Друго мнение за детските ясли!

  • 3 590
  • 57
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 7 391
И аз бях на срещата с кмета във Варна. Какво значение има колко майки са се събрали? Имаше достатъчно, имаше и въпроси, и въпрос за яслите зададох. "Да, права сте, имаме програма, имаме решение за... и за..., 40% от бюджета отива за образованието и т.н.". "Кога може да се очаква разширение на яслите и строеж на нови?" - "Не по-рано от догодина"
Влакът е изпуснат - аз така виждам нещата. 15 години трябваше да минат, за да се започне да се мисли за решение (защото реституираните ясленски сгради не са от вчера, а информация за това колко деца биха посещавали ясла в следващите 1-2 години може всеки да получи)
Ако горното е продиктувано от "мисли за решение" МОМИЧЕТА ЩЕ ЧЕРПЯ.Всеки кмет ще ви замаже очите точно със същите реплики.Аз вече имам честта да ги слушам няма да кажа колко години за да не ме питате на 19 юли колко ще навърша. Mr. Green Mr. Green Mr. GreenОтивали за образование 40 % - на куково лято.Те в развитите европейски страни /от които сме на светлинни години никой не дава толкова/,само да не ме убеждава варненския кмет за 40 % от бюджета - тогава вие в града трябва да имате градини и обзавеждане от типа на супер луксозните ви хотели,а за персонала само хора с по 5 образования и с "крилца".То на Приморско толкова % не са отделили ,а като видях градината /общинска/ хлъцнах - мислех,че е частна,а и заплатите са съвсем други.Когато ви построи градина общинска нова МОЛЯ поканете ме да я видя с очите си,че нещо станах черногледа и на сладки приказчици спрях отдавна да вярвам.

Наистина как може да се работи при такава липса на заинтересованост от страна на родителите? Как тези жени да запазят мотивацията си? Как може да има все още хора, които смятат, че държавата е длъжна да им отгледа децата, и да имат само претенции без никаква съпричастност? Къде отиде възрожденския просветителски дух на българина? Социализмът научи хората само да чакат някой да им дава, без да поемат инициатива. .... Говоря за дребни неща, които биха направили по-комфортно пребиваването на децата ни. И за заинтересованост от страна на родителите, съпричастност към работата ....

Хайде вече стига свирихте и на тази струна "липса на заинтересованост от страна на родителите".Тези родители вече ги направихме на камили.А за държавата ЩЕ ПОСПОРИМ .В цял свят образованието зависи от това което държавата отделя от бюджета си и СЛЕД ТОВА от родителски настоятелства,заинтересованост и други форми на финансиране.За сведение по време на така наречения "социализъм" тази същата държава отделяше по 83 лв на дете само за материали и играчки.Може да си направите справка с цените и заплатите по това време за да видите какво можеше да се купи на 30 деца в една група.Просто малко аритметика.
              АКО НЕ СА РОДИТЕЛИТЕ ДЗ отдавна да са мизерни,неремонтирани стаички ,без играчки, пердета и т.н.всички знаете какво сте купували.Така,че моите уважения ДЪРЖАВАТА си има ФУНКЦИИ и да си ги изпълнява,а след това ще говорим за "родителската незаинтересованост" или за "възрожденския просветителски  дух на българина".То май ние отдавна сме преминали САМО на "възрожденски дух" #Cussing out #Cussing out #Cussing outПисна ни.
              Като чета виждам не само заинтересованост на родителите "за малките неща",но и за по-големи и доста по-спорни.
              Не може с протести и митинги ли? Що ли се сещам за "другарчетата от соц лагера",които тропнаха доста по-твърдо и са  доста по-далеч напред от нас.Но си има и приказка:"Всяко стадо си заслужава пастиря".Е,аз вече не искам да съм от стадото и да слушам простотии всеки ден.Ако трябва митинги ще трябва да си ги организираме,не може да се слуша как е допусната грешка,а никой не е виновен /имам предвид последните лекарски простотии с малкия Дейвид/.Същото е и с условията за отглеждане на децата ни.
              Може и да ви отегчих,но това е. Mr. Green  bouquet

# 46
  • Варна
  • Мнения: 2 133
tsveti7, мисля, че такива родители не са мнозинство. Хора всякакви, но мисля, че повечето обръщат внимание на по-съществени неща, отколкото на развързани обувки. А за жестовете по празници, то си е до човек. И на ясли-слънце да ходи детето ми, и на ясли с поостаряла материална база, но с възпитателки, които обръщат индивидуално внимание на децата, винаги и с радост ще подаря цветя, ще се отзова да помогна и жестът ми няма да е само мой, сигурна съм.
Didia, съгласна съм, че всяко стадо си заслужава пастира.
Ако някой има информация как са стояли и стоят сега нещата в бившите соц.страни, ще ми е интересно да чуя.

# 47
  • Мнения: 1 383

Хайде вече стига свирихте и на тази струна "липса на заинтересованост от страна на родителите".Тези родители вече ги направихме на камили.

Кои сме ние? Аз не съм учителка, ако това имаш предвид. Занимавам се с  частен бизнес и  затова съм свикнала  да следя нещата изкъсо и да се поставям на мястото на другите. И да не чакам на държавата.

# 48
  • Мнения: 2 732
Определено не разбрах за какво точно е темата  newsm78-за това ,че не сме благодарни на персонала на яслата ,за това ,че са ви ниски заплатите или ....... за какво трябва да се направи стачка .А колкото до отношението на учителките  може би трябва по-добра комуникация с родителите на децата .

# 49
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Включвам се в подкрепа на авторката на темата. И на персонала в детските заведения изобщо. Моето дете на ясла не е ходило, впечатленията ми са само от детската градина. Мога да кажа че съм доволна от учителките, въпреки че съм претенциозен човек. В същото време познавам много недоволни майки на деца от групата на сина ми. Например, идва майката да вземе детето си и вижда, че му е развързана обувката. " Георгиева сега къде блее, не може ли да му завърже обувката!" И това при положение, че жената отговаря за 25 деца, като в момента ги изпраща и се опитва да осъществи и обратна връзка с родителите.
Или пък, госпожите дали 10 лв. за материали за тържеството, понеже детето на касиерката отсъствало по-дълго време и не могли да я открият, тя отказва да ги възстанови, защото трябвало директорката да отпусне пари за това.
Понякога се събират пари за нещо по инициатива на директорката, после някой подал жалба в общината срещу госпожите.
Никой не се сеща да занесе почерпка за децата за някой празник или за тържеството, чакат госпожите да кажат, а те вече така са се свили, че не смеят дума да обелят.
Наистина как може да се работи при такава липса на заинтересованост от страна на родителите? Как тези жени да запазят мотивацията си? Как може да има все още хора, които смятат, че държавата е длъжна да им отгледа децата, и да имат само претенции без никаква съпричастност? Къде отиде възрожденския просветителски дух на българина? Социализмът научи хората само да чакат някой да им дава, без да поемат инициатива. Не ме погвайте сега, не говоря за "спонсорства" от порядъка на 300лв. Говоря за дребни неща, които биха направили по-комфортно пребиваването на децата ни. И за заинтересованост от страна на родителите, съпричастност към работата в детската градина,  която да мотивира учителките.


tsveti7, тези родители, за които говориш са малцинство, сигурна съм. Но за персонала на ДЗ като чета тук си мисля, че все повече и повече се увеличават тези, които все мрънкат за високи заплати, изнудват родителите за пари и спонсорства и др. подобни. Това вече не трябва да се допуска и не са длъжни родителите да слушат подобни оплаквания. Родителите са като клиентите на някоя фирма, а там клиентът винаги има право. Говоря всичко това не наизуст, а от позицията на родител, учител и бивш посетител на ДЗ.
За мое щастие аз също много съм доволна от учителките на сина ми, когато посещаваше ДЗ. Никога не са ни молили за помощ, дори напротив, намираха си други спонсори и след основно освежаване на детската градина им останаха пари, които казаха, че ще отидат за плодове през годината. Гледаха си съвестно работата и научиха сина ми на много полезни неща, за което съм им много благодарна.
Само с едно не съм съгласна: какъв е този манталитет или аз  не знам как точно да се изразя, но защо по празници и тържества трябва да се носи почерпка? В това ли се изразява веселостта на празника - в надяждане с шоколадови и сладки неща? Всеки като донесе по 30 десертчета и накрая на моя син познайте какво нещо му се събираше да изяде за един ден. Аз мисля, че организацията и изпълнението на програмата подготвени заедно с децата и трепетното очакване за изпълнението им от всяко дете е достатъчно, както и един букет цветя поднесен с любов на госпожите са напълно достатъчни.

# 50
Не издържах и реших и аз да напиша нещо .Защо никой не помисли за това,че ДЗ работят на пълна държавна издръжка?!Такса от 30 лв. на месец никак не достига само за храната на тези деца.Всичко останало се поема от съответната община - ток,вода,телефони,гориво за отопление през зимата,заплати на персонала,хигиенни ,канцеларски материали,облекло на персонала и т.н.Разделете 30 лв. такса на 22 работни дни и сами преценете за 1,36 лв. на ден ще успеете ли да нахраните детето си с разнообразна храна,да стои на топло и да е измито?!Няма да ви стигнат - много са малко тези 1,36 лв Cry.Не мога да се съглася,че щом има майки,които работели понякога по 12 часа и персонала трябва да гледа по 30 деца Naughty!!!Помислете сами - къде е качеството???Това са нашите деца!Нали за тях уж мислим?Не трябва да сме съгласни,че щом са на детска ясла може да ги тъпчат като добитък по 30-35 в група.Нали всяко дете иска своето пространство?Говорим за дечица от 1 г. до 3 г.Необходимо е общините да се вземат в ръце и да намерят начини да има достатъчно места в яслите- дали ще строят нови или ще разширят старите...това си е тяхна работа.Нали за това са избрани там и вземат големи заплати.Не да става така, че да има конфронтация между родители и персонал, а общинарите пак с чисти ръчички да останат.

# 51
  • Мнения: 3 164
ами то колко деца ще има в една група , си зависи изцяло от госпожа директорката Thinking, все пак си има някакъв лимит.....но ако директорката е решила да направи на някой "услуга" е друг въпрос.

# 52
  • Мнения: 9 990
Ай стига бе!А родителите ли са виновни за пълните групи?Да спрем да раждаме тогава... TiredГосте-не си чел май хубаво!То пък аман от мисли по диагонал!Знаем за парите,знаем за натоварванетоДА!Знаем.И на нас не ни е лесно.Мен що не дойде да ме пита някой как ходя с 3-годишно на работа, а???

# 53
  • Варна
  • Мнения: 2 133
ами то колко деца ще има в една група , си зависи изцяло от госпожа директорката Thinking, все пак си има някакъв лимит.....но ако директорката е решила да направи на някой "услуга" е друг въпрос.

Не е точно "услуга", поне в нашата ясла си е практика и от общината ти казват в прав текст, че си "затварят очите", защото просто искат да удовлетворят някаква част от молбите. На мен можеше да ми кажат, че не приемат детето ми, но го приеха, без "услуги". Само дето не ми казаха колко са в групата... Може би негласно очакват майките, които могат да намерят друг начин, да го намерят и да останат само децата, чиито родители наистина нямат никаква друга възможност. То вероятно така и става и, въпреки това, яслите пак са пълни... Не клазвам, че никъде няма "услуги" и т.н., но не е това единствената причина.

# 54
  • Мнения: 3 164
ами да, другата причина(според мен) е, че ние майките се "бутаме" да вкараме детето си в някоя  прехвалена градина Sunglasses

# 55
  • Варна
  • Мнения: 2 133
ами да, другата причина(според мен) е, че ние майките се "бутаме" да вкараме детето си в някоя  прехвалена градина Sunglasses

Може да има и такива случаи, макар че малко странно ми звучи да предпочетеш хвалбите пред малкия брой деца

# 56
  • Мнения: 7 391

Може да има и такива случаи, макар че малко странно ми звучи да предпочетеш хвалбите пред малкия брой деца
   Много често малкия брой деца се дължи на това,че няма за какво и кой да "хвали" ДЯ или ДГ. Mr. GreenВсе пак "елитните ДЗ" не са се обявили за такива сами.Логиката е ,че някой е доволен и е споделил... Peace

# 57
  • Мнения: 3 927

   Много често малкия брой деца се дължи на това,че няма за какво и кой да "хвали" ДЯ или ДГ. Mr. GreenВсе пак "елитните ДЗ" не са се обявили за такива сами.Логиката е ,че някой е доволен и е споделил... Peace
Абсолютно невярно. Не можеш да поставяш под един знаменател всички детски заведения. Много често добри завдения в по-крайните квартали са с нормални бройки в групите, само защото родителите предпочитат да мъкнат децата си в заведенията, по-близки до центъра или работата им.
В нашата ясла групите са по 14-18 деца в момента. Максимумът е бил 23-24 през пролетните месеци. Намира се малко в страни от центъра, но пък имахме майка, която водеше второти си дете от центъра при нас, само защото беше доволна от персонала!!!

Общи условия

Активация на акаунт