Кой е най-безрисковия начин на раждане за бебето

  • 7 199
  • 161
  •   1
Отговори
# 60
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
това, че е извадка от вестник, не намалява стойността на съобщението. вестникът само съобщава вестта за проведен панел на националните здравни институции на САЩ, в който са участвали светила на АГ науката и са обсъждали от научна гледна точка въпроса за рисковете на секциото.
никое единично научно изследване не може да ти даде повече информация от обобщена дискусия, в която експерти анализират опита от много проведени такива наблюдения.

истината е, че се спекулира доста.
също така е истина, че т.н. от акушерството "ценни плодове" ги вадят секцио - защо ли?
Нали за тази цел се правят метаанализи на наличните безчислени изследвания по въпроса Wink И в съобщението за въпросния панел също се подчертава, че The panel convened by the National Institutes of Health did not endorse delivering babies by the surgical procedure, а основно се набляга на това, че трябва да се правят още изследвания, за да може да се вземат окончателни решения за препоръките.
Защо ценните плодове обикновено се раждат чрез секцио е много лесно обяснимо - обикновено инфертилитета е следствие или води до причини, които оправдават риска от секцио - малформации на матката, сериозни хормонални нарушения, напреднала възраст на майката поради годините борба за зачеване, куп процедури, които може да са оставили отражения и сраствания (лапароскопии, различни операции за корекции на аномалии и т.н.). Тези бременности се водят принципно с висок риск - т.е. не става въпрос за нормалния случай.

# 61
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Не гласувах защото всяко раждане крие своите рискове, както за плода така и за майката.

# 62
  • София
  • Мнения: 2 901
Мисля, че тук много от вас не обръщат достатъчно внимание на това,че се търси отговор на въпроса: най-безрисково за БЕБЕТО!

За мен няма по-голямо доказателство от това, че най-рисковите бебета ги вадят със секцио! не знам колко са негативните последици за бебето от секцио като процент, но ми се струват по-малко отколкото случаите с прилагане на форцепс, вакуум, изкълчване на ръчичка, задушавания от увита пъпна връв, разни деформации на главичката на бебето... май и още има...

П.П. В думата преценя по-напред, удрението беше върху второто Е, т.е. прецЕня.

# 63
  • Мнения: 280
Ммооого ви благодаря? Въпроса наистина е неднозначен и в този смисъл труден и неправилен Simple Smileа иначе колко лесно би било.
Зададох го затова като анкета...
Да, за БЕБЕТО бе акцента. Не, че ние не сме от значение, но си мисля че ще се съвзема бързо стига с бебока всичко да е наред Praynig
Жалко, че научих за смъртност на родени и със секцио Sad
Опитвам да се настроя за естествено раждане. Чувам за случаи с безпроблемна бременност и изгубени тонове...
Утре ще говоря с лекарката си при мен как е най-удачно да се подходи.Всеки плод за мама е безценен - така чувствам нещата.
Благодаря ви още веднъж и честит празник на дечицата Heart Eyesживи и здрави!!!

# 64
  • Мнения: 2 885
Това преди време го бях пуснала в Дир-а:

Затрудненията в дишането през първите дни от живота на бебето лекарите определят като проблеми с адаптацията. След цезарово сечение през 37-ата г.с. около 75% от децата имат трудности с дишането. Ако бебето се роди по нормален път след 40-ата г.с. рискът от проблеми с адаптацията е под 5%. Тези факти са известни не само на педиатрите, но и на акушер-гинеколозите. Защо тогава те избързват с изваждането на бебето на бял свят? Приблизително при всяко 5-то дете цезаровото сечение по желание не се чака до 39-та г.с., т.е. близо до термина.
Природата е предвидила детето да даде сигнал за раждането си. Около 6 часа преди началото на контракциите в алвеолите на нероденото дете постепенно започва да се секретира течност, наречена сърфактант. Отделят се и хормони, които подготвят бебето за най-голямото постижение в живота му - неговото раждане. Затова много специалисти изчакват да започнат контракциите, преди да предприемат цезарово сечение по необходимост или по желание. Тази практика обаче не е обичайна за всяка клиника. Д-р Волф Лютие, директор на Акушеро-гинекологичната клиника във Фурзен /Германия/, обяснява причините за това. Според него контракциите могат да започнат през нощта и през почивните дни, а не във всяка болница финансовите възможности позволяват да има подръка операционен екип. В по-малките клиники не изчакват 39-та г.с., а предприемат операцията тогава, когато е удобно за клиниката, съответно за лекаря, наблюдаващ бремеността. /вметка - във форумитена дира, бг-мамма и моетобебе.нет често попадам на теми дали майката да се оперира по-рано, защото лекаря излиза отпуск..../
Често лекарят, който извършва операцията, вижда за пръв път бременната предния ден. Макар и рядко, случва се да я върне, ако установи, че е твърде рано за изваждането на бебето. Много майки предпочитат цезаровото сечение, защото са убедени, че то е по-безопасно за детето, а лекарите не обясняват с желание рисковете при операцията.
В операционната се печелят пари /моя вметка - ЗК плаща повече за секцио, отколкото за нормално раждане. Напоследък се наблюдава масово бременни майки наплашени, че не могат да родят нормално поради мед.причини "тесен таз". За сметка здравето на майката и детето болниците си оправят бюджетите за годината./
За болниците планираното секцио е много по-съблазнително от нормалното раждане. При минимален разход на време /операцията трае около половин час/ то носи на болницата 3000 евро, докато раждането в болницата в родилната зала трае най-малко три до шест часа и носи около 1500 евро.
Независимо дали жената иска да роди секцио, за да щади бебето или за да се предпази от болката, би трябвало да й се обясни какво означава операцията за детето. За това настоява проф. Ханс Улрих Бухер, главен лекар на Клиниката за новородени в УБ в Цюрих. Ето неговоте аргументи:
1. Цезаровото сечение преди началото на контракциите изненадва детето и то често не е подготвено за прехода към живот извън утробата. Белите му дробове съдържат много околоплодна течност, която се отделя часове или дни след операцията. Поради това детето получава задух.
2. Ако детето е извадено през 38 г.с. или дори по-рано, то често има и проблеми с поддържането на телесната температура и с контрола на кръвната захар. Новороденото се нуждае от помощ при дишането, от топлина и от вливане на глюкоза.
3. След операцията повечето бебета са уморени, тъй като им липсват важните положителни стрес-хормони, които се отделят по време на раждането. Тези хормони държат бебето бодро за първата среща с майката.
Спред проф. Бухер най-добре е секциото да се предприема след началото на контракциите, т.е. когато детето даде ясен знак, че иска да излезе на бял свят.
На въпроса дали това не е рисково да се предприема такава операция след започване на контракциите, проф. Бухер отговаря, че това не бива да се драматизира.
Контракциите обикновено започват бавно и има достатъчно време за предвижване на жената до болницата. Според него цезаровото сечение при започнали контракции в никакъв случай не е сложно от операция при спокойна матка. Освен това, ако е наложително, контракциите могат да се подтиснат медикаментозно.
Контракциите при раждането помагат на белите дробове да се разгънат и да заработят активно. В чужбина във всяка дори селска болница се набляга на естественото активно раждане - във вода, джакузи, на топка, в клекнало положение или кучешката поза, с помощта на аромотерапия, релаксираща музика и акупунтура. Такъв вид раждане става почти само в присъствието на акушерката и тя не проверява разкритието през час. Всичко е естествено, без болка и разкъсвания - активно раждане. Тези неща тук са малко известни.

# 65
  • Мнения: 46 551
Това преди време го бях пуснала в Дир-а:

Затрудненията в дишането през първите дни от живота на бебето лекарите определят като проблеми с адаптацията. След цезарово сечение през 37-ата г.с. около 75% от децата имат трудности с дишането. Ако бебето се роди по нормален път след 40-ата г.с. рискът от проблеми с адаптацията е под 5% ...

Масово планираните секции се правят от 10 до 15 дни по-рано от термина, а ако майката реши, може да определни дата по-близо до термина.
Тези сравнения за мен са несъстоятелни, трябва да се правят при деца родени по двата начина в една и съща седмица, за да са истински резултатите.
Дъщеря ми се роди секцио 3 дни след термин и нямаше проблеми с адаптацията.

# 66
  • Мнения: 1 503
Някой да е раждал по всички изброени начини?Мисля ,че за всеки идеалния и безболезнен начин е различен.Аз раждах нормално с епидурална,която ми подейства на 8мия сантиметър  нейде,но имах и система за разкритие(че много тудно го постигнах туй нещо Naughty).Немога да кажа ,че съм виела от болка newsm78

# 67
  • Мнения: 46 551
Някой да е раждал по всички изброени начини?Мисля ,че за всеки идеалния и безболезнен начин е различен.Аз раждах нормално с епидурална,която ми подейства на 8мия сантиметър  нейде,но имах и система за разкритие(че много тудно го постигнах туй нещо Naughty).Немога да кажа ,че съм виела от болка newsm78

В тази тема никой не говори за най-безболезнения начин за майката, а за най-безопасния за бебето, много различни неща ...

# 68
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Благодаря на ,,немирница,, статията е супер и е достатъчно изчерпателна.................. Hug Hug


Успех на всички мами който ги чака най-възхитителното събитие.  bouquet  bouquet  bouquet

# 69
  • Мнения: X
За БЕБЕТО, хора, за него кое е най-безопасно.

Според мен - секциото! Точно, поради факта, че най-рисковите бебета се раждат така.

# 70
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Най-рисковите бебета се раждат секцио, защото е най-бързо, а не защото е най-безопасно. Естествено, че няма изобщо база за сравнение няколкото часа, които са необходими дори при максимално форсирано естествено раждане, в сравнение с 10-те мин при секциото - в спешни случаи и с недоносени бебета секциото е животоспасяващо и никой не го оспорва. За проблемите, свързани с тази бърза поява на бял свят на неподготвен организъм, има начини за реакция - което не означава, че такива проблеми не съществуват. Въпросът е доколко е оправдано и полезно да се подлага здраво доносено бебе, което би могло да дойде на бял свят по нормален път и с всички предимства на това (естествено подготвен за живот извън утробата организъм, естествено заселване с майчината флора, а не с болничната, достигната необходимата зрялост, предадени през първата фаза на раждането имунни вещества от майчиния организъм и т.н., и т.н.) на рисковете от такава прибързана поява. Малко известен е факта, че огромната част от имунитета си бебето получава именно през първата фаза на раждането, т.е. в първите часове след началото на контракциите - в този смисъл планово секцио родените бебета са по рождение с по-неизгоден старт (не че не може да се навакса донякъде нататък, въпросът не е в това - а в осигуряване на всички предимства за бебето, нали то е важното). Малко известно е също, че чревната флора на секцио-родените бебета е и си остава различна от тази на нормално родените именно поради повишената стерилност и невъзможността чрез минаване през родовите пътища да се населят с майчините бактерии, към които имат имунитет. Вместо това се населват с болничните щамове, които често са резистентни на всички видове антибиотици - това може да е скрит залог за проблеми с храносмилателната система впоследствие.
Има още куп такива неща - всяко от тях може да изглежда дребничко и незначително само по себе си, но накуп картинката започва да изглежда по друг начин... Така че интересите на бебето трябва много внимателно да се преценяват - а кое е в негов интерес зависи от куп фактори, които е редно да бъдат преценени от лекаря.

# 71
  • Мнения: 46 551
hedra, не става дума за секцио по спешност, а за планирано при "ценен плод" например ...

# 72
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
За ценен плод съм писала малко по-нагоре Peace
Цитат
Защо ценните плодове обикновено се раждат чрез секцио е много лесно обяснимо - обикновено инфертилитета е следствие или води до причини, които оправдават риска от секцио - малформации на матката, сериозни хормонални нарушения, напреднала възраст на майката поради годините борба за зачеване, куп процедури, които може да са оставили отражения и сраствания (лапароскопии, различни операции за корекции на аномалии и т.н.). Тези бременности се водят принципно с висок риск - т.е. не става въпрос за нормалния случай.

# 73
  • София
  • Мнения: 419

П.П. В думата преценя по-напред, удрението беше върху второто Е, т.е. прецЕня.

Тъкмо това казвам - ТАКАВА дума в книжовния български език НЯМА. Това, което вие разбирате и което някои диалекти изразяват с нея, в книжовния език се нарича с думичката ПРЕЦЕНЯВА.
Другият глагол, на който очевидно държите, е преценЯ, прецениш, преценИ, преценим и т.н.
Ама хайде стига вече толкова.

# 74
  • Мнения: 46 551
Така е, но дори при никакви отражения от лечението на стерилитета, пак се прави секцио, защото е по-сигурно, че детето ще бъде живо и здраво Peace

Общи условия

Активация на акаунт