На каква възраст пуснахте детето на ясла и как се отрази това на боледуването?

  • 4 088
  • 74
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 402
Мисля да пускам синът ми на ясла през март-април другата година, когато ще е на 1г9м.-1г10м.
Споделих с родителите ми и те изпаднаха в тиха паника заради честите разболявания, които съпровождат първите месеци след тръгването.
Че ще има такива, ще има. Чудех се обаче дали имунитетът на малкият би бил по-устойчив ако изчакам до 2-2.5г?

# 1
  • София
  • Мнения: 2 694
Моята я пуснах на година и 8 месеца. Боледуването не е само първите месеци, ако беше така...

# 2
  • София
  • Мнения: 6 726
На 2г. я пуснах на ясла. Не смятам, че възрастта има много отношение към имунитета. Сравнявам го така, защото доста от приятелки и познати си пуснаха децата на по годинка в яслата. Както техните така и моето си боледуват, кое по-тежко, кое по-леко, но горе долу еднакво. Имам чувството, че докато не минат всички градински бацили няма да се спре...

# 3
  • Варна
  • Мнения: 36 714
На година и три месеца. Боледувала е нормално, даже към слабо. Не мисля, че зависи от възрастта. Моята просто боледува рядко. Последните две години в градината например почти няма отсъствия по болест.

# 4
  • Мнения: 160
Пуснах детето си на 1,5г естествено всички близки бяха, "Ох, как може", но детето си е моето и аз решавам и до сега считам, че това беше правилното решение, за нас. Разболявал се е да. Той почна през май, едно разболяване на лято и две на зима през през първата година, после само зимата. Хубаво е да му подсилите имунитета и без изнежване, това е от лекар съвет и още един пак от лекар. Единствената разлика дали ще пуснете детето на ясла преди или след 2 год възраст е, че след 2год при разболяване могат да им се изписват повече лекарства при нужда. Иначе когато и да го пуснете при първи сблъсък с много деца има боледуване 🙂, докато си изградят по-силен имунитет.

# 5
  • Мнения: 14 811
Няма много значение според мен. Аз я пуснах направо на градина,на 2 г и 11 месеца,скъса се да боледува. Три дни на ДГ,две седмици у дома. Сега започна да поразрежда като че ли,но вече е на 5. Сега изкара 3 седмици и пак текна сопол.

# 6
  • Мнения: 11 571
Всяко дете си е индивидуално и боледува различно.
По- добрият вариант, за мен, е точно да тръгне в пролетно- летния сезон. Не че пак няма по някое вирусче, но поне е топло, ако ми разбирате мисълта. Пък и лятото кой на море, по почивки, доста дечица ги спират, което пак е ок- повече внимание за социализация от учителките към малкото посещаващи.Simple Smile

# 7
  • Мнения: 462
Всяко детенце е различно,най-вече зависи от имунната система.Моето тръгна на ясла на 2г. и ходеше по 3 дни максимум и на четвъртия задължително беше с температура.Ходи 2 месеца,от които само около 2 седмици общо присъствени и ги затвориха заради короната.На 2г.и 9м.тръгна на градина и там нещата бяха доста по-добре.По-рядко боледува и само веднъж ми е вдигала температура,всичко друго са хрема и рядко кашлица.Сега е втора група.

# 8
  • Мнения: 10 902
На 2 години, беше постоянно болна... Ходила е сумарно 4 месеца от 12, добре, че не работех тогава. Но пак бих я пуснала, ако можех да върна времето назад. В групата имахме и по-големи деца, и по-малки, всички се скъсаха да боледуват. На мнение съм, че няма значение възрастта, зависи си от детето и трябва да си изболедува всички бацили и вируси.

Сега сме в градина. Има деца на 3-3.5 години, които сефте ги пускат, не са ходили на ясла. Ами и те боледуват, много повече, просто трябва да си минат по реда.

# 9
  • Мнения: 6 169
Има деца на 3-3.5 години, които сефте ги пускат, не са ходили на ясла. Ами и те боледуват, много повече, просто трябва да си минат по реда.
Моето е точно такова дете - пуснах я на градина на 3 и половина и досега, вече на 6, боледува на всеки 4 дни. Рядко се задържа по една, максимум две седмици.

# 10
  • Мнения: 937
По-добре пусни детето сега. Според мен адаптацията ще бъде по-лесна сега отколкото на 2.9. А това дали ще боледува и имунитета е много индивидуално. Ако боледува сега, ще боледува и на 2.9. Няма кой знае каква разлика.

# 11
  • Мнения: 1 794
Голямото дете го пуснах на градина на 2 години и 4 месеца.
Скъса се да боледува. То не бяха гнойни ангини, не беше скарлатина, не беше какво ли не. При това я пуснах на частна градина, уж да са по-малко деца в група, да излизат по-често и нищо, нямаше оправия.
До имунна система е явно. Сега малкото дете е на почти 4 години и още не съм го пуснала на градина.
То аз си съсипах нервната система с голямото, сега не мога да събера смелост Simple Smile

# 12
  • Мнения: 1 380
Здравейте, баткото го пуснах на година и 10 месеца. Адаптира се бързо, първата седмица мисля,че беше до обяд,от градината така предпочитаха,много малко е плакал. Но боледуването,много често,през седмица,да не кажа и седмица не изкарваше. Сега вече е на 5 години и няма особена промяна. Водим го здрав,ходи 4 дни и се връща болен. Малкият е на година и 7 месеца и след две ще го пускаме. Здрави нерви си трябват,че с това боледуване,на мен лично много ми писна. Пожелавам Ви успех! 😚 Дано при вас е по-малко!

Добавям, случвало се е да ходи най-много 4 седмици,ех,рай,но това беше през летните месеци,в други случаи две седмици си е постижение. Заразяват го и със сигурност така ходят болни деца,което е ужасно. Слава Богу в повечето случаи не е нещо сериозно,но и до бронхит сме стигали да кажем. В общия случай хрема,лека кашлици и стоене вкъщи,което него го изнервя адски много,и нас. 😀

Последна редакция: пн, 13 дек 2021, 18:20 от Irnata_87

# 13
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 031
На 1,6 г.Два пъти стигнахме до болница за няма и три месеца и го спрях до есента,когато бе вече на 2,4.Сега малкият сме решили с ММ да го пуснем чак на 4 години(или там когато е задължително да тръгне).

# 14
  • Мнения: 5 402
Благодаряна всички за включването! Simple Smile
То е ясно, че ще го пускам пък ще видим как ще е.
Интересно ми е как се справяхте с работата в този период на често боледуване?

# 15
  • Варна
  • Мнения: 36 714
Аз имам баба и дядо на разположение, така че нямах проблеми.

# 16
  • София
  • Мнения: 6 726
Хоум офис хванах аз, защото я пуснах в началото на пандемията и отпуска от натрупаните 2 години. Баби и дядовци не ни помагат.

# 17
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Според мен това е толкова относително....всяко дете е различно. Пуснах дъщеря ми на 1г и половина през м.март. След месец влезе в серия и около месец-два си боледува, после вече се разредиха боледуванията. Сега , вече на 4, пак има моменти , в които влиза в серия на боледуване, но отминава и така.

# 18
  • Мнения: 2 039
Добре е да изчакате ,ако имате възможност.При по-големите деца имунитета е по-добър.Никой работодател няма да ви се радва,ако ползвате често болнични.Трябва резервен вариант с баби или детегледачки.

# 19
  • France
  • Мнения: 165
Здравейте. И двете ми деца ги пуснах на ясла когато бяха на 3 месеца. Нямах избор, във Франция майчинството е общо 4 месеца. Синът ми беше болен непрекъснато. Имам спомен че в някакви периоди бяхме на педиатър два пъти седмично. Малката боледуваше по рядко  но го свързвам с преместването ни в друг регион и смяната на въздуха.  Откакто станаха на около 3 годинки почти не боледуват освен ако лепнат нещо сезонно. Изкарват го бързо и без усложнения.  Ако имах възможност щях да изчакам да станат на 1 година за да ги дам на ясла.

# 20
  • Мнения: 754
Опитах да я пусна на 2г. в частна ясла, съвсем малка група с надеждата, че така ще има повече контрол и няма да боледува толкова, отделно, че беше и лятото. В началото беше ОК, но дойде ли есенния сезон се започна: ходи 3-4-5 дни, прихване прословутия градински сопол и го влачи 2 седмици вкъщи. Не издържах и я спрях.
Опитах да я пусна на 3г. и 3 месеца в държавна градина - абсолютно същата работа, въпреки голямата група и обещанията за 'строга медицинска сестра'.
Въпреки всичко, мнението ми е, че просто си е до дете, това, че при моето се получава така съвсем не значи, че при 100% от децата се получава така, просто някои прихващат повече, други по-малко. Някои са по-калени, други по-малко, всяка имунна система се различава и т.н. Ама и че яслите и детските градини са си развъдници на вируси и бактерии също съм 100% убедена Grinning

# 21
  • Варна
  • Мнения: 36 714
Има си природно здрави деца, има си и кекави. На моя приятелка детето, вече втори клас, спортува, храни се качествено, но не спря да боледува и това е. Каквото мине, все ще го лепне, няма пропуск. Та, каквото дете се падне.

П.п. след куп опити с имуностимуланти, вече грам не им вярвам. Отдавна ги отписах.

# 22
  • Мнения: 14 811
Как се справям с боледуване и работа? Ами седя си вкъщи. Като я дадох на ДГ се засилих по интервюта и обяви,но или не ме устройваше работно време или тях не ги устройва,че нямам кой да я гледа и ще взимам болничен. По едно време даже започнах на едно място,но като се разболя за пореден път им казах,че няма да се получи. Кретаме криво ляво със заплатата на ММ,но мисля от другия месец да търся нещо и да почвам,че много се заседях вкъщи.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 726
Само да кажа, че каквото домъкне от ясла и градина и ние с баща и го минахме... Ужасно е!

# 24
  • Мнения: 6 169
Само да кажа, че каквото домъкне от ясла и градина и ние с баща и го минахме... Ужасно е!
Същото и при нас - хора, дето рядко сме боледували, сега караме всичко. Особено мен не подминава никога. От петък пак ни довлачи нещо и се изпонатръшкахме. Не мога да преброя колко пъти бях болна от септември насам.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 368
Разликата между това да го пуснеш сега или на 2.9 г е, че вероятността да кара вирусите по-леко е по-голяма когато и детето е по-голямо.
Аз ако имах възможност не бих си пуснала детето на ясла, а направо на ДГ. Има разлика между болно на годинка и нещо и на три год.
В момента съм с бебе, планът ми е да удължа майчинството възможно най-много, ако мога и неплатен да взема като изтекат двете години, за да си пусна детето по-късно на ясла.
А при евентуално боледуване, ще разчитам на дядото. Hands Pray
Няма да ме търпят да излизам през месец в болничен.

# 26
  • София
  • Мнения: 6 726
Това не е така. Много зависи от детето и какво точно ще барне като вирус в градината. Има деца, при които винаги слиза към белият дроб има и такива дето си карат вирусите с единият му сопол. Възрастта не е критерий, въпроса е, че едно е да лекуваш 3 годишно и едно е бебе на 10 месеца, например.

Последна редакция: вт, 14 дек 2021, 09:32 от I.R.

# 27
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 779
Аз пуснах дъщеря ми на 3 год. и 4 м. направо на градина, мииииии ......1-2 дни ходеше и после 3 седмици в къщи ( до този момент беше боледувала 3 пъти), спрях я ( имах тази възможност), следващия ми опит да я пусна пролетта когато беше на 4 г. и донесе скарлатина с това иприключиха опитите. Тръгна на 5 г. и 4 м. предучилищна в детска градина, боледуваше рядко и за една седмица се оправяше.....  и да мисля,  че  възрастта има значение.

# 28
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 353
Истината е че всичко е много индивидуално и докато не опиташ, няма как да знаеш как ще е при вас. Пусни си детето, то ще си покаже. Аз съм процедирала различно с двете си деца, човек се учи от грешките си.

# 29
  • Мнения: 492
Синът ми го приеха в 1 ясла и толкова бях щастлива (в София сме), че нямаше как да не го пусна и да опитам. Тръгна на 1г6м, за 2 месеца беше болен 1 път, но остана вкъщи 3 седмици. Тоест е бил месец и малко на практика. Разболя ни всички разбира се. Но не съжалявам изобщо, той се чувства добре там и забелязвам, че е дръпнал доста за много неща. Опитва се да се съблича и обува сам, иска да яде сам и т.н. Относно работата не знам, вкъщи съм още с бебе номер 2. Успех!

# 30
  • Мнения: 1 115
Моят син тръгна на 1 г 9м и боледуваше в рамките на нормалното. За щастие сополът си остава сопол най-често, а и детето се чувства много добре на ясла/градина, така че си заслужава.

Аз не съм ходила на ясла и градина, направо на предучилищна и на 5 правих ангина всеки месец. Извадиха ми третата сливица, уж имаше подобрение , но във втори клас изкарах поред варицела и две пневмонии, имах една присъствена седмица втория срок.  Беше ужасно и страдах много, всичките ми приятели си ходеха на предучилищна/училище , само аз боледувах така и съм на мнение, че за децата е по-добре като по-малки да си изболедуват боледуването. Има разбира се и много неболедуващи деца, но според мен те са си такива и на 2, и на 3, и на 7.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 25 280
Пуснах го точно на 2 години, съдра се да боледува. Не сериозно, но действително ходи 2 дни и на третия проточваше зелен сопол или кашлица, или температура, веднъж комбинация от трите плюс конюнктивит. Седи 2-3 седмици вкъщи, пускам го абсолютно здрав и максимум след 4 дни пак. Ако имах възможност да остане вкъщи НИКОГА не бих пуснала детето на ясла, ама никога! За разлика от градината, в която работят педагози и която по мое мнение е много полезна институция аз лично не виждам нищичко полезно в яслата. Но факт, че ако не го пуснеш на ясла е много вероятно в първа група в градината да боледува. Просто това е положението, влезе ли в голям колектив в повечето случаи следва боледуване, такива са и примерите около мен на приятелки пуснали децата си и на 1, и на 3 години в детско заведение.

# 32
  • Мнения: 539
Интересна тема, ще я следя.
Моето дете става на 2 годинки май месец и не искам да ходи на ясла, децата на мои познати непрекъснато са болни - спират ги от ясла , пускат ги. Не могат да работят ефективно, работодателите не са доволни и в повечето случаи майките си остават вкъщи.
Ще пробвам да излезна неплатен, ако се справяме финансово, ако ли не - ще се върна на половин работен ден и ще търся детегледачка почасово.
Не харесвам държавните ясли и преди 3-годишна възраст не мисля, че такава институция има какво да даде на детето . Най-добрият вариант за тази възраст според мен е или детегледачка, или кооператив с няколко деца, или Tagesmutter . За Tagesmutter не знам дали някога ще има тук, кооперативите са нелегални. Така че за мен остават опциите детегледачка, докато аз да работя от вкъщи  или  да си гледам детето сама и да не работя - не мога да разчитам на баби и дядовци. Сложна е ситуацията и не ми харесва, че нямаме право на добър легален избор тук.

# 33
  • София
  • Мнения: 6 726
Да де ама не всеки може да си позволи детегледачка, кооператив или частна ясла/градина. Вярно е, че не им се носи добра слава на държавните детски ясли, но някои деца доста бързо дръпват напред. Разбира се всеки се простира според възможностите си. Аз също исках да не я пускам на ясла, но нямаше да се справим финансово. Сега не съжалявам (въпреки, че си имахме проблеми), защото дъщеря ми си търси приятелчетата от ДГ и е щастлива с тях. Всеки ден нещо ново научава и разказва с интерес.

# 34
  • Мнения: 539
Така е и аз не знам как ще се справим финансово, зависи от много фактори, ще пробваме, ако парите не стигат, ще мислим на момента. Аз съм на твърда заплата, но мъжът ми е свободна професия и всеки месец е различно - има силни периоди, има и слаби. Затова ще решаваме, когато му дойде времето. В момента споделям моите желания, дали ще  успея да ги изпълня ще покаже времето.

# 35
  • Мнения: 5 402
Една от причините да искам да тръгне на ясла пролетта е точно, за да видя как ще вървят нещата и да може с мъжът ми да си планираме финансите. Ако започне много да боледува или ще търсим вариант с чужда помощ или ще си оставам аз в къщи, но и в двата случая ще трябва да въведем бюджетни ограничения.
Ако успее да мине сравнително леко ще пробвам да си намеря работа, пък било то и на половин ден или такава с ненормирано работно време.

# 36
  • Мнения: 1 115
Имай предвид, че първите месеци са непропорцшонално тежки  Моят син беше в кооператив с 8 деца и пак боледуваше. Към февруари изболедува всички вируси и започна да се задържа повече, сега септември с новите деца пак сме на кота 0. Надявам се след първа група в градината да се закрепи целият "колектив"  и да изкараме 2-3 "здрави" години.

# 37
  • София
  • Мнения: 6 726
Трудно е, но съм забелязала, че хората много бързо се напасват според това положение. Ние нямаме баби и дядовци да я оставяме и все получавам въпроси от сорта: "Е, вие как се оправяте?". Еми трудно е, ама се оправяме какво да правим иначе...

# 38
  • Мнения: 5 402
Alyssa, близка приятелка ми каза да си отделя поне 3-6 месеца след като тръгне на ясла и да съм на разположение (при липса на странична помощ).

I.R., майка ми е човекът, който ни помага от време на време, но тя е твърдо против пускането на малкия на ясла и не знам до колко ще можем да разчитаме на нея да го гледа, когато се налага. По-скоро ще има "Аз казах ли ти!",  та като цяло не рачитам много, много на чужда помощ.

# 39
  • София
  • Мнения: 6 726
Мисълта ми е, че дори и да не разчиташ на чужда помощ пак ще се справите. Тежеше ми и понякога и сега ми тежи, че трябва да търча като луда, за да я взема от градина и то в 6-часа ама такова е. По-рано като имам възможност я взимам, като нямам не я взимам.

# 40
  • Мнения: 15 356
Аз мисля да я дам на яслата юни,когато ще е на две .Всъщност може ли детето да отсъства един месец примерно от ясла ?По наше желание имам предвид.
Не мисля и аз ,че може да се избегнат вирусите дали на 1.6 дали на 3 години.Има просто болнави деца,моето досега е било болно два пъти за по три дни ,не съм давала АБ и много малко лекарства пи дори.Имам познати с много боледуващи от бебета още .

# 41
  • Мнения: X
Ако можете да си гледате детето у дома поне до 3-4 години, то това е най-доброто за самото дете.
Боледуването зависи от много фактори-каляване, имунитет и режим на сън/почивка/храна/ двигателна активност.

Забелязала съм корелация между деца, които тръгват на градина направо и деца в яслена възраст, че тези тръгващите на градина направо са по-здрави и по-лесно и бързо се справят със заболяванията.

# 42
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 353
Има голяма разлика между боледуващо дете на 1-2-3-4 години. Така, че каквото и да си говорим възрастта е фактор. Който е притиснат и няма избор, разбираемо си пуска детето по-рано в детско заведение и ако то не боледува и се чувства добре - чудесно. Ама да се говори за дръпване и ползи в ранна възраст? Моля ви се, вкъщи едно дете може да дръпне много повече, защото му се обръща индивидуално внимание. Боледуването също е индивидуално, не бих обобщавала. Нормално е ако в семейството има повече деца, някои от тях да боледуват от бебета - големите влачат вируси все пак. Изобщо важното е да няма хронични проблеми, градинските истории се израстват.

# 43
  • Мнения: 4 660
Почна на ясла на 2 г и 6 м отваряха затваряха яслите покрай пандемията. Не е боледувала сериозно само един бронхит за цяла година от което се възстанови много бързо. Когато тя почна на ясла малкото беше на 9 м ,тя също се зарязява покрай нея но го кара полеко този градински сопол или някоя кашлица.
Малкото ще почне януари на ясла при навършени 2 години.
Някои майки дават това онова за подсилване на имунитет, аз не давам имунитет се гради с разболяване и оздравяване.

# 44
  • Мнения: 6 169
Няма и нужда да си хвърляш парите на вятъра. Пробвала съм какво ли не - от "ваксината" до някакви никакви .. нищо не помага и няма ефект.

# 45
  • Варна
  • Мнения: 214
Според мен зависи от детето и от това как се лекуват леките вируси и хреми.

Относно работата зависи от много неща - от твоето усещане колко е ОК да отсъстваш, от политиката на компанията и от възможността да помагат другите.
Синът ми тръгна на ясла малко след 2 годишна възраст- боледува много до 2 клас, но за целия период аз имах 11 дни болничен- използвах отпуск, правихме графици с баща му и баби и дядовци (най-близките налични бяха на 300 км и всички бяха работещи) но успявахме.

Дъщеря ми пуснах на ясла на 1 година. Рано е още да правя крайни заключения, защото ходи от 3 месеца, но засега е доста по-добре от брат си.

# 46
  • Мнения: 6 778
По-добре е да тръгне някъде май месец, топлите месеци са по-щадящи, по-малко деца са болни. Аз направих огромна грешка да я пусна февруари (1г11м) и само след 3 седмици бяхме в болница с пневмония. Това дете, което никога не е било болно.
Като цяло важен е филтъра в яслата, приемат ли се болни деца, няма как вашето да е здраво. Колко деца е групата, колкото по-малко, толкова по-добре. Съвестта на родителите. При нас имаше случай родители съвсем умишлено да заведат дете при положение, че цял уикенд са били с чревен вирус. Отказват да го приберат, когато им звънят. Резултатът беше 30 деца, които в рамките на седмица почнаха да повръщат, заразиха родители и братя и сестри. После трябваше да пуснем изследвания за 80лв, за да докажем, че детето няма ротавирус и една камара други чревни бактерии, за да тръгне пак. Много е важен и лекаря ви. Има лекари, не могат да лекуват. Детето се влачи постоянно с някакви симптоми. Нашата беше така, като я смених, доста се подобри ситуацията. Като цяло на по-късна възраст няма да ви се размине боледуването, но има шанс по-лесно и без усложнения да минава през бацилите. Успех

# 47
  • Мнения: 293
Здравейте, напълно подкрепям горното мнение! Синът ми тръгна края на ноември на1.11 почти. На третия ден беше със сопол и температура. Сега в понеделник го пуснах отново и още в сряда на обяд беше пак със сопол, сега и кашлица и температура. Това е дете, което не е боледувало, калявано, ходили сме цяло лято на плаж, сезонни плодове е ял и т.н. Аз също подкрепям ходенето на ясла на около 2-годишна възраст и бях голяма оптимистка относно тръгването на сина ми, но това нещо за две седмици да е болен два пъти е нетърпимо. Много обмислям дали да не го задържа в къщи до пролетта. Като цяло филтърът е много важен, за жалост безотговорни родители навсякъде. Които ги мъкнат болни по площадките, така си ги пращат и по ясли/градини. Не очаквам кой знае каква промяна напролет, но се надявам поне да изкарва по седмица там. Тъжното е, че на детето видимо му харесва, контактен е, играе с децата. Знам че частта с боледуването няма да ни се размине, но ако е по-голяма се надявам по-леко да ги изкарва вирусите.

# 48
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 353
Важен е филтъра, но и с него - пак боледуват децата. Дете под 2 години, което ходи на ясла е обречено на чести боледувания. Аз го разбрах по трудния начин - с пробване. Прибрах си го набързо, въпреки безценното място изтеглено на жребий. Намерих читава частна градина, поизчаках малко и нещата се оправиха. С малкото хич не пробвах, на 2 г. го дадох в частната градина и бях рахат. И той боледуваше, но по съвсем друг начин и с различна честота. Това е моята рецепта, ясно ми е че струва пари, пък и вярвам, че има и читави държавни ясли, но аз не случих на такава и си реших проблема по мой си начин.

# 49
  • Мнения: 5 402
Добре де, чак толкова ли е голяма разликата между 1г.10м/1г.11м и 2г.?
Все пак говорим за 1-2 месеца като период?

# 50
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 353
E това е оринтировъчна възраст, не го приемай буквално. Ако е малко по-голямо, ще е още по-добре. Всеки месец е ценен при бебетата, защото растат като гъби. Идеалният вариант за мен е без биберон, памперс, хранещо се самостоятелно дете, което говори прилично.

# 51
  • София
  • Мнения: 183
И двете ми деца тръгнаха на ясла на 1г. , не съжалявам изобщо, че ги пуснах толкова рано. И двете са боледували, продължават и до ден днешен, разбира се много по-рядко. Синът ми е боледувал повече и по-трудно отшумяват симптомите, при дъщеря ми нещата се развиват по-добре. Дори когато синъмт ми лепна мононуклеоза и паралелно с това скарлатина, тя не се разболя. Всичко си е до дете. Но в общия случай ще боледува и на 1г. и на 4 г. докато с боледуване не изгради някакъв имунитет и започне по-рядко.

# 52
  • София
  • Мнения: 62 595
Въпросното "дръпване" е заради зора, който виждат там децата, защото няма как една сестра и една лелка да ги обуят, облекат, нахранят и да ги пазят. Ако вкъщи родителите проявяват повече търпение да научат децата да се справят сами, те пак ще дръпнат, но ще дръпнат по естествен път, а не зорлем. Децата се нуждаят от време за практика, за да се научат да се обуват, обличат и хранят и това е работа на възрастния, който се грижи за тях вкъщи. Но възрастните нямат търпение и минават в режим "храня го, защото нямам време да го чакам", "обличам го, защото нямам време да го чакам", "обувам го, защото се бави и не може". Е, тогава на ясла ще-неще се мъчи, защото няма кой. Не мисля, че това е много положително "дръпване".

Децата боледуват. Който си мисли, че не боледуват или че всичко става лесно и минава, жестоко се лъже. Вечно има болни и докато не извъртят поредния вирус в цялата група, няма край. Само има пауза от около седмица-две и се завърта следващият. Децата не умеят да спазват лична хигиена, а едно като кихне, изкашля или си обърше носа с ръка, хваща се за моливите, за играчките със сополивите пръстчета и така.

# 53
  • София
  • Мнения: 6 726
Чак пък да се мъчи... На доста неща се научават и точно, защото няма кой да прави всичко вместо тях.

# 54
  • Мнения: X
Чак пък да се мъчи... На доста неща се научават и точно, защото няма кой да прави всичко вместо тях.
Това си е работа на родителя- да си възпитава и научи детето на навици, маниери и умения.

# 55
  • София
  • Мнения: 62 595
Мъчи се. Не може, няма кой да му покаже, опитва самостоятелно, гледа начина на другарчето и пак грешно. Затова са възрастните вкъщи - да проявят търпение и да научат децата стъпка по стъпка и става гладко и доста по-лесно. Иначе е като ти никога да не си виждала балетни пачки, аз да ти дам едни такива и да те оставя да се оправяш както си знаеш, че и да те пришпорвам, че е време да излезеш на сцената. Малко е нереалистична представата за справянето и как точно в яслата и градината изведнъж дръпнали. И то защото няма кой вместо тях. Хубав мотив, няма що, много сериозен и обоснован мотивационно.

# 56
  • София
  • Мнения: 6 726
Чак пък да се мъчи... На доста неща се научават и точно, защото няма кой да прави всичко вместо тях.
Това си е работа на родителя- да си възпитава и научи детето на навици, маниери и умения.
Аз не съм казала, че родителя не се занимава, но ми е преувеличено това, че се мъчи!
Естествено, че това си е задължение на родителя както и възпитанието.

Всъщност да Adariel, моето дете дръпна на говор и то доста колкото и да не ти се вярва. Комуникацията с други деца не му се отрази зле. Ако толкова се мъчеше се съмнявам, че щеше да ходи със желание. Няма смисъл да драматизираш толкова.

# 57
  • Мнения: 5 402
Ще си позволя да помоля темата да не се превръща в поредната арена на спорове. Знам, че във форума рано или късно все става така, но все пак имам малка надежда да не се откланяме от конкретния въпрос, а именно:
Кога пуснахте детето на ясла и как беше с боледуването!

Темата НЕ Е за/против яслата; кой как си възпитава детето; каква е работата на родителя във възпитанието на детето и тнт.
Благодаря! Simple Smile

# 58
  • София
  • Мнения: 62 595
Точно за боледуването става въпрос. Децата в яслите боледуват. Доста. Обясних механизма на нещата в детските заведения. Има единици деца, които по-рядко боледуват. В общи линии нищо не помага, ако едно дете по природа е по-податливо и по-боледуващо, ако ще да му дават сто хиляди  имуностимулатори и какво ли не.

И. Р., ти имаш едно дете и виждаш само него. Аз виждам десетки деца и виждам тенденция. Говорим за навици и боледуване, не за проговаряне.

# 59
  • София
  • Мнения: 6 726
Напротив, сравнявам я и със приятелчета и съседчетата покрай нас. Тръгна на ясла със съседчето. Тя се спука да боледува докато той не. Ако той е боледувал миналата година веднъж, тя беше през седмица болна. Други деца по-малки от нея също не боледуват толкова. Има едно детенце в квартала, което без да е стъпнало на ясла правеше през месец бронхеолити. Та това с боледуването си е много индивидуално.

# 60
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 353
Е някой деца боледуват по-леко и изкарват вирусите на крак (в детската градина). Което не е много приятно, ако твоето дете от всичко прави бронхеолити. Аз затова и си спрях голямото от ясла - само по три дни изкарваше и после антибиотик. Ама той се спукваше от рев и хич не свикна с яслата милия, та нещата бяха комплексни.

# 61
  • София
  • Мнения: 6 726
Е някой деца боледуват по-леко и изкарват вирусите на крак (в детската градина). Което не е много приятно, ако твоето дете от всичко прави бронхеолити. Аз затова и си спрях голямото от ясла - само по три дни изкарваше и после антибиотик. Ама той се спукваше от рев и хич не свикна с яслата милия, та нещата бяха комплексни.

Ми да ама това дете дори на ясла не тръгна... Не е приятно изобщо да боледуват, но като гледам възрастта за някои деца не е критерии. Същото това дете сега вече е директно на детска градина и положението пак е зле.
Всички се надяваме децата ако не по-малко то по-леко да боледуват.

# 62
  • София
  • Мнения: 2 694
Моето наблюдение е, че децата, които боледуват в яслена и градинска възраст после са доста по здрави и устойчиви на вируси, за разлика от децата, които тръгват директно на училище.

# 63
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 353
Аз не познавам деца, правещи усложнения от всеки вирус. А всички са тръгнали на градина по различно време - под 2 годишна възраст, на 2, на 3 и т.н. Извода е че всеки е свободен да опита и да действа според ситуацията. Важното е да имаме избор, ако нещата не потръгнат, да отложим, защото на някои хора им се налага да работят и ако детето боледува много, се получават неприятни ситуации.

# 64
  • Германия
  • Мнения: 3 437
И двете деца тръгнаха на 1г, каката при Tagesmutter (вид бавачка, която гледа до 5 деца в дома си), малкият на ясла. Тя боледуваше по-рядко. Той сега поне по един път в месеца е вкъщи по 2-3-5 дни, това от август или септември. Сега и двамата са с ангина. А Ерик тръгна точно май на ясла. Като цяло най-често са дребни неща като хрема и кашлица, нищо сериозно. Но миналия месец всички ни тръшна стомашно чревен вирус, който в градината и яслата май всички си го предадоха един по един, а сега ангината.

На работа нищо не ми казват, реално нямат и право. Отделно че почти всички колеги/колежки имат малки деца и знаят как е. Сега всъщност беше ред на мъжа ми да си остане вкъщи да го играе болногледачка, но понеже и дребния е болен, а още го кърмя, му се размина

# 65
  • Мнения: X
Че боледуват боледуват... Дъщеря ми я пуснах на 2 г и всеки месец се отчиташе по 1 седмица вкъщи.Което си беше доста добре. Леко прекарва вирусите. Имам и друго дете на 1.4м и заради кака си ги кара от сега. Винаги я заразява. ( каката е вече на градина).
Моето мнение е ,че този малък организъм няма нужда от сега да се подлага,  ако имате възможност изчакайте
 И за каква адаптация говорим на тая възраст. Там ги учат на навици и това е. В Детската градина е вече друго.

# 66
  • Мнения: 12 848
Дъщеря ми тръгна на ясла на година и осем месеца. Много боледуваше, веднага я спрях, щом можах, като останах в майчинство за сина. Седя си вкъщи до пет и тогава не боледуваше.
Той тръгна на детска градина на три, много боледуваше. Спрях го за година, защото баба му се съгласи да го гледа. След това не боледуваше.
Тези няколко месеца от година и 8 месеца до 2 години и няколко месеца едва ли ще променят нещо.

# 67
  • София
  • Мнения: 5 620
Синът ми тръгна на ясла две седмици преди да навърши 2г. Почти не е боледувал, сумарно да е отсъствал 20 дни. Вече е на 4г2м и още не е пил антибиотик.
Според мен всичко е до имунитета, градете го не само със стандартни имуностимулатори от аптеката, но и с често излизане навън, много плодове и зеленчуци. Враг номер едно е голямото пазене и треперене над детето, навличане с дрехи и т.н. Давам му през грипните сезони да пие домашен черен бъз и чай с домашен мед. Не знам дали всичко изредено е укрепило имунитетът или ми се е паднало здраво дете, нп си струва да се опита. Simple Smile

# 68
  • София
  • Мнения: 62 595
Искам да кажа нещо, свързано с боледуването на децата  - не се обвинявайте, нито се ласкайте, че детето много боледува или малко боледува. Всичко е до самото дете при равни други условия. Ако боледува, това не е ваша вина. Ако не боледува не е и ваша заслуга. До първи клас е така. В първи клас пак много деца боледуват, докато си извъртят всички възможни вируси в колектива, за тях е стрес самото тръгване на училище. Имунната система съзрява. Приказките как трябвало да се запознаят с вирусите са алабалистики, да не кажа по-силни думи. Няма нужда да се срещнат с всеки циркулиращ вирус, за да изградят имунитет. Тръгне ли детето в детско заведение, бъдете психически подготвени за боледуване. Ако не боледува, значи имате късмет.  Хората, които работят по детски градини и училища това го знаят и го виждат. Знаят го и лекарите, но много често за успокоение на родителите предписват какво ли не, а и родителите често на своя глава се юрват да купуват и да дават на децата какво ли не. Накрая става ясно, че детето просто пораства и заяква, имунната система узрява, а са потрошени сума нерви в опит да се повлияе на процеса. Хората с второ и трето дете го разбират по емпиричен път след първото.

# 69
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 353
И след първи клас е така. Синът ми е трети клас, лятото се спука да боледува. Брат му е на 5 г., нищо не закачи. Добавки никога не съм им давала, но почнах лятото, рибено масло по съвет на лекар. Децата ми са слаби, с фини кости и имаше логика в препоръката. Доброто хранене, чайовете и меда, както и не навличането даже не искам да ги коментирам, не е това рецептата, ама хич.

# 70
  • София
  • Мнения: 62 595
Доброто хранене, активността и т.н. се подразбират, защото това е част от нормалното отглеждане на  децата в днешно време в западния свят.  Въпросът е, че въпреки доброто хранене, добрите условия и всичко, децата, които са по-кекави си боледуват. Накрая пубертетът решава нещата.

# 71
  • София
  • Мнения: 6 726
Боледувах до 24 годишна възраст и то постоянно! Пубертета нищо не решава! До дете си е. Или ви се пада боледуващо или не Simple Smile
Другото е да си успокоявата вашата съвест, че правите най-доброто.

# 72
  • Мнения: 626
Дъщеря ми не е ходила на ясла. Пуснах я на градина на 2.10м. Първите 2 седмици беше добре, но после се почна едно постоянно боледуване. 3 дни на градина и после 3 седмици вкъщи. Преди това рядко е боледувала и само 1 път беше пила АБ. За декември 2 пъти се наложи да пие АБ, сега последно за бронхит и вече се оправя. Много е неприятно, аз изкарвам почти всяко боледуване с нея, не пропуснах и последния вирус, а сега и баща й заедно с нас. Напълно съм съгласна с момичетата, които са писали, че е до дете и докато не го пуснете, няма как да знаете как ще е. В групата на дъщеря ми има дечица, които рядко отсъстват.

# 73
  • Мнения: X
От нашата ясла ми казаха, че първия месец ще е адаптивен с ходене 3 дни две седмици и 4 дни следващите две.
Дали за два часа, до обяд или цял ден - щяло да си покаже детето, но това с по няколко дни в седмицата го правили заради боледуването!?
Доколкото разбрах, от стрес им падал имунитета.
Имунната система, доколкото съм запозната, не е оформена до 3 годишна възраст, така че не знам колко е логичен този график, но така процедират в тази конкретна (частна) ясла.

# 74
  • Германия
  • Мнения: 3 437
Тази тъй наречена адаптация ми звучи като пълна глупост, съжалявам. Това дете ще ходи 3 дни, тамън ще посвикне с децата, с персонала, с режима и след като 4 дни си е седяло вкъщи при съвсем друг режим и обстановка пак ще тръгне на ясла, айде пак да свиква на ново и бам! ново 20! пак 4 дена вкъщи.

С две деца съм правила адаптация, тя протича по съвсем различен начин

Общи условия

Активация на акаунт