Проблема ранно захранване!

  • 6 898
  • 129
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 8 585
http://www.medic-21vek.ru/lections/detail.php?ID=881

Всякакви прилики са естествено случайни...

"Соки (фруктовые и/или овощные) начинают вводить с 1-3 месячного возраста (в зависимости от гестационного возраста и степени толерантности к немолочной пище). Сок обычно вводят, начиная с 3-5 капель, доводя до суточного количества (определяется как порядковый номер месяца жизни, умноженный на 10), после еды или в промежутках между кормлениями, разбавленным водой или в чистом виде. Основным соком является яблочный, хотя разрешается пользоваться также грушевым, вишневым и черносмородиновым. Морковный сок назначают не ранее 3-месячного возраста (предпочтительно в смеси с яблочным). В первом полугодии жизни от назначения томатного, виноградного соков и сока цитрусовых лучше воздерживаться.

По достижении недоношенным ребенком 2-3 месячного возраста, можно давать фруктовые пюре (яблочное, банановое и т.д.), начиная с 1/2 чайной ложки с доведением до объема аналогичного количеству сока.

Сваренный вкрутую яичный желток, предварительно растерев в небольшом количестве грудного молока или смеси и доводя до 1/2 штуки в день, вводят с 3-3,5 месячного возраста. При наличии признаков непереносимости продукта желток куриного яйца заменяют перепелиным.

В этом же возрасте вводят и творог (его количество составляет около 10г на протяжении первого месяца после введения, через месяц - возрастает до 20г, а затем увеличивается на 5г ежемесячно, пока не составит 50г).

Первый прикорм назначают с 4-4,5 месячного возраста. В отличие от доношенных детей, в качестве 1-го прикорма недоношенным детям дают кашу (рисовую, овсяную, гречневую), которую готовят на овощном отваре или на воде (с добавлением небольшого количества грудного молока или смеси в готовую порцию). Соблюдают этапность повышения концентрации вводимых в рацион каш, начиная с 5%-ных (5г муки/100 мл воды), затем - 7-8%-ных, а впоследствии - 10%-ных. В каши добавляют растительное (подсолнечное или оливковое), а затем сливочное масло в количестве 3-4г на одну порцию.

В 5 месяцев вводят второй прикорм в виде овощного пюре (с до6авлением растительного масла).

Мясное пюре (говядина, свинина) для профилактики анемии можно вводить с 5-месячного возраста, но не более 10г за один прием и не чаще 2-3 раз в неделю. С 7-месячного возраста ребенок ежедневно получает мясное пюре, количество которого возрастает с 10г до 40г (к 8 месяцам), а к 12-месячному возрасту - до 50г/день.

С восьмого месяца жизни рацион недоношенного ребенка дополняют хлебом или несладким печеньем. В этом же возрасте в питание вводят сначала овощной суп, а затем и мясные бульоны (от 5мл до 40-50мл в день).

Третий прикорм (кефир и/или цельное коровье молоко) вводят в возрасте 8-9 месяцев, заменив указанными продуктами грудное молоко или смесь. Достаточно одного кормления молоком или кефиром в течение дня. "


Да звучи познато всичко това?

Факти, които са пряко свързани с порочните практики на "захранване":

*честота на истинските АБКМ
*алергични ринити и Астма сред децата в Бг.
*дерматити и хранителни алергии като реален проблем.
*диарии с хроничен ход.
*малабсорбции, чревни Коли инфекции и други от този род.

# 106
  • Мнения: 532
Birdie,не са давали в един и същи час плодовите и зеленчукови пюрета.И пак имаше проблем.Много лесно е когато детето не познава вкусове (имам предвид не е опитвало друго освен кърма или АМ) да привикне бързо към сладкото и после да му се струва безвкусен един картоф например.А от безвкусния картоф лесно се преминава към сладката ябълка например.И друго,дечица с явно изразени колики се повлияват зле от ябълката.Доста майки вече споделиха,че са се засилили коликите след въвеждане на пюре от ябълка.Това е обяснимо ,защото всеки знае,че чувствителният стомах се дразни от ябълка.А иначе ябълката е страхотен плод,но не е подходящ за първа храна на бебчетата.

А за солта,всеки има свой вкус и ако всяка майка измерва по собствения си вкус това "мъничко" може да се окаже огромна доза за бебшкия организъм.

И пак отиваме на "никъде няма да намерите...." е и какво ?В България обаче  ЩЕ НАМЕРИТЕ.Защо трябва да се претопяваме така???

А за скандала искам да отбележа,че съм чела доста от темите ,в които пишеш и постовете ти по-скоро са като "промиване на мозъци".Нищо лично - мое мнение.Такова чувство ми остава като прочета всичко дето го пишеш,а и отговорите,които получаваш.Не за първи път някои ти възразява ,нали?
Съвет:ако се опиташ само да обясняваш нещата от личния си опит ,а не непрекъснато да натякваш колко зле са тукашните лекари и да си казваш мнението като някакъв закон в отглеждането на деца,може и по-добре да те възприемат.

Извинявам се на авторката на темата,че я разводнихме!

# 107
  • Мнения: 8 585
Цитатът е от 2001 година от Професор...
Въвежда яйчен жълтък на 3-3.5 месеца... и то на недоносени деца...
Коментарите са Ваши... аз давам само един линк...

# 108
  • Мнения: 532
Ами да това е остаряло,защо ни го показваш?Тук никой не дава жълтък на тази възраст.

# 109
  • Мнения: 8 585
"А от безвкусния картоф лесно се преминава към сладката ябълка например."
->Да, и след като познае сладката ябълка защо не отказва после картофа? Има и физиологична обосновка защо не се почва със зеленчуци захранването...

Ябълката и/или крушата са идеален плод за първо пюре. Въпросът е и в качеството на плодовете и колко отрови се намират в тях. А не в самите плодове. Аз лично НИКОГА не съм виждал алергия към ябълка. Която е ябълка, а не аптечка за селскостопански отрови на фирмата "Байер"...

# 110
  • Мнения: 8 585
Ако изключите жълтъка, всичко останало е 1:1 с Бг действителност... не е ли така?
Ако давате овес и/или елда на възраст 4-5 месеца, как детето да не направи кожна или хранителна алергия?

Колко хора дават овесени отвари на бебета на по 10-15 дена "за колики"??

# 111
  • Мнения: 532
Не говорим за алергия към ябълка,а за колики.Много е хубаво за първо пюре,но след като вече е захранено със зеленчук бебето и се започват плодовете.

# 112
  • Мнения: 8 585
Въпросът е кога давате ябълка-ако давате на 4 месеца и на 5.5-6 разликата е огромна. Аз никога не съм имал колики от ябълка-никога. Точно обратното-деца дълго време на безлактозно мляко на 5.5-6 м чудесно приемат ябълката, независимо че по логика би трябвало да направят диария от нея. Те не правят диария от круша, която по принцип обичат много повече, и която често е пръв плод за седмица-10 дена...

Мнението Ви за тези плодове мисля се оформя от факта, че тези плодове вероятно не са чисти, а контаминирани с торове или други вещества...

Има и друга подробност-сладостта на плода и тази на кашите е несравнима. Кашите на прах предизвикват тотална зависимост. Може би за тях важи с по-голяма сила правилото да не се дават във времето 12-13-14. А и все пак плода е десерт, а не основно хранене, от друга страна. Или лека закуска. Затова мястото му е в 16-17-18 или за десерт, или в 10 сутринта...

# 113
  • Мнения: 295
"А от безвкусния картоф лесно се преминава към сладката ябълка например."
->Да, и след като познае сладката ябълка защо не отказва после картофа? Има и физиологична обосновка защо не се почва със зеленчуци захранването...

Ябълката и/или крушата са идеален плод за първо пюре. Въпросът е и в качеството на плодовете и колко отрови се намират в тях. А не в самите плодове. Аз лично НИКОГА не съм виждал алергия към ябълка. Която е ябълка, а не аптечка за селскостопански отрови на фирмата "Байер"...

Направо се втрещих като го прочетох. Синът ми на 10 месеца му установиха алергия към ябълки и ориз!? И да подчертая ябълките са домашни, от село, не пръскани. Не си виждал, но поне сега чу!

# 114
  • Мнения: 8 585
От РАСТ теста на Г-н Мустаков?
Колко (+) имате срещу тях-два ли? или един?
И по какъв повод правихте теста?

Пишете и ще прочетете друга интерпретация...

# 115
  • Мнения: 4 428
Аз нищо не разбрах от цитата на този професор  Rolling Eyes Сори, но съм учила руски само в 4 клас и до там беше. Не можах да разбера там какво се пише за плодовете специално, но със сигурност на бебе с колики не се дава плод поне до 6м

А може ли да попитам Вие в кой район на Гърция живеете? Там явно ВСИЧКИ продукти са екологично чисти и са гледани под слънчевите лъчи, поливани с предварително изследвана вода, без да се пръскат против каквито и да е насекоми и се разчита на естествения ход на нещата  Thinking Да знаем поне, ако имаме възможност, от къде да си набавим продуктите за храненето на семейството ни  Thinking Малко смешно ми звучи това твърдение, че навсякъде другаде има толкова лошо качество храни, само там НЯМА. Децата там са здрави и общо взето няма нужда от лекари, защото всичко е тип-топ поради изключително природосъобразния начин на хранене  Rolling Eyes Това ми звучи малко, като д-р Куин Лечителката  Rolling Eyes Доста голяма част то плодовете и зеленчуците на нашия пазар са от Гърция и мога да кажа, че не съм очарована въобще от вкусовите им качества  Naughty
Между другото питах за сирената и често да си призная не мога въобще да преразкажа обяснението, защото половината неща са ми трудни за обяснение. Основното е, че определено овчето и козето са по-пълноценни, като млека и продукти от тях /което не оспорвам, но просто не са ми вкусни, няма нищо общо с цената им/. НО това за сухото мляко в кравето сирене е меко казано доста смело твърдение. Технологията за правене на сирене много трудно се манипулирала от сухо мляко. По-лесно било да се сложи в кашкавала.

И последно. В цял свят се дават основно промишлено произведена бебешка храна. Не съм забелязала тиквата да се води за екзотичен плод при положение, че всички вносни марки имат доста пюрета с тиква. По ЦЯЛ СВЯТ има педиатри привърженици на различни схеми и начини на захранване и няма начин и никой не може да каже кой точно е най-правилният и само той е ПРАВИЛНИЯТ, а всичко друго да се води за грешно. Аз лично не съм съгласна с много схеми на педита в Бг, но не съм съгласна и с поне половината от това, което Вие изказвате, като мнение. Според мен най-добрият вариант е средният. Аз избрах схема на захранване на една българска професорка и въобще не съжалявам. Нямах никакъв проблем със захранването и приемането на каквито и да е храни. Изхожданията се регулираха /макар, че никога не сме имали особени проблеми в това отношение/.
Според мен трябва да се подхожда строго индивидуално към всяко дете и да не се прилага така генерално всичко /освен периода, от който въобще да се започне с твърдите храни/

# 116
  • Димитровград
  • Мнения: 1 745
Tук,в нашия град,масово педиатри препоръчват овесена водичка против запек на 10-15 дневни бебета..Не всеки ползва интернет и не всеки има доверие на написаното в мрежата.Късно захранване ли???Единични и редки случаи.
Повече няма какво да ви кажа.

# 117
  • Мнения: 8 585
Не е въпроса до страните, но е факт че тук почти не виждате хранителни алергии от обикновени храни-хляб, месо, плодове... при деца.Това говори нещо все пак.

Честно казано аз съм много учуден от чудесното качество на храните, които могат да се намерят тук...но нека това е субективно мнение.

А може би и това че не ползват готови пюрета...

"В цял свят се дават основно промишлено произведена бебешка храна."
->Не мога да се съглася с това. За някои страни важи, но по принцип една голяма част готви за децата си.

# 118
  • Мнения: 8 585
Tук,в нашия град,масово педиатри препоръчват овесена водичка против запек на 10-15 дневни бебета..Не всеки ползва интернет и не всеки има доверие на написаното в мрежата.Късно захранване ли???Единични и редки случаи.
Повече няма какво да ви кажа.
Знам...
Затова се мъча да наблегна на най-порочните неща...

# 119
  • Мнения: 295
От РАСТ теста на Г-н Мустаков?
Колко (+) имате срещу тях-два ли? или един?
И по какъв повод правихте теста?

Пишете и ще прочетете друга интерпретация...

Не знам как се казва, но да, въпросният господин даде направление. Аз настоях, защото алтернативата беше да чакам до 3-годишната възраст на детето, а обривите му бяха потресаващи. Плюсчетата бяха по 1 за ориз и ябълки и 1 за кучета.

Според въпросния доктор след назначено лечение на дихателната от кучета с някви капки за очи, които обаче се слагат в носа, дихателната ненадейно изчезна, което беше потвърдено с преглед навътре в носа и без повторен тест !?!.....

Ябълки и ориз и досега не давам от страх да не задълбоча обривите.

Иначе те си стоят и след лечение от поне 4-ма алерголози, което сега се повтаря и с малката.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт