Долу детските надбавки!

  • 5 727
  • 144
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 181
Лошото е, че вече не говорим за изключения. Това е масова практика.
А за закрила на детето въобще не ми се говори, то се видя от случаите миналата седмица какъв контрол има, никакъв

# 76
  • Мнения: 5 636
Добре де, много ми е интересно знаете ли каква е числеността на персонала и за колко конитнгент се грижат? Колко разнообразни са им задълженията и колко се бачка. Аз съм социален работник, не работя в такъв отдел, но не мога да приема, че 2 души могат да обхванат община от 30 000 души например и да няма пропуски.
Те дори физически нямат възможност да наблюдават ежедневно всяко семейство. А когато поискат разширяване на щата, се отговаря, че няма следства. Еми не става.

# 77
  • Мнения: 4 181
Недей да се сърдиш, никой не ги напада. Нали точно затова говорехме в петицията за насилие срещу децата, че трябва да се осигурят достатъчен брой социални работници.
Ако си забелязала, написала съм, че няма контрол, а не че не желаят да упражняват такъв.
Но не можем да отречем, че има и служители, които не си вършат работата, както във всяка една професия или във всяка една организация има такива.
Ето например в случая с Дани, не може детето да е реинтегрирано в семейството, на първия месец това семейство изчезва от квартирата и социалните какво правят - ами щом не е в нашия район вече не ни е грижа.
Трябвало е да сигнализират полицията или Закрила не детето или каквато им е процедурата, за да се издирят тези хора и тогава щяха да видят аккво се случва с детето, а не да бъде докарано до това безпомощно състояние.
Съжалявам, че пак се отплеснах и темата отиде в съвсем друга посока.
Както надявам се си прочела и по-горе аз написах, че нещата винаги трябва да се гледат и от другата страна, тоест че с такава система много ще усложним работата на хората

# 78
  • Мнения: 5 636
Не се сърдя в никакъв случай.  Peace И аз бях потресена от случая с Дани, но трябва да се види и другата страна на медала.

# 79
  • Мнения: 2 070
А този случай с майката, която явно умишлено е нанасяла побой над двете си деца, за да им причини трайни увреждания, за да взима помощи после?! За какво говорим?! Точно за този случай са знаели социалните, Кати цялото ми уважение, но тази жена в район Връбница си е взела детето обратно точно с цел да си получава помощите. Ти кажи като социален работник колко щеше да си докарва с две увредени деца под 3 год и още две... И отделно се води самотна майка. Свекърва ми ги сметна, че някъде към 300-400лева и нагоре. Ами това си е една заплата. А това, което Секстет казва, че как се гледат 4 деца с толкова пари - ами не се гледат просто, организми са, това е, кви граждани, кви пет лева...

# 80
  • Мнения: 3 323
Секстет, аз не разбрах също ти какво точно предлагаш, помощите ли да бъдат давани под формата на ваучери /което отдавна и доста обсъждахме и решихме, че не е особено приложимо засега/ или към най-горе изброените социални услуги да се включи подпомагане във незнам какъв вид за градини, кухни, образование и здравеопазване. И направо давай някакви прудложения. Какво имаш предвид ваучер за спорт или за здравеопазване. Нали има здравноосигурителна каса и децата ни се лекуват безплатно до 18годишна възраст, тоест водят се здравноосигурени. 

Да, лекува го безплатно, но в аптеката антибиотика/сиропа/гипса/очилата  ти струва ..... лева.
На басейна Спартак една карта е 45 лева за месец. Детската кухня е примерно 20 лева.....
 Горе долу това има предвид Цвета. Когато тези средства са Х2, Х3,..... вече става доста.

# 81
  • Мнения: 2 070
Секстет, аз не разбрах също ти какво точно предлагаш, помощите ли да бъдат давани под формата на ваучери /което отдавна и доста обсъждахме и решихме, че не е особено приложимо засега/ или към най-горе изброените социални услуги да се включи подпомагане във незнам какъв вид за градини, кухни, образование и здравеопазване. И направо давай някакви прудложения. Какво имаш предвид ваучер за спорт или за здравеопазване. Нали има здравноосигурителна каса и децата ни се лекуват безплатно до 18годишна възраст, тоест водят се здравноосигурени. 

Да, лекува го безплатно, но в аптеката антибиотика/сиропа/гипса/очилата  ти струва ..... лева.
На басейна Спартак една карта е 45 лева за месец. Детската кухня е примерно 20 лева.....
 Горе долу това има предвид Цвета. Когато тези средства са Х2, Х3,..... вече става доста.

Чакайте сега, нали не вярвате, че всичко може да ни стане безплатно. Яслите и градините  и кухните засега са най-достъпните така или иначе в цяла Европа... понеже Секстет не каза от къде тръгна идеята и за цялата тема -възмущението и от предложението детските да се ограничат до трето раждане.  Аз мисля, че трябва да се ограничат, точно, защото не би трябвало заради тях да се ражда и да са стимул. А за многодетните майки съм съгласна, че трябва да има голямо облекчение за лекарства, такси за ясли, транспорт, детска кухня, /Мишленце го предложи за близнаците/. Но както каза Лени - от къде си ги представяте да дойдат тия средства.  Съгласна съм за от трето дете нататък кухнята, градината, учебниците, транспорта да е безплатен за това дете..както и за близнаци...

# 82
  • София, в полите на Витоша
  • Мнения: 946
Така или иначе , не взимам никакви детски, оправям се баз скапаните им 20 лв. на дете , хич не ме е грижа... по принцип ако не са пари в брой малцинствата няма да се пънат да раждат по десет и после да ги трепат или дават в домове до следващата финансова "инжекция" от държавата, така че дори и само заради това си струва....

# 83
  • Мнения: 1 492
pipi, права си, ама ми писна да страдам заради шепа циганьори. Все на нас да не ни пука за 20 лв. , че ние "имаме", а те завалийките нямат. Стига ми, че веднъж се изгавриха с нас с тия помощи за първолаците...не ща повече такива подаяния. За мен е обидно....а и както излезе накрая : помоща се оказа и безполезна.
То по-добре да ги няма въобще тия детски, та да се кротнат всички.

# 84
  • Мнения: 3 323
Оставам с впечатление че смятате че малцинствата раждат повече деца само заради възможността да вземат 18 лева в повече. Със сигурност с тези пари не могат да нахранят семейството си! Причините са съвсем различни мисля. Те са извор на доходи но не от детските , а от просия, продажба, събиране на отпадъци и др.
Идеята според мен на тези "ваучери" е да можеш да си доплатиш в аптеката 4 лева вместо да дадеш 40 примерно, с останалите да купиш плодове или други неща за децата си. А който е решил да злоупотреби ще го направи, макар че с купон ще му е по трудно. И сега получаваните от майките датски не винаги отиват по предназначение дори и в материално не толкова зависимите семейства. Ако се въведе този начин на разплащане хората ще бъдат принудени да купуват стоки за децата си което макар и минимално ще подобри грижата за тях.

# 85
  • Мнения: 11 607
Много стабилна дискусия върви тук! Не съм чела всичко,но ето го и имоето мнение!

СМятам,че държавата трябва да се грижи за децата си! Децата - това са бъдещите данъкоплатци и ако иска те един ден да бъдат съвестни такива - трябва първо да им даде! Смятам,че трябва да се промени манталитета и мисленето на всички нас! Все още искаме да получаваме, да ни дават,а да не даваме нищо! И в тази връзка трябва да свикнем - както родителите, така и държавата да си бъдем партньори! Ако искаме пари за бедност - никой няма да ни даде! Но ако искаме пари за образование, за повишаване на качеството на децата - смятам,че няма да има проблем! Защото все повече качеството на отделния човек ще бъде решаващо за всичко! Не е е далеко времето когато да знаеш език, да боравиш с компютър, да имаш шофьорска книжка няма да е предимство, а нещо нормално! И всеки родител ще иска детето му да е знаещо! Не бива да подценяваме никой, нито майката от селото, нито майката от града! Наясно съм,че каквото и да се измисли - ще се намери кой да го опорочи, ще се намери кой да прецака системата!

Моята идея е следната - на всяко дете да се отпуска една годишна сума! Тази годишна сума да се разпредели за 12месеца. И всеки месец да има деференцирано и сезонно харчене на парите. Напр. през август парите да бъдат предназначени за облекло, за септември - за образование, за октомври - за курсове и т.н. И всеки месец родителя да ходи до службата и да взима формуляр или квитанция с индивидуален номер и този с този формуляр да се пазарува, да се плати курс  ит.н. Едно копие остава в родителя, едно там където трябва - в школата напр. и накрая на месеца собственика на школата по служебен път си възстановява парите. Когато има ваучер, формуляр за храна - да имаш право ти да избираш откъде да пазаруваш. И собственика на магазина пак по същата схема да си осребрява покупките.  Да има обаче ясно регламентирани продукти,които се допускат за пазаруване - напр. хляб, сирене, мляко и т.н. И със закон да е предвидено,че ако има лъжа в документите - да има и санкция за този,който лъже! Напр. продал си ракия,а си писал хляб - ако те хванат - носиш си последиците - както за магазинера, така и за родителя.

Ваучерите да бъдат възрастово обособени - да има схема за деца от 0-3г. - с приоритет напр. за закупуване на памперси и храна, от 3-6г. с други специфични нужди и така за всяка възрастова група.

Може би ви изглежда сложно,но когато се придобият навици - няма да е толкова шокиращо. Ще има ваучери и за храна - напр. 2 пъти годишно, за образование - 2 пъти годишно, за дрехи - 2 пъти годишно и т.н. Знам,че напр. ако има определени напр. 20 лв. за обувки на някой родител няма да му бъдат достатъчни,защото иска да купи обувки от 40 лв. - ще си доплати и готово! Но някой родител може за 20 лв. да си купи! Проблем е напр. ако обувките струват по-малко,а има повече отпуснати пари - това е слабо място! Но не и нерешимо! Така ще може да се обхване целия спектър от нужди на детето. Формуляра пък ще гарантира,че парите са се използвали по предназначение, защото те също ще бъдат обособени. И този месец ако ти се полагат пари за дрехи - ти няма как да си купиш ракия!

В момента да не говорим,че детските не се получават 1:1 - с тези дебитни карти е ужас! Трябва да имаш мин. 5лв по карта, такса при теглене на пари, такса за обслужване на карта и кой де факто получава 18лв? Трябва да се натрупат и тогава таксата да си заслужава!

Във всяка система има слаби и силни страни и всяка система би могла да бъде разбита! Основоното, от което трябва да се започне е - манталитета и мисленето на българина! А не всяко нещо да се побългарява и опорочава! Трябва да има  партньорство между родителите и държавата! Държавата да не е мащеха на децата си! Да помисли и напр. ако има напр. две деца от едно семейство на курс - заради това,че си избрал детето ти да учи - ваучера за образование да ти се индексира с определен % и да получиш повече. Не смятам,че това не е осъществимо, защото около мен родителите пращат на поне един курс детето си - било език, спорт, музика и т.н. Смятам,че родителите все повече и повече ще влагат в образование на децата си, просто живота ще го наложи, дори и да не искат! Смятам,че родителите все повече и повече ще стават отворени за новото, за модерното и актуалното! Просто трябва да бъдем гъвкави! Че може да има бумащина, трудности - проблема си е чисто наш. Защото ако всеки си гледа работата и си я върши..... А и вече всяка служба има компютри,а ако трябват хора - има и безработни,които с радост биха започнали работа!

Родителите трябва и да разберем,че да чакаме нещо отгоре да ни падне .... все едно от умрял писмо! Носим си отговорността за децата, държавата поема своя дял и нещата вървят напред. Сега се сещам,че през лятото ваучера може да се използва за почивка! Но нека да не се приема като задължение - този месец ще купиш обувки, този ще отидеш на почивка..... Нима сега не е същото? Само където не е регламентирано! Септември месец книжарниците и магазините за дрехи са пълни с родители и деца за първия учебен ден! Не знам около мен родител,които да не е ходил макар и за ден на почивка!

Объркано и дълго стана! Дано сте ме разбрали! Не изключвам вероятността и да греша! Но това е моето мнение! А и всеки като си изкаже мнението, в спора се ражда истината - така поне казват!

# 86
  • Мнения: 3 323
Само да допълня по повод пребитото детенце...
Защо тези "социални" служители на своя глава не повдигнаха въпроса за липсата на семейството от досегашния им дом? Защото не им влиза в задълженията ли? Те са знаели за проблемите на тези деца! Какво точно е социалното в случая? Че са се вредили на държавната службица най вероятно. Не искам да обиждам служителите от тези инстанции, но работата особено от този тип трябва да се върши от сърце. Проблемите са от нашата нагласа.
Не напразно на конференцията на многодетните майки се спомена факта че при членовете на комисията по демографските въпроси към парламента броя на децата е под 1. Е!?

# 87
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 468
Не прочетох всички мнения, но ще кажа и моето.

Идеята е тъпа и безсмислена  Stop За 18 кинта никой няма да тръгне да мисли за ваучери, фирми- изпълнители и бла- бла  Rolling Eyes Пък и на мен лично ми е по- удобно парите да са в брой  Peace Едва ли ще повярвате ,но се е случвало да разчитам точно на тези 18 лв, за да напазарувам нещо за ядене... И ако бяха във вид на ваучери?!

Това е моето мнение, съобразено с моята лична действителност.

# 88
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Много стабилна дискусия върви тук! Не съм чела всичко,но ето го и имоето мнение!

СМятам,че държавата трябва да се грижи за децата си! Децата - това са бъдещите данъкоплатци и ако иска те един ден да бъдат съвестни такива - трябва първо да им даде! Смятам,че трябва да се промени манталитета и мисленето на всички нас! Все още искаме да получаваме, да ни дават,а да не даваме нищо! И в тази връзка трябва да свикнем - както родителите, така и държавата да си бъдем партньори! Ако искаме пари за бедност - никой няма да ни даде! Но ако искаме пари за образование, за повишаване на качеството на децата - смятам,че няма да има проблем! Защото все повече качеството на отделния човек ще бъде решаващо за всичко! Не е е далеко времето когато да знаеш език, да боравиш с компютър, да имаш шофьорска книжка няма да е предимство, а нещо нормално! И всеки родител ще иска детето му да е знаещо! Не бива да подценяваме никой, нито майката от селото, нито майката от града! Наясно съм,че каквото и да се измисли - ще се намери кой да го опорочи, ще се намери кой да прецака системата!

Моята идея е следната - на всяко дете да се отпуска една годишна сума! Тази годишна сума да се разпредели за 12месеца. И всеки месец да има деференцирано и сезонно харчене на парите. Напр. през август парите да бъдат предназначени за облекло, за септември - за образование, за октомври - за курсове и т.н. И всеки месец родителя да ходи до службата и да взима формуляр или квитанция с индивидуален номер и този с този формуляр да се пазарува, да се плати курс  ит.н. Едно копие остава в родителя, едно там където трябва - в школата напр. и накрая на месеца собственика на школата по служебен път си възстановява парите. Когато има ваучер, формуляр за храна - да имаш право ти да избираш откъде да пазаруваш. И собственика на магазина пак по същата схема да си осребрява покупките.  Да има обаче ясно регламентирани продукти,които се допускат за пазаруване - напр. хляб, сирене, мляко и т.н. И със закон да е предвидено,че ако има лъжа в документите - да има и санкция за този,който лъже! Напр. продал си ракия,а си писал хляб - ако те хванат - носиш си последиците - както за магазинера, така и за родителя.

Ваучерите да бъдат възрастово обособени - да има схема за деца от 0-3г. - с приоритет напр. за закупуване на памперси и храна, от 3-6г. с други специфични нужди и така за всяка възрастова група.

Може би ви изглежда сложно,но когато се придобият навици - няма да е толкова шокиращо. Ще има ваучери и за храна - напр. 2 пъти годишно, за образование - 2 пъти годишно, за дрехи - 2 пъти годишно и т.н. Знам,че напр. ако има определени напр. 20 лв. за обувки на някой родител няма да му бъдат достатъчни,защото иска да купи обувки от 40 лв. - ще си доплати и готово! Но някой родител може за 20 лв. да си купи! Проблем е напр. ако обувките струват по-малко,а има повече отпуснати пари - това е слабо място! Но не и нерешимо! Така ще може да се обхване целия спектър от нужди на детето. Формуляра пък ще гарантира,че парите са се използвали по предназначение, защото те също ще бъдат обособени. И този месец ако ти се полагат пари за дрехи - ти няма как да си купиш ракия!

В момента да не говорим,че детските не се получават 1:1 - с тези дебитни карти е ужас! Трябва да имаш мин. 5лв по карта, такса при теглене на пари, такса за обслужване на карта и кой де факто получава 18лв? Трябва да се натрупат и тогава таксата да си заслужава!

Във всяка система има слаби и силни страни и всяка система би могла да бъде разбита! Основоното, от което трябва да се започне е - манталитета и мисленето на българина! А не всяко нещо да се побългарява и опорочава! Трябва да има  партньорство между родителите и държавата! Държавата да не е мащеха на децата си! Да помисли и напр. ако има напр. две деца от едно семейство на курс - заради това,че си избрал детето ти да учи - ваучера за образование да ти се индексира с определен % и да получиш повече. Не смятам,че това не е осъществимо, защото около мен родителите пращат на поне един курс детето си - било език, спорт, музика и т.н. Смятам,че родителите все повече и повече ще влагат в образование на децата си, просто живота ще го наложи, дори и да не искат! Смятам,че родителите все повече и повече ще стават отворени за новото, за модерното и актуалното! Просто трябва да бъдем гъвкави! Че може да има бумащина, трудности - проблема си е чисто наш. Защото ако всеки си гледа работата и си я върши..... А и вече всяка служба има компютри,а ако трябват хора - има и безработни,които с радост биха започнали работа!

Родителите трябва и да разберем,че да чакаме нещо отгоре да ни падне .... все едно от умрял писмо! Носим си отговорността за децата, държавата поема своя дял и нещата вървят напред. Сега се сещам,че през лятото ваучера може да се използва за почивка! Но нека да не се приема като задължение - този месец ще купиш обувки, този ще отидеш на почивка..... Нима сега не е същото? Само където не е регламентирано! Септември месец книжарниците и магазините за дрехи са пълни с родители и деца за първия учебен ден! Не знам около мен родител,които да не е ходил макар и за ден на почивка!

Объркано и дълго стана! Дано сте ме разбрали! Не изключвам вероятността и да греша! Но това е моето мнение! А и всеки като си изкаже мнението, в спора се ражда истината - така поне казват!



От постинга ти останах с впечатление, че държавата ще трябва да отпуска по 100-200 лв. за сезон или за месец по 30-40лв.  Grinning Иначе не виждам как ще се плати курс, дрехи и т.н  Thinking

Разберете, че тези 18лв. са ПОМОЩИ и това дето го мислите няма да стане, докато детските са в графа помощи ще си останат 18лв. или най-много да ги дигнат до 20лв. ! И няма да са за всички деца, защото са помощи.

Ако искате ВСЯКО дете да получава детски, трябва да убедите депутатите-детските да се водят нещо друго, но не и помощи. Трябва също да се аргументирате как аджеба тези детски да станат да речем на месец 50лв или 100лв. Откъде ще се вземат тези пари ?

Не разбирате ли, че това няма да стане ! Оставете ги тия детски, държавата ни е бедна и на този етап, увеличение на детските е немислимо

ОБАЧЕ

СЕМЕЙНО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ МУ Е МАЙКАТА /АМА КАЧЕСТВЕНО/ ! Защото тук вече можем да изискваме ! Защото сме данъкоплатци !



Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 11:57 от doniboni

# 89
  • Мнения: 3 323
ОБАЧЕ

СЕМЕЙНО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ МУ Е МАЙКАТА /АМА КАЧЕСТВЕНО/ ! Защото тук вече можем да изискваме ! Защото сме данъкоплатци !



[/color]
Тук подкрепям напълно. Нека обединим усилията си и да работим заедно в тази посока.
Детските също са важни , но облекченията за родителите ще дойдат главно от данъчното облагане.
Не съм се отказала от идеята за индексации и 13-ти надбавки....

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт