Държавна работа или при частник. За и Против.

  • 3 299
  • 37
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 4 294
Всички които са писали до тук явно не са работели в държно учреждение. Мили дами имам почти 9 г.стаж, първите 5 години от които в частния сектор като оперативен счетоводител и в последствие като главен. Не можех да си дигна главата от компютъра, имаше дни когато не можех да ползвам обедна почивка, ходех събота, неделя. Не можех и да помисля за болничен. Отпуска само лятото.
Докато не започнах държавна работа. Не съм вече счетоводител, сега съм от другата страна - одитор (проверяващ орган съм). Сравнението е от тука до небето. Спокойствие, приятен колектив (разбира се винаги се намира някой интригант), болнични, отпуски ....
И кой казва, че тук няма развитие. Ходя на семинари 3-4 пъти в годината (за всички новости в законодателството) , плащат ми курс по английски, получавам 13 и 14 заплата, пари за облекло. Колеги с добър език ходят на стаж и в чужбина. Осигурят ме на реална заплата, а не на минимална както е в частния сектор. И заплащането ми сега е повече от преди, колкото и странно да звучи на всички.
Да мили дами, вече в държавния сектор може да вземаш повече пари от частния, а съсипаното здраве, психиката, безсънните нощи и т.н - неща свързани с частния сектор тук ги няма. Тръгвайки си от работа всеки ден проблемите си остават назад и можеш да мислиш само са семейството си.

# 31
  • София
  • Мнения: 900
 delyana ЕВАЛА!!!
Напрао ти завидях и се замечтах  Peace
А майтапа настрана
Истински се радвам на хора като теб  Peace
Дай Бог всекиму!!!

# 32
  • София
  • Мнения: 4 294
delyana ЕВАЛА!!!
Напрао ти завидях и се замечтах  Peace
А майтапа настрана
Истински се радвам на хора като теб  Peace
Дай Бог всекиму!!!
Благодаря ти!

# 33
  • София
  • Мнения: 5 606
Уриел разсмя ме - точно в частните фирми вършиш хилади неща  и никой не пита дали го има в длъжностната ти характеристика.
Трябва да е доста голяма фирма за да има точно и ясно разграничение на позициите и работата свързана с тях.
На мъжът ми в старата работа длъжностната му характеристика се състоеше в едно изречение - "Всичко, което касае фирмата"(и не е бил момче за всичко, а на ръководна позиция).

Всичко е много относително - има частни фирми, в които се спазва работното време, ползват се болнични, плащат се редовно осигуровки, ползват се обедни почивки, НО има и такива където всичко гореспоменато го няма.
При държавните фирми нещата стоят почти по същият начин - е, ща ползваш болнични и почивки, но не се знае колко работа на някой първи братовчед ще вършиш - поне от това се оплакват познатите ми работещи в държавни фирми.

Искам да вметна нещо, което не е много по темата, но пък е към този коментар. Казвам го от гледната точка на работодател.
Интересното е, че когато при мен са кандидатствали служители за длъжностите не си знаят правата и задълженията. Прави ми впечатление, че идват на интервюто и задават само 2-3 основни въпроса, а в последствие ме питат ама защо тогава не ми казахте....  А въпросите им са: Колко ми е заплатата (после се оказва, че им е малка.... защо не казват като кандидатстват ами чакат да започнат работата и сее надяват, че тогава вече няма къде да мърдам), втория е какво ми е работното време (което в повечето случаи се стараят да не спазват... може би остатъчно влияние на държавната работа) и третия въпрос е какво трябва да правя (когато кандидатстваш за определена длъжност би трябвало да си проучил малко или много какви са ти задълженията по тази длъжност, а на интервюто да задаваш доуточняващи въпроси). Ето в случая подходящите въпроси са : при какви обстоятелства бих могла да ползвам болнични/ отпуска, колко време е предизвестието, което би било удачно за да ползвам такива. Колко от тях са платени, тъй като имам малки деца има ли възможност за излизания по спешност (разбира се в екстремни ситуации), Ще се налага ли често извънредна работа и на ккаъв принцип се заплаща, има ли възможност за развитие и при какви условия, има ли перспективи за увеличение на заплатата при тази длъжност, както и доуточняващите въпроси ( ще се налага ли да правя това, на някой места изискват и това, при Вас как е и т.н).... и разбира се до колко ми е позволено в екстремни ситуации да взимам самостоятелни решения, въпросите за договори и осигуровки.

Ето и хубав пример за това "как няма да правя това, което не  ми е работа: кандидатства за офис асистент, започва работа, като в длъжностната й характеристика влиза приготвяне и предлагане на напитки на клиентите ни... в един момент пристигат много важни лица, заради, които сме се строили като войници, влиза "девойката" и ми изсипва " Извинявайте, ама няма вече чисти чаши какво да правя... чистачката кога ще идва"... кажете ми Вие какво правите в този момент?  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

лелеее колко изписах, а има още много интересни случки Sick #Crazy Sick #Crazy
написаното п-горе е абсолютно вярно. И аз съм се сблъсквала хиляди пъти с такива проблеми!

# 34
  • Мнения: 2 792
 Тръгваш по погрешен път да избираш, прецени къде на каква заплата те осигуряват, редовно ли се плащат заплатите и осигуровките, възможностите за развитие и т.н.
 Според мен логиката, щом отдавна не си работила избери по неангажиращото е неразбираема, да работиш ли отиваш или да се водиш на работа.
  Но с едно съм съгласна в държавната работа, отговорността е размита ако въобще някой носи такава.

# 35
  • Мнения: 6 472
Разделението държавна - частна фирма ми се струва нелепо. Разсъждава се на база на конкретна длъжност в конкретна фирма.
Трудовият си стаж започнах в държавна фирма, в която си скъсвах задника от бачкане, седене изванредни часове и като резултат никакви пари. После минах в частна, където освен всичко изброено ме осигураваха на минимална заплата. Сега съм в друга частна фирма. Работното ми време е от 8,30 до 17,00, извънредно оставам изключително рядко. Оисигурена съм на пълна заплата, която не е малка. Болнични мога да ползвам по всяко време, отпуска също ползвам с ограничението по възможност да не взимам повече от 15 дни на куп. Когато забременях с второто си дете се наложи да излеза болничен за почти цялата бременност. Освен че не ми направиха никакъв проблем ми дадаха и обичайните премии без значение, че за този период не съм била на работа. Не мисля че в държавна фирма щяха да ми предложат нещо кой знае колко по- добро (заплатата изобщо не я коментирам) Изобщо страшно съм против каквито и да било обобщения.

# 36
  • София
  • Мнения: 2 623
За мен изборът зависи от приоритетите
и понеже до сега във всички частни
фирми в които съм работила никъде
не толерират отпуски, болнични,
бременностти и т.н. / дори сега се крият
и не ми се обаждат след написани 5 писма
за неплатения и платения отпуск, който
ми се полага/ затова оттук насетне ще
си търся работа само и изключително в
държавния сектор.
Мога да пиша много, подплатено с факти,
но какъв е смисълът ?
Определено съм за държавната работа !
И още нещо - не във всяка частна фирма
можеш да се развиваш. В тази в която съм
аз и да си скъсам гъза президент няма да стана,
нали така ?

# 37
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 711
От скоро съм на държавна работа. Стопиха ми се нервите, ако щете вярвайте. Толкова неуредено, толкова безхаберно и толкова безмислено уредено. Исках да си преструктурирам работата с цел да я направя по-ползотворна и продуктивна, но не би. Шефката ми се запъна невероятно и потъпквайки най-безцеремонно правата ми, ми отказа, просто за да не стане на моето.
Работила съм в същия бранш и в частна фирма - пълен ужас. Работата добре организирана, персоналът супер готин и компетентен, но парите като на държавно, без осигуровки или на половин щат и без заплащане за болнични и отпуски. Абсолютно неприемливо за човек над 25 години.
Така че зависи от толкова много неща. Питай и се интересувай за абсолютно всичко и тогава решавай.

Общи условия

Активация на акаунт