Медицина в Англия (чужбина)

  • 2 569
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 216
Не коментираме български граждани с британска диплома за средно образование.
Деветокласничката учи в НПМГ и се очаква да получи българска диплома. И колкото и майката да не харесва обобщаването и типизирането - най-вероятно няма да стане, въпреки чичото.
Но има време, за три години може и да изкара британска диплома със съответните А-levels.
"Имаш чичо владика, ставаш поп"

# 16
  • Мнения: 25 808
Именно. Ако иска да учи медицина в Англия, отива и завършва там средното си образование.

# 17
  • Мнения: 99
Именно. Ако иска да учи медицина в Англия, отива и завършва там средното си образование.

Принципно да, това е добър вариант. Чичото още като влезе в НПМГ беше казал, че може след 1 година учене да я прехвърли при него, но тя тогава не пожела - друго си е с мама и тате.

Сега това е добре казано - ако иска толкоз Англия, да ходи от догодина при чичо си. Иначе безмислени пари и натягане за нещо, което и в бг може да стане, пък после, ако ще да работи в Англия - има как.

# 18
  • София
  • Мнения: 18 151
За Германия - кандидатства се по различни квоти. Може само по успех (30% от местата), но тогава той трябва да е близък до максималния, като  с голяма тежест  участват и ДЗИ, нищо че по новата система не са включени в бг дипломата  в крайната оценка. Може по  друга квота (за 60 % от местата) с диплома  + изпит в Германия, наподобяващ малко тест за интелигентност със задачи за четене с разбиране на научни текстове, с  такива за проверка на пространствената ориентация, визуалната  и механичната памет, със задачи по математика и физика, такива за интерпретиране на графики и диаграми  - този , за който говори Беллора. Може и по трета квота (10 % от местата ), в която от огромно значение е не дипломата, а  изпитният резултат + доброволчество/практики. Но по нея българи по-скоро не влизат, защото доброволчество оттук не се признава. Не отговаря като времетраене и формат на техните закони. За следване се иска немски на ниво С1, в някои мед. факултети и С2.

+1 за това човек да си действа сам, не с консултанти. Simple Smile

Како Сийке, какво значи да владее език човек "ей така по принцип", а  да иска медицина да следва навън?  Най-малкият процент на отпаднали българи  в Германия (просто за там имам директни наблюдения) в процеса на следване е при медиците. И определено не защото е по-леко да следваш медицина отколкото да кажем информатика, право, инженерство някакво, икономика или друго.. Тези деца гонят отрано успех, мотивирани са, амбициозни, държат  въпросния изпит TMS  още в 11 клас на немски редом с германците, преборват се и за нужния сертификат..Та езика си го знаят толкова, че да могат да учат безпроблемно на него. Перфектно език никой не знае, винаги има какво да научи.

Последна редакция: чт, 16 ное 2023, 21:26 от пенсионирана русалка

# 19
  • Мнения: 42
За кандидатстване в най-добрите университети в света е най-добре да вземе International Baccalaureate диплома. Тази диплома е най-престижна и е специално създадена за прием в тези университети от кандидати от други страни, където средното образование не позволява директен достъп. Има училища предлагащи IB програма в София. Горещо препоръчвам. Освен предимство при кандидатстването, Вашето дете ще получи средно образование на световно ниво и перфектна академична подготовка с развито критично мислене.

# 20
  • Мнения: 30
В Бг има много англичани или поне с british паспорти, които учат в Бг именно заради високите такси в UK. Наскоро се запознах с едно момиче което беше послена година в Ст.Загора, ветеринарна медицина. Тя ми каза, че нашите Уни са много добри. И за ветеринарна, и за хуманна медицина

# 21
  • Мнения: 99
Много благодаря още веднъж на всички отзовали се. Точно това исках да науча - какви са основните варианти за следване на медицина в чужбина, а госпожицата, ако реши, че иска - да избира къде и да действа. Има време 3 години до завършване.

# 22
  • Мнения: 25 808
Како Сийке, какво значи да владее език човек "ей така по принцип", а  да иска медицина да следва навън? 

Защо питаш мен, питай авторката. Нали нейната дъщеря знае езици „по принцип“. Simple Smile

# 23
  • Мнения: 10 630
А детето ли наистина наистина иска медицина или вие? И толкова с сложни схеми .. Щото после да не пуска теми 2ри курс съм, ама не искам вече медицина...

# 24
  • София
  • Мнения: 18 151
Како Сийке, какво значи да владее език човек "ей така по принцип", а  да иска медицина да следва навън?

Защо питаш мен, питай авторката. Нали нейната дъщеря знае езици „по принцип“. Simple Smile
Защото лично аз разбрах нейното "по принцип" по-различно, а именно, че към момента детето знае/изучава принципно английски и немски, тоест може да се говори за следване един ден на медицина на един от двата езика. Като се избистри идеята къде, ще се задълбае съответно в по-нататаъшното изучаване на нужния за страната. Не е като да няма време. Щом има база,  е съвсем реалистично от гледна точка конкретно на език достигането на  такова ниво през следващите 3 години.

# 25
  • Мнения: 3 216
Защото лично аз разбрах нейното "по принцип" по-различно...
Това само ти си го разбрала по-различно Satisfied Grinning
"По принцип знае немски и английски" по никакъв начин не означава "принципно изучава".
Знае. Точка. Grinning

# 26
  • София
  • Мнения: 18 151
Ми може пък и да знае..Wink  В разни училищни теми, да не конкретизирам в кои, се твърди от години, че децата знаят езика/говорят свободно още в 7 клас, четат на него, сертификат имат даже за ниво В2, ама с  резултат като за С1.. Wink Та в  девети или десети клас човек може всъщност и доста да знае, ако единият език е учен още от 1 клас интензивно, а  другият паралелно е учен от даден момент нататък на  уроци/школа. Не е като да няма такива деца, не знам защо по подразбиране трябва да се подлага на съмнение нечие твърдение за десетокласник. Дори и да не е така и "знаенето" да е реално само поназнайване, проблемът ще си е за твърдящия друго Акцентът на питането все пак не беше върху езика и нужните нива за следване на медицина навън. Бяха упоменати  два езика, на които може да се следва и за които които майката счита,че се знаят. А дали е така или не, нас  не ни касае.

Последна редакция: сб, 18 ное 2023, 09:40 от пенсионирана русалка

# 27
  • Мнения: 99
А детето ли наистина наистина иска медицина или вие? И толкова с сложни схеми .. Щото после да не пуска теми 2ри курс съм, ама не искам вече медицина...

Ние със съпруга ми категорично искаме тя да стане програмист като нас. Дори до последно, в предвид на високата й матура по математика след 7ми клас, я навивахме да запише математическата паралелка на НПМГ, тя в СМГ категорично не искаше. Тя си реши биология и химия, а от година насам реши, че ще е доктор - в началото казваше, че учи тези предмети, защото са й приятни.

За езиците не знам защо се представя като такъв критичен момента да се добие сертификат. Ходих на курсове в Гьоте, за да взема сертификат по немски докато следвах, бях го учила в гимназията заедно с английския. Явих се на ZOP и издържах, макар и със скромен резултат. Имах амбицията да съм програмист на ФМИ,  със сертифицирани знания по немски и наглийски и точно това съм. Мисля, че децата ми знаят английски, а дъщерята и немски, в момента повече, отколкото аз навремето. Освен нещо критериите да са се увеличили ли... Аз като ходех в Гьоте, сградата им още беше до МЕИ-то, т.е. Техническия Университет Smile

Последна редакция: сб, 18 ное 2023, 13:01 от ivana31

# 28
  • Мнения: 4 482
А детето ли наистина наистина иска медицина или вие? И толкова с сложни схеми .. Щото после да не пуска теми 2ри курс съм, ама не искам вече медицина...
А според мен темата е пързалка.

# 29
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 518
Аз я разбрах авторката за какво говори, достатъчно ми беше написаното че детето си купува книги на английски, не виждам защо ще го прави ако не владее свободно езика. И моето правеше така и аз по подобен начин му се напрягах че не чете на български, най-вече защото наближаваше първия опит по новата система с 2 гимназиални етапа, след няколко месеца на изпита от първи гимназиален етап по БЕЛ нямаше да оценяват английския му, но после заради Ковид, като за първи път им се размина....

Може би тази тема би била полезна на авторката - Студенти в UK -тук ще са по-осведомени в какви специалности приемат с БГ дипломи, какви сертификати трябват, срокове и т.н.

https://www.bg-mamma.com/?topic=1400722

На мен друго в тази тема ми е странното - аз ако имам близък роднвина университетски преподавател в Англия бих започнала с въпросите от него, най-малкото да пусне на детето няколко задачи по химия, или поне да и покаже какво е нивото което се очаква от нея там.
И малка корекция- времето за взимане на решение не е 3 години, толкова е до дипломирането в училище, решението за бъдещето трябва да се вземе до около година, за да има време за подготовка, особено ако ще опитва и в МУ София, там женските резултати от КСК вървят през точка, че и по-нагъсто, много е напечено, ако ще е чужбина трябват сертификати, докато се минат нива, международно сертифицираните изпити са на определени дати, докато се получи сертификата минава време, а без този документ не може да се кандидатсва....

Общи условия

Активация на акаунт