Армения

  • 4 946
  • 135
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 806
Diziler, и ти ли си тук, какво стана имаше ли проблем на летището с печатите?

Извън Ереван може да отбиете край пътя и да видите как се приготвя лаваш в тундир, да опитате с много вкусно овче сиренце.




Последна редакция: нд, 18 юни 2023, 22:55 от T.Valcheva

# 16
  • София
  • Мнения: 11 751
Тези,които сте посетили страната с организирана екскурзия ли сте го направили?

# 17
  • Мнения: 11 203
@Ali97 - аз не. Просто с билети от W!Zz и резервация в booking.com
@T.Valcheva  - E вече не съм там. Иначе да, разглеждаха всяка една страница от паспорта, зададоха немалко въпроси, но в крайна сметка.. влязох и излязох, дето се вика.
Видях обстойно гр. Гюмри  (дотам с експресен влак, който не спира никъде), има интересни неща, макар че повечето забележителности са разрушени от земетресението през 1988.
Иначе извън столицата: катедралата Звартноц (прилича повече на античен театър, отколкото на катедрала), езерото Севан ... със супер гледки, манастира Севанаванк край езерото, Каменната симфония край Гарни,  храмът в Гарни, манастира Гехард, "Крилете на Татев" (т.нар. Въздушен трамвай, всъщност е лифт), Манастира Татев, Хор Вирап, Манастира Нораванк и др.

Няколко снимки:
Скрит текст:
Главната улица в Гюмри


Манастира Севанаванк


Залез край Jrap'i до турската граница


Манастира Нораванк


Синята джамия в Ереван


Черната крепост в Гюмри
Приятно изкарване

Последна редакция: пн, 19 юни 2023, 00:06 от diziler

# 18
  • Мнения: 5 806
Тези,които сте посетили страната с организирана екскурзия ли сте го направили?
Не, аз съм на гости на местни арменци за втори път и те ни разхождат с кола. Но мога да ги питам за всичко като пътуване с автобус/влак или някакъв въпрос.
Има много местни турове, които могат да се вземат от площада на Републиката, но може и в агенции (по-евтино е).

Радвам се, че всичко е било наред и ти е харесало, diziler, и си видял много неща. Ние днес ще идем до Нораванк да се разходим Simple Smile

Вижте какво сладоледче видях хаха

Последна редакция: пн, 19 юни 2023, 06:53 от T.Valcheva

# 19
  • Мнения: 10 907
На това СССР сладоледче, дали вскуса е като от едно време? Grinning

Много хубави снимки сте пуснали, чакам още Simple Smile

# 20
  • Мнения: 11 203
Хехе, по принцип в Армения е тежък соц, още със стъпването там ти става ясно. Но това е положението. Така са се поставили нещата. Те са част от Евразийския съюз с още 4 държави и навсякъде (в Казахстан, Киргизстан, Беларус, Армения, Русия) се усеща, все едно си в руска провинция. Единствен доставчик Газпром, изцяло зависими от руснаците. Магазините са им като Берëзка, повече от половината продукти са руски. Чужди вериги няма (освен Карфур тук там). И след като имат неприятелски отношения с Турция и Азербайджан, разчитат единствено на Русия и Иран, тоест... да се оповаваш на два мракобесни диктаторски режима... хич не са в лесна ситуация. (Не, че при съседите, с които имат затворени граници цари "демокрация"...) Неслучайно в чужбина живеят двойно повече арменци, отколкото в самата Армения. Просто положението там е безнадеждно. Ниски заплати, визов режим с ЕС (за разлика от грузинците, които пътуват навсякъде, но те са приятели на Европейския, не на Евразийския съюз).
Столицата Ереван е як соц и не може да се сравнява с Тбилиси и Баку, които са изключително красиви градове. Но разбира се, че си има и хубави местенца, гледат да облагородят. В някои отношения са по-добре от София. Само като се сетя за нашето НДК с неработещите фонтани и разбитите плочки отпред... сто пъти по-красиви са каскадите в Ереван и пл. Република, фонтани, светлинно водно шоу всяка вечер, пеещи фонтани... В много отношения София е по-зле от кавказките столици, няма какво да се лъжем. Чувал съм легенди колко евтино било в Армения, като отидох... в магазините цените са си горе долу като тук. Нищо не е толкова евтино. Е да, 100 драма е метрото (почти 50 ст.), 300 драма е маршрутката до/от летището (почти 1.50 лв). Кило череши на тротоара, дето продават нелегално... към 400 драма, имаше и за 300. Тоест под 1 евро кило череши. У нас в Билла тамън взех за 10 лв/кг преди да замина. Произвеждат си хората, продават си, защо не? Ама и ние си имаме Кюстендил, просто тука прекупвачите ни разказват фамилията с цените. Един приятел ми разказа, че цените са се вдигнали заради руснаците, откакто е започнала войната, много руснаци са напуснали РФ (бягайки от мобилизацията) и са се вдигнали яко наемите в Ереван и Гюмри, съответно и цените на всичко останало.Инфлация голяма, а заплатите същите. Тоест хората са обеднели.
На мен много повече ми хареса извън столицата, историческите местенца, природата... Ереван е град, който може да се разгледа за половин ден, но все пак не е лошо да се потопиш в атмосферата за няколко дни. За Тбилиси и Баку определено се изисква повече време. Добре е да се видят всички. Аз вече обиколих 10 от 15-те бивши републики, така че... ще продължавам Grinning

p.s. за тези, които имат възможност и време, препоръчвам Грузия (Тбилиси, Мцхета, Казбеги, Сванети, Батуми... и може би Кутаиси и Боржоми, но те не са нищо кой знае какво) и Азербайджан (Баку, Губа̀, Габала̀, Шеки, Абшерон, Гобустан, Шуша̀). Зависи кой какво харесва. Ако ви допадат модерни светещи градове с нощен живот, модерни сгради и всякакви забавления (тип Дубай), значи  Баку и Батуми ще ви харесат. А ако сте по природата и историческите местенца, крепости и религиозни храмове... значи Мцхета, Казбеги (в Грузия)... и съответно Губа, Габала, Шеки (в Азербайджан). В Армения наблегнах предимно на пътуването из провинцията, по историческите места.

Последна редакция: пн, 19 юни 2023, 11:04 от diziler

# 21
  • Мнения: 5 806
На това СССР сладоледче, дали вскуса е като от едно време? Grinning

Много хубави снимки сте пуснали, чакам още Simple Smile
Същия вкус като едно време? Нима намекваш, че и тук е имало такъв сладолед? 😮

Моите приятели са богати 😆, но по една и съща улица можеш да видиш порше и лада. Тук също ходят да пазаруват до Иран, както много българи в Одрин, защото е по-евтино.

На мен не ми харесва Дубай, повече ми харесва Ереван, за мен лично дори седмица само за Ереван е малко. Но и на мен повече ми допадат исторически и свещени места извън столицата. А Армения и арменския народ са едни от най-старите в света, така че история да искаш. Диаспората им е почти 10 милиона, не защото са бивша соц. Република или заради икономически причини, а заради геноцида най-вече, а голяма част от историческата им територия е заграбена от лоши съседи.
До Грузия може да се хване директен влак от Сасунци Давид гарата.

Свети Григорий Просветител, най-голямата църква в Ереван.


Наблизо с границата до Турция и Азърбайджан, до Нораванк и пещера Арени, видяхме и войниците.

Последна редакция: пн, 19 юни 2023, 16:46 от T.Valcheva

# 22
  • Мнения: 11 203
Диаспората им е почти 10 милиона, не защото са бивша соц. Република или заради икономически причини, а заради геноцида най-вече, а голяма част от историческата им територия е заграбена от лоши съседи.
Никой не е казвал, че диаспората в чужбина е "защото са бивша соц. република". Просто като е бедна държава и хората бягат. Албанците в чужбина са също повече отколкото албанците в Албания+Косово+РСМ взети заедно.
Това за лошите съседи леко ме разсмя. За съседите пък Армения е лоша.
Скрит текст:
Във войната в Карабах през 90-те жертвите са около 30 хиляди, от които 5000 са арменци, 25000 загинали са азербайджанци. Кой е лош... сама си направи сметка. И за двата терористични акта в метрото в Баку през 1995 с няколко стотин жертви, извършени от хора с фамилия "...-иян", до ден днешен в метрото в Баку е забранено да се снима и всички минават под метални рамки и полицията те кара да си отвориш чанта, куфар, каквото носиш. Факт е, че Армения е окупирала 16% от територията на Азербайджан, също както руснаците си окупираха 1/5 от територията на Грузия (Абхазия и Ю.Осетия), също и Приднестровието в Молдова, Крим и Донбас в Украйна и т.н. Реално Армения си окупира територии и си самопровъзгласява измислени държави (Арцах съществува само в техните глави). Това е непризната държава от никого. От нито една друга страна по света.). Но ако караме и ние по същия акъл, трябва едва ли не да си самопровъзгласим република Бесарабия (и да я цепим от Молдова и Украйна), република Банат в Румъния и т.н. Ама не сме тръгнали с танковете наникъде. Ясно е, че в тези държави е пълно с българи. И в Карабах е пълно с арменци (около 90%), просто те са на територията на друга суверенна държава с международно признати граници, както и нашите български общности са пръснати в още няколко държави. Границите преди векове са били други, сега не са такива. Ако всеки вземе да си прави държава там, където има малцинство с неговия етнос, то какво ще стане? Та ... викам, да не го караме на политика в туристическата тема.
Сладоледчетата "СССР" са си просто марка, която е възстановена с приблизително старите съставки. Както и тук се опитаха да възстановят "Ескимо".
Иначе прави впечатление, че почти навсякъде покрай пътищата в страната вървят тръби за битово газоснабдяване. Армения е изцяло газифицирана и цялата икономика се върти около газта. По една или друга причина, Армения е 100% енергийно зависима от Русия. При съседните държави не е така. Грузия внася от Азербайджан, а пък Азербайджан си го има в огромни количества.

Езерото Севан

Последна редакция: пн, 19 юни 2023, 21:47 от diziler

# 23
  • Мнения: 3 302
Не се разбра кое точно е скъпо там. Уж скъпо, а се цитират супер ниски цени.

# 24
  • Мнения: 1 100
Сега са на път да се помирят след 30+ години конфликт, така че да стискаме палци и да не наливаме масло в огъня.  В един конфликт между две страни (особено съседски) рядко има само една "лоша" страна. Арменците само при геноцида са дали над 1,5 милиона жертви, изстрадали народи са и двете страни.

Иначе големи благодарности за снимките и информацията, страшно полезно и интересно!
Практически въпроси- има ли смисъл да се наеме кола на място или е по-удобно да се ползват градски транспорт и влак? За храна имате ли конкретни препоръки- ястия, ресторанти?

# 25
  • Мнения: 11 203
Не се разбра кое точно е скъпо там. Уж скъпо, а се цитират супер ниски цени.
В супермаркетите цените са същите и малко по-високи от тукашните. В ресторанти и заведения също. Цена за лифт например... към 35 лв.  В най-обикновено кафене в центъра на Гюмри (провинциален град, не столица) 15 лв за кафе и кремче. Нещо като сладкарница, фунийка с кремче вътре (точно 2 хапки) към 10 лв. То и във Виена за такива малки хапки цените не са 5 евро. Иначе вътрешните екскурзии, които ползвахме също са скъпи.

Градският транспорт в Ереван е евтин и амбулантните търговци си продават плодовете на ниски цени, факт.  Имам предвид, че допреди година цените там са били доста по-ниски от тези у нас. И заради нашествието на руснаците там, са се вдигнали цените на всичко.

@Ibsena. Всъщност...
Скрит текст:
Т.нар. геноцид далеч не е признат като такъв от всички. А и има жертви и от двете страни. Нали знаеш, че Русия също се е намесила тогава на страната на Армения и е изтрепала немалко турци. Говорим за неща отпреди 100 години. И евреите са преживели холокост, ама ... какви ги вършат от десетилетия с палестинците? Монетата винаги има 2 страни. Те си знаят, не е наша работа да се намесваме. Просто бях провокиран от вметването "лоши съседи". Не съседите са лоши, а страната-агресор, която окупира.

Последна редакция: вт, 20 юни 2023, 10:24 от diziler

# 26
  • Мнения: 10 907
На това СССР сладоледче, дали вскуса е като от едно време? Grinning

Много хубави снимки сте пуснали, чакам още Simple Smile
Същия вкус като едно време? Нима намекваш, че и тук е имало такъв сладолед? 😮
Нее, не е имало тук или поне не знам. Аз съм на 35 и съм дете на демокрацията.

Просто се изненадах от името на сладоледа и се зачудих дали е същия както е бил едно време в Армения.

# 27
  • Мнения: 11 203
Аз не съм пробвал сладоледи в Армения, не знам.

Ако някой път идете, непременно вижте т.нар. "Каменна симфония" край Гарни. Ето малко снимки, които направих:







# 28
  • Мнения: 3 302
Не се разбра кое точно е скъпо там. Уж скъпо, а се цитират супер ниски цени.
В супермаркетите цените са същите и малко по-високи от тукашните. В ресторанти и заведения също. Цена за лифт например... към 35 лв.  В най-обикновено кафене в центъра на Гюмри (провинциален град, не столица) 15 лв за кафе и кремче. Нещо като сладкарница, фунийка с кремче вътре (точно 2 хапки) към 10 лв. То и във Виена за такива малки хапки цените не са 5 евро. Иначе вътрешните екскурзии, които ползвахме също са скъпи.

Градският транспорт в Ереван е евтин и амбулантните търговци си продават плодовете на ниски цени, факт.  Имам предвид, че допреди година цените там са били доста по-ниски от тези у нас. И заради нашествието на руснаците там, са се вдигнали цените на всичко.

@Ibsena. Всъщност...
Скрит текст:
Т.нар. геноцид далеч не е признат като такъв от всички. А и има жертви и от двете страни. Нали знаеш, че Русия също се е намесила тогава на страната на Армения и е изтрепала немалко турци. Говорим за неща отпреди 100 години. И евреите са преживели холокост, ама ... какви ги вършат от десетилетия с палестинците? Монетата винаги има 2 страни. Те си знаят, не е наша работа да се намесваме. Просто бях провокиран от вметването "лоши съседи". Не съседите са лоши, а страната-агресор, която окупира.
Или си бил в най-скъпото кафене или са те излъгали.
Цените при всички случаи са по-ниски от България.

# 29
  • Мнения: 11 203
Или си бил в най-скъпото кафене или са те излъгали.
Цените при всички случаи са по-ниски от България.
Казвам, че е скъпо спрямо преди (Узбекистан, Армения, Грузия, Украйна принципно си бяха с доста ниски цени спрямо България). Цените са се вдигнали рязко спрямо последната година.
Реално "скъпо" е в Швейцария и в Скандинавските страни. Спрямо българските цени, в Армения бяха по-ниски.
И понеже се съмняваш в това, което казвам... снимах едно меню в Гюмри, втория град по големина.



В Ереван, в обикновено кафене близо до операта (във вътрешен двор, не на главната улица) едно еспресо беше 1500 драма, лимонада с мента 1900 драма, (чашата беше 80% пълна с лед). 10 лв за някаква чашка 2 глътки, ти прецени дали е евтино или скъпо. За нашите доходи е нормално, за арменците със сигурност е скъпо. Това в Ереван беше нещо като интернет кафе, всички си бяха с лаптопите по масите и мълчаха. Новият начин на комуникация Grinning

Ето и билетчето ми от лифта до манастира край Татев. И това е двупосочен, което е най-евтиният вариант. Иначе е 5000 на една посока. Като дадеш 10000 за две такива билетчета, това са над 55 лв Wink



Добре, че имам някакви снимки, за да не спорим. Нека всеки прецени за себе си тези цени високи ли са, ниски ли са.
Аз казвам, че спрямо Европа... това е евтино. Спрямо Армения отпреди година  (преди войната в Украйна) е скъпо

Последна редакция: вт, 20 юни 2023, 11:08 от diziler

Общи условия

Активация на акаунт