Задайте въпрос на ендокринолога д-р Силвия Въндева

  • 23 166
  • 353
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 166
Здравейте, доктор Въндева. Прегледах няколко от коментарите на първите страници и виждам, че пишете за конкретни резултати на други потребители, че са в норма. А може ли да дадете повече разаснения за това какви са оптималните стойности на различните хормони, защото това, че са в референтни граници не означава, че са в оптималните си стойности. Доколкото знам ТСХ например е с различни оптимални нива през зимата и лятото.
Бих искала да ви попитам в кой ден на месечния цикъл трябва да се изследват съответните хормони и кои други хормони са важни за цялостната картина и е кои дни от месеца трябва да се изследват. Аз съм с ИР и няколко кисти в щитовидната жлеза, за които ваш колега ендокринолог ми каза, че са "студени" и само трябва да се следят на 6 месеца. Теглото ми е в норма, но косата ми оредя доста след ковид и още не може да се сгъсти. Пия витамин Д, Омега-3.
Здравейте, Kabile 12! Референтните граници се изработват въз основа на изследвания при голям брой здрави лица,  в някои случаи и за всяка възрастова декада. Около 5% от хората могат да имат стойности на някои от многобройните показатели, които в днешно време могат да се изследват, извън приетите горна или долна граница. Има проучвания със стотици и хиляди хора, при които се търси връзка между определени симптоми и стойностите на определени показатели. Оптималните стойности се променят с възрастта и при наличие на придружаващи заболявания. При наличие на оплаквания различните показатели се тълкуват съвместно с лекарите, на които сте се доверили. Правят се проследявания в хода на времето и така се установяват оптималните стойности. Разликите в ТСХ през зимните и летните месеци при хора без тиреодни нарушения е малка и не се налага проследяване в двата сезона. В случай на автоимунен тиреоидит, при някои хора има ползи от зимни и летни дози на левотироксин, но при други няма. Няма изискване ТСХ да се изследва в определена фаза на цикъла. Честотата на проследяване на тиреоидните възли зависи от определени морфологични характеристики и според това някои възли се проследяват веднъж годишно, при други може да се препоръча първоначално проследяване на по-кратък период, а при трети може да се наложи и аспирационна биопсия. Косопадът е много чест проблем след Ковид-19 инфекция. Консултация с дерматолог може да е от полза.

Благодаря за подробния отговор. Освен ТСХ, има и други щитовидни хормони - ft3, ft4, антитела - те на кой ден от МЦ се изследват?
А по отношение на другите хормони същият въпрос - кога се изследват естроген, тестостерон, андростендион, пролактин? Защо гинеколозите ми винаги ме изпращат за изследване на LH, FSH, естрадиол и пролактин между 3-5 ден от началото на цикъла, а за прогестерон - 20-24ти ден от МЦ?
На практика ТСХ е хипофизен хормон, а периферните тиреодни хормони, както и антителата също могат да се изследват по всяко време на цикъла. Колегите гинеколози правилно са Ви ориентирали за половите хормони. Андростендион - между 3-5-ти ден. Тестостерон и пролактин могат по всяко време. Вариациите в пролактиновите нива не са чак толкова големи и не налагат изследването му в определена фаза.

# 76
  • Мнения: 166
Здравейте др Въндева.
На 32 г съм .
От няколко години посещавам ендокринолог 1 път във годината.
До колкото знам имам малки кисти във левия и десен лоб размер коре долу 5 мм .
Бяха по малки но със редовно посещения се забелязва, че леко са пораснали.
Нямам оплаквания като цяло .
Какво е вашето мнение за тези въпросни кисти .
Защото аз все пак се притеснявам.
По подробно описание мога по късно да видя документите и да пиша .
Хубав и усмихнат ден
Здравейте, Танчето_30! Кистите могат да нарастнат в хода на времето. Ако структурата им не се променя, не се налага нещо по-различно от периодично проследяване. Те не повлияват и функцията на щитовидната жлеза и наистина не се очаква да имате оплаквания от тях.

# 77
  • Мнения: 166
Здравейте доктор Въндева.
При Хома индекс около 2,60 може ли да се говори за инсулинова резистентност и необходимо ли е да се предприеме лечение с метформинов препарат?Като цяло кръвната захар ми е в норма,рядко минава 5,5,но инсулинът на гладно ми е висок(около 10 и нагоре).През бременността развих гестационен диабет и се наложи няколко седмици да си поставям инсулин по 4 пъти за 24 часа.След раждането сама на 6 месеца си пускам кръвна захар и инсулин заедно с Хома индекс.В нашият град моят  личен лекар не можа да ме насочи към подходящ ендокринолог,но според него всичко ми е наред.Аз обаче се притеснявам, защото не желая да развия диабет (имаме случай на починал от него на сравнително млада възраст човек в семейството ми)и искам да взема съответните мерки докато е време.
Здравейте, Елислава! НОМА индекс 2.6 отговаря на лека инсулинова резистентност. Наличието на гестационен диабет е рисков фактор за въглехидратни нарушения в по-късна възраст. Най-добрият начин да се оцени въглехидратната обмяна е с обременяване с глюкоза с измерване и на инсулина. Ако се проследявате редовно и поддържате телесното тегло в норма, намалявате съществено вероятността да развиете диабет. Може да се започне лечение с метформин. Може и преди това да опитате с ограничаване на бързите въглехидрати и умерена физическа активност поне 3 пъти седмично. Мерки трябва да има, тъй като инсулиновата резистентност може да е обратима.Нне бива да се чака до поява на нарушена гликемия на гладно или нарушен въглехидратен толеранс, които се водят за предиабетно състояние.

# 78
  • Мнения: 166
Доктор Въндева ,много моля ако може да споделите какво виждате на тази снимка на коремни органи на бебе което е на 7 месеца .
Нямах възможност да ходя до болницата ,мъжа ми ходи и почти нищо не е запомнил .

Здравейте, Гери! Работя предимно с възрастни. Не мога да поема отговорност за интепретиране на снимка, особено когато става въпрос за малък човек. Педиатрите са тези, които имат много повече опит. Освен това, различните апарати дават различен образ, а и при принтирането на снимките има различни настройки и може да се изгуби качеството на образа, който е на екрана на ехографа. Ехографията е на коремните органи, виждат се бъбречетата, черния дроб и слезката. Обикновено има и фиш с описанието. Свържете се с колегите и съм сигурна, че ще Ви отговорят на въпросите.

# 79
  • Мнения: 166
Здравейте Д-р Въндева.  На 28 години съм. Правя опити за забременяване след спонтанен аборт в 11г.с февруари миналата година. Правих изследвания на щитовидната жлеза, както в обикновенна лаборатория, така и като лежах в отделението в Първа клиника по ендокринология към Майчин дом. ТСХ ми е 3.6, изпизаха ми лечение с Еутирокс за 3 месеца, минимална доза. След 3тия месец пак пуснах ТСХ и е 3.4 към момента. Според вас, дозата ли трябва да се увеличи или лекарството да се смени? Има ли други способи за намаляване на стойностите до нужните за забременяване? Какво трябва да направя още в случая?
Здравйте, GLRY! Дозата трябва да се увеличи. Колегите от Клиниката са много отзивчиви. Свържете се с лекуващия Ви лекар, може да позвъните на телефона, посочен най-горе в епикризата. Има и течен вариант на левотироксина, но ако можете да се придържате към условията на прием на таблетките, не е нужно веднага да се сменят.

# 80
  • Мнения: 2
Здравейте д-р Въндева. От години съм с Хашимото, пия Еутирокс от 75. От няколко месеца чувствам умора, имам болка в мускулите и ставите. Ходих на ревматолог и неврохирург и не откриха нищо притеснително. Възможно ли е да се дължи на заболяването на щитовидната жлеза? Какво ще ме посъветвате? Благодаря.

# 81
  • Мнения: 56
Здравейте д-р Въндева. След консултация с ваш колега и поставена диагноза ИР, приемам метформиново лекарство и спазвам режим на хранене по указание.
За 6 месечен период (декември 2022 първа консултация) до юни имах голямо подобрение в изследванията и свалени 10 кг. При повторна консултация намалихме дозата на метформина, но за две седмици си върнах 5 кг.
 Няколко месеца по-късно се върнаха и същите оплаквания, като сънливост, постоянна умора, раздразнителност. Физически 5те кг, които си върнах се усещат като повече, визирам тежест и подуване (главно в корема).
 С режим и лек спорт се лутам +-2 кг. Имах и оплаквания от нередовен цикъл подраняващ и закъсняващ с по 10 дена (винаги периода между менструация ми е бил по часовник 21-23 дни и със заксънение не надвишаваше 40те дни, които се смятат за проблем). Пиех Пикозитол за проблема и бих казала, че последните 1-2 месеца се нормализира каленадрно, но симптомите се промениха.
 Пуснах изследвания януари, като предполагах, че инсулина пак ще е скочил, но не беше, за разлика от тсх. Чудя се дали не трябва да повторя изследванията, да увелича пак метформин или да видя евентуално гинеколог за ПКОС .Прилагам изследвания от месец декември 2022, юни 2023, януари 2024.
Благодаря за отделеното време!

# 82
  • Мнения: 170
Доктор Въндева ,много моля ако може да споделите какво виждате на тази снимка на коремни органи на бебе което е на 7 месеца .
Нямах възможност да ходя до болницата ,мъжа ми ходи и почти нищо не е запомнил .

Здравейте, Гери! Работя предимно с възрастни. Не мога да поема отговорност за интепретиране на снимка, особено когато става въпрос за малък човек. Педиатрите са тези, които имат много повече опит. Освен това, различните апарати дават различен образ, а и при принтирането на снимките има различни настройки и може да се изгуби качеството на образа, който е на екрана на ехографа. Ехографията е на коремните органи, виждат се бъбречетата, черния дроб и слезката. Обикновено има и фиш с описанието. Свържете се с колегите и съм сигурна, че ще Ви отговорят на въпросите.

Благодаря ви но мен ме интересува само  виждате ли хемангиом на тази снимка или пък нещо което е нередно според вас .?

# 83
  • Мнения: 915
Здравейте др Въндева.

Все пак ще помоля да погледнете това е от преглед 2022 г като размери на кистите.
Много благодаря 
Хубав ден

# 84
  • Мнения: 1
Д-р Вандева, имам питане относно оптимални стойности на прогестерон при плануване на бременност? Изследвах прогестерон в два поредни месеца като ми предстои посещение при лекар идния месец. Мен обаче ме притеснява, че макар и в референти граници, стойностите не са желани? Или може би са добри? При такива стойности възможно ли е забременяване? И удачно ли е да се вкара хормон, за да се навакса прогестерона?
Аз съм с Хашимото от около 4 години + Базед от около година(х1 таб Тирозол дневно). Тиреотоксикозата  взе да се повлиява и ТСХ последните 1-2 месец започна да скача. Добавихме хормон и предстои да видя резултати.

# 85
  • Мнения: 136
Здравейте, д-р Вандева! Какво бихте казали за тези изследвания? Симптоматика при мен, рязко ми премалява, затрепервам се, загуба на кг, а ям много..

# 86
  • Мнения: 166
Здравейте доктор Въндева, преди три месеца ми откриха Хашимото, като ТSH ми беше 54,4.
Започнах да пия L-тироксин 50 микрограма по 1 сутрин на гладно.
Вчера 23.01.2024г. си направих отново изследвания, като включих и желязо, феритин, витамин Д, витамин Б, ТАТ, МАТ, и TSH прикачам ви изследванията, започнах от днес да пия витамин Д на Oilesen, витамин Б12 на Анкерман и Малтофер Фол1
 От 100mg.
Така като гледате изследванията какво още можете да ми препоръчате.
Искам да допълня че се чувствам добре всяка сутрин спортувам и нямам проблеми с умората.
Благодаря ви!
 
Здравейте, Таня! Ако се чувствате добре, продължете си същата доза левотироксин. В случай на желание за бременност дозата трябва да се увеличи. Продължете с приема на другите препарати, Малтофер Фол 2 таблетки. Колко витД3 приемате? След два месеца да се проследи железният дефицит и вит.В12. Витамин Д проследете след 3-4 месеца. ТСХ и фТ4 проследете след 6 месеца.

Последна редакция: ср, 31 яну 2024, 10:52 от Рaдост

# 87
  • Мнения: 166
Здравейте, не знам дали въпросът ми е за тук, но предполагам.
Сутрин (90% от сутрините) като стана и трябва да ям веднага /в рамките на 30-40 мин, защото ми става лошо. Гади ми се и ми прималява. През деня ако огладнея и не мога да ям до 1ч, започва да ми прилошава, започва мигрена. Гладна не мога да заспя, задължително независимо по кое време заспивам, ако съм гладна трябва да ям нещо.
Мерила съм кръвна захар на гладно, периодично, тази сутрин е 4,4.
Взимала съм 2 пъти щитовидни хормони, в норма са. Пкк, БХ, коагулация - норма. На какво може да се дължи?
Хемоглобина ми е последно 119 и хематокрит 0,334, RDW 11.4
Здравейте, Gluharche9! Направете изследване за инсулинова резистентност - ОГТТ с инсулин на 0’, 60’ и 120’. 12 часа преди изследването трябва да приключите с храненето и напитките, различни от вода. Взима се кръв изходно и на два пункта след изпиване на глюкозен разтвор. През цялото време на изследването трябва да сте в покой.

# 88
  • Мнения: 166
Здравейте, д-р Въндева!
Кардиолог ми пуска изследвания на хормони, поради аритмия и каза че всичко е наред. Резултатът ми за FT3 e 3.94   при граници 3.10-6.80. Въпреки че е в нормите бих искала Вашето мнение, поради това че резултата е  на долната граница.
Благодаря Ви предварително!!!
Здравейте, madam23! Няма практика фТ3 да се тълкува изолирано от другите два хормона - ТСХ и фТ4. ТСХ е един вид сензор и за скритите дефицити или излишъци и ако при вас е в норма, не може да се отдадат оплакванията на щитовидната жлеза. Изследването на фТ3 освен това е много по-капризно и често резултатът не отразява напълно точно наличието му в кръвта и клетките.

# 89
  • Мнения: 58
Здравейте, д-р Въндева!
Аз съм жена на 40г. От 2018г. съм диагностицирана с Хашимото след преглед от ендокринолог. Следя хормоните и антителата един път годишно. Нямам значителни промени в стойностите им. TSH, FT3, FT4, TAT  и MAT са почти едни и същи при всяко изслесване и в норма. TSH варира от 1.45 до 2.50. Само ТАТ е извън норма винаги около 500 U/mL при норма 115 U/mL. Спазвам хранителен режим без глутен, сладко и бързи въглехидрати, защото качвам килограми.
Проблемът ми е, че откакто имам Хашимото непрекъснато правя анемия. Желязото и феритина падат на долна граница. Тогава започват сериозни симптоми  като виене на свят, обща слабост, раздразнителност, задух, напълняване и косопад.
Посещавала съм хематолог за анемията. Изследвана съм за таласемия, нямам. Нямам обилен цикъл, вътрешно кървене. Посетила съм гастроентеролог. Вит.Б12 и вит.Д3 са ми в норма след като съм приемала и двата под формата на спрей. Изследвала съм трикратен кортизол и инсулин в норма са.
Налага се да приемам почти непрекъснато препарати с желязо последните години. Когато ги спра до три месеца отново желязото и феритина са на долна граница.
Въпросът ми е има ли връзка между желязо дефицитна анемия/нисък феритин и Хашимото?
Опасно ли е за организма да се приемат често препарати с желязо?
Благодаря за отговора Ви!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт