Малки трикове за по-ниски сметки

  • 17 763
  • 343
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 54 809
Ние имаме 42 лв. Един климатик работи, аз не понасям климатици. Не готвим. С бойлер сме, на нощна тарифа само. Двама души. Дъщеря ми има 28 лв., но тя и в София ходи, там не знам колко е платила.

# 286
  • Мнения: 928
Нашия ток е 50лв лятото (имаме бойлер). Зимата беше около 250-300, 330 февруари. С три климатика. Другата година ще правим изолация на къщата, та би трябвало малко да паднат сметките.

# 287
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 567
Последните 4 месеца плащам изключително ниски сметки за ток. Оказва се, че котлонът и фурната са ми най- високите консуматори. Откакто не готвя вкъщи, сметките ми са много ниски. Всичко останало си е същото- бойлерът никога не се изключва( 5 човека сме последните 2 месеца), миялна и пералня се пускат всеки ден, три настолни компютъра са включени по 15 часа дневно...

# 288
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 726
160 беше последната сметка, три климатици, много работещи, а сега и тримата сме в къщи. Който е на западно изложение, знае за какво става дума, без климатик е някакъв ад, по-горещо и задушно от навън. Бойлер не се изключва, всичко е на ток.

# 289
  • Мнения: 7 442
Електроуредите ни са най- висок клас. Фурна не съм включвала от месеци. Готвя количество поне за два дни. Ползвам често скара. Къпането е максимално бързо. Пералня и миялна се пускат винаги пълни.

# 290
  • Мнения: 11 831
Последната ни сметка за ток - 25,36лв., което за месец, в който климатика доста често се ползваше, мисля е повече от Ок.
Трика в случая е, че всички уреди са поне с два плюса..повечето с три..

Ползвате ли бойлер?
Имаме и бойлер, но този месец нямахме ремонтни дейности наоколо и - не.
Когато е имало, обикновенно е около месец без топлофикация, сметката е с до 10лв. нагоре.
Е моите уреди са без плюсчета, защото те не ме интересуват  Simple Smile Simple Smile и всеки ден фурна и котлони включвам, но сметката ми никога не минава 45 лева?! А сега де - къде е тайната?

# 291
  • Мнения: 6 327
Тайната за мен е в маркетинговите трикове с плюсчетата 😁.И броя на живущите в жилището,и колко време от денонощието го обитават.И готвенето разбира се.

# 292
  • Мнения: X
Нама как да се сравни уред с плюсчета и такъв без плюсчета. Да не говорим за стар уред! Старата пералня харчеше повече ток. Сигурна съм, че и готварската печка харчи много, защото е нисък клас, скоро ще я сменям.

# 293
  • Мнения: 6 327
С фурната може да спестяваш,като печеш с вентилатор.Той вдига с 20°.А фурните работят с реотани.Не знам да са измислили икономични такива.То е като нагревателите на бойлерите.Икономични са пералните,по-скоро тези с инверторни мотори.Нагряването на водата в тях,до определени градуси,няма как да е икономично,защото и това е с нагревател.А това харчи повече ток,от колкото неинверторен мотор.
Василев ,що не си доразвиеш темата за плюсчетата 😁.

# 294
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 765
Защото Ренко  маса народ още са заблудени с тея плюсчета. Директно сравнение. Най-голямо отражение дават при пералните, вида на мотора. 90%от хората не правят разлика между двускоростен асинхронен двигател, колекторен и инверторен. Първия двигател е най-нискоефективния, няма да задълбочавам защо, хората на дали ги интересува. При тях, консумацията при пране е около 320 вата, при центрофуга 600-800. В редки случаи дори 1000 вата. Колекторните пък, при пране консумират около 150 вата, при центрофуга 350. Инверторните имат подобна консумация, но друго устройство. Имам инверторна пералня от 2004 година имам и инверторна от 2018. Еднаква консумация имат. Относително е това за консумацаята по възраст. Отделно, че изключително много хора не знаят, че плюсчетата отпаднаха. Вече няма класове от G до А+++ а от G до А. И много правилно. При климатиците същата история. До определено време, климатиците се характеризираха с COP и ЕЕР. Коефициенти на преобразуване в режими охлаждане и отопление.
Сега измислиха SCOP и SЕЕР. Това са сезонни коефициенти. Пляскат си по характеристики каквото им скимне и готово. Виждал съм два климатика като единия беше с по-нисък COP и по-висок SCOP, а другия с по-нисък SCOP но много по-висок COP. ВТОРИЯ беше значително по-ефективен. Отделно, давам пример дори с марка. Тошиба имат модел, който се води със SCOP 5,10 НО при отдаване 4000 вата в отопление, консумираше около 1100 вата. Хитачи имат климатик със SCOP 4,6 но консумира 960 вата, за да отдава 4200. Хитачито е много по-ефективно, но защото COP е по-висок не SCOP

# 295
  • Мнения: 6 327
Скрит текст:
Извън темата,на майка точно Хитачито ѝ казах да разгледа.Сега пак му гледах характеристиките,обаче разбирам само от отдавана и консумираната мощност,не смятам и да задълбавам с познанията си,звучат ми като ядрена физика.По същия начин и обикновеният човек гледа само плюсчетата , защото вярва сляпо на реклами и консултанти,и не иска да се затормозява да разглежда "токовите" характеристики,или от обща култура да понаучи нещо.Да,не му е това работата,и затова разчита на качествена консултация,я която в повечето случаи се хвалят марки и модели,с които някой би прибрал по-голяма комисионна.
Иначе знам за плюсчетата 😁.Преди повече от десетина години ги нямаше,а пак имаше енергоспестяващи по днешните разбирания уреди.Към примера ти с пералните бих добавила и хладилниците.В темата за тока писах за разликата с,и без 40 годишен хладилник.

# 296
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 765
Имам 40 годишен двукамерен храдилник на Зил. Горе камерата е 60 литра, хладилника е 220. Саморазмразяващ е, на 4 дни, преобръща топлия фреон през изпарителя си и обезскрежава ( като климатиците). На гърба има огромна платка. Уплътненията му много меки, а аз ги мажа редовно с глицерин. Компресора му работи изключително точно. В същото време имам хладилник на БЕКО, който е с подобни размери, но харчи повече от Зил-а защото се размразява с нагреватели. Най-иканомичния ми хладилник е инверторния ми Хаиер, като е и най-тих. Зила повече си го харесвам от БЕКО-то, само дето компресора е значително по-мощен и когато включи се чува много развъртането му.

# 297
  • Мнения: 9 395
Санирането намалява ли сметките за ток или е мит? Една бабичка каза,че след санирането на гарсониерата и,сметката и за ток е намаляла с около пет (5) лева на месец.

# 298
  • Мнения: 11 831
Санирането намалява ли сметките за ток или е мит? Една бабичка каза,че след санирането на гарсониерата и,сметката и за ток е намаляла с около пет (5) лева на месец.
Ако е направено по правилата и са спазени всички изоисквания, да-намалява ги осезаемо щом сградата не "издиша". Важното е и таванът на жилището да е изолиран.

# 299
  • Мнения: 13 432
Ако в тези сметки влиза и отопление на ток, трябва да ги намали, просто топлинните загуби през стени и прозорци стават по-малко. А вече с колко, това от много неща зависи. Как е направено, как е било преди, изложението какво е и прочие. За охлаждане също би трябвало по-малко да харчат климатиците, ако такова е нужно изобщо в това жилище.

Общи условия

Активация на акаунт