ЕДИНАДЕСЕТИ клас 2023/2024

  • 51 728
  • 810
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 8 244
Аз отдавна съм втрещена как в инженерни специалности се влиза с две по математика на изпит. Това още преди двайсетина години. Не успяваха да запълнят всички места с издържали изпитите и накрая попълваха с тези с двойките.
Сега, уж, не се влиза с две по математика, но само защото има възможност да се влиза с оценка по какво ли не. Преди 4 години, когато племенникът кандидатства в ТУ Варна, се изумих, че можел да си държи приемен изпит по каквото иска. Той държа български.
Шашава работа.

# 661
  • Пловдив
  • Мнения: 127
Темата която обсъждате ми е много на сърце още повече, че моето момиче е набор на вашите деца, но тъй като започна на 6 години тук сега завършва. Миналата година започнахме да мислим за университет, започнахме с 4 различни държави. Причината беше, че това което иска да учи ще трябва на е на френски или английски. С течение на времето и започване на последната година в училище, избора се сведе до 2 и то все наблизо. Има деца които искат да учат далеч и в чужбина, но има и такива които избират нещо наблизо до дома и повярвайте ми никой не мисли за реализация след като завърши. Живота е толкова шарен, възможностите са пред тях и се менят нон-стоп.
Казвала съм и преди работя в изследователска институция, където съм ежедневно с колеги и приятели от цяла Европа. Често говорим покрай децата и съм запозната от техните разкази за различните държави и образуванието което предлагат. Пример в Швеция се влиза с висока диплома, която е резултат от матурите, но веднъж влезнал гарантира се, че ще завършиш. Още повече, че там е въведена системата на 6 седмици на предмет и изпит веднага след това, не на два семестъра както е в България или Белгия. От друга страна в Белгия се влиза по лесно, но се излиза от университета много  трудно, отново зависи от специалността. Познавам лаборант в Католическия Университет Льовен, който би бил страхотен научен работник, но като не си е взел изпитите когато е учил неговата специалност са прекратили правата му и се не е могъл да продължи с тази специалност, а с едно ниво по надолу, т.е. за лаборант. Така, че определено има разлики.
Колкото за Еразъм програмите, за мен те са нещо чудесно и дават много възможности за децата които искат да видят и придобият опит в друг университет. Разбира се, най-добре е да не е първата или втората година на следването, за да придобия опит с това което учат и да надградят. Аз лично имам Еразъм за 1 година по времето на моята дисертация и отгоре на това ми предложиха да защитя в Университет където бях Еразъм студент. Опитах се преди години да мотивирам моите студенти в Българя да отидат Еразъм, но за съжаление не поискаха да си нарушат спокойствието и да опитат. В същото време почти всеки гръцки или испански студент има по един семестър навън.
За специалностите, които са колаборации между български и френски университети, знам че университета я Лил (Франция) е в програмите за обмен с България и често студентите изкарват по семестър или година обмен. А дипломите са признати в цяла Европа, няма значение от коя страна са издадени, но важното е дали е имало обменни програми, не къде си завършил. Моята диплома от ПУ е призната, а на съпруга ми от МУ бе призната за 1 седмица.
Надявам се, че не съм досадила с обясненията. Миналата година 5 деца на мои колеги завършиха и всеки си намери мястото и се чувства щастлив с избора си. Но докато децата направят избора си, родителите имаха доста безсънни нощи Simple Smile

# 662
  • Мнения: 3 065
Четох, че 40% от започващите висше образование не го завършват. За техническите специалности нищо чудно да е по-висок този процент.

Направо си е подвеждащо за деца и родители да им кажат, че щом са добри по БЕЛ, ей тъй като нищо ще се метнат на висши математики, механики и всичко, което следва). Казвам го като математик, който онзи ден, трябваше да даде мнение за задание по литература.
Даже не отварям дума, че като гледам бала, то и ДЗИ БЕЛ не трябва да е кой знае колко високо. Поне на него да сложат долна граница, че поне да се гарантира, че бъдещият студент може и е мотивиран да учи и потенциално може да навакса с математиката.

# 663
  • София
  • Мнения: 1 116
Мога да пиша от личен опит - половината клас на сина ми заминаха за Англия преди 4 год. Някои от тях вече завършиха и се върнаха в Бг, други искат там да натрупат работен опит и останаха, но с опция да се върнат след години. От тези, които се върнаха, някои си намериха работа с чудесен стартов пакет, достоен за човек с 20 год. опит, а други си карат още във фирмите, в които стажуваха като студенти. Свят шарен - хора различни, зависи си много от детето.
Дъщеря ми засега обсъжда чужбина, защото за специалността, към която се е ориентирала, преподаването тук е почти пародийно, както и реализацията тук, за съжаление. Т.е. ако се насочи към нея, със сигурност трябва да живее в чужбина след това, за да работи там. Confused Което аз приемам със смесени чувства, но кой ли ни пита. Може би и те не осъзнават все още.
За Еразъм знам, че се иска успех и има класации, т.е. не всеки успява и не е толкова лесно приемането в такава програма. Както и, че има различни дестинации за различните специалности, например Полша, Литва.... Вярно, че се откъсват от нашата българска действителност, но все пак не са центрове на науката и академичността като Лондон, Париж или Цюрих. Но за пробивни деца, това не е проблем, все пак.
Много добри отзиви чувам за Американския универститет в Благоевград, но предимно за бизнес и хуманитарни специалности. Дават и стипендии, тъй като таксата е по-висока, но пък се спестява местенето в чужбина.

# 664
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 361
Изписали сте света, но това е супер защото по едно време си мислех, че умряхме безвъзвратно преди финала /разбирайте 12-ти клас/ аххах
Моето не е ориентирано. Няма и стажове при нас.
Относно изложението от Интеграл, за мен е пародия някаква....поне това в Пловдив, но предполагам, че това е и просто сменят града. П.П погледнах....в София са много и има избор. Може би в София трябва да идем. Миналата година ходихме...тази ще пропуснем.
Вълнува се за шофьорските курсове....брои дните.....някъде края на юни вече няма да има удържане.

# 665
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 350
А, скоро ще възкръснем като наближат унита, матури, балове...

# 666
  • София
  • Мнения: 1 015
Знаете ли колко време е валиден сертификат САЕ? За сега не мислим за следване в чужбина, а тук. Но после може да се наложи магистратура навън и дали ще важи този сертификат?

# 667
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 350
Няма срок на валидност.

# 668
  • Мнения: 6 615
Ники, това, което аз знам,  е че самият сертификат CAE е безсрочен, но университетите имат изискване да е придобит в последните две години преди кандидатстването. Сега май ще бъде удължен този срок на 3 години( не съм сигурна).

Последна редакция: пт, 08 мар 2024, 20:15 от Biserka_a

# 669
  • Мнения: 140
Аз търся учител за профил по математика в София. Някой, ако може да ме насочи, ще съм много благодарна.
Школо на Дондуков, Мария Ганчева.
И в 7 ми клас при нея ходихме и за 10 ти. Добра е.

# 670
  • Мнения: 10 681
Момичета, какво е това затишие в темата?

Търся препоръки за подготвителни курсове за SAT и IELTS. Доста организации ги предлагат за София, но е по-добре да има препоръки.

# 671
  • Варна
  • Мнения: 640
За София знам че фондация "Св. Св. Кирил и Методий" препоръчваха за САТ подготовка. Навремето голямото дете се готви самостоятелно. Поръчахме тестове и учебници от Амазон.

# 672
  • Мнения: 10 681
Благодаря, свързах се с тях. Имат курсове, но препоръчаната ми учителка не работи вече там.
За Аво Бел (на Дондуков) получих противоречи отзиви.

# 673
  • София
  • Мнения: 736
Благодаря, свързах се с тях. Имат курсове, но препоръчаната ми учителка не работи вече там.
За Аво Бел (на Дондуков) получих противоречи отзиви.
Ние сме доволни от Аво Бел ( на граф. Игнатиев), но синът ми се готви за CAE, така че за другите два изпита нищо не мога да кажа, може да е различно.

# 674
  • София
  • Мнения: 9 123
И ние сме доволни от Аво, но също се готви за САЕ, а не за SAT.

Общи условия

Активация на акаунт