В момента чета ... 89

  • 23 959
  • 438
  •   2
Отговори
# 345
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 815
Значи си заслужава да се прочете, мерси!

Аз като започнах да я чета, точно това си мислех - че ако това ми беше първата книга, никога не бих посегнала към него като автор. А тия череши... Нямам думи... "Хавра" не беше толкова зле, имам и "Рана", която ме чака. Но ако и тя се развива по подобен начин - с такъв тип писане, просто няма да посегна повече към него.

# 346
  • Мнения: 1 623
Два пъти съм почвала "18% сиво" и два пъти съм я зарязвала недочетена. "Рана" прочетох съвсем наскоро и ми хареса, но фен на писането на Карабашлиев няма да стана никога.
И племенницата ми е от набора, който писа преразказ на "Черешите" 😀

# 347
  • Мнения: 4 479
Забравих да напиша, книгата за “хората на Путин” не разглежда убийствата в Русия на дисиденти (очаквах информация за Немцов, но, ако не греша, изобщо не се споменава). Тя разглежда повече икономическите механизми, но е написана много достъпно и увлича. Чете се бързо.

Сега дочитам “Големите убийства” на Анна Заркова. Бях отново предубедена и я отлагах много дълго време, като бях дала приоритет на романите на Хр. Калчев покрай мои лични познанства с някои от героите. Между другото, Калчев е познат с определена тематика, но той има два много хубави романа от началото на 80те, издадени общо “При самозащита”, които може и да се харесат на някой в темата.

# 348
  • Мнения: 10 353
От “Хавра” и “Рана” съм чела откъси и ми харесаха, последната съм я взела и ме чака след малко повече време (освен ако не реша да я чета съвместно с една поредица в друг жанр), струва ми се, че е важна и смислена книга, която си заслужава да се прочете.

# 349
  • Мнения: 792
“18% сиво” четох по време на една платформа, в която си предавахме книги. Карабашлиев бе още в САЩ и експлоатираше тази тема.
По случайно стечение на обстоятелствата имам поглед върху кампанията около неговото име и за мен той е успешен пазарен продукт, в какъвто не очаквах да се превърне към момента на “18% сиво”. Аз нямам интерес към творчеството му изобщо. (Дъщеря ми трябваше да пише за НВО по неговите “череши”.)

Всъщност, не се учудвам, че е експоатирал точно тази тема. Показал е едва ли не някакъв wild west, пълен с екшън--каквото си е мислел, че уж гладният българин за информация би преглътнал на едри хапки. Стилът е арогантен и вулгарен. Но вече не сме в 90те и хората знаят нещо за света и са пътували. Учудвам се, че са накарали деца/тийнове да четат това произведение. Не виждам на какво би могло да ги научи като литературна стойност.

И аз като Гея продължавам да я чета заради книжния клуб, но наистина е каша.

# 350
  • Пловдив
  • Мнения: 5 959
Прочетох Императрица Сиси - Габриеле Мари Кристен и разбрах колко малко всъщност знам за нея. Книгата тотално преобърна впечатленията ми за образа, който си бях създала от информацията, получавана по време на мои пътувания в Унгария и Австрия.
След като разбрах истината за нея в подробности се чудя защо по дяволите народът толкова я боготвори. Цялостно книгата ми остави меланхоличен и тягостен вкус.
Скрит текст:
Историята разказва за най-обичаната владетелка в света, а всъщност едно лигаво и "слабо" момиче, което през целия си живот не е направило нищо съществено нито за императора, нито за народа си. Не умееща да отстоява своето и да се адаптира към правилата на двореца, които категорично отказва да спазва. Непрестанно тъжна и апатична. Най-ценното, което е имала, е красотата й и всъщност е запомнена само с това.
Днес приключих и Ресторантът на Роуз - Памела Кели. Елементарна и пълна с клишета. Дори не знам защо се напънах да я прочета докрай.

# 351
  • Мнения: 36 680
Сиси е имала много гаден живот - съдбата на децата й е нещастна, съпругът й спрял да се интересува от нея и бил известен с любовниците си, а накрая самата нея я убиват на улицата. Тя няма политическа власт, така че не виждам какво би могла да направи за народа си.

# 352
  • Мнения: 1 534
Ресторантът на Роуз - Памела Кели  веднъж се пробвах да чета, дори не стигнах до средата. Много скучна, дори дразнеща ми беше ми беше. Наистина написаното, поне това, което прочетох беше пълно с клишета.
И дори още по-лошо това, което прочетох беше сякаш чета отчет-това свършено, онова...велики планове...никаква атмосфера, никакви интригуващи, да не говорим интересно описани характери.  Не обичам да пиша така за книги, но наистина не беше моето. Хареса ми обаче корицата.
А от анотацията очаквах една топла и уютна книга, дори леко магическа, може би да ...по-мека, нещо леко ала Сара Адисън Алън,  но не се получи.
На тази авторка съм опитвала да прочета и другите издадени у нас книги, в библиотеката ги има. Имат красиви корици, за което :"Браво!", но  успях само с "Хотелът на Алвин", която пак не беше нещо особено, но някак си по-поносима или поне аз се заинатих и я прочетох. Но от нея като спомен освен, че действието се развива на красив остров, друго не ми остана.
В момента съм към средата на "Първият случай на "Мейзи Добс" - Джаклин Уинспиър. Приятна мистерия, с доста човешки отенък, в смисъл разказано чрез личната история на главната героиня, разказ за силата на мечтите, за щастието, когато те се сбъдват, за промяната на характера, повлиян от образованието, приятелите, както и съдбата , която изпречва на пътя ни различни предизвикателства.
 Обърнато е внимание на това как се чувства човек, докато целият му свят се разпада, когато нещо не зависи от него, като войната, за последствията-социални и чисто човешки, за загубата, за кошмарите на оцелелите, за силата да продължиш напред, в добавка и разгадаването на една мистерия.
Книгата е приятна, дори увлекателна, но някак си нещо за сега ми липсва. Въпреки това е едно от приятните четива, на които попадам напоследък.
Бях чела някъде, че я определят като "уютна мистерия"... Аз харесвам такива книги. Насладата от добрата мистерия, която те държи в напрежение, която те кара да четеш със затаен дъх до малките часове или ако се наложи да оставиш книгата да мислиш за нея, да мечтаеш да върнеш към нея, да се сгушиш с чаша топла напитка и меко одеяло. Доброто описание, което води до създаването на уютна атмосфера. И чрез умело подбраните думи ни отвеждат на пътешествие. Запознава ни с интересни места, непознати, но едновременно с това и познати, персонажи, ексцентрични, но и земни, които след като си затворил последната страница вече имаш чувството, че си срещнал нови приятели, които мечтаеш да посетиш, като наново отвориш книгата, в някой ден, в който ще се нуждаеш от топлина и уют за душата си, това за мен е точно "уютна мистерия". За мен, както съм писала нееднократно такива са книгите на Агата Кристи, Луиз Пени, Хюлик...препрочитала съм някои от тях, точно когато ми се е искало хем да се потопя в мистерия, хем на душата ми да е уютно. А вие имате ли си любими такива книги?

# 353
  • Мнения: 10 353
Криминална книга с усещане за уют ли?… хм, интересното е, че се сещам сега за българска книга “Вечен град” на Богдан Русев, приятно ми беше да се разхождам с повествованието из любимия Пловдив. Струва ми се, че приятна кримка ще бъде и книга на Найо Марш, която също ми е в предстоящи за четене.
За чувство на уют обаче първата ми асоциация е с някои детски книжки (няма тях да изброявам), вероятно защото чета все още на децата ми вечер.

# 354
  • Мнения: 36 680
Прочетох 20% от "Към края" и за съжаление съм разочарована. Разбирам, че Сандерсън е либерал - търпях леката пропаганда до сега, но някои неща са безумни. Няма нищо нормално в това главната героиня да изпитва съчувствие към врага, при положение, че
Скрит текст:
1.хората в тази вселена са поробени и считани за гнусни агресивни животни от всички тези видове, на които тя съчувства (това, че 2-3 души, които е срещнала, са се държали добре, не е показателно за нищо), 2. хората на Детритус са избивани от десетки години като мухи и тя сама е видяла абсолютно безсмислената смърт на много свои млади другари, 3. отсрещната страна няма никакво желание да преговаря и примамва мирна делегация, с единствената цел демонстративно да избие всички, 4. тази власт тероризира цели светове и ги използва за ресурси (уж за да ги цивилизова - тези, които откажат, се превръщат в мишена), 5.собственото семейство на Спенса е пострадало - нейният баща също е убит от този режим.

Няма абсолютно никакво значение, че отсрещните пилоти имат семейства и по същество не са зли. Те може да са перфектни и пак да искат да избият хората. След като толкова им съчувства - да направи като Буда с тигъра (в един от предишните си животи, Буда видял един гладен женски тигър с тигърчета и легнал, за да може тигърът да го изяде и да нахрани малките си).

И да се представят нещата по такъв начин, все едно само един е лошият и той манипулира цялото демократично общество, е наивно и глупаво.

Дано сюжетът да се оправи нататък, иначе жалко за поредицата!

# 355
  • Мнения: 400
Относно мнението на извънземните цивилизации за човечеството най-потресаващото мнение за Хомо Сапиенс съм срещал в Осмото пътешествие на Ийон Тихи (автор - Станислав Лем). Grinning
Ето цитат:

Съгласно приетата систематизация, проявяващите се в нашата Галактика анормални форми образуват типа Abberantia (Извратенци), който се дели на подтипове Debilitates (Слабоумци) и Antisapientinales (Неразумци). Към последния подтип се отнасят класовете Canaliacele (Мерзотняци) и Necroludentia (Трупосквернци). Сред Трупосквернците различаваме подразделенията Patricidiaceae (Отцеубийци), Matriphagideae (Майцеядци), и Lasciviaceae (Гнусотняци или Развратняци). Крайно извратената форма Гнусотняци делим на Cretininae (Кретенци), например Cadaverium Mordans (Трупогризци), и Horrorissimae (Ужасняци) с класически представител в лицето на Мътилник Изпъченяк, Idiontus Erectus Gzeemsi. Някои Ужасняци създават собствена псевдокултура; към тях отнасяме видове като Anophilus Belligerens, Дупелюбец… Войнствуващ, който се именува Genius Pulcherrimus Mundanus (най-прекрасният гений на света) както и онзи специфичен екземпляр със съвършено плешиво тяло, наблюдаван от Грампулус в най-затънтеното кътче на нашата Галактика — Monstroteratum Furiosum (Гнусотник Беснеещ), който сам се нарича Homo sapiens.

# 356
  • Мнения: 8 251
Прочетох 20% от "Към края" и за съжаление съм разочарована.
Скрит текст:
Разбирам, че Сандерсън е либерал - търпях леката пропаганда до сега, но някои неща са безумни. Няма нищо нормално в това главната героиня да изпитва съчувствие към врага, при положение, че
Скрит текст:
1.хората в тази вселена са поробени и считани за гнусни агресивни животни от всички тези видове, на които тя съчувства (това, че 2-3 души, които е срещнала, са се държали добре, не е показателно за нищо), 2. хората на Детритус са избивани от десетки години като мухи и тя сама е видяла абсолютно безсмислената смърт на много свои млади другари, 3. отсрещната страна няма никакво желание да преговаря и примамва мирна делегация, с единствената цел демонстративно да избие всички, 4. тази власт тероризира цели светове и ги използва за ресурси (уж за да ги цивилизова - тези, които откажат, се превръщат в мишена), 5.собственото семейство на Спенса е пострадало - нейният баща също е убит от този режим.

Няма абсолютно никакво значение, че отсрещните пилоти имат семейства и по същество не са зли. Те може да са перфектни и пак да искат да избият хората. След като толкова им съчувства - да направи като Буда с тигъра (в един от предишните си животи, Буда видял един гладен женски тигър с тигърчета и легнал, за да може тигърът да го изяде и да нахрани малките си).

И да се представят нещата по такъв начин, все едно само един е лошият и той манипулира цялото демократично общество, е наивно и глупаво.

Дано сюжетът да се оправи нататък, иначе жалко за поредицата!
Коя книга подред беше "Към края"? Запомних, че първата е "Към небето" и после ми се губят.
Аз прочетох първите три. Накрая разбрах, че има и четвърта. Първата ми хареса много. Имаше идея, симпатични герои и загадка. Не ми беше ясно какво всъщност се случва. Втората също биваше, въпреки че сюжетът взе да ми става малко безинтересен, но все пак оставаше голямата неизвестност относно Гробокопачите. Третата част беше зле, определено. Историята съвсем се разми и заприлича на тийн роман, в който основното е екшъна заради самия екшън. Имаше някои интересни идеи, но те се изгубиха покрай останалото. Ще прочета може би и четвъртата част, но ми е неприятно, че поредицата стремглаво върви надолу
Нещо подобно, но в по-малка степен, изпитах с "Лабиринта". Страхотна първа книга, шеметно начало на втората и боксуване на третата.

# 357
  • Мнения: 5 421
Последната. След "Към небето" следват "Към звездите" и "Към никъде".

# 358
  • Мнения: 402
Днес си завърших "Един по един" на Крис Картър - бижу, на което дадох отново 4.5*. Страшно много ми харесаха мотивите на убиеца, както и че въобще не разбирах кой е убиецът до края 😄 Дойде ми една идея по-гнусна в сравнение с другите, които съм чела.
Започнах да чета" Вкусни разкази" на Катерина Хапсали - прочетох първия  и ми допадна - една такава обикновена, човешка история, за едно село и неговите обитатели, за любовта - несбъдната, за различните пътища на хората и вижданията им.
Успоредно с нея започвам да чета" Змията и крилете на нощта" - ново фентъзи от Артлайн с толкова красиви корица и оформление! Поздравления за издателството(в последно време издават много красиво оформени книги).

# 359
  • Мнения: 36 680
Да, Към края е четвърта.

Следва преразказ:
Скрит текст:
Хората на Детритус (не помня как беше на български - Метален рой, нещо такова?) живеят от три поколения на ръба на унищожение, скрити в пещерите на планетата и забравили собствената си история (което ми изглежда малко невероятно, но щом бабата на Спенса е била на кораба, който е катастрофирал на тази планета, значи са три поколения, нали така?). Изобщо не са наясно кой точно ги напада и се опитва да ги избие, само се борят за оцеляване (и има ужасно висока смъртност сред пилотите, повечето от които са млади хора). Забравили са и за сайтонизма - дарба, която някои хора притежават и се проявява по различен начин (за по-лесно ще я опиша като екстрасензорни способности). Вместо това на хора с такава дарба, като Спенса и покойния й баща, се гледа като на заплаха и те са дискриминирани и тормозени. Спенса случайно открива древен космически кораб с развит изкуствен интелект, както и нещо като извънземен плужек, който й става домашен любимец. Въпреки тормоза, успява да стане пилот и се оказва, че е много добра, освен това започва да овладява способностите си.

Накратко и набързо (и без това не помня подробностите, а както се издразних, едва ли ще препрочета предходните книги) - после Спенса научава, че не ги нападат едни определени извънземни, а световно правителство от обединени цивилизовани раси, които гледат на хората като на опасни гадини, които трябва да бъдат изтребени. Те не го правят, защото смятат, че хората на Детритус са кой знае каква заплаха, а защото гледат на тях като на нещо мръсно, което трябва да бъде премахнато за всеки случай.
Тя отива под прикритие (с помощ от нейния изкуствен интелект) на тяхна територия и се сприятелява с някои от извънземните (естествено, те не знаят, че е човек). Научава за най-ужасното им оръжие - Копачът - нещо огромно и трудно за описване, което може да унищожава планети. Научава, че някога хората са били господари на галактиката и са управлявали тиранично, заради това всички ги мразят.
В третата книга (която беше най-зле от трите, честно казано - прекалено отнесена и странна), Спенса попада в пространството между световете - мястото, където за кратко се озовават сайтониците (т.е. хората като нея), когато се телепортират. Там има бази, от където световното правителство си набавя определени летящи камъни (не съм сигурна как се превеждат на български - според мен, са доста глуповата идея, но както и да е) - т.е. мини. Там правителството заточава неудобните - включително и хора, които не са извършили престъпления. Лошото е, че когато човек е там, той започва да забравя кой е (запазва усещането, че е личност и не се държи като идиот, просто не си знае името и не помни нищо от предишния си живот) и връщането му в нормалния свят се обезсмисля. Освен ако не разполага с определен ресурс, който Спенса се оказва, че има. Впоследствие става ясно, че нейният домашен любимец плужек произвежда този ресурс; тези животинки, чието истинско име е тайникси, са сайтоници по природа и именно те са една от най-ценните тайни на Върховното правителство (с тях се прави едва ли не всичко - телепортират се кораби, създават се силови полета, има такива, които могат да се използват пряко като оръжие и др.).
Та, любимият космически кораб на Спенса (този с изкуствения интелект) - М бот още в първата книга й казва, че преди много години е кацнал на Детритус, за да изследва гъбите (пилотът е загинал и корабът е заспал за неопределено време). Оказва се, че Детритус е специална планетка, в чиито недра има огромна колония от тайникси (плужеците), които ядат въпросните гъби.

Откакто хората на Детритус разбират за сайтониката и положението в галактиката, те започват да се превръщат в реална сила и заплаха за Върховенството. Впрочем, планетата се казва Детритус (или Метален рой - буквално отломки), защото е снабдена с метална черупка (порутена, но все още работеща) - защитна система, която я предпазва и може да дори да мести планетата (в Космоса - да я телепортира в нова орбита).

В Нищото освен с извънземните, Спенса се запознава и с тайнствен мъж, който се оказва маскиран Копач (това са големите чудовища, способни да унищожават планети - формата им в нормалното пространство е чудовищна, но реално те са безтелесни) - той обаче е на нейна страна и при излизането й от това пространство се слива с нея (става част от душата й). Научаваме защо на изкуствения интелект се гледа с лошо око и защо е забранен в Галактиката, въпреки че някога, когато хората властвали, са го използвали непрекъснато. А именно - защото винаги в един момент се осъзнава и подивява. Всички Копачи са били изкуствени интелекти някога. Корабът на Спенса е разрушен и става нещо като тях, но не си създава чудовищно тяло по-голямо от планета и продължава да е приятелски настроен.
Цялата история с изкуствения интелект е слаба и странна (не по забавен начин) - а също и ми изглежда съшита с бели конци, но няма какво да се направи.

Междувременно, докато Спенса я няма, хоората от Детритус сключват съюз с две извънземни раси, които са считани за нисши от Върховенството (но не чак толкова нисши, колкото хората - ние сме дъното). Вече три планети се обединяват - Детритус на хората, РиДаун на същества, подобни на елфи (всъщност са си елфи - споменава се, че в древността са посещавали Земята и има много митове вдъхновени от тях) и Евършор - планета на високоинтелигентни хамстери, чиято култура е вдъхновена от японската.

Общи условия

Активация на акаунт