Как да убедя мъжа ми да си купим жилище?

  • 7 058
  • 173
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 3 863
Българинът като цяло е с много лоша финансова култура.
Като чета и тук, не може да направи елементарна сметка и това определео не му помага.
Има и калкулатори в интернет.
Много е лесно да се сметнат 30 години плащане за жилище и как се се движили за 20 години заплатите, инфлацията и т.н.

# 106
  • Мнения: 1 128
Единственият валиден аргумент в случая според мен е, че срокът на ипотеката трябва да не превишава (поне не с много) трудовия живот на кредитополучателя. На кратко - да не се налага да се плаща след пенсиониране.

Ако мъжът Ви го притеснява цялата вакханлия около покупката и кредита, ангажирайте кредитен консултант и адвокат. Даже е задължително според мен. На КК комисионна ще му плати банката, която осигурява финансиране. На адвоката вече Вие ще си му платите, но това са едни добре похарчени пари. На мен тези двамата ми свалиха огромен товар и ми спестиха огромен стрес, когато аз купувах жилище за себе си.
Относно парите аз финансирах изцяло с кредит(и). Тук сама нямаше да мога да менажирам процеса и КК свърши всичко. Да, не е правилно да нямам самоучастие, но засега си плащам, а буферът си ми стои, за когато и ако имам нужда от него. Цените и аз ги чаках 6-7 години да паднат, а те взеха че тръгнаха нагоре. Така че от моя гледна точка и това не е аргумент да не се предприеме тази крачка.

Това с осигуряванео на децата за мен е абсолютно невалиден аргумент при две деца, които ще станат зрели хора със собствени семейства в рамките на физическия живот на родителите си. Та даже в зависимост от възрастта на хората и правнуци може да се дочакат (съседката на 68 г. има четири правнука).  Оставете децата сами да се борят с тези казуси (жилищни, образование и т.н.), когато влязат в съответната възраст. Според мен това са неща, с които хората трябва сами да намерят път да се справят, за да могат да ги оценят. Познавах едни двама братя, които навремето наследиха три апартамента от баща си. Продадоха ги и с майка им за нула време изхарчиха всички пари и накрая трябваше да живеят под наем, но не бяха научени да работят, за да си го плащат.

Осигурете жилище за себе си, за да не разчитате един ден на децата да Ви помагат за наеми, а да мислят за собствените си семейства.

Последна редакция: сб, 23 мар 2024, 12:28 от innasn

# 107
  • Мнения: 1 588
То и няма как ипотеката да е със срок след пенсионната възраст. За това също трябва да се помисли. Ако я теглиш на 45г и се пенсионираш на 65г срока й ще е 20г.

# 108
  • France
  • Мнения: 12 976
Най-оптималният вариант е да си купиш жилище в самото начало на трудовия ти живот. Дори и после да го продадеш и да купиш следващо. Особено в държава като България, където нотариалните такси са ниски.
А тези, които си купиха жилище преди вдигането на лихвения процент са направо печеливши

# 109
  • Мнения: 1 128
То и няма как ипотеката да е със срок след пенсионната възраст. За това също трябва да се помисли. Ако я теглиш на 45г и се пенсионираш на 65г срока й ще е 20г.
Като са двама и се разчита на общия доход е важно и двамата да работят. То зависи и от доходите им, но в общия случай е препоръчително.

# 110
  • Мнения: 41 507
Сметнете вдигането на стандарта на живот и пословичното НЕвдигане на МРЗ в родината ни и ето резултат за чудо и приказ.

Пословичното невдигане на МРЗ е +160% за десет години. Това не мисля, че го има в много страни.
https://kik-info.com/spravochnik/mrz.php

И според мен такова изкуствено вдигане е нож с две остриета, но нямам думата.

# 111
  • Мнения: 6 642
Питай тогава мъжа си защо не иска да купите жилище. Това на първо време.

# 112
  • Мнения: 256
Питай тогава мъжа си защо не иска да купите жилище. Това на първо време.

Питала съм го, благодаря. Друг съвет имате ли?

# 113
  • Мнения: 15 004
Най-оптималният вариант е да си купиш жилище в самото начало на трудовия ти живот.
С исканото самоучастие това просто няма как да се случи, освен ако чистият доход на човек не гони 5 цифри, за да спести за 2-3 години сумата. Или не му я дадат готова. Или не тегли потребителски кредит за нея.

Последна редакция: сб, 23 мар 2024, 18:08 от Нарцùса

# 114
  • Мнения: 3 863
На ти трябва самоучастие.
Банките оценяват на по-висока стойност от реалната и ти дават 80÷, което е реалната стойност .
Начини има, ако си го поставиш за цел.

# 115
  • Мнения: 1 128
Начини има. Аз изтеглих потребителски, за да го финансирам това самоучастие. На теория банките това не го толерират, но си има начини.

Но и доходът на човек трябва да е достатъчен, за да го одобрят банките като кредитополучател. Аз в началото на професионалния си път, ако можех да изтегля ипотека с моите 360лв нетна заплата 😂, ехееее...да съм го изплатила отдавна това жилище и да съм забравила. Едва около 30 годишна възраст достигнах доход, позволяващ ми да се хвърля в тази авантюра. Докато се наканя станах на 33.

# 116
  • Мнения: 15 004
Банките може да оценят жилището и тройно, но няма да ти отпуснат сума, която не можеш да платиш.

# 117
  • Мнения: 1 588
На ти трябва самоучастие.
Банките оценяват на по-висока стойност от реалната и ти дават 80÷, което е реалната стойност .
Начини има, ако си го поставиш за цел.

То за моженето може, но си зависи от имота. А и по БДС и готов обзаведен оценяват различно. Както и примерно при нас, когато търсихме, избрахме на КК Константин и Елена, което го водят извън града и банката разреши 70%. А в рамките на града по БДС си взехме 80%+ % за довършителни дейности.

# 118
  • Мнения: 2 563
На ти трябва самоучастие.
Банките оценяват на по-висока стойност от реалната и ти дават 80÷, което е реалната стойност .
Начини има, ако си го поставиш за цел.
Те така правеха и в Америка до 2007 година... и след това изведнъж спряха Simple Smile
Прочети си в договора за ипотека какво става, ако нямаш самоучастие и пазарната стойност на имота падне под сумата на кредита.
Ще ти помогна ако не ти се рови - ето ти от Уникредит, но всички банки имат такава клауза:

https://www.unicreditbulbank.bg/media/filer_public/15/79/1579aef … echni-krediti.pdf

Не подвеждайте хората с непремислени съвети, които могат да са опасни. Ако искат съвет, да си идат на кредитен консултант или някой друг човек, който дано е държал някакъв изпит и взел лиценз не само по професионална компетентност, ами и по етика, за да си гони не само сделката и комисионната, а и да постави защитата на интереса на клиента си на първо място.

# 119
  • Мнения: 231
Поне е за нещо, което е тяхно. Иначе след 20-30 г. се обръщаш назад и парите за един имот просто  си ги дал, без нищо насреща.

Може на пръв поглед да изглежда, че вноската по ипотеката и месечния наем са горе долу еднакви, но това е адски далеч от реалността. Тая сметка съм я правил (при положение, че се включат всички възможни разходи и в двата случая) и за един 30-годишен период излиза много по-скъпо да си купиш жилище, отколкото да живееш в същото жилище под наем.

Общи условия

Активация на акаунт