На каква възраст пуснахте детето на ясла и как се отрази това на боледуването?

  • 4 096
  • 74
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 214
Според мен зависи от детето и от това как се лекуват леките вируси и хреми.

Относно работата зависи от много неща - от твоето усещане колко е ОК да отсъстваш, от политиката на компанията и от възможността да помагат другите.
Синът ми тръгна на ясла малко след 2 годишна възраст- боледува много до 2 клас, но за целия период аз имах 11 дни болничен- използвах отпуск, правихме графици с баща му и баби и дядовци (най-близките налични бяха на 300 км и всички бяха работещи) но успявахме.

Дъщеря ми пуснах на ясла на 1 година. Рано е още да правя крайни заключения, защото ходи от 3 месеца, но засега е доста по-добре от брат си.

# 46
  • Мнения: 6 780
По-добре е да тръгне някъде май месец, топлите месеци са по-щадящи, по-малко деца са болни. Аз направих огромна грешка да я пусна февруари (1г11м) и само след 3 седмици бяхме в болница с пневмония. Това дете, което никога не е било болно.
Като цяло важен е филтъра в яслата, приемат ли се болни деца, няма как вашето да е здраво. Колко деца е групата, колкото по-малко, толкова по-добре. Съвестта на родителите. При нас имаше случай родители съвсем умишлено да заведат дете при положение, че цял уикенд са били с чревен вирус. Отказват да го приберат, когато им звънят. Резултатът беше 30 деца, които в рамките на седмица почнаха да повръщат, заразиха родители и братя и сестри. После трябваше да пуснем изследвания за 80лв, за да докажем, че детето няма ротавирус и една камара други чревни бактерии, за да тръгне пак. Много е важен и лекаря ви. Има лекари, не могат да лекуват. Детето се влачи постоянно с някакви симптоми. Нашата беше така, като я смених, доста се подобри ситуацията. Като цяло на по-късна възраст няма да ви се размине боледуването, но има шанс по-лесно и без усложнения да минава през бацилите. Успех

# 47
  • Мнения: 293
Здравейте, напълно подкрепям горното мнение! Синът ми тръгна края на ноември на1.11 почти. На третия ден беше със сопол и температура. Сега в понеделник го пуснах отново и още в сряда на обяд беше пак със сопол, сега и кашлица и температура. Това е дете, което не е боледувало, калявано, ходили сме цяло лято на плаж, сезонни плодове е ял и т.н. Аз също подкрепям ходенето на ясла на около 2-годишна възраст и бях голяма оптимистка относно тръгването на сина ми, но това нещо за две седмици да е болен два пъти е нетърпимо. Много обмислям дали да не го задържа в къщи до пролетта. Като цяло филтърът е много важен, за жалост безотговорни родители навсякъде. Които ги мъкнат болни по площадките, така си ги пращат и по ясли/градини. Не очаквам кой знае каква промяна напролет, но се надявам поне да изкарва по седмица там. Тъжното е, че на детето видимо му харесва, контактен е, играе с децата. Знам че частта с боледуването няма да ни се размине, но ако е по-голяма се надявам по-леко да ги изкарва вирусите.

# 48
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 353
Важен е филтъра, но и с него - пак боледуват децата. Дете под 2 години, което ходи на ясла е обречено на чести боледувания. Аз го разбрах по трудния начин - с пробване. Прибрах си го набързо, въпреки безценното място изтеглено на жребий. Намерих читава частна градина, поизчаках малко и нещата се оправиха. С малкото хич не пробвах, на 2 г. го дадох в частната градина и бях рахат. И той боледуваше, но по съвсем друг начин и с различна честота. Това е моята рецепта, ясно ми е че струва пари, пък и вярвам, че има и читави държавни ясли, но аз не случих на такава и си реших проблема по мой си начин.

# 49
  • Мнения: 5 402
Добре де, чак толкова ли е голяма разликата между 1г.10м/1г.11м и 2г.?
Все пак говорим за 1-2 месеца като период?

# 50
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 353
E това е оринтировъчна възраст, не го приемай буквално. Ако е малко по-голямо, ще е още по-добре. Всеки месец е ценен при бебетата, защото растат като гъби. Идеалният вариант за мен е без биберон, памперс, хранещо се самостоятелно дете, което говори прилично.

# 51
  • София
  • Мнения: 183
И двете ми деца тръгнаха на ясла на 1г. , не съжалявам изобщо, че ги пуснах толкова рано. И двете са боледували, продължават и до ден днешен, разбира се много по-рядко. Синът ми е боледувал повече и по-трудно отшумяват симптомите, при дъщеря ми нещата се развиват по-добре. Дори когато синъмт ми лепна мононуклеоза и паралелно с това скарлатина, тя не се разболя. Всичко си е до дете. Но в общия случай ще боледува и на 1г. и на 4 г. докато с боледуване не изгради някакъв имунитет и започне по-рядко.

# 52
  • София
  • Мнения: 62 595
Въпросното "дръпване" е заради зора, който виждат там децата, защото няма как една сестра и една лелка да ги обуят, облекат, нахранят и да ги пазят. Ако вкъщи родителите проявяват повече търпение да научат децата да се справят сами, те пак ще дръпнат, но ще дръпнат по естествен път, а не зорлем. Децата се нуждаят от време за практика, за да се научат да се обуват, обличат и хранят и това е работа на възрастния, който се грижи за тях вкъщи. Но възрастните нямат търпение и минават в режим "храня го, защото нямам време да го чакам", "обличам го, защото нямам време да го чакам", "обувам го, защото се бави и не може". Е, тогава на ясла ще-неще се мъчи, защото няма кой. Не мисля, че това е много положително "дръпване".

Децата боледуват. Който си мисли, че не боледуват или че всичко става лесно и минава, жестоко се лъже. Вечно има болни и докато не извъртят поредния вирус в цялата група, няма край. Само има пауза от около седмица-две и се завърта следващият. Децата не умеят да спазват лична хигиена, а едно като кихне, изкашля или си обърше носа с ръка, хваща се за моливите, за играчките със сополивите пръстчета и така.

# 53
  • София
  • Мнения: 6 726
Чак пък да се мъчи... На доста неща се научават и точно, защото няма кой да прави всичко вместо тях.

# 54
  • Мнения: X
Чак пък да се мъчи... На доста неща се научават и точно, защото няма кой да прави всичко вместо тях.
Това си е работа на родителя- да си възпитава и научи детето на навици, маниери и умения.

# 55
  • София
  • Мнения: 62 595
Мъчи се. Не може, няма кой да му покаже, опитва самостоятелно, гледа начина на другарчето и пак грешно. Затова са възрастните вкъщи - да проявят търпение и да научат децата стъпка по стъпка и става гладко и доста по-лесно. Иначе е като ти никога да не си виждала балетни пачки, аз да ти дам едни такива и да те оставя да се оправяш както си знаеш, че и да те пришпорвам, че е време да излезеш на сцената. Малко е нереалистична представата за справянето и как точно в яслата и градината изведнъж дръпнали. И то защото няма кой вместо тях. Хубав мотив, няма що, много сериозен и обоснован мотивационно.

# 56
  • София
  • Мнения: 6 726
Чак пък да се мъчи... На доста неща се научават и точно, защото няма кой да прави всичко вместо тях.
Това си е работа на родителя- да си възпитава и научи детето на навици, маниери и умения.
Аз не съм казала, че родителя не се занимава, но ми е преувеличено това, че се мъчи!
Естествено, че това си е задължение на родителя както и възпитанието.

Всъщност да Adariel, моето дете дръпна на говор и то доста колкото и да не ти се вярва. Комуникацията с други деца не му се отрази зле. Ако толкова се мъчеше се съмнявам, че щеше да ходи със желание. Няма смисъл да драматизираш толкова.

# 57
  • Мнения: 5 402
Ще си позволя да помоля темата да не се превръща в поредната арена на спорове. Знам, че във форума рано или късно все става така, но все пак имам малка надежда да не се откланяме от конкретния въпрос, а именно:
Кога пуснахте детето на ясла и как беше с боледуването!

Темата НЕ Е за/против яслата; кой как си възпитава детето; каква е работата на родителя във възпитанието на детето и тнт.
Благодаря! Simple Smile

# 58
  • София
  • Мнения: 62 595
Точно за боледуването става въпрос. Децата в яслите боледуват. Доста. Обясних механизма на нещата в детските заведения. Има единици деца, които по-рядко боледуват. В общи линии нищо не помага, ако едно дете по природа е по-податливо и по-боледуващо, ако ще да му дават сто хиляди  имуностимулатори и какво ли не.

И. Р., ти имаш едно дете и виждаш само него. Аз виждам десетки деца и виждам тенденция. Говорим за навици и боледуване, не за проговаряне.

# 59
  • София
  • Мнения: 6 726
Напротив, сравнявам я и със приятелчета и съседчетата покрай нас. Тръгна на ясла със съседчето. Тя се спука да боледува докато той не. Ако той е боледувал миналата година веднъж, тя беше през седмица болна. Други деца по-малки от нея също не боледуват толкова. Има едно детенце в квартала, което без да е стъпнало на ясла правеше през месец бронхеолити. Та това с боледуването си е много индивидуално.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт