Терапевтичен център за деца ще бъде открит в София!

  • 9 004
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 506
Д-р Чавдаров,

На Вас не Ви прави чест.

Аз и съпругът ми сме от родителите, които подкрепят г-н Трендафилов и работят с него за създаването на Центъра. Не съм участвала пряко в организацията по посещението на проф. Фон Восс, и честно казано мислех да изчакам включването на г-н Трендафилов. Останах обаче разочарована от това, което прочетох, затова ще си позволя да коментирам.

Първо, нека се представя. Казвам се Мария Стефанова, майка съм на две деца, Ники на 3 год. и Ния на 1.5 год. Ники имаше проблеми вследствие на трудното си раждане и през първата си година беше редовен пациент на Вашата клиника. Както и другите родители мога да кажа и добри, и лоши неща, но по отношение на вторите ще се въздържа, както съм го правила и досега. Хубаво е, че Вашата болница я има!
За щастие Ники засега е добре, което е и причината да не съм се осмелявала да пиша много в този форум, макар че чета голяма част от темите. С мъжа ми не сме заможни, в момента по едно лошо стечение на обстоятелствата дори обратно. Решили сме обаче с каквото можем да помогнем, идеята наистина е хубава, а още по-хубавото е, че вървим към нейното осъществяване.

И така, няколко коментара от мен:

Относно визитата на проф. Фон Восс
Ние също останахме изненадани от факта, че визитата бе отразена на фона на кадри от болница „Св. София”, за което съжалявам. И все пак – колкото това е Вашата болница, толкова това са нашите деца, към чиито проблеми се стремим да направим обществото съпричастно, нали?

Относно т.н. „терапевтичен” център
Оценявам „тактичността” ви, д-р Чавдаров, всъщност може би именно тя стана причина да не бъдете поканен на срещата с проф. Фон Восс... Ето сега малко факти:
- Никой не е откривал несъществуващ център. По новините казаха, че ще бъде открит център.
- Сграда има, в момента се ремонтира основно и то изцяло със средства на фондация „Деца с проблеми в развитието” – фондация, която учредихме в обществена полза с основна цел подкрепа на децата с проблеми в развитието и техните семейства и подобряване отношението на обществото към тях.
- Работим по въпроса за създаване на организация от специалисти, както и по други организационни въпроси. Нещата не стават толкова бързо, още повече, че (ще се повторя) за момента всичко правим със собствени средства и усилия.
- Това, което пишете за г-жа Жени Кайзер, е доста противоречиво. Как според Вас е възможно „българка живееща в Германия, която е помагала на много деца от болницата и страната, на болницата ни директно чрез покана на специалисти за семинара които се проведе преди 5 години, на отделението за ДЦП в Банкя и на много деца” да е заблудена относно състоянието на здравните услуги за децата с ЦП?

Относно „поканените”
На срещата присъстваха главно специалисти, терапевти, учредителите на фондацията и журналисти.
Децата, които професорът прегледа напълно безплатно, бяха такива, с чиито проблеми е бил предварително запознат (водена е кореспонденция в предните месеци от самите родители). Повечето семейства съвсем не са „платежоспособни”, не е етично да провокирате родителите по този начин. Въпреки ограниченото време, професорът не върна дете, което дойде без предварително да са изпращани документи – майката се обади по информация от телевизията.
При следващото гостуване на проф. Фон Восс планираме да осъществим среща с доста по-голяма аудитория родители и специалисти, както и възможност да бъдат прегледани повече деца.

Относно платежоспособността на родителите
Наистина повечето (но не всички) учредители на фондация „Деца с проблеми в развитието” са „платежоспособни” - това са хора, които са създали и успешно ръководят едно или повече бизнес начинания, следователно (поне в моите очи) имат потенциала да завършат един проект от ранга на „създаването на терапевтичен център”.
Идеята е центърът да се самоиздържа от родители с добри материални възможности и да подпомага другите, които не могат да плащат. Нима това е лошо според Вас, при положение, че държавните и общински средства са и сигурно ще продължават да бъдат оскъдни?
Не разбирам какво целите с непрекъснатите си намеци в тази насока, а част от изказванията Ви представляват откровено изопачаване на информацията, доста повече от това по новините...

Относно „липсата на информация”
Елена, всъщност преди време г-н Трендафилов доста подробно разказа тук част от идеите си. Впоследствие (доколкото ми е известно) е разговарял и лично с някои от мамите, пишещи тук. През изминалите месеци просто преминахме към изпълнение Simple Smile

Д-р Чавдаров, не смятам, че по някакъв начин сме направили, правим или ще направим нещо, което накърнява интересите на Вашата клиника, а още по-малко на „Вашите” пациенти. Не е ли вече време да престанете с този тип реакции?

Мами, надявам се горното да дава яснота по повечето от въпросите. Утре ще говоря с г-н Трендафилов, който предполагам изобщо не подозира какво се изписало тук... Надявам се и той да драсне няколко реда.

Това е от мен. Ако още нещо Ви интересува – питайте. Ако някой мисли, че може да помогне с нещо – добре дошъл. Ако някой мисли, че ние можем да му помогнем с нещо на този етап – също е добре дошъл.
  bouquet

# 31
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Мария, бих искала да знам какви документи са необходими за прегледа при професора.
Благодаря ти.
  bouquet

# 32
  • Мнения: 997
Maria.St, благодаря за разясненията. Само да добавя - научих за вашата дейност от статия във вестник "24 часа". Вметка, тази статия потвърждава думите на Бим Бам, че не всички журналисти са еднакви - информацията, макар и кратка беше представена доста коректно. Не съм гледала новините по БТВ. Просто си мисля, че във форума се коментират много неща, но не всичко става факт и най-важното далеч не всички нуждаещи се родители ползват интернет. Желая ви успех и се надявам, че медиите ще се заинтересуват и следващият път ще бъде по-широко отразено.  bouquet

Последна редакция: чт, 13 юли 2006, 09:39 от елена акманова

# 33
  • Мнения: 3 506
Елена, права си, но за етапа, на който са нещата в момента, събитието бе отразено съвсем не-лошо. Разбира се, когато Центърът заработи, ще се постараем информацията да стигне до абсолютно всички нуждаещи се, имаме доста идеи по въпроса, но, разбира се, сме винаги отворени и към нови предложения. Всъщност информираността на родителите относно разните състояния, водещи до проблеми в развитието, необходимостта от проследяване на рискови деца, различните възможности за лечение и рехабилитация на дечицата в България и в чужбина, различните специалисти, плюсовете и минусите на всяка една от алтернативите и т.н., е една от приоритетните ни цели.

Реза, доколкото ми е известно, първоначално професорът се запознава с цялата налична "документация", като за целта епикризи, резултати и пр. трябва да са преведени (за предпочитане на немски, но може и на английски), а самите изследвания - приложени; след това в някои случаи казва, че според него е добре да се направи и еди-какво си допълнително изследване. Г-н Трендафилов ще ме поправи, ако греша.
Между другото едно от нещата, на които проф. Фон Восс е наблегнал в изказването си (за мое огромно съжаление и аз не успях да го чуя лично) е именно малкото време, което лекарите прекарват в запознаване със случая и изслушване на родителите - според официални статистики (в Германия предполагам) - времето, в което лекарят активно слуша родителя, е само 120 секунди, твърде недостатъчно.......

# 34
  • Мнения: 7 391
Думите на Професора, че специалистите трябва да ходят при децата, а не обратното беше казано в следния контекст: За професора най-добрата рехабилитация е в семейството. Рехабилитацията трябва да бъде не просто терапия, а общуване и игра. Това може да се направи само в семейна обстановка.
  До този извод ние сме стигнали по пътя на "проба-грешка" и без да знам за съществуването на този професор.Само дето в БГ ни излиза доста скъпо и ставаш неволна жертва на "лицензирани терапевти и рехабилитатори". Единствената надежда е /според мен/ в повишаване на жизнения стандарт на всички в БГ и промяна в отношенията между лекари и пациенти.Вече не искам да гледам и телевизия защото ужас ме обзема всеки път като чуя за лекарски грешки с малки пациенти и никой не носи никаква отговорност.Не ,че с големите пациенти положението е цвете.Изместих темата , за което се извинявам , но на мен идеята децата да се лекуват и в къщи много ми допада.Не изключвам в никакъв случай и другите форми и методи за лечение.  bouquet

# 35
  • Мнения: 4 414
доколкото разбирам, откриване в истинския смисъл е нямало...имало е нещо като "да отпразнуваме началото на/първата копка...", за което повод е било посещението на въпросния професор. в тази връзка не виждам нищо нередно на "събитието" да пръсъстват така наречените "заможни" родители, щом те са учредители на фондацията, която се е заела с начинанието. не виждам нищо лошо богатите да помагат на бедните. в крайна сметка дори социалната система на държавата ни е устроена на същия принцип.
що се отнася до това, кой колко качествено работи и какви специалисти има и как се грижи за пациентите...ще се види като заработи въпросния център...не ми се струва коректно да се оценяват неща, които са в бъдеще време!

# 36
  • Мнения: 4
Здравейте родители,

Трудно открих темата във форума, наложи се да се пререгистрирам и т.н.

Д-р Чавдаров е получил отговор от учредител на фондацията, аз също няма за какво да се извинявам. Изпратих подадената от нас информация за медиите и писмото-покана до г-жа Ирина Папанчева на Валентина Ташкова. Тя  присъства на срещата и ако прецени, ще го публикува.

Д-р Чавдаров, успокойте се, никой с нищо не Ви заплашва. Ако желаете  да се разграничите от репортажа по БТВ, моля, ние ще заплатим Ваша публикация в посочен от Вас ежедневник.

Ето и достоверна информация за тази наша първа инициатива.
Посещението на проф. Фон Фосс бе приятелско, уговорено бе в началото на годината, основната му цел бе да се запознае с учредителите на фондацията и с възможностите за изграждане в София на детски център по модел на Мюнхенския.
Това, което остана скрито от медиите е обсъждането на възможни терени за строителство на центъра, преценка на големината му съобразно броя на регистрираните деца с проблеми в развитието, възможности за финансиране на такъв проект, деклариране на възможност за квалификация на лекари и терапевти в Германия, запознаване с водещи български държавни и частни клиники. След като с цел избягване на бюрократични процедури и спънки му предложихме фондацията да финансира посещението, той предложи да прегледа 4-5 деца, за които предварително сме му изпратили епикризи. Професор фон Фосс дойде в София след прекаран в понеделник инцидент, с резерви основани на противоречива информация за обгрижването на децата с проблеми в развитието у нас, и си замина като един много добър приятел на страна ни. За всички присъстващи на срещата стана ясно какви врати отваря социалната педиатрия. На всички въпроси беше отговорено изчерпателно и точно. Вярвам, че такива срещи имат бъдеще, надявам се следващата да бъде организирана по-добре, и процента присъстващи от поканените - по-висок.

А сега с няколко думи за нашата фондация " Деца с проблеми в развитието ".
Фондацията е основана в началото на м.май от шест семейства и е регистрирана в обществена полза. Както писах по-горе, основна цел е създаването в България на детски център по модел на  Мюнхенския. С ранна диагностика, рехабилитация, стационар, монтесори детска градина и училище. Човек, който не е бил в Мюнхен, не може да разбере за какво става дума. Ние имаме щастието да лекуваме детето си там, имаме щастието да виждаме подобрението му и се надяваме, чрез усилията на фондацията, повече български деца да получат тази възможност. Уставът на фондацията ще бъде побликуван в сайта ни и всеки ще може да се запознае с него.

Малко повече и за нашата първа крачка - Социално педиатричния център в ниското тяло на бл.11 в Студентски град. Наехме помещение, разработваме проекти по всички части, започнали сме ремонта поетапно, като първия етап на площ от 100 м.кв. планираме да завършим в средата на м.август. Той включва зала за мероприятия на фондацията и срещи на родители, стая на координатора и два кабинета. С приключването на останалите два етапа смятаме да се справим да края на м.октомври. Центърът ще бъде място за:
- организиране на срещи и дискусии,
- организиране на прегледи с наши и чужди специалисти,
- концентриране на информация по проблемите, които ни вълнуват,
- организиране на обмемен фонд за употребявани и нови помощни средства и играчки,
- провеждане на рехабилитация, музикална и ерготерапия, логопед и психолог,
- организиране обучението на лекари и рехабилитатори,

Центърът се финасира изцяло с лични средства , но те не са само на учредителите. Помощ получаваме от наши приятели и съмишленици, всяка помощ, не само финансова, е добре дошла.

За всички, които проявяват интерес и имат въпроси оставям личните си телефони :

0888/ 31 51 77 , тел. 9590386
факс : 9592087
е-мейл: gt345@abv.bg

Поздрави на всички,

Жоро.

# 37
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Пощата в mail.bg ми прави проблем и не съм получила нищо. Изпрати ми го на
vtashkova@abv.bg

# 38
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Г-н Трендафилов,
  Maria.St,

  Желая Ви успех!   bouquet

# 39
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Това е писмото от фондацията организатор до г-жа Папанчева:





                  До
                  СТОЛИЧНА ОБЩИНА
                  ЗАМЕСТНИК КМЕТ направление
                  “ Здравеопазване, социални дейности и
                  интеграция на инвалиди”
                  Т У К

Г-жо Папанчева,
                           
С настоящето Ви каним да присъсътвате на работна среща - дискусия по порблемите на децата с увреждания и по-специално на ранната диагностика и рехабилитация на деца с церебрална парализа и сходна проблематика. Срещата е организирана и финансирана от фондация “ Деца с проблеми в развитието” и ще се състои на 07.07 от 16.00 часа в зала “Триадица” на “Гранд хотел София”.
Участници в срещата са – професор Хубертус фон Фосс - директор на една от най- успешните клиники за лечение на деца с проблеми в развитието в Германия / клиника по неврорехабилитация и невропсихология Киндерцентрум – Мюнхен/, както и водещи български специалисти. Професор фон Фосс е поканен и  с любезното съдействието  на г-жа Жени Георгиев – Кайзер, помогнала на много български деца да се лекуват в Германия .
Освен проблемите с ранната диагностика и лечението на деца с проблеми в развитието, на срещата ще се обсъжда и основната инициатива на фондацията – създаване в София на детски център по модел на Мюнхенския Киндерцентрум, включващ както диагностично – рехабилитационен комплекс, така и  детска градина и училище с “Монтесори” програма за обучение, даваща значителен шанс за интеграция на тези деца в обществото.
Фондацията, която е създадена в обществена полза, изгражда като първи етап със собсвени сили и подкрепа на приятели социално-педиатиричен център с площ около 350 м.кв. в ниското тяло на бл.11 - Студентски град. Идеята е той да бъде място за срещи на родители, координационен и информационен център по проблемите на децата и родителите им, съвременен център за нови и утвърдени лечебни и рехабилитационни методи и придобиванена социални умения за самостоятелен живот, място за обучение на медицински персонал.
Фондация “ Деца с проблеми в развитието “ участва и в свой първи международен проект по концепсия на г-жа Жени Георгиев – Кайзер, финансиран с 120 000 евро от германската фондация “ Щернщунден “. Проектът ще бъде реализиран в Плевенска област и извън  социалната си значимост, иска да докаже, че родителите на деца с порблеми в развитието могат да бъдат гарант за чужди инвестиции в България.
С уважение ,
Г. Трендафилов
Председател на фондация “ Деца с проблеми в развитието ”.

# 40
  • София
  • Мнения: 1 333
Г-н Трендафилов, Поздравления!!!

Прекрасно начало   bouquet
Пожелавам Ви Успех във доброто начинание за всички наши деца!!!

# 41
  • Мнения: 4
Благодаря на всички за пожеланията за успех.
Nandi, нашето дете по прогнозите на д-р Чавдаров не трябваше да говори, но в момента знае "Мила моя мамо ...." и сутрин когато му кажа "Добро утро" отговаря - "Тате, наспах се". Според мен вярата на всеки родител, че чрез грижи и любов е способен да помогне на детето си е най-добрата "рехабилитация".
Искам само да споделя, че днес ми се обадиха настоящи и бивши служители на клиниката в кв.Красно село за да проявят интерес и да ни предложат подкрепа.
Поздрави на всички,
Жоро.

# 42
  • София
  • Мнения: 798
Г-н Трендафилов,

След обширната информация, с която ни запознахте, се радвам изключително много за дейността, която сте развили и желая сърдечно краен успех в предприетото начинание.
Колкото повече организирани здравни услуги има за децата с увреждания, толкова по-високо качество ще се търси и ще се постига, което го искаме всички.

Относно прогнозите..... не се занимавам с такива, което е всеизвестно, но изключително много се радвам, че детето Ви върви напред и Ви радва.
На никой и никога не сме отказвали подкрепа, стига да ни е във възможностите.....

д-р Ив.Чавдаров

# 43
  • Мнения: 534
Кому е нужно такова противопоставяне?Такова разхищение на енергия,а децата имат нужда от нея.

# 44
  • Мнения: 434
Жоро,
не те познавам лично и се извинявам за неофициалното обръщение.
Аз съм Мариана Гевурова, майка съм на Ивета Стамболска -4 годишна с квадрипареза.
За фондация Деца с проблеми в развитието знам от родителите на Симеон - познавам бащата "по работа".
Създаването на такъв център е най-хубавото което се случва от много години назад в София за многото деца с проблеми. Пишете ми с какво може да се помага. Аз съм инженер ПГС по образование, в момента работя по др. специалност - лъчезащита.Отговарям късно защото бях извън София на място без комп и нет.

Поздрави и До скоро!

Общи условия

Активация на акаунт