Висока такса "вход". Може ли да се направи нещо по въпроса?

  • 4 001
  • 60
  •   1
Отговори
# 30
  • Sofia
  • Мнения: 4 102
При нас е също 19лв. От тях 4 лв. са за професионалния домоуправител.,3 лв. фонд ремонт. Ако има асансьор, там отиват доста пари , освен тока има и месечен абонамент .

Асансьорите има договор за поддръжка с фирма задължително, вече е над 100лв доколкото знам. Освен това имат и сим карта която е с договор , дори и да е предплатена карта се зарежда всеки месец за да е активна. Има такси за вода, абонатна, ако има видеонаблюдение към него има такса и за интернет и т.н. Ако не сте се занимавали няма как да знаете всички разходи, но не са малко. Почистването се таксува на етаж, някой фирми включват препарати, други искат да им се купуват моп, препарати , кофи и т.н. Фирмата домоуправител купи и лопата за сняг, нищо че си имахме, но не са питали.

# 31
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 872
Въпросът е, че полезният ход на наемателя, ако наемодателят не желае да поеме полагаемата му част е единствено да си търси друга квартира.

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 4 102
Въпросът е, че полезният ход на наемателя, ако наемодателят не желае да поеме полагаемата му част е единствено да си търси друга квартира.

Тук се опитваме да му покажем на наемателя, че и да се премести подобна такса от 3-4 лева няма как да плаща.

Последна редакция: пт, 04 дек 2020, 14:01 от vaflichka

# 33
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 872
Въпросът е, че полезният ход на наемателя, ако наемодателят не желае да поеме полагаемата му част е единствено да си търси друга квартира.

Тук се опитваме да му покажем на наемателя, че и да се премести подобна такса от 3-4 лева няма ка да плаща.

А да, такса от 4лв е сюрреализъм според мен. Bowtie

# 34
  • Мнения: X
И не става въпрос  за София или някакъв друг голям град. Градът е с население 40 000-50 000 хил. души и повечето хора, които познавам плащат между 3 и 8 лв за вход.
За последните 10 години съм живяла в Пловдив, Русе, Търново и София. Таксите са варирали от 2лв/човек в 4етажна кооперация без асансьор до 8-9/човек във вход с 27 апартамента и асансьор. Това последното е сега в квартал в София - касиерката плаща сметките и дели на живущите във входа.
Според мен 19 лв на човек в такъв малък град и в нормален блок е твърде висока сума. Това значи 76 лв от 4членно семейство месечно и то без да отчитаме наличие на кучета. Дори за ремонт да заделят, пак е много, какви ще са тия ремонти пък толкова. 80 лв на стандартно домакинство в провинцията за 'за всеки случай' ми е нереално високо.
Сигурен ли си, че таксата не е за врата и просто теглиш късата клечка, че си сам?

# 35
  • Мнения: 1 116
Много входове нямат такса на човек, а на апартамент. Особено там, където масово в големи апартаменти живеят по един- двама, няма как да се събират на човек, а може да е на квадратура и/или еднакво за всички. При нас има стандартна такса за апартамент и се плаща лев отгоре за всеки допълнителен ключ и чип за асансьор - т.е. разликата в нашия блок между времето, когато живеех сама и сега, когато сме двама с дете, е 2 лв.

# 36
  • Мнения: 550
Не смятайте на човек 19 лева значи автоматично 38 лева за двама. Най-вероятно домуоправителя взима пари на апартамент, после ако има фонд ремонти то той по закон трябва да се плаща спрямо квадратурата на апартамента (по-големите апартаменти плащат повече), но често това не се спазва и парите за ремонт пак се взимат на апартамент. Абонаментната такса за подръжка на асансьора също могат да я разпределят на апартамент. Най накрая на брой живущи се разпределя чистачката, тока за асансьора, осветлението и други. И може да се окаже че ако живее един човек в този апартамент се плаща по 19 лева, ако са станат двама таксата ще е 24, а ако са трима 29 лева. Докато не се види разбивката на сумата от 19 лева кое за какво е не може да се прецени.
За конкретния случай наемателя трябва да си прецени дали му харесва там и дали си струва да живее там. Ако това е така да си плаща и това е. Да не се окаже че заради 10 лева да отиде на по лошо място или по-далеч от работата му пък да ги дава за пътни и т.нат. Мисля че няма смисъл да се влиза в спорове с хазяина. Нима мислите че той не знае колко е таксата. Аз като хазяин като давам апартамент например за 500 лева и да ми се запекат за 10 лева веднага ще си кажа "охооо за 10 лева правят проблем а 500 дали ще плащат редовно" и нищо не пречи да кажа че ОК таксата ти вход от 19 става 9, ама наема от 500 вече му искам 510. Това разбира се е грубо и невъзпитано. Обаче всеки хазяин иска да вади определена сума от даден имот. Всеки който наема апартамент трябва да разглежда наема като съвкупност от разходи които ще му излизат от джоба.  Ако общата сума която трябва да се платибе висока, то въпроса е решен.....

# 37
  • Мнения: 559
София, блок без асансьор, без професионален домоуправител. По 2.50 лв/човек - само за чистачка,  консумативи за нея и за  ток на стълбищата. Остават пари за някои съвсем дребни ремонти - напр. изгоряла крушка. При ремонт събираме допълнително, като сумата е пропорционална на идеалните части на апартаментите. В единия от апартаментите има наематели и договорката им със собственика е, че ремонтите се поемат от него.

# 38
  • Мнения: 2 039
Навсякъде таксите са различни.Поинтересувайте се от разбивка на тази такса.Ако има част от нея,която е за бъдещи общи ремонти,то тя трябва да се поеме от собственика.

# 39
  • Мнения: X
Говорим за блокче в 50хиляден град. Не за НС в София. В такъв калибър градове заплатите са ниски, освен ако не е някой курорт, но в курортите те настанява работодател и не плащаш такива такси. Пак в такъв калибър градове няма блокове НС, освен в курортите.
Такса 19 лв, дори да включва нещо 'за ремонт', колко пък пари за ремонти ще му събират, всеки месец само от вноската за предполагаеми ремонти да има трицифрена сума, после тая сума по 12 месеца?
Интересно ми е къде се намира блокът, колко е голям и каква е разбивката на таксата. Според дотук обясненото е неоправдано висока.

# 40
  • Мнения: 5 300
В Пловдив, плащам 1,50 лв. Няма асансьор и професионален домоуправител.

# 41
  • Мнения: 741
В София, близо до центъра, в кооперация с 9 апартамента таксата вход е 50 лв./месец и се плаща на апартамент.
Скоро купихме апартамента, изненада ме таксата, но е решение на общото събрание и май нямам избор.

# 42
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 262
При нас е също 19лв. От тях 4 лв. са за професионалния домоуправител.,3 лв. фонд ремонт. Ако има асансьор, там отиват доста пари , освен тока има и месечен абонамент .

това е интересно.
фонд ремонт трябва да е минимум 1% от МРЗ, която вече е над 600 лева.
много интересно "професионален" е домоуправителя ви.
Цитат
3 лева са били 2012г.
Цитат

# 43
  • София
  • Мнения: 574
И аз плащам според мен висока такса-38 лв. Пет човека сме и куче. Входът е с 24 апартамента, като се взима наем от магазинче и не се управлява от външен домоуправител. Таксата за асансьора е 72 лв., картата за телефона в него е също толкова, но се плаща веднъж годишно, няма охрана, нито пък видеонаблюдение. Класически стар панелен вход.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 36 778
Кое му е високото? Ние сме двама и плащаме 20 лв. Без куче. Също без външен, също панелка с 24 апартамента. Съвсем нормална такса си е. За Варна става дума.

Общи условия

Активация на акаунт