам, Деси се обръща директно към ДБМ, а аз не съм член.
 Процедурата беше много тромава преди-няколко месеца обучение на семействата, куп документи...и може би така трябва да бъде. Имах желание за уйкендите и за празници да вземам дете от дом, едно и също, разбира се, нямах смелост за приемен родител, но също можех да му дам много-аз, семейството ми , средата ми, приятелите ми, а след време-да подсигуря образованието, работата му...За това все още се интересувам, обаче, Деси, наистина не е много ясно за какво става въпрос...

Последна редакция: ср, 07 яну 2009, 15:21 от TIHA VODA

Общи условия

Активация на акаунт