Задайте въпрос на ендокринолога д-р Силвия Въндева

  • 23 426
  • 354
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 9 470
1. Има ли схема по която се приема Саксенда?
2. Колко време е препоръчително да се приема Саксенда?
3. Възможно ли е да отслабвам от нея,  а кг. да не се променят, дори леко ги вдигам, а видимо слабея?

Последна редакция: нд, 19 май 2024, 01:51 от Кристал

# 316
  • Мнения: 41


Здравейте
Това са  моите изследвания от 13.04 за щитовидната жлеза
Имам силна тревожност, умора , загуба на апетит.
Тези норми добре ли са?

# 317
  • Мнения: 77
21 ден от месечния цикъл
3ти ден от месечния цикъл

Здравейте! На 35години съм и при подготовка с изследвания за репродуктивен специалист бях изненадана с тези резултати. Какво мислите, трябва ли да се притеснявам?

# 318
  • Мнения: 234
Здравейте, д-р Въндева,

резултатите са от днес. Приемам еутирок 150 мик. Предстои ми пътуване в чужбина и мога да зачила час за прдглед чак за началоъо на юни, нл резултатите на TSH  и MAT ме притесняват. Как да процедирам с хормона?

# 319
  • Мнения: 24
Здравейте, доктор Въндева,
Бременна съм в 15 г.с. и преди няколко АГ ми пусна изследвания и аз си платих отделно за вит. Д и Инсулин.
Установи се, че инсулина ми е 16.7 mU/ml и при глюкоза 4.25 излиза, че ХОМА индексът ми е 3.15, до колкото разбирам това си е инсулинова резистентност,  а аз съм с Много висок риск от гестационен диабет.
Има ли терапия за бременни и как се процедира в такъв случай.
Не знам от кога я имам, последните 2 години качих около 13кг, но го отдавах на това,  че си смених работата с такава без никакво движение, а и от дете лесно качвам килограми, ако не спазвам някакъв режим.
Благодаря предварително!

# 320
  • Мнения: 166
Здравейте, д-р Въндева. Първо благодаря за това, което правите. Може ли да вашето мнение относно моите изследвания, със съмнение за инсулинова резистентност
Здравейте, Мила! Нивата на инсулина са нормални в хода на обременяването с глюкоза, но кръвната захар спада повече и е възможно да имате симптоми на хипогликемия. Като първа стъпка трябва да се ограничат бързите въглехидрати и на всяко хранене да има зеленчуци.

# 321
  • Мнения: 166
Здравейте,
От 8 години съм диагностицирана с тиреотоксикоза. В момента пия по 2 таблетки тирозол на ден. Поради поликистозни яйчници се налага да пия хормонални таблетки - белара. Дали е възможно това лекарство да повлия лечението на щитовидната жлеза?
Благодаря предварително!
Здравейте, Dazzle doll! Лечението с Белара няма да повлияе на лечението с Тирозол. Като цяло 8 години е голям период за медикаментозна терапия за Базедова болест. Трябва да се анализират много добре причините за това, особено ако има репродуктивни планове.

Последна редакция: ср, 22 май 2024, 10:53 от Рaдост

# 322
  • Мнения: 166
Здравейте ,д-р Въндева въпроса ми е може ли Еутирокс да се пие съвместно с Levofloxacin антибиотик?
Здравейте! Може да се пие антибиотик с Еутирокс. Трябва само да си спазите правилото около 45 мин. след приема на Еутирокс да няма храна, напитки и други медикаменти или добавки, тоест не ги пийте едновременно.

# 323
  • Мнения: 166
Здравейте д-р Въндева, аз съм с поликистоза и наскоро ми поставиха диагнозата инсулинова резистентност. Но моя лекар не ми обясни какъв хранителен режим трябва да спазвам. Дали можете да ми дадете насоки за това какви храни трябва да прекратя консумацията или да намаля? Благодаря предварително за отделеното време!
Здравейте, EluK! Трябва да се ограничат храните, при които глюкозата се усвоява много бързо и води до отделяне на много инсулин. Това са бързите въглехидрати, към тях се отнасят всички храни с бели брашна, бял ориз, картофи, сладките неща най-общо. В интернет може да откриете таблици за бързи и бавни въглехидрати. Консумирайте повече бавни въглехидрати. Когато приемате въглехидрат, количеството да е колкото ваш юмрук/шепа и  задължително да има двойно повече зеленчуци, тъй като фибрите в тях не позволяват на бързото навлизане на глюкозата в кръвта. Предполагам, че е назначена и терапия за поликистозния синдром.

# 324
  • Мнения: 166
Здравейте, д-р Въндева!
Може ли коментар на следните изследвания на майка ми (53 г, ранна менопауза, остеопороза, лекувана с пролиа):

Благодаря!
Здравейте! Да се изследва и бета-крослапс преди поставянето на Пролиа. Все още не са постигнати нормални нива на витамин Д. Да добави 1500 IU към вит. Д3, който приема към момента. Необходими са и контролни остеодензитометрии на 1-2 години. Има данни за тиреоидит на Хашимото, но тъй като функцията на жлезата не е нарушена, към момента не се налага включване на заместваща терапия с левотироксин. Вит. В12 е нисък и за него трябва заместване, има спрейове или таблетки по 1000 мкг. Тъй като при майка Ви има няколко придружаващи състояния, е добре да си има ендокринолог, който познава състоянието ѝ, когото да посещава веднъж или два пъти годишно.

Последна редакция: ср, 22 май 2024, 10:55 от Рaдост

# 325
  • Мнения: 892
Благодаря Ви, д-р Въндева, ще се насочим към ендокринолог. Мислех, че може завишените МАТ и СУЕ да са поради ревматоиден артрит (имаме в семейството) и се бях насочила към ревматолог. Според Вас трябва ли да се направи ехограф на жлезата?
Бета крослапс има изследван преди 6 месеца:

Прави остеодензитометрии също наскоро, но взеха решение да продължат с Пролиата още известно време.
Благодаря още веднъж за отделеното време!

# 326
  • Мнения: 166
1. Има ли схема по която се приема Саксенда?
2. Колко време е препоръчително да се приема Саксенда?
3. Възможно ли е да отслабвам от нея,  а кг. да не се променят, дори леко ги вдигам, а видимо слабея?
Здравейте, Кристал! Има схема за приложение на Саксенда, тя е описана в листовката на медикамента, но може да се индивидуализира според поносимостта и ефекта. Този тип медикаменти се прилагат дълго, 2-3 години, понякога и повече. За този период трябва да има и промени в хранителните навици, да има редовна физическа активност, за да може след спирането им да останат стабилни килограмите. В началото на лечението може да има намаляване на обиколките без промяна в теглото, ако има и спорт, но след това се очаква спад и на килограмите. Необходимо е и редовно проследяване от ендокринолог.

Последна редакция: ср, 22 май 2024, 10:55 от Рaдост

# 327
  • Мнения: 166


Здравейте
Това са  моите изследвания от 13.04 за щитовидната жлеза
Имам силна тревожност, умора , загуба на апетит.
Тези норми добре ли са?
Здравейте, Маги! Резултатите от щитовидната жлеза са много добри. Изследвайте още ПКК, СУЕ, желязо, феритин, 25(ОН)витД.

# 328
  • Мнения: 166
21 ден от месечния цикъл
3ти ден от месечния цикъл

Здравейте! На 35години съм и при подготовка с изследвания за репродуктивен специалист бях изненадана с тези резултати. Какво мислите, трябва ли да се притеснявам?
Здравейте! Няма за какво да се притеснявате. Има данни за автоимунен тиреоидит, който не налага хормонално лечение в момента. При установяване на бременност трябва да се изследват наново ТСХ и фТ4 и да се прецени дали тогава ще се включи заместване, което би било само за периода на бременността. Пролактинът е съвсем дискретно повишен, което обикновено се дължи на неправилно взимане на пробата. Вит. Д е долнограничен и е добре да приемате допълнително вит. Д3

Последна редакция: чт, 23 май 2024, 11:45 от Рaдост

# 329
  • Мнения: 24
Здравейте. Искам да попитам при тези резултати налага ли се някаква консултация със специалист или няма нищо притеснително? Благодаря предварително за отговора.

Общи условия

Активация на акаунт