Практикуващи педагогическо захранване-да се преброим

  • 23 173
  • 363
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 326
Ще предам накратко съветите на руски консултанти по ПЗ, които във форума на Рожана и  Молочные реки отговарят на въпроси на майки. Темите там са доста обширни и е изписано много. Аз съм си извадила някои неща, които мисля, че ще са интересни и на вас.

При ПЗ майката и детето ядат едно и също. Това е важно условие! В този случай в кърмата попадат ферменти от храната, които от своя страна помагат на кърмачето да преработи храната. В първите месеци се дават микродози от различни продукти и това се „записва” в кърмата. Това е „обучаващо” захранване. Към 8-9 месец детето започва да яде активно храна и ще се старае да се нахрани с нея, понеже неговата храносмилателна система и по-точно ферментите в нея вече са дораснали. Ако мама не яде определени продукти, то детето остава без поддръжка от нейна страна от към ферменти в кърмата и адаптацията към новата храна може да премине по-тежко.
Фрагменти от ферментите попадат в млякото в следния ред:
•   Първа порция – от аромата на храната
•   Втора порция  – 20 минути след хранене
•   Трета порция – основна – след 2 часа
Поради тази причина ПЗ е приложимо единствено при деца, кърмени на поискване. Не е подходящо за деца на изкуствено и смесено хранене.

Захранването руснаците делят на 2 фази: обучаващо и енергетично
При обучаващото целта е само да се запознае детето с новите храни – начало не по-рано от 6 месец. Може да се започне и по-късно при липса на признаци за готовност на детето.
Енергетично – вече детето започва да се храни с малко по-големи количества храна. За начало на тази фаза от захранването се посочва 8-9-10 месец. Границите са толкова големи, защото при всяко дете е различно.

Мнение на една майка за ПЗ:
Убедих се в безусловните предимства на ПЗ лично с третото си дете, имайки зад гърба си опита от захранването на двете ми по-големи деца по стандартната схема. Предимствата са:
•   Детето яде храната на мама, запознанството с храната продължава и чрез кърмата. По този начин детето много плавно привиква към новата храна, която се яде в семейството. Настя (най-малката ми дъщеря) нито веднъж не е имала разстройство или запек. Средната ми дъщеря  - Оличка, кърмена до навършване на 2 години и хранена със специална детска храна, до сега (в момента е на 3 години) яде лошо има проблеми със стомаха, едва наскоро започна да усеща вкуса на яденето като такова, дави се често.
•   Детето много добре гълта и дъвче.
•   Не трябва да се готви нищо специално. Малко коригирах собственото си меню - много лютивото замених с не толкова лютиво, а сладко се старая да ям по-малко.Искам да давам на Настя абсолютно всичко, което поиска.
•   Когато сме на екскурзия или гости няма никакъв проблем. Никакво ядене не нося със себе си.
•   Детето има прекрасен апетит. Настя иска ядене, когато има нужда, а когато не е гладна – не яде. Виждам, че тя прекрасно сама може да определи какво иска да яде в момента и иска ли изобщо да яде.


Цели и задачи на ПЗ:

1.   Кога започваме със захранването?
Започва се не с цел да се нахрани детето (млякото задоволява всички нужди до 1 година), а защото детето е готово:
•   Физиологически – стомашно-чревният тракт е достатъчно развит (появява се неприятен мирис на изпражненията);
•   Физически – изчезва рефлексът на избутване с езика, детето е готово да усвои навиците за дъвчене и гълтане на твърда храна, може да държи в ръката си парченце храна;
•   Психологически – интересува се  от това, което става на масата и иска да взема участие;
2.   Защо така провеждаме захранването?
•   Еволюционно детето е устроено по този начин.
•   Именно във възрастта до 8 месеца е важно да се усвоят навиците за гълтане и дъвкане на твърда храна. С пюрирана  храна това е невъзможно.
•   Това е естествено продължение на запознанството с храната на мама – първо чрез плацентата, след това чрез кърмата и сега чрез микродози.
•   Площта на съприкосновение със стомаха е минимална ( за разлика от пюрето), поради което това е най-щадящия за организма начин за захранване;
•   Кърмата съдържа фрагменти от ферменти  за преработка на храната, която е изяла мама. Детето ги получава и това му помага да се справи с това, което опитало от мамината храна;
3.   Цели
•   Съзряване на собствените ферменти към момента на въвеждане на енергетическото захранване;
•    Развитие на координация, моторика, навик да се дъвче и гълта, да се пие от чашка;
•   Развитие и укрепване на интереса към храненето, приучване към адекватно поведение на масата;
•   Създаване у детето на „банка данни” от различни вкусове, консистенции и температури на храната;
•   Няма за цел да нахрани детето!

Въпрос на майка:
„Ям по 3 пъти на ден. Трябва ли да променям начина си на хранене заради детето?”
Пълноценните приеми на храна трябва да бъдат 3 – закуска, обед, вечеря, останалото закуски.За дете, хранено по традиционната схема 4 хранения на ден може да са достатъчни, за дете на ПЗ – не. Никой не Ви заставя да се храните, ако не Ви се яде. Желателно е детето да сяда с мама на масата 4 – 6 пъти на ден.  В противен случай детето получава твърде малко опит от изучаване на храната, наблюдение на родителите и тяхното поведение на масата и на второ място то изяжда всеки път съвсем малко количество. За да се научи да дъвче и гълта във физиологическите срокове (6 – 7 месец) е желателно да има повече ежедневни тренировки.

Последна редакция: сб, 27 яну 2007, 13:41 от kony

# 46
  • София
  • Мнения: 12 233
  Кони страхотно е това което си превела! Беше ми страшно интересно да го прочета  Simple Smile

# 47
  • Мнения: 2 829
Кони, голямо благодаря и от мен!
Много ценна информация, сдъвкана и смляна наготово за нас! Мерси за положения труд и за цялата помощ!  bouquet
ние май започнахме със захранването-взех малкия с мен на масата и той взе да се протяга към храната ми, вика: аааааааа-аааааааааа, отхапах парченце от 1 малка ябълка и му я дадох-държия, ама си я наглася сам отхапаното да му е откъм устата и смуче с кеф. Така е от няколко дни. Вчера таткото му дал коричка от хляб, като влязох в кухнята малкия я дъвче и смуче! И днес вече като взе да мипроси му отчупих малко парченце от картоф и морков (ядях постен гювеч) и му пъхнах в устата.
Знам че е малко рано, искаше ми се още да изчакам, ама дребния вече май е готов- аките му започнаха да миришат различно, може да държи парченца, дори си ги прехвърля от ръка в ръка и ги обръща както иска, почти си е утроил теглото, седи стабилно сам, без да е подпрян с възглавници, проси храна и я лапа сам, при това много хищно дъвче, все едно че е умрял от глад Mr. Green
Засега ще гледам по-рядко да го взимам с мен на масата, давам му колкото може по-малко микродози, след 2 седмици вече като навърши 6 месеца ще си продължим по правилата.
Има ли някое друго бебе с толкова силно изразен интерес към храната? Ако да, как го удържате?

# 48
  • София
  • Мнения: 268
Ами yanast, то си ти е такова детето - Мария е родена само седмица след него, а тежи 2 кг. по-малко и не проявява такъв интерес към храната. Когато е с мен на масата, не посяга  да си вземе нещо (на практика досега не е държала храна в ръце) . Досега съм й давала да посмуче ябълка и морков, които аз съм държала. Твоят хубостник явно си е ящничък. Успех с ПЗ, и ние ще се включим по-късно!

# 49
  • Мнения: 1 947
   ЙЕе, Кони, голямо мерси! Simple Smile Полезни неща прочетох.

   Аз още нищо не съм дала на Малена. Алекс много ящен, май? Grinning Нашата мома се опитва
да стигне до чинията ми, но яз не я пускам да пипа още и тя кротува.
   
   Имам въпрос за това какво може и не може да яде бебето в началото на захранването -
предполагам, че все пак е добре да се избягват глутенсъдържащите храни, както и бобови,
зеле, цитруси, домати и т.н., както е в захранването с пюрета и каши. Имате ли представа
дали е така?

# 50
  • Мнения: 1 321
Много хубава темичка   Hug
Ще я следя с огромен интерес. Mr. Green Laughing
Ние сме още малки но така като ви следя ще натрупам повече опит и когато започнем със захранването няма да имам толкова много въпроси.
Благодаря ви че ви има. Hug

# 51
  • Мнения: 7 091
Има ли някое друго бебе с толкова силно изразен интерес към храната? Ако да, как го удържате?

Елена е така!!! Направо не мога да я взема в мене на масата! Ами как я удържам, на нас ни излезе връхче на зъбче и имаше малката темепратура, та реших да почакам още малко.
Аз искам да питам има ли други мами, които имат в семейството много алергични? Продължавам да се чудя дали този начин на захранване е добър за нас, заради моите и на мъжа ми алергиите.  newsm78 На баткото си спомням алерголожката ни прави схемата на захранване и беше много по-продължителна от нормалната, по-малко разнообразие на храни до годинката и т.н. Не знам дали мога примерно да приложа педагогическото, но по нейната схема? И аз се чудя...
Та..има ли други с алергии и как мислите да процедирате?  bouquet

Забравих да питам- как се казва педагогическо захранване на английски, някой знае ли?

# 52
  • София
  • Мнения: 12 233
  Незнам ние поне с таткото нямаме алергии и се надявам да няма проблеми. Просто трябва да си по-внимателна предполагам и да избягваш да предлагаш алергените .. Някой по запознат трябва да се включи обаче..
  Днес ядохме с таткото риба с картофена салата и отделих едно картофче за тях. Ваня определено и хареса идеята, а Ники не обърна почти никакво внимание на картофчето. Все пак аз като отчупя съвсем малко и го смачкам то не остава какво да дъвчат? Как с тези супер малки смачкани парченца ще се научат да дъвчат?

# 53
  • Мнения: 462
Малката е с много алергии. По-точно беше. И хиляда пъти се връщахме назад със захранването. Давах й по микродозичка от определена храна и чаках на другия ден. Ако няма проблем й позволявах на повече дозички. Никога в един ден не давах да опитва две непробвани храни. Ако се появеше проблем (обрив, разстройство) давах само от сигурните храни докато не изчезнеше всико. Сега вече яде всичко без проблем. И още някои уточнения и предимства на ПЗ при децата с алергии:
- през  първите 6 месеца вече майката е забелязала към кои храни детето има алергии, защото повечето алергени се предават чрез храната. Така захранването започва само със "сигурните" храни.
- "несигурните" храни майката започва да ги въвежда първо в своето меню и да следи за реакцията (нали алергените минават в кърмата) и чак след това да позволява и на детето да опита от тях. Това дава възможност за един плавен преход към евентуалната алергизираща храна.
- понякога "алергия" и "непоносимост към храна" се бъркат. И това е нормално, имайки предвид, че и на двете проявите са едни и същи. Но непоносимостта към храните може още да се нарече ферментопатия. Т.е. липса на определени ферменти за обработка на някои храни. Както вече сами се досещате, второто се "лекува" при ПЗ.
- алерголожката на дъщеря ми също смята, че ПЗ (без да знае, че така се нарича) е правилното. Разказа ми как внучка й била с големи проблеми. Но на 5 месеца се протегнала към пелмените и баба й й дала. След една година детето си ядало всичко.

Още няколко забележки:
- По-горе Кони е дала някои добри цитати, но там пише, че храната като енергетическа ценност е на 8-10 месеца. Не знам дали това е същото, но храната като средство за наяждане става чак след една година. При някои и след година и четири месеца и това си напълно в реда на нещата.
- ПЗ се нарича ПЕДАГОГИЧЕСКО и защото учим детето как да се държи на масата. Останалото е лесно. Но тук трябва да проявяваме търпение. Да се храним с апетит, защото детето се учи как да яде от родителите си. Да чистим веднага след като детето е изцапало, за да покажем, че трябва да се храним чисто. Никога детето да не вижда, че хвърляме храна, за да знае, че това е ценност!
- ако бебето не наддава добре не бива да се бърза със захранването (това по повод притесненията на Айла). На тази възраст (до година) кърмата е храната, която се усвоява най-пълноценно от организма. Ако се дава друга храна това променя флората на стомашно-чревната среда и намаля правилното усвояване на кърмата. А, да не забравяме, че това е най-калоричната храна!

И тамън съм се включила, да ви се похваля колко е прекрасно ПЗ. Хриси знае какво е това ябълка, кисело мляко, сирене, хляб... Вече само като чуе тези думички и започва да мляска и да протяга ръчички. Има прекрасен апетит и е невероятен кеф да я гледам как яде.

И още:
Момичета, какво ще кажете да вземем да порекламираме малко ПЗ? Имам предвид да се пуснат отделни теми с някои статии (например преводите по-горе). Има мами, които просто не знаят колко е хубаво това Simple Smile.

Радвайте се на бебчовци!
Поли

# 54
  • София
  • Мнения: 12 233
  Поли мерси много за разяснението  Simple Smile В събота бяхме на консултация, Ваня е наддала 310 грама и е вече 5,830 кг и 64 см, а Ники е качила 530 грама и е почти настигнала сестра си- 5,730 кг и 66 см.
   Знам че кърмата е най-калорично и полезно и другите храни не се усвояват пълноценно, но тогава защо ранно захранени бебета ядящи почти само твърда храна са доста пълнички? Явно все пак се усвоява нещо..., друг е въпроса дали е най-полезното и къде се натрупва.
    Някой които е захранвал Педагогически може ли да ми отговори имало ли е случай на задавяне или задушаване, защото това ме притеснявам доста а незнам как да реагирам в такъв случай. Мисля скоро да звънна до някой център на БЧК да питам дали има курсове за медицинска помощ за малки деца.
    И последен въпрос, още отначало ли се дават прибори и на малките?

# 55
  • Мнения: 326
Още няколко забележки:
- По-горе Кони е дала някои добри цитати, но там пише, че храната като енергетическа ценност е на 8-10 месеца. Не знам дали това е същото, но храната като средство за наяждане става чак след една година. При някои и след година и четири месеца и това си напълно в реда на нещата.
да уточня.. наяждане с твърда храна след годинка, че и по-късно както казва Поли. Под енерг. захранване се разбира, че детето започва да яде малко повече от преди това. В първите 2-3 месеца, ако детето прояви по-голям интерес към вече опитан и въведен в рамките на няколко дена чрез микродози продукт, то даваното количество може да достигне 1 ч.л. на ядене. След  9-10 месец това количество достига 3 ч.л. Новите продукти продължават да се въвеждат с 3 микродози. Основната храна си остава кърмата. Някъде бях чела, че около 8 месец детето може да изяде до 100 гр. храна на ден. Естествено това не е закон и при всяко дете е различно, както количеството, така и възрастта. Примерно при нас (вече сме на 9,5 месеца) в никакъв случай не мога да кажа, че изяждаме по 100 гр. на ден.. със сигурност е по-малко. Понякога му се яде и изяжда по няколко лъжици.., а друг ден само опитва.

Ето го цитата на руски:"У Цареградской в "Ребнок от зачатия до года напитсано" : 8 месяцев: ребенок может съедать довольно приличный объем прикорма, КОТОРЫЙ ИЗ ПЕДАГОГИЧЕСКОГО превращается в ЭНЕРГЕТИЧЕСКИЙ. Принимая участие в завтраке, обеде и о ужине, малыш может съедать до 100 граммов пищи".

# 56
  • Мнения: 462
Айла, поздрави за доброто развитие!

   Знам че кърмата е най-калорично и полезно и другите храни не се усвояват пълноценно, но тогава защо ранно захранени бебета ядящи почти само твърда храна са доста пълнички? Явно все пак се усвоява нещо..., друг е въпроса дали е най-полезното и къде се натрупва.

Не знам за другите бебчовци, но сина ми съм го хранила по старата бг-схема. Никога не е бил пълничък, напротив - винаги се е държал на долното ниво на наддаване. Стараех се да го тъпча как ли не... Ефектът беше, че това хранене ми се беше превърнало в кошмарно преживяване. Още тогава си казах, че нещо не е наред. И сега докато бях бременна и след като родих се разчетох по-сериозно за кърменето и захранването. И сега детето не е особено ящно.
Спомням си, че в една тема Деси беше споменала, че при тях (ЮАР) ако детето наддава лошо се изчаква със захранването. Тогава се чудих защо е така. Даже й писах ЛС с молба да ми даде линкове за нещо, в което се обяснява, ама тя нещо си трае... Wink. По-късно намерих обяснението из рожанците.

А децата, които се тъпчат с пюрета и каши не са ли обикновено на изкуствено хранене? Факт е, че често бебетата на АМ са по-дебели от кърмените такива. Но и ти сама си го казала: "друг е въпроса дали е най-полезното и къде се натрупва". Според мен това не е въпрос за пренебрегване. Какъв е смисълът да се трупат мазнинки на всяка цена....???

Цитат
Някой които е захранвал Педагогически може ли да ми отговори имало ли е случай на задавяне или задушаване, защото това ме притеснявам доста а незнам как да реагирам в такъв случай.

Случвало се е понякога, но винаги детенцето е успявало само да изкашля и изплюе парчето храна. А аз правих следното (това е от книгата на Спок):
Хващам я и я обръщам така, че да мога силно да я тупна по гърба - тя е обърната почти с главата надолу (е, по-скоро на 30 градуса) и гърдите и се опират в коляното ми. Тупам силно с твърдата част на дланта.
Другото нещо, което описват в такива случаи (аз не съм ползвала) - заставаш зад детето, прегръщаш го отпред, ръцете ти са свити в юмрук и рязко притискаш стомаха, за да може да изплюе заседналото.
В статиите за ПЗ пише, че трябва да си нащрек като даваш нещо, от което детето може да отхапе по-голямо парче. Бъркаш в устата с показалеца и вадиш.

Цитат
Ето го цитата на руски:"У Цареградской в "Ребнок от зачатия до года напитсано" : 8 месяцев: ребенок может съедать довольно приличный объем прикорма, КОТОРЫЙ ИЗ ПЕДАГОГИЧЕСКОГО превращается в ЭНЕРГЕТИЧЕСКИЙ. Принимая участие в завтраке, обеде и о ужине, малыш может съедать до 100 граммов пищи".

Може да може, а може и да не може. Форумските мами в Рожана казват, че децата им започват да се хранят "по-така" средно към година и два месеца. Имаше и едно кратко обсъждане на това късно прояждане в старата тема за дългокърмещите мами. Та казах това за да не се притесняват мамите, ако прояждането не започне на 8-10 месеца.

# 57
  • Мнения: 549
Много хубава темичка  Simple Smile
А за задавянето - има един много лесен начин да се помогне на детето - вдигат се ръцете нагоре и всичко изкашля - някакъв рефлекс. Освен това, детето го научава и започва и само да си помага в такава ситуация.

# 58
  • Мнения: 2 829
Аз не знам защо но не се тревожа от задавяне- все пак детето може да се задави и с пюре-ако не гълта правилно, а ако се научи да гълта не виждам проблем. Аз и брат ми сме захранени по старата схема, рано и със сокчета, но като сме били на 6-7 месеца вече са ни давали и непюрирана храна, парченца хляб, салам и т.н. Не по инициатива ня майка ми. Сутрин баща ми ни взимал да може тя малко да поспи, и веднъж като влязла случайно в кухнята открила че и двамата (брат ми на 7-8 месеца) държим салам и хляб и ръфаме... На уплашения и вик "бебето ще се задави!" баща ми отговорил "спокойно, той отдавна си яде"  Grinning
Днес пак дадох на дребния малка ябълка от която бях отхапала малко-вече не я смуче ами я гризе с венците, успя бая да остърже от нея  Grinning Ама ме е страх още, та гледам да не го взимам на масата и да не му давам други неща.
Тандури, аз съм с алергии, а и таткото миналото лято направи хранителна алергия... Та и аз се тревожа, по-назад в темата съм писала как смятам да процедирам ако се получи нещо... Прочети и сподели смяташ ли че е правилно?

# 59
  • Мнения: 1 947
..Сутрин баща ми ни взимал да може тя малко да поспи, и веднъж като влязла случайно в кухнята открила че
и двамата (брат ми на 7-8 месеца) държим салам и хляб и ръфаме... На уплашения и вик "бебето ще се задави!"
 баща ми отговорил "спокойно, той отдавна си яде"  Grinning...
  Хехе, разсмя ме  Joy - представих си току що научило се да седи бебе как ръфа щафета салам и
пилее трохи хляб навсякъде.  hahaha
  Погледнах в картона си - на 7 месеца съм ядяла попара и смачкан плод. А на 8 - детска млечна кухня.
Друг е въпросът, че съм повръщала всичко и съм била вейка. Майка ми отчита като грешка захранването
ми и най-вече насилването да се наям. А аз просто съм си знаела и не съм я ядяла. В крайна сметка съм
била тормоз за нашите, толкова злояда, че по цял ден нищо не съм кусвала и в първи клас съм била
17 килограма. Crazy
 
  По-горе питах, но не разбрах отговора:
   ... Имам въпрос за това какво може и не може да яде бебето в началото на захранването -
предполагам, че все пак е добре да се избягват глутенсъдържащите храни, както и бобови,
зеле, цитруси, домати и т.н., както е в захранването с пюрета и каши. Имате ли представа
дали е така?
  Благодаря! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт