Бебешки невролог/специалист по детски сън

  • 863
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 267
Здравейте на всички! Моля за съвет, тъй като молбата ми се оказва твърде нестандартна за моята педиатърка. Знаете ли дали има специалист по детски сън, или пък бебешки невролог...или общ сомнолог? Става дума за следното: Имам бебе на седем месеца, което винаги, от раждането си е било неспокойно. От около месец насам, обаче, ситуацията е нетърпима-всичко я нерви, плаче, когато ѝ е скучно,а ѝ доскучава супер бързо. Постоянно трябва да е в движение, непрекъснато маха с ръчички и крачета. Най-зле е ситуацията преди заспиване. Има две спанета през деня- едното е сутрин, около два часа след събуждането, другото е обедно/следобедно. И двете са между час и два часа всяко. Нощем се буди по около три-четири пъти да яде. Нямаме ритуали преди лягане и откакто взе да неспокойничи, съвсем няма фиксирани часове за спане( както беше преди). Преди да заспи е някакъв кошмар с тръшкане, ревове и истерии по два часа. Станала е и много лакома.
Педката рече "Зъби",ма нещо не ми се струва да е това. А дори са зъби- кой ми гарантира, че не е нещо патологично, което да пропускам?
Благодаря предварително! Вече съм доооста отчаяна,а таткото пафка цигара от цигара...

# 1
  • Мнения: 5 316
Ам да вземете да създадете някаква рутина на детето. Нищо чудно да се превъзбужда и след това да не може да заспи.
И да, може да са зъби. И още една лоша новина, все повече ще шава. Особено след като проходи. Подгответе се. Пафнете и вие една.

Аз лично за такъв лекар не съм чувала. Магическите пръчки са само в приказките. Останалото е да разберете и опознаете детето си и да успеете като родители да внесете ритъм.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 416
Зъби, скок в растежа, бебе е все пак. И на мен ми звучи, като да се превъзбужда. Нашият е на 4 и пак има такива прояви, ако му се разбъзика режима.

# 3
  • Мнения: 267
Благодаря за бързия отговор! И нека тогава задам любимия си въпрос: Има ли изобщо начин да се направи, образно казано, "диференциална диагноза" между епичните зъби и всичко онова, което прилича на зъби,не са зъби,но е наистина тревожно... Не ме почвайте с иносказателни обвинения,че търся лесно решение на проблема си. Абсолютно на всички роднини, които напираха да я гледат,им се изпари ентусиазмът-била невъзможна. Таа...ако знам,че е характер или зъби,ще си я гледам и песен ще пея.

# 4
  • Мнения: 5 316
Принципът е, че ако детето играе, яде, ака и няма хрема, кашлица или температура, вероятно нищо му няма. Все повече започва да трупа впечатления от околния свят, които са нови за него. Възприетитята се натоварват. Нормално е.

# 5
  • Мнения: 267
Благодаря от сърце! Дано сте прави Simple Smile

# 6
  • София
  • Мнения: 2 416
Има по-впечатлителни деца и на тях всичко им влияе. Гледам едно такова… започна да спи по цяла нощ, като стана на 3години, преди това на 2 часа… Режими, нищо не помага… И сега е такъв, ако е имало някакво събитие през деня.

# 7
  • София
  • Мнения: 13 477
От опита ми досега - няма 2 еднакви деца и с еднакъв темперамент и ритъм на сън и будуване, независимо от възрастта. Ако детето е здраво, не търси зорлем проблем. "Лечението" е в рутината. Нека има навик какво се случва в определените часове на деня. Всяко нещо в живота се научава.
Дори възрастните хора се успокояват, когато се изкъпят, нахранят, сложат си пижамата и в стаята стане тъмно.
Между другото, нощно време държите ли тъмно в стаята на детето? Как реагирате, когато се събуди? Защото обичайно майките взимат бебетата, почват да ги разнасят, да им пеят и всичко това успешно ги събужда, защото стимулира мозъчната им.
Конкретно на въпроса - изобщо не съм чувала за такъв специалист в България. И не бих завела бебе при такъв, защото лекарите обичайно прилагат лекарства/капки и илачи а аз на бебе такива неща не давам.

# 8
  • Мнения: 267
От опита ми досега - няма 2 еднакви деца и с еднакъв темперамент и ритъм на сън и будуване, независимо от възрастта. Ако детето е здраво, не търси зорлем проблем. "Лечението" е в рутината. Нека има навик какво се случва в определените часове на деня. Всяко нещо в живота се научава.
Дори възрастните хора се успокояват, когато се изкъпят, нахранят, сложат си пижамата и в стаята стане тъмно.
Между другото, нощно време държите ли тъмно в стаята на детето? Как реагирате, когато се събуди? Защото обичайно майките взимат бебетата, почват да ги разнасят, да им пеят и всичко това успешно ги събужда, защото стимулира мозъчната им.
Конкретно на въпроса - изобщо не съм чувала за такъв специалист в България. И не бих завела бебе при такъв, защото лекарите обичайно прилагат лекарства/капки и илачи а аз на бебе такива неща не давам.
Привет! Най-често е напълно тъмно. В редки случаи е сумрачно (ключът за лампата е регулируем). Когато прописука нощем,я храня както си лежи ( на кърма е,но ѝ я давам от шише,тъй като в един момент се отказа от гърда). Не я вдигам. А след като се засити,я обръщам наляво и заспива веднага. Като цяло,спи спокойно нощем. Проблемът е в прехода будно състояние->сън.
Какво да ви кажа- гледам на излишъка от емоции и на нервните изблици като на разрушаващи и вредни,но явно е неизбежен етап от развитието.

# 9
  • София
  • Мнения: 13 477
Явно детето е по-емоционално и трябва да приемеш, че децата ни не отговарят на представите ни за тях, а на собствените си вътрешни потребности.
Емоциите не са непременно нещо лошо. Дори обратното. Не се опитвай да пречупиш детето си, а го остави да опознава света, дори да ти е изморително.
И тепърва ще се сблъсквал с неспане и непослушание. Всичко минава. Децата се променят. Налага се и ние да се променяме с тях.
Мен повече ме притесняват неемоционалните деца, които видимо са спокойни, но душичките им горят отвътре и рушат вътрешния им мир.
Има вероятност на детето да му става тежко на стомахчето с това даване на мляко няколко пъти през нощта и затова да не заспива. Пробвала ли си, когато се събуди, да не отидеш веднага (ако не плаче) или просто да стоиш до легълцето, да я погалиш по челцето и да изчакаш да заспи?

# 10
  • Мнения: 147
Здравейте на всички! Моля за съвет, тъй като молбата ми се оказва твърде нестандартна за моята педиатърка. Знаете ли дали има специалист по детски сън, или пък бебешки невролог...или общ сомнолог?

Понятие "общ сомнолог" няма; Сомнологията е част от специалността Неврология. Детските невролози преглеждат от нулева възраст и се занимават и с патологията на съня.
Отделно има сертифицирани консултанти по детски сън (по принцип не са мед. лица) и според мен ви трябва точно такъв, защото звучи като да нямате пълноценен режим на сън и бодърстване.

# 11
  • Мнения: 5 316
Аз пък от всичко споделено досега от авторката разбрах, че детето спи през нощта, като се буди единствено за мляко, спи на два пъти през деня, с регулиран сън сутрин и след обяд. Според мен си е едно напълно нормално дете, което преди вечерния сън се превъзбужда от впечатленията от деня.
Ще ви споделя как съм практикувала с нашит3 деца.
От самото им раждане всеки ден вечер след хранене или преди вечерното мляко (в зависимост от нуждите на детето в различните възрасти) прсвим баня, пижама и сън, на тъмно. Винаги, всеки ден. Така детето знае, че дойде ли времето за баня, следва оставяне в леглото и спане. Винаги на тъмно, без смяна на памперси през нощта, за да не се разбуждат (освен в много ранните месеци, когато акаха и през кошта, но рядко), ако сменям памперс през нощта, светвам в коридор или с телефон, на приглушена светлина. Да, изморително е да къпеш всяка вечер, но работи. Малкото ниндете е вече на 2.7 г. и вечер вече сам тръгва за банята, като му се доспи. Имаше един период, но не помня на каква възраст вече, в който беше нервен вечер и едвам дочакваше банята, мрънкаше, беше неспокоен. Въпреки това сме спазвали времето за къпане и сън. След периода със зъбите (продължи до около 1.8-1.9 г.) спря да се буди нощем и спи по цяла нощ. Дотогава имаше периоди, в които се будеше по веднъж, много много рядко два пъти. За зъбите давах Нурофен.

# 12
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 297
Не мисля, че детски невролог би ви обърнал внимание. Най- много да направи рутинен преглед, за да изключи някакви патологии.
Описвате едно средностатистическо емоционално бебе в период на зъбоникнене.
Синът ми беше 1:1 така. Вечно кисел и мрънкащ, не се занимаваше с абсолютно нищо.
Тогава бях млада и неопитна майка и не знаех колко важна е рутината.
С второто се случи така, че заради училищния рвжим на голямото, малкото си изгради точен режим на спане и будуване. Просто, всеки ден сме в рутина. И това много помогна. Освен всичко, още от бебе гледах да има голям интервал между последната дрямка за деня и нощния сън. Дълго време заспиваше точно в 20ч и спеше по цяла нощ.
Сега също гледам да е така, става от следобеден сън към 14.30-15ч, не по- късно.
Голямото го оставях да спи до късен следобед и после се чудех що дивее в 21ч.
Изградете си режим и рутина, ще видите колко много ще помогне.
Малката когато е уморена и иска да спи, започва да се мъкне с една калъфка за възглавница. Това си е нейното средство за успокоение.

# 13
  • Мнения: 528
Аз предлагам да го слагате 3 пъти на ден да спи на по кратки интервали. Прилича ми на твърде преуморен  преди сън и поради това се получава това нервно състояние.
Децата са различни, това че издържа буден толкова време не означава, че не е твърде превъзбуден. Пробвайте на 1.30 часа бодърстване да го слагате да спи или на  1.45 часа. Може да спи по кратко време, но мисля, че ще е по спокоен като цяло. Но разбира се, не мисля че ще стане наведнъж пробвайте няколко пъти.

# 14
  • Мнения: 267
Здравейте отново! То,превъзбуждането при нас не е само вечер. Нервна е от ставането си, дори и да е в добро настроение, като преди всяко заспиване,полудява(ме). Може би много си личи,че ми е първо дете и наистина се притеснявам за нея. Това, което ми остава като извод, обаче,е,че определено нещо куца с нашия режим. Виждам своите пропуски и ще ги поправя. Имам някои допълнителни въпроси:
1. Ако е евентуален скок в растежа не би ли трябвало да трае кратък период от време? Нали все пак затова му викат "скок"? При нас е от месец насам,с бавна прогресия. 
2. Възможно ли е да е непрекъснато гладна? Яде много,но честна дума,имам чувството,че няма таван на храната. Никога не се е отказвала сама от храната, дори след абсурдни количества. Напоследък млякото ми намалява. Замествам с пюрета и каши,но не е окей. Мисля да заквася някакво и да ѝ дам. АМ е пробвала два пъти през живота си и беше отвратена.
3. Когато е по корем, непрекъснато се вре в леглото под нея,забива лице и ръмжи, след което проплаква. Сякаш се чеше или търка в повърхността под себе си,но не успява. Чак очите ѝ се зачервяват. Прави го много стръвно и не прилича хич на игрово поведение и не зависи от нищо друго. Случвало ли се е на някого?
Имайте предвид и че доста ми влияе единодушието с което всички ме убеждават,че такова бебе не се е раждало, едва ли не...
Още веднъж благодаря за идеята за създаване на рутина!

Общи условия

Активация на акаунт