В момента чета ... 84

  • 38 460
  • 747
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 36 796
Например, ставаше дума, че ако една млада жена не е девствена (дори ако има слух за това), никой не иска да се омъжи за нея и е обект на подигравки... Това да не е Средновековието...

# 706
  • Мнения: 6 347
В католическа държава през 70-те, управлявана извънредно консервативно от Франко (със забрана за развод и забрана жените да притежават собственост, а и да работят, след като се омъжат - това са само част от примерите), изобщо не ме учудва. Много промени са станали за това време, нищо, че 70-те изглеждат уж близки, но не са чак толкова.

# 707
  • Мнения: 10 740
В "Олива Денаро" точно този манталитет е описан. Момичето като стане на 13-14 години си остава вкъщи буквално. Докато не се омъжи. Тогава остава затворена в къщата на мъжа си...
И това е Италия (вярно, Сицилия) през 60-те години. Тук мисля , че никога не е било чак така. Е, на девствеността предполагам, че се е държало също , особено из по-затънтени и малки селца...

# 708
  • Мнения: 36 796
Родителите ми са били млади през 70-те и при тях определено не е било така (а са от провинцията) - може хората да са били по-консервативни в сравнение с в момента, но не чак в такава степен.
Чувала съм истории от баба ми за нейната младост - дори и тогава са били по-отворени... Може би по времето на прабаба ми, но тук вече се доближаваме до началото на 20-ти век...

# 709
  • Мнения: 1 753
Патриархалността има различен вид сред различните народопсихологии. Описаното от Cioccolatta е много вярно за католическите държави. В Италия все пак има остатъци от тази консервативност. Моя близка аржентинка се омъжи за италианец от Пулия и разказваше как когато излязат на кръчма след определено време жените се прибират и остават само мъжете. Тя, като типична латино, е голяма почитателка на нощния живот и описваше като странно, че тя единствена оставала с мъжа си вечерно време и приятелите му я гледали с неодобрение. Но пък италианците и испанците са семейни мъже и обичат да готвят, да се занимават с децата, да чистят. Почти на обратно на българските мъже, които, останала съм с впечатление очакват жените да вършат “женската” работа, пък и да докарват пари вкъщи наравно с мъжете, че нямат и против и ако са повече.

# 710
  • Русе
  • Мнения: 1 869
Прочетох "Ловецът на хвърчила" На Халед Хосейни. Хубава е, но очаквах повече.
Закупих си  "Времеразделно", но ще поизчака малко. Започнах "Баба праща поздрави и се извинява" на Бакман. Това е последната негова книга, извън трилогията, която не съм чела.

# 711
  • Мнения: 6 347
В Испания Франко налага диктатурата си през 1939 година, след като побеждава в Гражданската война, и тя просъществува до смъртта му през 1975 година. През това време кралското семейство е в емиграция, но Франко се представя за нещо като наместник на краля, който продължава консервативната линия на управление. Чак след смъртта му, когато се възстановява монархията и се променя конституцията, разводът става законен. По отношение на правото на жените да притежават собственост и да работят, включително след сключване на брак, не съм се интепесувала толкова подробно, но предполагам, че всички тези ограничения са премахнати постепенно. В днешно време Испания е много по-разкрепостена от много страни, включително България, въпреки католицизма и например еднополовите връзки и бракове са напълно приети (браковете за узаконени през 2005 г. и Испания е третата държава в света, която ги легализира), а също и осиновяването от еднополови двойки. Но през 70-те години, особено преди смъртта на Франко, нещата са били доста по-различни все още.

# 712
  • Мнения: 4 021
Прочетох "Ловецът на хвърчила" На Халед Хосейни. Хубава е, но очаквах повече.
Закупих си  "Времеразделно", но ще поизчака малко. Започнах "Баба праща поздрави и се извинява" на Бакман. Това е последната негова книга, извън трилогията, която не съм чела.
Ох само "Ловецът на хвърчила " ми остана от по-известните му книги и въпреки, че съм гледала филма много ми се иска и да я прочета. Филма беше много тежък поне така ми се видя преди години. Сега с този коментар се замислих дали наистина би ми харесала книгата. До тук "Хиляда сияйни слънца " ми е фаворит "Планините ехтяха " също ми хареса но не бих я сложила в топ 5.

# 713
  • Русе
  • Мнения: 1 869
CoCoMilk, не, не се отказвай! Хубава е книгата, просто аз така я почувствах. Не съм
чела само "Хиляда сияйни слънца", но ще я прочета с голямо желание.

# 714
  • София
  • Мнения: 1 790
На мен Ловецът е любимата ми книга на Хосейни. Много, много тежка и трудна. Още повече, че я прочетох, когато синът ми беше по-малък и брррр… много нощи съм я мислила. Адски ми повлия..

# 715
  • Мнения: 3 683
Като Хиляда сияйни слънца друга книга няма. Изключителна е и толкова въздействаща, че не само години по-късно се помни, но и се чувства.
Поразително е как Хосейни е успял да опише така женската душевност.
Започнах Жените, които купуват цветя, но не съм очарована от старта.

# 716
  • Мнения: 1 489
Аня, от "Жените, които купуват цветя" не бях очарована до края.

Чета "Мъжът, който не се обади".

# 717
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 836
Родителите ми са били млади през 70-те и при тях определено не е било така (а са от провинцията) - може хората да са били по-консервативни в сравнение с в момента, но не чак в такава степен.
Чувала съм истории от баба ми за нейната младост - дори и тогава са били по-отворени... Може би по времето на прабаба ми, но тук вече се доближаваме до началото на 20-ти век...

Рута Сепетис има една много хубава книга, "Фонтани на мълчанието" точно за горе долу този период в Испания. Изключително строго е било и жените почти не са имали права. Та историите от флашбека в "Мълчанието" са си напълно в духа на онова време. Особено за католическа държава.
Аз бях ваканция и отметнах няколко книги за това време - "Жените в замъка" - някой питаше тук - като цяло беше интересна историята, но аз не останах очарована. В крайна сметка се говори за един от най-интересните факти в историята на Втората световна - покушението срещу Хитлер. И трябваше някак да изградят по-добре цялата история. Това прехвърляне от тук, от там, тайните на героините, по-скоро не ми е за препоръчване.
"Тъкачната вила" и "Дъщерите на Тъкачната вила" - абсолютно непознат за мен автор, мисля, че някой я препоръча тук във форума. Хареса ми като цяло, защото разказва за периода преди Първата световна, за индустрията в Германия и за отношенията в едно семейство. Има и трета част, но все още не съм я взела, за да я прочета. Като цяло беше ми доста интересна, но имаше моменти, в които се отегчих малко и смятам, че е можело да е малко по-кратка Simple Smile
"Това, което никога не приехме" - въпреки големия обем, около 500 страници, се четеше доста леко и бързо, буквално за 24 часа я прочетох. Много ми хареса, свежа история, лек стил, много приятна за четене. Историята на две сестри, естествено имаме добра и лоша близначка и има намесен сексапилен мъж. Естествено има проблеми, престъпления, изоставено дете и много комични ситуации. Има още две книги от същата авторка, за братът на главния герой и техен приятел. Надявам се скоро да ги издадат, ще ми бъде интересно да прочета и тях.
В момента съм на "Последната велика княгиня" - историята на Олга Романова. Още не мога да реша, въпреки че съм на средата, тази книга каква оценка заслужава. Написана е много странно - ту е в първо лице, ту е в трето, ту се говори за царя като за татко, ту като за негово величество. Прескача се през времеви интервали - ту в началото, когато е 12годишна, ту през 1017та година, после се връща през годините на определени години и в крайна сметка не мога да оценя адекватно това връщане насам натам с какво спомага за сюжета. Показва царската двойка от гледна точка на семейството, а не на държавника - какъв баща е бил, каква майка е била царицата, как заради Распутин съдбата им е решена по този начин. Надявам се до края да стане по-добре, иначе това ще ми е малинката на годината Sad

# 718
  • Мнения: 10 396
След като прочетох “Хари Потър и Орденът на феникса”, съвсем очаквано продължих с “Хари Потър и Нечистокръвния принц”, но съм още само на втора глава. Имам намерение да се опитам едновременно с нея да чета “Стълба към небето”, на английски език, защото изоставам с намерението ми тази година да чета повече книги на друг език. На френски съм набелязала евентуално да прочета в някакъв момент “Култ” на Камила Лекберг и Хенрик Фексеус, макар че се чудя дали искам да чета втората книга от поредицата - едно ревю в гуудрийдс беше доста спамско и всъщост ми е известна историята. Известна ми е вече и на шестата книга за Хари Потър (резюме от уикипедия), но това не ми пречи в случая, обаче за книгата на тандема имам известни колебания… друга книга на френски, която съм набелязала е “Trois” на Валери Перен, но може би ще я отложа още малко и нея.

# 719
  • София
  • Мнения: 23 095
"Нечистокръвният принц" ми е любимата на мен. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт