ЕДИНАДЕСЕТИ клас 2023/2024

  • 52 651
  • 810
  •   1
Отговори
# 645
  • София
  • Мнения: 3 612
Значи за специалността, която учи големият ми син в Германия, би имало гигантска разлика, ако я учеше тук. Ако щеш само материалната база и оборудването за стотици хиляди евро в лабораториите където практикуват сравнено с тези тук с остаряло или липсващо оборудване. Реално тук практиката я взимат на теория. Възможностите за работа по специалността също ми се струват по-малко. Не, че в момента му валят оферти за работа по специалността, но той и още учи, де. А и сумата за обучение в Германия е символична, за разлика от тук. Е, вярно има квартири, самолети, но и тук има този разход, ако не учиш в мястото, където живееш.
За по-теоритично ориентирани специалности, може би няма да е толкова различно.
Наборът още не е решил окончателно къде и какво точно, но има някаква насока. Според нея мисля, че няма голяма разлика къде ще учи.

# 646
  • София
  • Мнения: 6 372
това с "немските" и "френските" дипломи, раздавани от бг университети, е нелепо. тая "креатура" беше измислена като утеха за българчетата по времето, когато не бяхме в ЕС и да пратиш дете да учи в чужбина беше изключително трудно във финансово и друго отношение.

нали не се заблуждава някой, че щом ТУ София е сключил споразумение с някой френски или немски университет, то с магическа пръчка образованието ни се е издигнало на тяхното ниво?

Те може и да не го смятат, но това не са 90-те години, когато се емигрираше лесно и хора преуспяваха в чужбина.

малко офф-топик, ама през 1990-те години ли се емигрираше лесно? когато се редяхме за визи пред посолствата и ни разпитваха точно къде и защо отиваме, а на границата показвахме колко пари имаме за всеки ден престой? и беше нужно разрешение за работа, което се вадеше ужасно трудно?

Последна редакция: чт, 22 фев 2024, 00:16 от jam

# 647
  • Мнения: 3 075
За френския факултет в ТУ знам, защото познавах момиче, учещо там и говоря за преди 2000 г. В две различни години изкара по цял семестър във Франция и после си писа там и дипломната работа. Френска програма, френски преподаватели доста, физическо време там не малко. Не знам сега как е, но онова което беше е доста повече от лаладжийско споразумение между университети, което звучи като побратимяване на градове, т.е. като нищо.
Не съм задълбавала още, но на мен издаване на диплома от чуждия университет ми звучи доста сериозно.

# 648
  • София
  • Мнения: 2 890
liani, на същото мнение съм и аз - просто бюджетите на тези учебни заведения са огромни, не е въпрос само на учене, а и на база. В бг университети няма такива екстри, не става въпрос да смениш столовете в аулите….не става само с това! Да не говорим за столовете към унитата, пък за библиотеките въобще…

# 649
  • Мнения: 6 952
Аз и друго се замислих вчера покрай писането на темата й за билингвалното, която е инженерно насочена. По мое време от 100 души поток, Съпромат го взехме не повече от 7-8 души на първата сесия. Същото важи и за всичките механики. Т.е. това ни е било трудно постижимо на български, а как се учи туй чудо ако ти е и на френски? Сигурно успяват децата, де, но е много зор. Та за инженерни специалности варианта на ТУ с български и френски си е супер. Да го разбереш и осмислиш на български и после да го опипаш и на чужда територия. Дано и уасг имат някакви такива споразумения с други държави.

# 650
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 368
Това, което ми се иска да се промени в родното висше образование, е да се завършва трудно. Да няма вечни студенти, такива, които едвам взимат изпитите с тройки, по един път, втори път, обучение от 5 години го влачат 10, повтарят година, накрая се пише доктор. Такива истории знам...В университета трябва да е зор и трябва да доказваш постоянно, че мястото ти е там и че го заслужаваш.

# 651
  • Мнения: 6 952
Да, и във висшето и в средното образование трябва да се оправи "оценъчната" система. Недопустимо е да има преписвачи, да се пишат шестици на кг на всички и да има различни критерии при различните преподаватели. Да не говорим за опороченото "тези няма да ги късаме, за да не ни закрият специалността". И тая глупава шестобална система да вземат да я заменят с процентна най-накрая.

# 652
  • София
  • Мнения: 12 576
Те може и да не го смятат, но това не са 90-те години, когато се емигрираше лесно и хора преуспяваха в чужбина.

малко офф-топик, ама през 1990-те години ли се емигрираше лесно? когато се редяхме за визи пред посолствата и ни разпитваха точно къде и защо отиваме, а на границата показвахме колко пари имаме за всеки ден престой? и беше нужно разрешение за работа, което се вадеше ужасно трудно?
Това, че сега е по-лесно да се замине не означава, че някой мечтае да останеш там, или че западните страни не са в криза. Наводнено е с желаещи от цяла източна Европа и не само и може някой да се уреди да мизерства, но нищо повече. 90-те можеше човек със специалност наистина да просперира лесно, след като избяга, защото още си беше бягане, но после съвсем различни шансове и съвсем различно положение в съответните страни. Сега си е мизерия.
И чуждите университети не е достатъчно, че са само чужди. Във всяка страна си има висша лига и други университети, след които нищо особено няма да стане. Не е лошо човек да поживее някъде няколко месеца, за да добие яснота как точно се живее и дали това наистина е по-хубаво.

Синът ми е наполовина французин. Учи във Френския лицей допреди една година. Не случайно го преместих да завърши българска гимназия. Няма начин да мизерства във Франция пет години за 200-300 000 лв. Не може да се каже, че нямам поглед върху страната и човек с добър стандарт тук никога не би се преместил там ако ще не знам какво да е. Но това си е моята гледна точка. Нямам илюзии за емиграцията. Цялото ми поколение е изселено в чужбина и съм пределно наясно какво е. Една съученичка имам с огроомен успех, но тя беше в първите 10 в света на САТ. Учи в университет от Бръшляновата лига и от години е адвокат в топ кантора в Лондон. Това ок. Но да емигрира човек, за да е чиновник в банка или друга администрация, да е ниско ниво в каквото и да е, просто не виждам смисъл. Човек си остава чужденец, всичко е по-трудно.

# 653
  • София
  • Мнения: 6 372
ако човек иска да работи и живее в България след университет - честно казано, не виждам някаква смислена причина да иска да учи 5 години в чужбина. тогава действително 1 семестър по Еразъм би бил достатъчен за разширяване на хоризонта и опитване на нещо друго.

за мен повечето хора, които искат да учат в чужбина, де факто искат да емигрират.

# 654
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 368
Не съм сигурна, че имат ясна визия как искат да учат в чужбина, за да емигрират и правят планове за следващите 15 години от живота си. Аз за себе си съжалявам, че не учих в чужбина, без никога да съм имала желание да емигрирам. Смятам, че щеше да ми е супер полезно да живея някъде далеч, да се сблъскам с всякакви хора и ситуации и откровено смятам, че щях да получа много по-добро образование, отколкото тук. Но "минало бешало". Тук животът ми тръгна по друг път. Подкрепям децата си накъдето ги влече, а другото е както каза Ред, важното е, че сега имат избор, какъвто ние нямахме.


Приятелско дете е в Маастрихт  сега ще прави ексчейндж семестър в UCL, което няма да й струва никакви пари, което за мен е супер възможност, пък ако ще после да зафичи на село да сади био домати.

# 655
  • Мнения: 3 075
За жалост едната страна е, че нашите дипломи нямат тежест, най-малкото заради това, което писа Гадамер, т.е. че  се дават на всеки пожелал без да свидетелстват за реална квалификация. То някой може да иска да живее тук или в чужбина, ама как ще му се развият нещата и какво ще иска след 5 години и нататък.
Не малко хора учат там, за да се върнат тук. Когато пред чужда компания тук си сложиш на масата тяхна диплома вече си обиколка пред останалите без такава и останалите неща от CV-то нямат значение (това съм го видяла с очите си).
Като си в чужбина пък съвсем. Където и да си няма да е същото дали дипломата ти е българска или от западен университет.

Френският не е нашият език, но да не съм голословна като заговорих отворих на сайта на ТУ да прочета. Ами специалностите са си акредитирани от френската държава. Ами за мен, ако специалност съвпада с желанията и дете и родители нямат нагласата "трябва да се махна от тази скапана държава непременно и бързо"  не виждам причина да се понасят всички разходи и неудобства, за да се учи това във Франция. https://tu-sofia.bg/faculties/read/32

Мария, имаше и УАСГ с ТУ-Виена нещо съвместно. Далечни познати имаха дете там. Не съм съвсем запозната, но и то имаше семестри във Виена. Сега работи по специалността, доста добре май реализирано в Германия. Вече я няма тази опция.

# 656
  • Мнения: 6 952
Във фег на 13.03 ще има ден на отворените врати за университети. Дано дойдат и представители на уасг и да разпита за тези подробности.
Иначе да ви кажа, че преди няколко дни ме хвана лудата и както бях в сайта на уасг ми излезе един чатбот, който ми каза, че много се радва, че съм в страницата им и с какво може да ми помогне. И си викам, чакай да го питам за тъпото им балообразуване как дзи ооп и дзи пп мат са с един и същ коеф. И той рече: момент Simple Smile. Та се включи истински човек, защото нямаше готов отговор. Отговори ми, че са наясно, че дзи ооп и дзи пп са различни вселени, но искали да дадат шанс на тези, които не са учили мат (това ме втрещи, защото аз питах за балообразуването на инж специалност, не на арх). Казаха ми, че тези, които са учили мат пп имали предимство след като влязат, затова на входа дават предимство на незнаещите мат. Още повече се ококорих и питах какво аджеба е предимството на училите. Било, че щяло да им бъде по-лесно първи семестър, защото някои неща са ги учили в училище...
Та така, не търсят знаещи математика инженери в нашите технически вузове, те са като социални работници Sad.

# 657
  • София
  • Мнения: 7 209
Ужас.

# 658
  • Мнения: 3 075
Ех, Мария, как може да притесниш така чат ботчето. Grinning
И то, и жената знаят истинската причина, а тя е, че няма достатъчно желаещи да учат тези специалности, защото са трудни.
А и, ако пуснат единствен изпит с тест с ниво по Копрински (както си кандидатствала ти) и да се участва от 3.00 нагоре в класирането, нали ще трябва да закрият половината специалности.
Това ще промени според мен в един момент, де. Убедена съм. Но в момента е жалка картинката.

# 659
  • Мнения: 6 952
Така е, вероятно приемат почти всички кандидати, но някак подреждането по специалности би било малко по-различно ако са различни коеф. Защото ако да речем за ССС има повече наплив от ВиК, защо знаещите математика да не влязат ссс, а ще бъдат вик? А тези с дзи ооп да са баш конструктори на сгради не е много ок, но здраве да е.

Общи условия

Активация на акаунт