Тераса над стаята?

  • 3 643
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 557
Здравейте. Оглеждам апартамент. Около половината от едната стая е под непокрита тераса на горното жилище. Така е по проект - не става дума за "присъединяване на балкон". Някакави идеи доколко това може да се окаже проблемно. Трябва ли да обърнем внимание на нещо по-специално при огледа /освен на видими течове/?

# 1
  • Мнения: 8 911
Живяла съм временно в такова жилище и след това критерият ми за следващото категорично изключваше тераси над стаи. Може би е бил лош опит, но редовно при дъжд имаше проблем, при топене на сняг също, не помогнаха никакви ремонтни дейности, а не можеш да задължиш съседа отгоре да си затвори терасата и т.н.

# 2
  • Мнения: 1 359
Живеем в такъв апартамент. Имам  течове, когато се топи снегът.

# 3
  • Мнения: 6 777
Категорично Не! Живяли сме в такъв апартамент, строителят се кълнеше какво качество и хидроизолация са сложили. Ела да видиш после за какви течове, влага и мухъл ставаше на въпрос. При всеки валеж ремонта ни отиваше на кино, а студения сезон беше ад. Сигурно сме боядисвали над 20 пъти. Отделно, съседът, чието притежание беше откритата тераса, не му дремеше, че има разбити фуги и ни тече. Той не искаше да влага пари за ремонт, та ги дадохме ние, защото беше ад. Вече не живеем там. Архитектите, които измислят подобни решения за жилищни сгради, просто да спрат, изпълнението в трагично.

# 4
  • Мнения: 3 589
Не и от мен. Недейте!

# 5
  • Мнения: 9 451
Освен течовете да не се окаже, че на терасата ще има купони и запивки до ранните часове на деня. Не рискувайте!

# 6
  • Мнения: 187
Категорично не! Казвам го от позицията на човек, който има апартамент с такава тераса и апартамент под тераса.
Първият е НС и все се надявах, че като е надежден строителя няма да имаме проблеми. На два пъти майсторите изриваха всичко, местиха сифона, мазаха с нещо върху плочите и пак на хората от долу им течеше. Накрая се принудихме да покрием терасата. За сега не са се оплаквали.
Вторият е ЕПК, но няма оправия със съседите. Ще трябва по трудния начин.

Ако можете, не си го причинявайте.

# 7
  • Мнения: 149
В жилището на родителите ми, старо строителство, има този проблем вече 15 години. Що ремонти на горната тераса, що ремонти на нашата тераса..  В старата ми квартира, ново строителство, имаше този проблем също, след като си казах ' ново строителство е това, няма да има проблеми'... даже беше още по-зле.  Просто не е ли покрита горната тераса - не, не и пак не. Това трябва да се забрани със закон даже, ако ще архитектите да реват. Тормоз и пари на кино (обобщение на проблема)

# 8
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Такава тераса предполага идеално строителство и перфектна хидро и топло изолация. Такова нещо естествено е скъпо и трудно ще намериш строител, който да го изпълни съвестно и точка по точка от технологията.
Ако искаш да си спестиш бъдещи проблеми, по-добре е да се пропусне. Не вярвай на строители и винаги проверявай всичко до последния детайл.

# 9
  • Мнения: 12 846
Много мизерно нещо е тераса над стая. Офисът ми е така. Горните не живеят там, съответно не чистят снега и листата. Съответно се запушва сифонът за отводняване и при дъжд или снеготопене няма да казвам какво става.
Не препоръчвам, освен на някой враг, че да се тровка. Simple Smile

# 10
  • Мнения: 60
Имаше открита тераса над нашата тераса, в апартамента не живееше никой и като  се запуши сифона на терасата от листа,  при дъжд  водата наводняваше тяхната стая ,а от там капеше през нашия таван.

# 11
  • Мнения: 557
Благодаря за отговорите. За съжаление - пълно единомислие Sad. А има ли някой опит, който е "присъединил" балкона си към стая, а над него балконът си е балкон? Личи си как се опитвам да смекча категоричниото отрицателно мнение, нали Wink?

# 12
  • Мнения: 71
Имам познати който са в такъв блок. Те имат голяма тераса, под тяхната тераса има стаи. Над техните стаи има голяма тераса на горния етаж. Не са имали никакви проблеми вече 4-5г.
Явно строителя си е свършил добре работа и е направил нещатата както трябва. Те са на високо така че проблема със запушване на сифона от листа го няма.
Като цяло има някакъв риск, но няма как да знаете освен да проверите строителя. То риск има и като си направите всичко и съседа горе да не му е читава банята и да ви капе от него. Гаранция никога няма.

Не сте казали блока какъв е - в процес на изграждане или вече готов. Ако е вече готов и са миналия 1-2 години, ще си личи дали е читав или не.

За присъединятавето мисля ще трябва разрешение за строеж и съгласие на съседите. Ако само искате да си покриете тераса мисля може да се действа дирекно. Кефа от голяма тераса е голям.

Последна редакция: ср, 10 фев 2021, 10:25 от bmf

# 13
  • Мнения: 557
Ех, един отговор, който ме устройва Simple Smile. Става дума за 15-годишно блокче. По какво да си личи дали е читаво - никой няма да остави следи от течове. И едва ли ще ми каже собственикът/брокерът: "Ами отвреме навреме протича." Някакви идеи за какво да гледаме? Предпоследен етаж от 3.  Над около 1/2 от едната стая се явява непокрита тераса на горния етаж. Така е по проект.

Питах за "усвоените" балкони, защото доста често се срещат, а ситуацията е същата - получава се част от стая под балкон. Т.е. опитът на такива собственици би ми бил от полза.

# 14
  • Мнения: 6 777
Хората с опит ти казахме, бягай.
Течовете може да открие майстор по хидроизолация, ако го качиш на горната терасата и му разрешат да направи тестове с вода, но пак не е гаранция. Лятото, когато нямаше много валежи и всичко долу си бяхме изшкурили, шпакловали и боядисали, повярвай, че никой не може и да заподозре теч. Но след първия сериозен валеж, нещата се променяха.
Иначе най-малкото на присъединената тераса пода е леден, а долу топлиш и тавана е топъл. Т. е. става абсолютно естествен конденз. Ако терасата горе е закрита, имаш шанс да се разминеш с конденза, който с известни изолации и замазки, бихте могли да затворите, но ако не е покрита и има и течове, водата си намира път, каквото и да сложите.
Общи взето парите са ваши, вие си решават какво ще купите. Но аз, след 4те години в такова жилище, още на ниво обява, изключвах подобни.

Общи условия

Активация на акаунт