Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 7

  • 49 481
  • 548
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: leet
А да пусна формата в миялната? Производителят не препоръчва. Ако я пусна на щадяща програма и с гел, а не с капсула?
Писала съм и преди, че мия всички съдове на Riess в миялната и нямат абсолютно никакъв проблем. В другото жилище имаме комплект над 10 години мит в миялна. Производителят не препоръчва с цел да се запази блясъка на емайла, а не защото това би причинило повреда на емайла или съда. И на двата комплекта беше написано нещо от сорта “ за да се запази блясъка на емайла за идните поколения”

# 541
  • Мнения: 254
Здравейте! Днес моя съпруг решил да ме изненада и купил от Кауфланд тиган с две дръжки на промоция, че и два броя. Диаметър, форма са точно това, което търся - до тук добре но покритието е илаг. Написано е на тях Ïlag non stick ultimate". Отворих единия и като прочетох в книжката какви са му изискванията изобщо не ми хареса.Четох и в нета в чужди сайтове, че били много вредни.  Някой ползвал ли е съдове с такова покритие да сподели, ако може.
Благодаря!

# 542
  • Мнения: 230
Ползвайте си ги без притеснение, не знам къде сте чела че са вредни освен н в някой форум, мнения на домакини. Вижте описанието на съдовете - ако има нещо което ви притесняват, просто ги върнете за ваше успокоение. Аз бих ги ползвала особено ако имам нужда от тиган.

# 543
  • Мнения: 951
При условие,че са вид тефлон,дали са особено полезни?

# 544
  • Мнения: 230
При условие,че са вид тефлон,дали са особено полезни?
може ли да обясните защо тефлона не е полезен - в случая като покритие на тиган?

# 545
  • София
  • Мнения: 2 922
Самите триумящи се за покупка на безвредни съдове, си създават повече опасности за здравето чрез стреса, който си причиняват, докато избират най-по-най-безвредни съдове, отколкото биха им причинили самите съдове. Никой вече не се притеснява от остатъчната чернобилска радиация, понеже не се говори постоянно за нея, но се притеснява от не залепващото покритие на тиганите, понеже това ежедневно се тиражира от разните маркетингови отдели из маститите компании, които се чудят как да измъкнат още някой лев от купувачи-шарани Simple Smile .

# 546
  • Варна
  • Мнения: 55
Тефлоновите тигани са си консуматив. Покритието им така или иначе с времето се износва и пада дори да спазвате препоръките на производителя за температура и начин на измиване. Финалът на такива тигани на сметището не е никак добър. Показва безхаберието на хората, които не купуват веднъж завинаги нещо качествено. Вземайте стомана или чугун и не мислете вече за тефлон. Ако държите на дълготрайно незалепващо покритие и алуминиев тиган, цените са доста по-високи от предлаганите в хипермаркетите на промоция. А колко са безвредни, когато също се драскат с времето, това патолозите ще кажат.
Неръждаема стомана, въглеродна стомана, емайлиран съд, чист чугун. В общи линии това са вечните и безвредни съдове. Недостатъкът е, че искат повече поддръжка, по-тежки са, имат някои специфики на работа, за да не залепват много, но винаги ще залепват повече от тефлон.
Предимствата са, че са безвредни, не пречи да се драскат, издържат на доста по-висока температура, на практика са вечни и никога няма да ви се наложи да купите втори такъв тиган, готвят в дълбочина, по-подходящи са за месо, избрали сте да спасите планетата за децата си и техните деца, тиганите ви няма да отидат на сметището, а от там кой знае къде и дали напълно се рециклират. А колко тигани са по реките, деретата и нерегламентирани сметища. Така и не видях някъде хвърлен чугунен тиган преди години, та се наложи да си купя два + 2 емайлирани чугунени тенджери.
Изводът е: Ползвайте си тефлоновите тигани, но като видите, че вече ви напускат за пореден път, помислете за по-здравословна, дълготрайна и екологична алтернатива.

 ILAG покритието не знам дали е вредно. Имам две скари с такова покритие и се вижда, че е паднало частично и то при внимателно измиване. Затова предпочитам оребрен чугун. Технология, доказала се през вековете.

# 547
  • Мнения: 254
Много Ви благодаря за отговорите! Определено ще ги върна. Сега се връщам назад да чета всичко в темите и в шестата е показано как се оправя чугуна. Имам на homeware professional не зная как го водят тиган или тава с две дръжки,  диаметър 28 см, височина 7 см и ужасно тежък капак. След няколко приготвяния дъното стана на светло сини петна и я зарязах в кутията. Изтеглих и изгледах дадения клип от   valeriq.k , ще следвам и съветите и за измиване и изпичане. Иначе аз си ползвам постоянно керамични тигани но ще се огледам за чугунени съдове и ще се снабдя с такива.

# 548
  • Варна
  • Мнения: 55
Много Ви благодаря за отговорите!

Сетих се за тигана на майка ми с незалепващо покритие, от който сме доволни като качество на изработка. Мисля, че през 2019 година имаше кампания с точки в Кауфланд за тигани, дъски, рендета... на марката Bergner Infinity Chefs като конкретният тиган е от колекцията Vita. Гледам, че са няколко колекции и от тогава насам има нови разновидности. В готварското предаване на Ути Бъчваров по БНТ 1 използват точно същите тигани. От кован алуминий са, доста по-тежки от стандартните тънки алуминиеви тигани, основата е стоманена, за покритието пише, че е трислойно без PFOA и е с титаниеви частици за устойчивост на надраскване. Този на майка ми има драскотини все пак, но явно зависи и как го ползва и мие, така че друга домакиня, която е по-съвестна ще е с доста по-запазен тиган. Ползва го средно 2-3 пъти седмично. Дръжката на тигана също издава качество. На високите класове тигани са занитени и раздвоени.
По начало е редно да имате тигани за всякакви нужди. Когато ще правите доматени сосове или въобще ще кипвате малко количество вода, ползвайте стоманен тиган или емайлиран чугун, но не и чист чугун, че такива процеси значително отслабват омасления слой и ще ви създаде допълнителни усилия след почистване и подсушаване да го сезонирате отново. Ако имате чугун с дълга дръжка, бихте могли да си правите палачинки на него, ако тиганът ви за палачинки вече е за смяна. Моят тиган е с две къси дръжки и не ми е практичен за тази дейност, но все пак така ги предпочитам. Чугунът е религия!  При него важи правилото, че колкото повече готвите и се грижите за него, става по-незалепващ, докато стандартните тигани с готвенето се износват. GrinningSmirk

Общи условия

Активация на акаунт