Защо да чакам със захранването?

  • 10 952
  • 84
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 6 472
Тези теми силно клонят към безмислени. Кой каквото иска да го прави, нека си го прави и няма какво да спорим и убеждаваме. В целия форум има ужасно много информация и на който му стига акъла я чете. Вече какво ще прави след като се запознае с библиотеките си е негова работа.
Аз имам две деца. Първото го захраних рано и бях от малцината, които си отнесоха последствията за грешката, които не се ограничиха само с алергии. С второто прочетох доста неща и реших, че варианта с късното захранване е по- добър за нас. Имайки база за сравнение мога да кажа, че вторият вариант ме устройва значително повече. Оставям на страна научните доводи в полза на късното захранване, защото вече доста се изписа по въпроса и изтъквам само ползите за мен:
- спестих си целият "кеф" покрай цеденето на 20 гр сок
- спесстих си "удоволствието" покрай хранене на бебе, което не знае за какво иде реч, какво е това дето му се появи в устата и за какво служи лъжицата
- пропуснах и момента с неудобните пози за хранене на 3 месечно бебе, което все още не може да седи.
- спестих си 5 месеца висене в кухнята покрай приготвяне на бебешка храна или еквивалента им в пари дадени за готови пюрета.
Изобщо изкарахме си страхотно, като цялото ми внимание беше съсредоточено в кърмене, гушкане и разхождане.
Захраних на 5,5 месеца. Детето си седеше спокойно полулегнало в столчето и ми беше удобно за хранене. Бебето проявяваше отявлен интерес към храната, нямаше абсолютно никакъв проблем с лъжицата и в крайна сметка избегнахме злоядостта, от която страда сестра и (определено смятам, че 50% се дължи на ранното захранване). Пасатора така и не го вкарах в употреба - от самото начало си почнахме с храна намачкана с вилица или мината през преса за картофи. Периода на абсолютно бебешките храни приключи доста бързо, защото сега готвя за двете деца, като на малкото просто не слагам никакви подправки и сол. Това както се сещате значително ми намалява времето за приготвяне на храната.

Та така. Вие наистина сами решавате какво да правите с децата си и мисля, че няма смисъл да се раздават обиди от едната или от другата страна. Аз не бих рискувала пак с ранно захранване, защото алергиите наистина не са чести, но пък не ги пожелавам на никой. Това си е моят избор и аз си се водя от моите деца.

Мисти, каквото и да избереш, пожелавам ти едно здраво бебе, което с кеф си похапва всичко Hug

# 61
  • Мнения: 2 885
И аз мисля, че темата е безмислена ....при толкова много информация.
Подкрепям мнението на мама Luluto, макар да имам едно дете и то да е захранено късно.
- Не зная какво е това да се мръщи, цупи и да не си изяде порцията
- Работя от вкъщи и не мога да се отделям много време да се боря примерно с цедене на сок в кухнята
- Детето седи добре и е удобно за мен и за него
- Проявява интерес към храната, като ме види че му слагам да яде и е грейнал newsm62
- Не се правя на клоун, нито пък е нужно да му пея песнички, да има около него играчки, пуснато ТВ.
- Яде разнообразна храна и няма претенции - т.е. не прави разлика между само зеленчуци, зеленчуци с месо или плодове, каши и мляко
- Аз съм спокойна, че яде добре като съм се постарала да избегна максимално реакциите от алергии. Предварително съм прочела какво е нужно за съответният месец да яде детето. Не си правя експерименти да давам нещо, която може да предизвика реакция, като на 8 месеца давам пюрета за 4-ти месец.
  chef

# 62
  • Мнения: 1 327
А причините за ранното захранване- защото така ми харесва.
по тъпо изказване не бях чела!

# 63
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 460
А причините за ранното захранване- защото така ми харесва.
по тъпо изказване не бях чела!

Айде да останем в приятелския тон и да не започваме с квалификациите, че ми писна от комплексарки, дето се чудят как да си я почешат. Плийз, пийс, че аман наистина

# 64
  • Мнения: 1 327
А причините за ранното захранване- защото така ми харесва.
по тъпо изказване не бях чела!

Айде да останем в приятелския тон и да не започваме с квалификациите, че ми писна от комплексарки, дето се чудят как да си я почешат. Плийз, пийс, че аман наистина
Това пък беше още по-тъпо!
защо за разнообразие не дадеш един свестен довод за ранното захранване, а?

Последна редакция: ср, 07 юни 2006, 20:52 от диването

# 65
  • Мнения: 992
Ми аз съм от другите сектантки- захраних рано. Който ще да ме гледа на кръв, който каквито и доводи да ми изкара- това е положението. Реших- захраних. Имах информация по въпроса, много четох ( и продължавам да чета), но решението си е мое. За сведение- синът ми беше захранен сравнително по- късно от малката, макар че той беше на АМ, а тя- на кърма. Учудващо е, че и преди 5 години поназнайвах нещичко за късното захранване, м?!

А причините за ранното захранване- защото така ми харесва. Защото реших да се водя по детето си и не мисля, че съм сбъркала. Защото не се впечатлявам от 2 пъпки, малко запек или хълцане. Защото има много по- страшни неща от прословутото ранно захранване. И не на последно място- защото имам късмета детето ми досега не е проявило алергия към нищо Praynig

И още- не може нищо да ме убеди, че ако детето ще ми направи алергия към дадена храна, то тази алергия ще се избегне, ако въведа храната месец по- късно. Нима не е всичко на принципа проба- грешка?!

  newsm10

# 66
  • Мнения: 755
Извинете ,че се намесвам  Embarassed искам само да попитам от интерес и с цел запознаването ми с новите тенденции в късното захранване.С добронамерен интерес се питам /вас в случая/ : достатъчно ли е хранителна кърмата след 3-тия месец въпреки количеството и първоначалната и хранителност? Доколкото знам  тази първоначална хранителност отслабва въпреки непрекъснатото и стимулиране т.е намалява желязото , което е така необходимо за организма след 3-ти навършен месец?!? Thinking newsm78 Аз самата съм кърмила до 9-тия месец синът ми , който е вече на 3 год. и съм го захранила в края на 3-тия месец!  Нямаме алергия към нищо /да чукам на дърво/ Мерси предварително.  bouquet

Последна редакция: ср, 07 юни 2006, 21:13 от Fortune

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Fortune,ето няколко цитата от една статия за кърменето от крмаческия форум:
"Ако бебето не се захрани през втория месец със сок и плодово пюре, ще развие анемия и хранителните вещества и витамините само от кърмата няма да са му достатъчни.
Множество изследвания в последните двадесет години показват, че кърмените бебета, които са захранени преди стомашно-чревният им тракт да е достигнал достатъчна зрялост приблизително към шестмесечна възраст, са по-поддатливи на алергии и в детска и зряла възраст страдат по-често от респираторни и стомашни заболявания. Това е силен аргумент в полза на по-късното захранване – след шест месечна възраст. Ранното захранване след четвъртия до шестия месец се препоръчва за изкуствено хранените бебета, които не получават всеички необходими им хранителни вещества от адаптираното мляко. Бебето, което е изцяло на кърма, не е изложено на този риск – то усвоява всички необходими му вещества, включително и желязо, от кърмата. Желязото в кърмата е много по-биоусвоимо от желязото в адаптираното краве мляко, 51% срещу само 12%. Затова кърмените бебета много по-рядко страдат от желязодефицитна анемия в сравнение с изкуствено хранените си връстници. Майчиното мляко осигурява всичко, от което бебето се нуждае докъм шестия месец. След като започнат да карат седмия месец, повечето бебета проявяват признаци на готовност за захранване – нуждите от кърмене нарастват, проявяват интерес към храната на възрастните и др. С късното захранване давате добър страт на здравето на бебето си. Мама Петя, 26 г.,  решила да отложи захранването на бебето си до шестия месец заради фамилна обремененост с алергии, макар че педиатърката й препоръчвала ранно захранване въпреки това. Петя кърмила бебето изключително и клиничните изследвания след навършване на 6 месеца и 1 година показали, че бебето е здраво, а хемоглобинът в норма. “Бях много доволна, че изчаках със захранването. Много бебета на познати са с различни алергии, но не и моето, поне засега.”
“Кърмих сина си до годинка и три месеца с удоволствие, разказва Тинка, 29 г. Лекарят ми каза, че е време да го отбия, защото кърмата се вкисвала в гърдите и вече не била полезна. Послушах го, но сега съжалявам. Второто си бебе ще кърмя по-дълго.”
Вашето тяло не знае кога детето навършва годинка и не започва да произвежда мляко второ качество на този ден. Кърмата през втората и третата година от живота на детето пак съдържа всички необходими на детето белтъчини, мазнини, въглеводороди, витамини, микроелементи, хормони, защитни фактори и много други. Когато кърменето приключва естествено, по желание на бебето и майката, майчиното мляко наподобява по състав коластра, и детето не боледува поне половин година след отбиването. Ще оцените защитните свойства на кърмата, когато порастналото ви бебе започне да лази и ходи, и започне да пипа и лапа всякакви гадни неща. Кърмете бебето си, докато и двамата го искате, а не до определен от някого си период. Знайте, че УНИЦЕФ и Световната Здравна Организация препоръчват изключително кърмене без други хранителни добавки през първите шест месеца, постепенно захранване на бебето през следващите шест, и обща продължителност на кърменето поне до двегодишна възраст, за да растат децата здрави.
Тук можеш да видиш цялата статия.
Пример:в майската тема 2005 има една мама,на която детето е с алергия към белтъка на кравето мляко.То беше само на кърма някъде до около 7 месеца и половина,ако не ме лъжат спомените.Наддаваше чудесно и хемоглобинът на 6 месеца му беше съвсем в норма.

# 68
  • Мнения: 4 392
Ми аз съм от другите сектантки- захраних рано. Който ще да ме гледа на кръв, който каквито и доводи да ми изкара- това е положението. Реших- захраних. Имах информация по въпроса, много четох ( и продължавам да чета), но решението си е мое. За сведение- синът ми беше захранен сравнително по- късно от малката, макар че той беше на АМ, а тя- на кърма. Учудващо е, че и преди 5 години поназнайвах нещичко за късното захранване, м?!

А причините за ранното захранване- защото така ми харесва. Защото реших да се водя по детето си и не мисля, че съм сбъркала. Защото не се впечатлявам от 2 пъпки, малко запек или хълцане. Защото има много по- страшни неща от прословутото ранно захранване. И не на последно място- защото имам късмета детето ми досега не е проявило алергия към нищо Praynig

И още- не може нищо да ме убеди, че ако детето ще ми направи алергия към дадена храна, то тази алергия ще се избегне, ако въведа храната месец по- късно. Нима не е всичко на принципа проба- грешка?!

И ти се чудиш с това "нима",ама пък иначе нищо не може да те убеди?! #Crazy newsm78
 НЕ , не е на принципа проба-грешка! Но не си единствената ,която го мисли,затова  има много остри изказвания по тази тема.Всъщност не става въпрос за месец по-късно,а за доста по-късно Wink

# 69
  • Мнения: 4 629
Да чакаш, защото много учени използват времето си, за да пишат статии и да убеждават майките по света, че това е по-добрият начин за захранване. А ако нямаш доверие на хората, чиято професия е това едва ли ние във форума можем да те убедим

# 70
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 460
Диването, моите доводи съм си ги изложила. Това, че не те удовлетворяват, на мен хич не ми дреме. Не съм тук да убеждавам никого в нищо.
Амарена, да, всичко е на принципа проба- грешка. Аз не питам с това "нима". Принципът е този за всички. Не можеш да знаеш дали детето ще има алергия, ако не въведеш храната. Дори и като тръгне първи клас. Ако искаш дай жълтък на абитурентската- ако е предразположено, ще направи алергия. Но не можеш да знаеш така ли е, ако не пробваш.

Спирам да се опитвам да говоря, защото има много коне с капаци сред нас. Ако мнението на другите не съвпада с тяхното- значи другите нещо не са в час. Никога не съм разбирала едностранчивите хора, но е бъкано с такива...

# 71
  • Мнения: 4 392

Амарена, да, всичко е на принципа проба- грешка. Аз не питам с това "нима". Принципът е този за всички. Не можеш да знаеш дали детето ще има алергия, ако не въведеш храната. Дори и като тръгне първи клас. Ако искаш дай жълтък на абитурентската- ако е предразположено, ще направи алергия. Но не можеш да знаеш така ли е, ако не пробваш.


Димана,изследванията показват,че ако дадена храна се въведе по-късно,има голяма вероятност алергията да не се прояви,т.е." да се израстне" .Аз пък спирам дотук,защото не виждам смисъл да убеждавам някого за каквото и да било.

# 72
  • Мнения: 1 327
.................има много коне с капаци сред нас. Ако мнението на другите не съвпада с тяхното- значи другите нещо не са в час. Никога не съм разбирала едностранчивите хора, но е бъкано с такива...

  202uu

milf, няма по-глух от онзи, който не иска да чуе  smile3507

# 73
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 838
достатъчно ли е хранителна кърмата след 3-тия месец въпреки количеството и първоначалната и хранителност? Доколкото знам  тази първоначална хранителност отслабва въпреки непрекъснатото и стимулиране т.е намалява желязото , което е така необходимо за организма след 3-ти навършен месец?!? :

Покрива. Даже до годинка покрива нуждите, ако се наложи по някаква причина (например, ако детето е със силни алергии и не трябва да се захранва, или просто ако не иска да яде по разни причини друго).

А до 6-8 месеца даже няма смисъл да казвам, че покрива всичко, че и отгоре - иначе нямаше да го измисли природата да е така.

Желязото се изчерпва между 6 и 9 месец, много плавно и бавно (а не, примерно, дрън! 4 месеца и запасите свършват от раз). Поради този факт в други страни изобщо не правят изследване на хемоглобина по това време, т.к. знаят, че това е период на физиологично по-ниски стойности на желязото (при всички деца, на кърма и АМ).

# 74
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Извинете ,че се намесвам  Embarassed искам само да попитам от интерес и с цел запознаването ми с новите тенденции в късното захранване.С добронамерен интерес се питам /вас в случая/ : достатъчно ли е хранителна кърмата след 3-тия месец въпреки количеството и първоначалната и хранителност? Доколкото знам  тази първоначална хранителност отслабва въпреки непрекъснатото и стимулиране т.е намалява желязото , което е така необходимо за организма след 3-ти навършен месец?!? Thinking newsm78 Аз самата съм кърмила до 9-тия месец синът ми , който е вече на 3 год. и съм го захранила в края на 3-тия месец!  Нямаме алергия към нищо /да чукам на дърво/ Мерси предварително.  bouquet
Ако ти се чете дълъг, обширен и напоителен материал относно адекватността на храненето само с кърма за първите 6 месеца от живота:
Nutrient adequacy of exclusive breastfeeding for the term Infant … ix months of life
Цитат
This review, which was prepared as part of the background documentation for a WHO expert consultation, evaluates the nutrient adequacy of exclusive breastfeeding for term infants during the first 6 months of life. Nutrient intakes provided by human milk are compared with infant nutrient requirements. To avoid circular arguments, biochemical and physiological methods, independent of human milk, are used to define these requirements. This review is limited to the nutrient needs of infants. It does not evaluate functional outcomes that depend on other bioactive factors in human milk, or behaviours and practices that are inseparable from breastfeeding, nor does it consider consequences for mothers.
От линка горе може да си отвориш целия документ в .пдф формат.
И още малко - относно първоначалната и по-късната хранителност на кърмата Wink
Fat and energy contents of expressed human breast milk in prolonged lactation.
Цитирам заключението:
Цитат
CONCLUSIONS: Human milk expressed by mothers who have been lactating for >1 year has significantly increased fat and energy contents, compared with milk expressed by women who have been lactating for shorter periods. During prolonged lactation, the fat energy contribution of breast milk to the infant diet might be significant.
Дотук с приказките, че то нищо не е останало вече в тая кърма, едната гола водица Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт