За детските зъби

  • 4 019
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 967
Темата за покорство чрез ''флуоризиране" Laughing ме наведе на някои размисли.
Наскоро се наложи да ходя на зъболекар и се замислих дали не е време вече да прегледам и зъбките на малкия. Попитах зъболекаря и той ми каза да го доведа, но освен това ме попита дали малчо пие флуор. Аз за първи път чух, че трябва. Никой неми беше казвал. Зъболекарят ми препоръча "Зитафлуор" - има го на капки и таблетки и се прилага за зъбна профилактика след 2 мес. възраст. Тъкмо се бях засилила да го купувам, но прочетох цитираната в началото тема и се озадачих  Thinking Вие давате ли на децата си флуор под някаква форма, кой ви го е предписал и от кога го давате?
Освен това нека кометираме тук какво друго правим за здравите зъбки на децата си: колко често ги мием, кои пасти позваме.
Имали ли са децата ви до сегазъбни прблеми и т.н.
Щесе радвам да се включите  Hug

# 1
  • Мнения: 7 821
Докато бяха бебета давах Зимафлуор. От както си мият зъбите не давам, защото самите пасти съдържат, а децата ми не ги плюят, а ги ядат  Wink.
За миенето - започнахме да ги учим когато бяха на по година, сега и двамата си мият сами зъбите всяка сутрин и вечер, без да ги подсещаме.
На зъболекар още не съм ги водила  Embarassed , но редовно преглеждам зъбите им за кафяви или черни петънца и за сега нямат.

# 2
  • Мнения: 251
Ние си мием зъбите от 2 год. възраст /сега е на 3 год. и 6 месеца/. Бяхме на зъболекар и той ни каза, че засега зъбките ни са здрави.Колкото да флуора никой не ми е казвал да го давам на малката, а и досега не бях се замисляла  newsm78. С удоволствие ще прочета мнения на други мами.

# 3
  • Мнения: 118
И аз бих искала да разбера дали трябва да давам Зимафлуор на дъщеря ми , която е на година и три месеца . Говорила съм с различни зъболекари , но един ти  казва давай , а другия недей . newsm78 Педиатърката не ми е казала да давам.
Давала съм Зимафлуор на  сина ми , когато беше бебе . Сега е на 7 години .Да чукам на дърво нямаме нито един кариес  на млечните зъби , но от време на време посещаваме зъболекаря за преглед и да извади зъбче .
В началото на учебната година , училищната зъболекарка беше казала , че има много развалени зъби и непременно да  го заведем при  нея . Аз обаче потърсих второ мнение  и се оказа , че зъбите са му абсолютно здрави .
Така , че  помислете дали ще пуснете децата си  при училищната зъболекарка.
Все още не мием зъбите на малката , а те са 4 на брой . За сега ги почистваме , като й давам да гризе ябълка . 
 П.П. - до колкото знам , кариеса на детските зъби е различен от този на възрастните. Все пак е хубаво зъбките да се видят от специалист .

# 4
  • Мнения: 1 734
Не съм давала флуор, но и на зъболекар не съм го водила още  Confused Иначе си мие зъбите най-редовно с моя или без моя помощ. Това му е едно от любимите занимания и му е много интересно.

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
За флуор - много необмислена препоръка... има градове, в които в питейната вода има флуор; ако пие минерална вода - в различните видове се съдържа различно количество; ако ходи на ДГ, в някои детски заведения има флуорна профилактика - пият прясно мляко с флуор, в пастите почти винаги има флуор... Прецени тези неща и после мисли за Зимафлуор. Още нещо: повечето зъболекари на децата си НЕ дават таблетки/капки с флуор...

# 6
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Самата аз пиех Зимафлуор докато бях бременна по препоръка на гинеколога си, след това като се роди Луси започнах да й давам Зимафлуор на капки, като прекъсвам за по месец- два след всяко флаконче.

Моята зъболекарка много стриктно следи и ме подсеща за това. Зъбите й мия с паста nenedent, която не съдържа флуор.

 
Да, давам флуор, защото хора, на които грижата за зъбите им е професия, а не хоби, са преценили така, а аз имам доверие в техния професионализъм!

# 7
  • Мнения: 967
За флуор - много необмислена препоръка... има градове, в които в питейната вода има флуор; ако пие минерална вода - в различните видове се съдържа различно количество; ако ходи на ДГ, в някои детски заведения има флуорна профилактика - пият прясно мляко с флуор, в пастите почти винаги има флуор... Прецени тези неща и после мисли за Зимафлуор. Още нещо: повечето зъболекари на децата си НЕ дават таблетки/капки с флуор...
Именно, защото в различните води се съдържа различно количество флуор на упътването на Зима флуор има таблица, в която е посочено в зависимост от водата, която пиеш какво количество Зимафлуор трябва да приемаш. Така че това е помисено. В градината не правят профилактика или поне не са ни казвали. Зъболекарят ми е кръстник и освен това е добър специалист, но занм ли  Thinking По принцип избягвам да двам на малчо каквито и да било хапчета, освен ако съм убедена, че е наложително, та ще следя мненията и на други мами преди да почнем евентуално с Зимафлуора.

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Nellie - в нашата градина имат такава профилактика. Моята зъболекарка съответно ме предупреди без минерална вода, без флуорна паста и без никакви капки, както и да й следя зъбите за бели петна (признак на предозиране).

# 9
  • Мнения: 664
Тук децата задължително пият флуор с витамин Д до 18м. Давала съм го, чела съм и много негативни мнения в нета, но напоследък чета и за все повече деца с кариеси отпреди 2-годишна възраст и реших да се доверя на лекарите. Мием й зъбите от 1г., с паста от малко по-късно, сменяме четката всеки месец, че ги ползва и за чешене на венците Wink
Нямам любима марка паста за нея, в момента ползваме детската на Сигнал, единствената, която намерих без съдържание на парабени, дори детската на Боарон е пълна с тях! Имa много добри биопасти на Weleda, но детската е с мента и заради хомеопатията ни отпада Grinning
Мия зъбите й само вечер засега.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 1 048
Nellie - в нашата градина имат такава профилактика. Моята зъболекарка съответно ме предупреди без минерална вода, без флуорна паста и без никакви капки, както и да й следя зъбите за бели петна (признак на предозиране).

Да, вярно е - в нашата детска градина редовно им дават флуорно мляко. Аз на моята щерка от поне 3-4 години не й давам флуор допълнително. Като беше бебе приемаше Зимафлуор на капки, после имаше много противоречиви мнения на специалисти и се тръбеше и в пресата по едно време, че приемът на флуор под форма на капки или таблетки за отраснали дечица е вреден. Някой лекари въобще даже спряха и да го изписват и аз оттогава спрях да давам на щерка ми.
Посещаваме зъболекар, мием сутрин и вечер зъбките и засега всичко е о.к.

# 11
  • Мнения: 8 999
Докато бяха бебета чат-пат им давах флуор. После започнах да чувам противоречиви мнения и спрях. Хареса ми твърдението, че флуор се набавя в достатъчни количества от качествено и разнообразно меню и от минералната вода, а остътъчния 1. Се натрупва в организма и има неприятни последици или 2. Се изхвърля от организма, без да бъде употребен. До сега само дъщеря ми имаше един кариес миналото лято, но я пломбираха и нямаме повече проблеми. Синът ми, явно има моите зъби, няма никакви проблеми. Мият се вечер с детска паста - обикновено купувам от известните марки, но девойката вече предпочита нашата паста, защото й мирише по-силно и явно създава у нея чувство за по-голяма чистота.

# 12
  • София
  • Мнения: 888
Тъй като аз имам проблеми с мойте зъби, това за мен е  доста наболял проблем и затова заведох дъщеря си на зъболекар   доста рано. Той препоръча Зимафлуор и аз й го давам всеки ден. Като изпите 100хапчета ще имаме почивка от 3 месеца и после пак. Хапчетата са вкусни и сладки и децата тряба да ги смучат. Аз й казвам, че са бонбончета и тя си знае,че всяка сутрин преди ясла й давам.А за пастите  изпозлваме на Вадемеекуум,ако го изписвам правилно и си мие зъбите сутрин и вечер.

# 13
  • мъничко градче
  • Мнения: 213
И ние сме с наболели проблем за зъбите , като малка /сега е на 6 и поовина/ редовно  давах флор н млечните зъби независимо то това и се развалиха всичките.Сега я водих две седмици подред на зъболекар и тя каза че тези таблетки не са от значение -трябва повече храна с съдържание на флр- препоръча ни много сирене почти на всяко хранене. Аз лично не съм за тези таблетки защото нашите зъбки беха в ужастно състояние - миеме ги редовно и пиеше всеки ден дозата но сега вече ги сменя и и давам повече сиренце а хапчета вече не, и дори вече се мие с нашата паста а не с детска.Дано новите зъби да са добре

# 14
  • в старата къща на село.(ехххххххххххх мечтииии)
  • Мнения: 425
В наща градина им дават мляко с флуор.Дори преди да започнат ни дадоха да подпишем едни декларациики,че сме съгласни.Обясниха ни ,че понякога ще им го дават да го пият а друг път ще им приготвят кремчетата с него.Никога не съм давала допълнително флуор като капки или хапчета.Зъбите си мие редовно,но ми прави впечатление,че все  повече налита на наща паста.Аз се чудя обаче дали не е опасно това?Все пак  предполагам че си похапва от нея. newsm78

# 15
  • София
  • Мнения: 6 999
Пиех флуор като бременна. На Дариа не съм давала. Обикновено питам съответния детски специалист какво прави той за децата си и по това се ориентирам /за флуор, ваксини и прочие.../

Дариа сама си мие зъбите, аз само инспектирам, хваля и поощрявам  Mr. Green Понякога налита и на моята паста.

За радост зъбите в голяма степен са наследственост и се надявам да вземе тези от моя страна, защото са перфектни.  Mr. Green

# 16
  • Мнения: 705
нужното количество флуор за едно дете има в 1/2л минерална вода <девин>, която е най-наситена на флуор. в другите води, особено трапезните няма.

моята зъболекарка смята, че е добре, но не задължително преди да тръгнат на Дг да пият флуор на таблетки, ако не си го набавят с водата. според мен профилактиката е най-добрият подход както към зъбите, така и към всичко друго. симона заведох на стоматолог преди 2 месеца за първи път и смятам да си водя децата поне веднъж годишно - хем профилактика, хем се запознават с кабинета и няма да изпитват страх, когато се наложи лечение.

# 17
  • Благоевград
  • Мнения: 142
Давам зимафлуор капки по съвет на зъболекаря.
Той обясни ,че количеството зависи от водата която пием. И след разговора , който проведохме той препоръча капките ( и количеството).
Давам ги редовно. Признавам че понякога ги забравям и малката ме подсеща - тя си ги харесва.
  bouquet

# 18
  • Мнения: 967
Някои от вас споменават, че не дават флуор, защото са чували негативни отзиви, че вреди и т.н. Именно това ме интересува - какво му е вредното. Чух от зъболекаря, каква е ползата от даването, но също така знам, че някои са скептични относно даването на флуор.
ЗАЩО са скептични - това е въпроса. Искам да разбера какви са минусите и след като вече знам плюсовете да мога да реша ще давам ли Зимафлуор или не  Thinking

# 19
  • Мнения: 71
Аз пък давам флуорин - таблетки. Явно имат сладък вкус, защото бебонко /1г 7м/ ги харесва. Забеляавам по зъбките кафеви петънца, които все си мисля, че са от многото пиене на сок. Зъбите мием всяка ве4ер. Сутрин не остава време. На зъболекар не сме ходили, но незнам дали да не изчакам да изникнат и останалите зъби, защото не всички са

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Като бременна съм пила общо 10-15 пъти Зимафлуор,на Тери от капките съм давала също толкова пъти.Сега вече се мием с флуорна паста/Аквафреш/.Срещала съм теми против.Може би с търсачката ще излезе нещо.

# 21
  • Мнения: 24 467
Когато бях бременна с голямото дете зъболекарят ми ме предупреди да пия по 1-2 таблетки дневно флуор. Послушах го. След това на бебето поставях също по 1-2 таблетки във водичката. след 3 годишна възраст съм правила вече 4 години профилактика, като давам една опаковка и почиваме- месец- два. Не се товарим много. На прегледа преди няколко месеца нямаше никакъв проблем със зъбите. Не знам дали това е помогнало или ДНК е по- в сила.
С малкото бебе също правим от време- на време флуорна терапия.

# 22
  • Мнения: 8 505
Не съм давала флуор на дъщеря си.
Мия и зъбите с четка и паста (съдържаща флуор) от появата на първите 2 зъба-на 7м.Мия ги задължително сутрин и вечер,а когато сме вкъщи-и след всяка консумация на сладко.
До момента няма проблеми със зъбите,не съм я водила на зъболекар.

# 23
  • Мнения: 46 518
Пих, когато бях бременна, но на София не съм давала, педиатърката й не е изписвала.
На зъболекар съм я водила, когато си счупи зъбите, но не питах  Embarassed

# 24
  • София
  • Мнения: 1 345
И на мен ми казаха да не давам, а сега се чудя дали не сгреших newsm78

# 25
  • Мнения: 341
През бременността взимах Zymafluor. След като се роди бебока, питах личната му лекарка дали да му давам флуор, на което тя отговори "Отвори интернет и ще видиш, че в последно време се смята, че флуорът прави зъбите ронливи". Поузадачи ме тогава с това, но не започнах да му давам. Впоследствие спечели доверието ми в редица ситуации, поради което и до сега не съм търсила друго мнение по въпроса. Не давам флуор.
Зъбите започнах да му мия от както заима какво да му се мие  Mr. Green - от 9-10 месечна възраст - отначало без паста, после с по малко паста. Не съм го водила още на зъболекар, но съм говорила с моята стоматоложка, която смята, че под 3 г. на децата зъбите не е необходимо да се мият, за което ми е привеждала научно обяснение, но не го помня.
Това е общо взето моят опит. Успех в избора на подход!  Peace

# 26
  • Мнения: 705
моята стоматоложка, която смята, че под 3 г. на децата зъбите не е необходимо да се мият, за което ми е привеждала научно обяснение, но не го помня.


на мен пък това твърдение ми звучи доста несериозно. моята стоматоложка има пациенти на по 3 години, на които лекува кариеси. вярно е, че генетичният фактор е от голямо значение, но устната хигиена е важно условие за предотвратяването на кариеси. това дали може научно да оспори твоята стоматоложка???

# 27
  • Мнения: 24 467
Да, и моят зъболекар каза, че няма смисъл млечните зъби да се мият до около три години и ние така постъпихме. Очевидно с нищо не сме навредили, тъй като млечните бяха /и сега остатъкът от тях все още е/ абсолютно здрави, а новите мием отдавна. Кариесите не са последица от нередовното миене на зъби, причиняват се от вируси, така съм чела. Това не омаловажава устната хигиена обаче.
но пак никой не може да постави на везните ДНК, миенето и флуора и да определи кое точно до какви по вид и степен ефекти води.

# 28
  • Мнения: 705
Това не омаловажава устната хигиена обаче.

тогава какво представлява за вас устната хигиена на дете до 3г???

изобщо не искам да се заяждам, моля да ме разберете правилно! просто за първи път чувам за такава теория и ми звучи абсурдно. по-звучи да излезе от устата на мъжа ми, който редовно си прави оглушки при миенето на зъбите на децата, но един сециалист да твърди такова нещо, направо не мога да повярвам!!!

# 29
  • Мнения: 24 467
Ами до тук стават двама специалисти.
С устната хигиена започнахме когато детето беше с всички зъби в устата си и осъзнаваше какво прави. Не мога да кажа, че тогава е късно за създаване на такива навици. Напротив. Осъзнатите действия не са просто навик. Сега си мие зъбите два пъти дневно и намирам това за достатъчно. Прекаляването и в тази дейност не е добре. Също така пак от зъболекар съм чувала, че при прекалено често или много силно търкане се нарушава зъбният емайл.
Аз не съм стоматолог, затова казвам какво съм чула от такива /пък не сме посещавали само един/.

# 30
  • Мнения: 705

С устната хигиена започнахме когато детето беше с всички зъби в устата си и осъзнаваше какво прави.

абсолютно съм съгласна! само че това е далеч преди да навърши 3г, нали? и преставлява миене на зъби сутрин и вечер при симона, какво друго може да е устната хигиена? павел понеже още не осъзнава необходимостта от ритуала, хваща си четката и търка, когато и както свари. това не го броя за миене на зъби, но при симона поне от година насам си е редовен ритуал.

# 31
  • Мнения: 46 518
Ами до тук стават двама специалисти.
С устната хигиена започнахме когато детето беше с всички зъби в устата си и осъзнаваше какво прави. Не мога да кажа, че тогава е късно за създаване на такива навици. Напротив. Осъзнатите действия не са просто навик. Сега си мие зъбите два пъти дневно и намирам това за достатъчно. Прекаляването и в тази дейност не е добре. Също така пак от зъболекар съм чувала, че при прекалено често или много силно търкане се нарушава зъбният емайл.
Аз не съм стоматолог, затова казвам какво съм чула от такива /пък не сме посещавали само един/.

Нарушва се при силно натискане и въобще употреба на сила.

Аз започнах с четката още на първия зъб, защото детето на наши познати изпитва неописуем страх от четката за зъби, която е започнало да употребява като голямо.

# 32
  • Мнения: 24 467
Част от нещата, които са ми казвали и съм чела са свързани с това, че за появата на кариес допринася недобрата техника за миене на зъбите, напр. именно неправилното или твърде силно натискане с четката. Ето какво извадих сега:

 http://www.biberonbg.com/specialisti/profilaktika_karies.htm -

тук пише, че зъбите на бебето трябва не да се мият с паста и четка за зъби, а че се обтриват с памучен тампон.

http://stomatolog.rusmedserv.com/repear/1/ -
Тук се определя като причина за кариеса основно стрептококова инфекция, като не всеки организъм има еднаква чувствителност, зависи от киселинността и състава на слюнката. В статията се обръща внимание на неправилното миене като фактор за увеличаване възможността от поява на кариес.
както и да е, не налагам въобще мнение. Включително и за приемането на флуор, тъй като сега пък има кампании за дефлуоризиране на питейната вода. Теории- колкото искаш. Въпреки това си ползваме флуор в къщи. мием си зъбите два пъти дневно, а на бебето още не, тъй като аз наистина не го намирам за необходимо.
Нито сме имали страх от четката за зъби, нито от пастата. А кариеси имат и хора, които спазват изрядна ,устна хигиена, това е факт.
Не ме разбирайте погрешно, не съм срещу миенето на зъбите, ако бях нямаше да мия собствените си такива. Laughing Просто не виждам смисъл да го правя при бебето. То не се храни с изкуствено подсладени продукти, солети и т.н. ,т.е. тестени неща, които лепнат и остават по зъбите не му давам.

# 33
  • Мнения: 46 518
Млякото е прекрасна среда за развитие на какво ли не. Неслучайно при вадене на зъб, предупреждават да не се приема мляко известно време. Аз поне затова ги миех, въпреки, че основно се мие езика и другите части на устата, не толкова зъбчето  Simple Smile 

# 34
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Вече не се хващам на тия приказки на стоматолозите за флуора. В по-високи дози (които неусетно се превишават) е много токсичен.
С четката за зъби се запознаха на 2 год., но започнаха да си мият зъбите всяка вечер след 3.
Зъбките им са бели и здрави, досега никакви оплаквания не са имали.

# 35
  • в Низината
  • Мнения: 705
На сина ми започнахме да мием зъбите около годинката сутрин и вечер. Зимафлуор му давах 3-4 месеца само.

# 36
  • София
  • Мнения: 659
И аз за първи път чувам, че зъбите на децата не трябва да се мият до 3 годишна възраст. На Ники започнах да му мия зъбките сутрин и вечер още като имаше само 4 и първо опитах със силиконов накрайник, но след няколко дни му купих четка и така до сега. Не мисля, че с качествените детски четки може да му повредя емайла - те са доста меки. Пастата, която му взимам е Nenedent без флуор, защото като питах в аптеката за паста, която не е вредна за хапване (защото Ники си я гълта и не иска да плюе) ми я препоръчаха. Иначе съм пила флуорин по време на бременността и на Ники му давах капки Zimafluor докато стана на годинка, а след това имаше 6 месечна пауза и пак изпи едно флаконче капки. Вече обаче мисля да не му давам след изчетеното за предозирането с флуор.

# 37
  • Мнения: 24 467
Ние, понеже също се опасяваме от предозиране, взимаме флуор в по- малки дози от написаното на опаковката и правим тези двумесечни паузи.
За вредата или ползата от него мненията са толкова противоречиви, че аз не мога да взема отношение. Просто опитвам и сега това, което подейства добре първият път.
За миенето- аз поне не твърдя, че не "трябва", а че "няма смисъл"- разликата е очевидна.

# 38
  • Мнения: 1 404
Ние, понеже също се опасяваме от предозиране, взимаме флуор в по- малки дози от написаното на опаковката и правим тези двумесечни паузи.
За вредата или ползата от него мненията са толкова противоречиви, че аз не мога да взема отношение. Просто опитвам и сега това, което подейства добре първият път.
За миенето- аз поне не твърдя, че не "трябва", а че "няма смисъл"- разликата е очевидна.
На твое място бих постъпила обратно-повече миене,по-малко флуор Simple SmileЧудесно е,че децата ти са със здрави зъби,ВЪПРЕКИ късно започналото миене на зъбките,но спазването на идеална устна хигиена засега е най-сигурния начин и безопасен начин за превенция на зъбния кариес.Наистина всеки индивид е различно устойчив на патогенната микрофлора в устата,но е рисковано да се разчита,че точно твоето дете е невъзприемчиво.Техниката на миене също е много важна,но днес може да се прочете навсякъде как точно трябва да се мият зъбките.
Много ми се иска да поговоря с тая зъболекарка,която прокарва теорията за миене след 3г.Никъде още не съм чела за съществуването на подобна насока,пък даже и научно
обоснована.

# 39
  • Мнения: 605
Някои от вас споменават, че не дават флуор, защото са чували негативни отзиви, че вреди и т.н. Именно това ме интересува - какво му е вредното.

Питала съм 3-ма стоматолога /и 3-мата с малки деца/ и те ми казаха, че не дават на своите деца, защото при предозиране вредата е много по-голяма от ползата. Ще се опитам да го обясня като лаик  Simple Smile: след като флуора се натрупа в по-големи количества /признак за това е появата на бели петна/ зъбките стават "чупливи", "ронливи", което е необратим процес и лесно се развалят. Освен това в големи дози флуора бил канцерогенен.

# 40
  • Мнения: 2 220
Аз мия зъбките на сина ми откакто стана на 1г.4м. (имаше 3-4 зъба тогава  Laughing). Със свършването на всяка паста сменям и четката. В момента сме на Елгидиум, страхотна е! Флуор давах като беше бебе, сега гълта пастата и смятам, че няма нужда! Все още му ги мия само сутрин  Embarassed, но се каня да започна и вечер, още повече че той много обича.

Общи условия

Активация на акаунт