Задължително ли се захранва с каша?

  • 1 702
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 12 230
  АБКМ - алергия към белтъка на кравето мляко. Ето линк от библиотеката
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=65143.0

# 16
на 6 месечна възраст не е ли прекалено късно за начало на захранването? Нашата педиатърка  ни препоръча още в началото на третия месец да започнем даването на плодови сокчета, като към края вече бяхме и на плодови пюрета / предимно ябълки, по-късно и с малко банан и едно парченце морков/. В началото на четвъртия месец вече спряхме изцяло подслаждането на водата, а при храненето включихме и зеленчукови пюрета. Вече сме на четири месеца и двадесет дни и стигнахме до момента, в който постепено заместваме обедното хранене изцяпо с кашичка /много обича готова каша от ориз и царевица/, като в нея добавям и по една-две лъжички зеленчуци. Странно ми е, че ти говориш за всички тези неща едва, когато сте станали на 6 месеца, а пък ние вече без проблем си хапваме "разнообразно меню"  newsm78 Освен това на всички пюренца и детски храни на етикета е отбелязано времето в развитието на бебчето , в което може да се дава определен продукт: плодови пюрета - 3 + месеца, а за зеленчуковите и кашите 4+ месеца.

# 17
  • 2 етажа над тавана
  • Мнения: 1 844
Въпрос на личен избор е кой кога да започне захранването, а понякога е и въпрос до самото дете. Аз почнах да давам зеленч.пюрета към 6 -6 и половина месеца, но от тях се върнаха коликите и то с пълна сила, затова по препоръка на лекарката ги спрях и сега хапваме каша - оризова, тъй като е най-щадяща за стомаха, постепенно ще въвеждам зеленчуците отново като добавка в кашата. Така че хич и не бързам със захранването, не искам детето ми да се гърчи пак от стомашни болки.
Но както казах - въпрос на личен избор. Мое мнение си е, не го налагам и не искам никого да обидя. Hug

# 18
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
        И при мен е каша в главата с това захранване. Свалила съм си цялата библиотека и чета ли,чета. Имам усещането,че още повече се обърквам  Shocked
  Благодаря на мама Мери!  Hug Информацията е повече от ценна. 

# 19
  • Мнения: 4 242
на 6 месечна възраст не е ли прекалено късно за начало на захранването? ....
 Странно ми е, че ти говориш за всички тези неща едва, когато сте станали на 6 месеца, а пък ние вече без проблем си хапваме "разнообразно меню"  newsm78 Освен това на всички пюренца и детски храни на етикета е отбелязано времето в развитието на бебчето , в което може да се дава определен продукт: плодови пюрета - 3 + месеца, а за зеленчуковите и кашите 4+ месеца.

Виж в библиотеката темите за захранването, кога, как, защо, ще намериш всички отговори които те вълнуват! Повечето мами потърсили информация по въпроса, за предпочели да захранват след 6 навършени месеца. За етикетите на пюрета и каши няма да коментирам, може да пише след 3-я месец, но това би могло да означава на годинка например  Grinning

За заместеното кърмене- не се препоръчва да се замества кърмене до годинката, тъй като основната храна на бебето до тогава трябва да е млечна (около 70%  от менюто). Освен това замествайки кърмене, кърмата постепенно намалява щом не се стимулират достатъчно често гърдите. 

# 20
 Препоръчителни периоди на захранване в България       Печат        E-mail
Автор BG-Mamma   
13. 11. 2002

Сокчета
Препоръчва се даване на сокче към средата на 2 месец. То трябва да е зеленчуково или плодово, като се започва с 1 чаена лъжичка от един вид плод или зеленчук. Постепенно се увеличава до 8 чаени лъжичка. По този начин се захранват бебетата с всяка нова храна в тяхното дневно меню. Препоръчва се началните сокчета да са от моркови или ябълки.

Каши
Захранването с каши става през 5 месец. Тогава за първи път се дава на детето и жълтък.

Пюрета
Към края на 4 месец се започва с даването на 25-30 мл зеленчуково или плодово пюре.
Захранването с зеленчуково пюре с месо става към 6 месец.
А изцяло месно пюре започва да се дава през 7 месец през ден, като се редува със зеленчуково.

Попара
Дава се за първи път през 7 месец, като е препоръчително тя да се пасира. Сиренето в попарата предварително се обезсолява.

Бульонът
Както и супата започват да се дават през 10 месец. През този месец може да се дава на детето и мека закуска (кифла, кейк), както и да се започне с даване по няколко лъжички ''преходна храна'', за да се подготви организма му за обща храна.

Преминаването към обща кухня става към 18 месец.

ами... ето това си го ПИШЕ в самия сайт на BG MAMA!!!!!  Ваш проблем си е да захраните бебето ако искате и на две години, но моля, не съдете по вашите деца за всички останали. Моят чочко си се чувства прекрасно, наддава добре, изхожда се нормално и обича да се храни с кашички и пюрета, а е на четири месеца и двадесет дни.... Позволявам си да дам съвет: опитвайте нови храни, в края на краищата от една лъжичка на ден на детето нищо няма да ми стане!!! Е, естествено, че на кърма е много по-лесно и евтино.....

# 21
  • София
  • Мнения: 12 230
  Аз не се опитвам да убеждавам някой да захранва по-късно, това е лично решение на всяка майка. Но че на кърма е по-лесно и по-евтино спор няма  Simple Smile

# 22
  • Мнения: 136
Синът ми не беше на кърма а на АМ и хич не беше лесно,беше от ящните деца.Ако му бях дала сокче във втори месец и попара в пети със сигурност нямаше да ги върне.Това,че поема като прахосмукачка обаче, не означава,се чувства прекрасно,нито пък,че е повод да му давам всевъзможни храни в най- ранна възраст.
Да го храня с АМ не ми беше и евтино.Една кутия мляко струваше 17 евро.
Казвам това във връзка с последното ти изречение.
В крайна сметка всичко е въпрос на виждания и култура на хранене.Не е задължително да има някой 'прав'' или 'крив'.



Провери ли, от кога не е актуализиран този списък ?

# 23
във връзка с тези 17 евро мога да ти кажа, че има чудесни адаптирани млека и за по 7 лева, така че това си е твой избор, но скъпото не винаги е равно на най-доброто. А ти как разбираш кое е най-доброто за твоето бебе? Naughty колкото до културата на хранене на бебето  Hug тя зависи от културата на хранене на майката.

# 24
  • Мнения: 619
Да се намеся и аз.От лентичката се вижда възрастта на детето-днес й дадох 1 чаена лъжица оризова каша на Хип.До сега  не беше ни яла ни пила нищо освен кърма.Реших с каша,защото ми се стори най-простичко,реших да е без нищо,защото според схемата,която ще следвам,кашата се комбинира с плод или зеленчук след време.Така ще добие вкус.А изчаках 6м,защото цял живот ще яде манджи,но само няколко месеца ще суче от мама!

# 25
  • Мнения: X
4о4ко,
не че нещо, всеки сам си решава за детето, но схемите, които ги даде по-горе са от време оно. Науката и знанията са се развили от тогава. Аз съм от децата, захранени по този начин и вече съм горд носител на алергия. Дори майка ми, който умря от ужас, като и казах, че не давам вода на детето и до 6 месец сме на кърма, след като изчете много материал се съгласи с мен. Сега само ми казва: кърми си го, цял живот ще яде другите боклуци.

# 26
  • Мнения: 4 242
4o4ko ето ти нещичко по-прясно  Grinning
на 18 август 2005г, Министерският съвет прие Национален план за действие «Храни и хранене – 2005-2010 г.»
От там: "Няма национално проучване относно честотата и продължителността на “изключителното кърмене”, което означава хранене единствено с кърма, без да се дава вода, сокове и други течности. Нито майките, нито здравните работници са добре информирани относно неговите преимущества. Съществуващите практики в повечето родилни, неонатологични и детски отделения, както и организацията на работа в тях, не създават условия за ранно започване на кърменето и успешното му провеждане. Не без значение е и твърде голямата активност на производителите на адаптирани млека, включително практиката за предоставяне на безплатни мостри на здравните заведения. Поради това се установява, че едва 30% от децата на 6-месечна възраст все още са кърмени. Като една от причините за прекратяване на кърменето може да се посочи липсата на необходимата социална подкрепа с нейните конкретни емоционални и образователни компоненти, както от страна на семейството и обществото, така и от страна на здравните работници и здравните организации.
Практиката на захранване на кърмачетата в България не отговаря на международно приетите препоръки. Докато препоръките на СЗО са до 6-ия месец бебетата да са на “изключително” кърмене, у нас вода се дава още след раждането, а в края на 2-ия месец се въвеждат плодови сокове. Това намалява приема на кърма и оказва неблагоприятно действие върху хранителния статус и имунитета на кърмачето. Поради неинформираност или липса на средства, някои майки въвеждат рано краве мляко в храненето на кърмачето, което създава риск от алергия и желязодефицитна анемия."
Целия документ може да видиш тук: http://www.mh.government.bg/stat.php?id=1222

# 27
  • Мнения: 4 242
Само да уточня, не се заяждам, ни най-малко не налагам и мнение! Всяка майка сама решава кое, къде, по колко и как, защото всяка майка знае най-добре кое е добро за детето и!
Обаче, трябва да направи информиран избор, когато е запозната с вички възможности, с всички + и -, тогава може да вземе правилното решение, тогава ако си реши нека захрани 10 дневното си бебе Peace.
Не винаги най-правилното е това което е казала педиатърката, за това и хората търсят второ мнение, трето дори, за да намерят още възможности и да решат.

# 28
  • Мнения: 6 461
Аз започнах първо с плодово пюре,след това зеленчуково.
Много е важно детето да приема разнообразна храна за това и не съм  лишила децата си от кашите.
Те всъщност ги хапваха с охота.

# 29
  • ES
  • Мнения: 2 172
момичета, аз захраних Стефи на 5м. и 5 дни. Да но предпочетох млечна каша. Започнах с тази на МИЛУПА ориз+царевица+ АМ. Да вярно оризовата е най-подходяща, но аз реших така, на база на вътрешното си усещане. Прецених, че АМ няма да отключи алергия и стомахчето на беб ще се справи с млечната каша. И наистина е така.За 9 дни стигнах до 2 с.л. От вчера давам картоф с кърма на обяд. Кашата съответно давах до неделя. Колко дни да въвеждам картоф и как да прибавям количество във времето??
мерси
Hug  bouquet
Извинете един въпрос, ако кашата се приготвя с AM (или кърма съответно), това ли я определя като млечна? Ами че то детето нали и без това си пие мляко или кърма. Аз мислех, че млечна каша е такава, която се приготвя с краве мляко. Или може би тази, която е цитирала Мари-Анна съдържа инстантно мляко.
Кутията с AM е 17 Евро, защото не е в България 4о4ко, и тука гонят тая цена.

Общи условия

Активация на акаунт