Консултации с адвокат

  • 14 900
  • 269
  •   1
Отговори
# 60
  • Враца
  • Мнения: 2 267
Беше ни маловажно, т.к. нямаше други забележки.
А първият състав... с него съм брала твърде много ядове, нямаше смисъл да продължаваме. Най-малкото можеше да ни забави поне 1 година още, след като ни загуби 7 месеца в глупости...
Рисковете на професията, както се казва Wink

# 61
  • Гр. София
  • Мнения: 13
Здравейте!
Моля за съдействие.
Сам родител съм на 5 г. момиченце. От две години водим дело с таткото по негова инициатива за режим на лични контакти и издръжка. В момента делото е в СГС и имаме назначена съдебна експертиза. Делото се отложи за 15.05. по молба, внесена от психоложката, тъй като нямала да смогне да е готова за въпросната дата. Иначе таксата е внесена и от мен и от таткото.
При всяко отлагане на делото, съдът изисква от социалните нов доклад, а реално нищо не се е променило. Общо взето си пускам ден отпуска, тъй като работя извън София, за да отида за десет минути до социалните. Останаха ми броени дни от отпуската, тъй като уча магистратура и нямам възможност да излизам постоянно в отпуска. Какво бих могла да направя, жалба ли да пусна или просто да се откажа от тази експертиза. Това може да се точи с месеци. Не стига, че нито една институция не помага по никакъв начин на самостоятелни майки като мен, Ами и пречи! Ангажират мен и детето, принуждават ме да си имам проблеми с работодатели, пречат ми на ученето и развитието.
Та, какво мога да направя, за да се задейства тази система най-накрая! Само един психолог ли е за София?
Благодаря ви!

# 62
  • Враца
  • Мнения: 2 267
Аз не разбрах въпроса.
Ако взимате отпуск за явяване в съда, можете да поискате служебна бележка, която да Ви послужи пред работодателя за освобождаване в конкретния ден (имате допълнителен ден отпуск, освен регламентирания.) В бележката пише само номера на делото и състава, не пише за какво е, така че любопитните няма да получат конфиденциална информация.

Ако става въпрос за явяване пред социалните- в следващия си разговор с тях можете да помолите за много ранен час за среща, или пък в края на работното време, за да не губите цял работен ден. Предполагам, че ще се съобразят.
Не зная къде живеете, но щом въззивната инст. е подсъдна на СГС, е някъде наоколо, не разбрах защо губите цял ден за идване до София. И защо съдът иска всеки път нов доклад, не е ли по един на всяка инстанция? Сега, ако възложеният доклад не е изготвен за заседанието, просто ще стане за следващото.
Не е един психологът в Сф, но експертизата, соц доклад или каквото там е възложено (не успях да Ви разбера точно), е разпределено на конкретен човек, не може да бъде изготвено от друг, така че трябва да се съобразите.

# 63
  • Мнения: 375
Здравейте,  студент записал магистратура редовно обучение , на 23 години, може ли да съди родител за издръжка?

# 64
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 966
Да, може.
Имайте предвид, че даването на издръжка на пълнолетно дете не е безусловно. СК казва, че се дължи издръжка, ако децата освен че следва да са учащи редовно обучение, също така да не могат да се издържат от доходите си или от използване на имуществото си и родителите да могат да я дават без особени затруднения.

# 65
  • Мнения: 375
Благодаря!

# 66
  • Мнения: 192
Здравейте,
имам нужда от вашата помощ и съвет.
Интересува ме следния въпрос:
Нахлуването, разполагането и използването на имот, частна собственост, от лица, които нямат право и разрешение от собственика, престъпление ли е или не?
Става въпрос за дворно място, в което има къща, в която обаче не се живее.
Съседите без разрешение от собственика са се настанили в двора и го използват по тяхно усмотрение.  При сигнал до полицията, включително писмен такъв, следва констатиране на положението, вдигане на рамене и отговор, че те нищо не могат да направят.
След сигнал до прокуратурата, същата констатира, че няма извършено престъпление и прекрати преписката.
Кой в случая не си върши работата – полиция?, прокуратура?...и какъв е начина да защитим правото си на собственост и владение на имота?

# 67
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 966
Здравейте, въпросите Ви не са по темата. Цитирам част от първия пост: "идеята е да се помогне на родителите, отглеждащи сами децата си, които за съжаление обикновено са в затруднено положение." Темата е за консултации по семейноправни въпроси.

# 68
  • Мнения: X
Здравейте,
Разведена съм от вече година, след молба по взаимно съгласие. Имам 2 деца.
По време на брака ни с бившия закупихме апартамент, в който сега живеем с децата ми. Така е записано и в Решението: „... Семейното жилище, находящо се в град... , придобито в режим на съпружеска имуществена общност, ще продължи да се ползва от молителката и родените от брака деца, като молителят се задължава да го напусне в едномесечен срок от влизане на решението за развод в сила. ...“
Бившият  не е сговорчив и е невъзможен диалог с него. Манипулатор е, развалила съм семейството, изгонила съм го от жилището.... и все в този дух
Той твърди, че трябва да има достъп до имота си, когато реши. Има ключ и влиза в апартамента в мое отсъствие, което ми е крайно неприятно.
Твърдението му е, че апартамента е негов и според неговия адвокат не мога да му ограничавам по никакъв начин достъпа до неговата част. 
До момента не получих от адвоката ми ясен отговор дали имам право да сменя бравата.
Бравата не е сменяна, бившия  има ключове и почти всеки ден,  когато съм на работа той влиза в апартамента. Ползва компютъра ми. Виждам го на историята на интернет браузъра.
Нееднократно съм му казвала, че не ми е приятно да влиза в мое отсъствие, но това продължава. Като съм споменавала, че ще сменя ключа – чувам “само да гледай какво ще стане” ...
Въпросът ми  е – имам ли правно основание да сменя ключа на апартамента, в нарушение ли ще съм ограничавайки достъпа му до неговия имот и въобще какъв полезен ход имам...

# 69
  • Мнения: 14 966
Разбира се, че след изтичането на едномесечния срок от влизането на решението в сила, вие имате пълното право на ползване върху жилището, до навършване на 18 годишна възраст на малкото дете, ако не настъпи промяна в упражняването на родителските права.
Дължите му обаче обезщетение за лишаване от ползване , което означава, че при нотариална покана от негова страна и посочване на месечен наем, му дължите определена сума. В моята практика при две деца и лична собственост на съпруга върху жилището, съдът му определи една трета пазарен наем. Във вашия случай, не зная как биха се определили сумите. Но питането беше за това имате ли право. Имате, сменете си патрона, ако извика полиция, показвате съдебното решение. Ако започне да буйства, сигнал до 112 за домашно насилие .

# 70
  • Мнения: X
Благодаря много за отговора, tays!
Ако предяви претенции за месечен наем, възможно ли е исканията да са със задна дата?
Или биха важали от дата на нотариалната покана?  И размера на наема той ли го определя или това става с дело?

# 71
  • Мнения: 14 966
Само за в бъдеще. От момента на поканата.
Освен това той досега не е бил лишен от ползване. Направете протокол, когато се изнася, че няма лични вещи у вас. Или с ваши приятели опис на апартамента и вещите,  с телефон дори, преди смяната на патрона.За всеки случай

# 72
  • Мнения: X
Благодаря ви за разясненията и съветите, tays. Той не живее в жилището, само си влиза без да пита. Не би подписал протокол или каквото и да било.
Идеята ми беше да го поставя пред свършен факт, идвайки да не може да влезе в жилището.

# 73
  • Мнения: 306
Здравейте, много спешно се надявам, някой да помогне компетентно как може да се отложи дело?

# 74
  • Враца
  • Мнения: 2 267
Напишете какво е делото- гражданско, наказателно? Дали е първо заседание или не. Ако е за развод- дали е по взаимно съгласие.
Допълвам- нямате ли адвокат, който да Ви посъветва, или именно заради адвокат трябва да го отложите?
Бъдете по-конкретна, за да можем да помислим.

Общи условия

Активация на акаунт