Бебешки невролог/специалист по детски сън

  • 879
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 422
Хаха Simple Smile извинявай, коментарът за такова бебе не се е раждало, ме разби.
На скок повече прилича, той точно с този глад се характеризира. Графиката е ориентировачна за седмиците, може да има малко разминаване, зависи от термина и тн.

 Колкото са по-големи, толкова и по-дълго продължава тоя период, до 2-3 седмици дори. Като се засече със зъби или друго неразположение съвсем.
Нормалните чесалки опитахте ли ги, дали ще ѝ свършат работа? Малката си изглежда с характер от раждането.
Ако наддава нормално на кг и см, игрива е, няма проблеми с изхождането, просто ще трябва да приемете, че имате такова дете.
Режимът за сън ще облекчи нещата до някъде, но нея няма да я промени.
С моя за какви неща сме звъняли до спешен кабинет… сега ми е смешно, но тогава бях пълна паника.

# 16
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 301
1. Скоковете в растежа не траят по месец+, просто бебето ти расте и вече не е онова малко същество, което предимно яде и спи. След шестия месец настава бум в нервната ситема, започва все повече да преоткрива околния свят и как да взаимодейства с него. Нищо необичайно, повечето бебета се отегчават бързо.
2. Не е възможно непрекъснато да е гладна, създай някакъв режим на твърдите храни, не е ок да яде безразборно. Кърменето да, но твърдите храни трябва да се дават през определен интервал. Не зная какво имате заместено, аз до ден днешен вкъщи закуски не правя, до 1г караше само на мляко до обяд. Ако има заместено хранене, ограничи количеството до препоръчитеното за възрастта.
Квасено мляко- твърдо не. Киселото мляко се въвежда фоста по- късно, към 10-11м, като не бива да се прекалява с количествата. Опитайте марка АМ, която да се хареса, дъщеря ми бе изключително кърмена, но си хареса млякото на Нан.
3. Може би я сърбят венците. Купи от гризалките с твчност вътре. Слагат се във фризера о се дават студени, това облекчава.
Не разбрах в колко става сутрим, в колко ляга вечер?

# 17
  • Мнения: 5 336
Да бе, не се е раждало....айде сега. Къса е паметта на тези, дето ви ги разправят тези неща.
За скоци в растежа нито съм чела, нито съм се интересувала. Дрън дрън са за мен тези теории. Както и да е.
Защо не давате на детето да яде колкото иска? Никога не съм ограничавала от храна децата си. Малкият има дни, в които яде двойно повече храна от сестра си, която е на почти 10 години. Има други дни, в които яде наполовина на нея.
Вие всеки ден еднакво количество храна ли ядете? Няма ли дни, в които имате "вълчи" глад, и други, в които нямате апетит?
Каката сме я гледали по същия начин, не е станала дебела, 29-30 кг. на ръст 140. Малкият е доста едър, роди се голям и още отначало в родилно ядеше двойно на останалите бебета. Няма да забравя, когато ни изписваха, педиатърът от отделението ми каза, Моля ви, хранете го, той е много спокоен и не плаче, ако е нахранен. Така и правех. Сега както казах е на 2.7 г., но носи дрехи размер 3-4 годишни. Долнищата на дължина са добре, но в кръста му хлопат винаги 🤣, та не е напълнял от всичкото това ядене.
Кисело мляко ядеше всяка сутрин за закуска, с бисквити, с овесена каша, с какво ли не. И до сега предпочита кисело пред прясно мляко. От 6 месец започна да яде закуска. Вече не помня, но мисля в средата на 4 или в началото на 5 месец захраних, защото беше почнал да се върти, надига и като си изпиеше млякото сутринта, до половин час го беше повърнал от толкова много напъване да се повдига. Като започна да хапва твърда храна нямаше такива проблеми.

# 18
  • Мнения: 15 356
Здрсвейте!Аз съм специалист по детски сън с един сертификат,сега съм в стаж под супервизия.
Пишете ми ако желаете,за да ви дам насоки и предложения.
Педиатрите учат само за парасомниите,не изучават спецификата на циклите и фазите на детския сън.Както и режим,време на бодърстване ,поведенчески нарушения на съня също.

# 19
  • София
  • Мнения: 13 613
Чак пък да не се е раждало такова.
Аз чакам 5-то и всичко описано ми звучи напълно нормално.
Расте детето, открива света. Все по-малко ще спи с времето, все повече ще яде.
Мисля, че много се вторачваш.
Кисело мляко е добре чак след годинка да се даде, дори и повече.
Виждам, че си захранила вече. Аз дете под 6 месеца не захранвам и на 7 месеца обичайно съм въвела само зеленчукови пюрета.
Бебе като бебе, но ти е добре да си малко по-спокойна, че тепърва следват бебешки пубертет, детска градина, училище, пубертет и още куп емоции.

# 20
  • Мнения: 268
О, мен ме натискат да я захранвам от четвъртия месец,но изобщо не съм слушала никого по този въпрос. Как пък не...Grinning
Някой попита за ставане-лягане. Събужда се в осем и ляга между девет и половина и десет. Колкото до храненето- времето съм го фиксирала,но не и количествата. Озадачава ме по-скоро това,че от известно време насам буквално не откривам таван на апетита ѝ. Не че я ограничавам or something...
Може би сте прави,че се вманиачавам. А в същото време е толкова готино като започне да ми "говори". "Ба-ба"-каме и "да-да"-каме по цял ден Simple Smile от притеснение рискувам да пропусна тези ценни моменти. Като цяло гледам да я занимавам по-малко с играчки (особено шумни и светещи) и повече с предмети от бита, игри с реални хора,песни,танци и изследване на Витошката природа Simple Smile гледам да не я престимулирам,че и без това не ѝ е лесно Simple Smile забранила съм на родата да хитрее с телевизия и телефони

# 21
  • Мнения: 1 631
Първо спираш да слушаш всеки за всичко. Гледаш си детето и точка. Както ти си знаеш. Не отчиташ всеки негов рев на изказващите мнение. Ще ми мине.

# 22
  • Мнения: 15 356
Възможно е и детето да е по-темпераментно ,да не е склонно към самоуспокоение или да се превъзбужда бързо.Следете признаци на умора ,правете тихи занимания преди сън- мостче към съня .Чест проблем със съня е и дефицита на желязо.

# 23
  • Мнения: 29
https://inspiro.bg/medicina-na-sanja/izsledvanija/izsledvane-na-sanja-pri-deca/
Ако ще е пт полза.
И аз търся решение за подобен проблем. Моето дете от 8 м до сега - 1.4 няма спокойна нощ. Има режим и на хранене, и на съм. Сама си заспива в кошарата към 20 ч., но към 12 се събужда и ди сутринта е ужас.
Здравейте на всички! Моля за съвет, тъй като молбата ми се оказва твърде нестандартна за моята педиатърка. Знаете ли дали има специалист по детски сън, или пък бебешки невролог...или общ сомнолог? Става дума за следното: Имам бебе на седем месеца, което винаги, от раждането си е било неспокойно. От около месец насам, обаче, ситуацията е нетърпима-всичко я нерви, плаче, когато ѝ е скучно,а ѝ доскучава супер бързо. Постоянно трябва да е в движение, непрекъснато маха с ръчички и крачета. Най-зле е ситуацията преди заспиване. Има две спанета през деня- едното е сутрин, около два часа след събуждането, другото е обедно/следобедно. И двете са между час и два часа всяко. Нощем се буди по около три-четири пъти да яде. Нямаме ритуали преди лягане и откакто взе да неспокойничи, съвсем няма фиксирани часове за спане( както беше преди). Преди да заспи е някакъв кошмар с тръшкане, ревове и истерии по два часа. Станала е и много лакома.
Педката рече "Зъби",ма нещо не ми се струва да е това. А дори са зъби- кой ми гарантира, че не е нещо патологично, което да пропускам?
Благодаря предварително! Вече съм доооста отчаяна,а таткото пафка цигара от цигара...

# 24
  • Мнения: 15 356
Събуждания преди полунощ често са породени от преумора или превъзбуда. Многократни нощни събуждания могат да бъдат свързани с дефицит на желязо, особено при кърмени и родени секцио деца.  Ранни сутрешни могат да са свързани с условията на сън.
Имате ли стабилна рутина вечер, успокояващо време преди съня?

# 25
  • Мнения: 268
Един ъпдейт и от мен, авторката Simple Smile девойката ми се кротна. Е, буди се веднъж на нощ,за да пийне нещо,но после спи като пън. От известно време избиват кучешките и малко развалихме тая идилия,но поне знам причината и търпеливо чакам да избият зъбките Simple Smile успех на всички! Явно е фаза,но винаги търсете причината и нека "просто фаза" остане на последно място като успокоение

# 26
  • Мнения: 29
Здравейте!
М/у 18-19 се прибираме от разходка. Вечеря 18.30-19, после иска да обикаля вкъщи, рядко се задържа на едно място, за да почетем например.
19.30, 19.45 почваме подготовка за сън - миене/къпане, мляко, гърне, зъби, бебе музика в нейната стая. Когато сме готови с обличането, гушкаме се няколко минути и си ляга в кошарата без протест.
И към 11-12 се буди. При мен по 10 пъти на нощ, ако спи баща й с нея се буди доста по-малко, но повече реве.
В 6:30 е на линия пак с рев, като мисля, че е будна от преди това. И в едно легло да спим пак е така.
Последните две изследвания на желязо са в норма, повече към долна граница.
Нощните хранения ги отказа още около 4 м, но се е случвало да й дадем мляко през нощта и след него заспива. Яде по 200 - 250 мл гъста супа за вечер.
Не ми се иска да връщам нощните хранения, но май ще трябва.
Зъби 8, побелели венци.
Събуждания преди полунощ често са породени от преумора или превъзбуда. Многократни нощни събуждания могат да бъдат свързани с дефицит на желязо, особено при кърмени и родени секцио деца.  Ранни сутрешни могат да са свързани с условията на сън.
Имате ли стабилна рутина вечер, успокояващо време преди съня?

Последна редакция: пн, 05 юни 2023, 07:12 от BlogMik

# 27
  • Мнения: 15 356
Желязо към долна граница може да е дефицит без анемия, аз бих те посъветвала да пуснеш феритин. Дефицитът манифестрира около 6м когато се изчерпват депата, с които са родени децата. Слаба ви е подготовката за сън, един час поне в затъмнено, без екрани, устойства, без интерактивни играчки и пр. Не се изработва от родителите бързо, около седмица е нужна да се отработи и приеме от детето, после децата сами се ориентират към този т,нар. мост към съня.  Не е нужно да седи на едно място, а просто да няма ярка светлина и възбудители, светлината от синия и белия спектър пречи на образуване на мелатонин.Това е време за привеждане на детето от активно в спокойно състояние, в обстановка подходяща за прявление на признаците на умора. Като час за заспиване лятото е препоръчително до 21.30, когато се затваря прозорецът за сън при децата.
При зъбоникнене са налице извънредни нощни събуждания, детето е криво и в будното време, периодът трае до десетина дни докато избие зъбчето.

Общи условия

Активация на акаунт