За детските зъби

  • 4 014
  • 40
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 705

С устната хигиена започнахме когато детето беше с всички зъби в устата си и осъзнаваше какво прави.

абсолютно съм съгласна! само че това е далеч преди да навърши 3г, нали? и преставлява миене на зъби сутрин и вечер при симона, какво друго може да е устната хигиена? павел понеже още не осъзнава необходимостта от ритуала, хваща си четката и търка, когато и както свари. това не го броя за миене на зъби, но при симона поне от година насам си е редовен ритуал.

# 31
  • Мнения: 46 518
Ами до тук стават двама специалисти.
С устната хигиена започнахме когато детето беше с всички зъби в устата си и осъзнаваше какво прави. Не мога да кажа, че тогава е късно за създаване на такива навици. Напротив. Осъзнатите действия не са просто навик. Сега си мие зъбите два пъти дневно и намирам това за достатъчно. Прекаляването и в тази дейност не е добре. Също така пак от зъболекар съм чувала, че при прекалено често или много силно търкане се нарушава зъбният емайл.
Аз не съм стоматолог, затова казвам какво съм чула от такива /пък не сме посещавали само един/.

Нарушва се при силно натискане и въобще употреба на сила.

Аз започнах с четката още на първия зъб, защото детето на наши познати изпитва неописуем страх от четката за зъби, която е започнало да употребява като голямо.

# 32
  • Мнения: 24 467
Част от нещата, които са ми казвали и съм чела са свързани с това, че за появата на кариес допринася недобрата техника за миене на зъбите, напр. именно неправилното или твърде силно натискане с четката. Ето какво извадих сега:

 http://www.biberonbg.com/specialisti/profilaktika_karies.htm -

тук пише, че зъбите на бебето трябва не да се мият с паста и четка за зъби, а че се обтриват с памучен тампон.

http://stomatolog.rusmedserv.com/repear/1/ -
Тук се определя като причина за кариеса основно стрептококова инфекция, като не всеки организъм има еднаква чувствителност, зависи от киселинността и състава на слюнката. В статията се обръща внимание на неправилното миене като фактор за увеличаване възможността от поява на кариес.
както и да е, не налагам въобще мнение. Включително и за приемането на флуор, тъй като сега пък има кампании за дефлуоризиране на питейната вода. Теории- колкото искаш. Въпреки това си ползваме флуор в къщи. мием си зъбите два пъти дневно, а на бебето още не, тъй като аз наистина не го намирам за необходимо.
Нито сме имали страх от четката за зъби, нито от пастата. А кариеси имат и хора, които спазват изрядна ,устна хигиена, това е факт.
Не ме разбирайте погрешно, не съм срещу миенето на зъбите, ако бях нямаше да мия собствените си такива. Laughing Просто не виждам смисъл да го правя при бебето. То не се храни с изкуствено подсладени продукти, солети и т.н. ,т.е. тестени неща, които лепнат и остават по зъбите не му давам.

# 33
  • Мнения: 46 518
Млякото е прекрасна среда за развитие на какво ли не. Неслучайно при вадене на зъб, предупреждават да не се приема мляко известно време. Аз поне затова ги миех, въпреки, че основно се мие езика и другите части на устата, не толкова зъбчето  Simple Smile 

# 34
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Вече не се хващам на тия приказки на стоматолозите за флуора. В по-високи дози (които неусетно се превишават) е много токсичен.
С четката за зъби се запознаха на 2 год., но започнаха да си мият зъбите всяка вечер след 3.
Зъбките им са бели и здрави, досега никакви оплаквания не са имали.

# 35
  • в Низината
  • Мнения: 705
На сина ми започнахме да мием зъбите около годинката сутрин и вечер. Зимафлуор му давах 3-4 месеца само.

# 36
  • София
  • Мнения: 659
И аз за първи път чувам, че зъбите на децата не трябва да се мият до 3 годишна възраст. На Ники започнах да му мия зъбките сутрин и вечер още като имаше само 4 и първо опитах със силиконов накрайник, но след няколко дни му купих четка и така до сега. Не мисля, че с качествените детски четки може да му повредя емайла - те са доста меки. Пастата, която му взимам е Nenedent без флуор, защото като питах в аптеката за паста, която не е вредна за хапване (защото Ники си я гълта и не иска да плюе) ми я препоръчаха. Иначе съм пила флуорин по време на бременността и на Ники му давах капки Zimafluor докато стана на годинка, а след това имаше 6 месечна пауза и пак изпи едно флаконче капки. Вече обаче мисля да не му давам след изчетеното за предозирането с флуор.

# 37
  • Мнения: 24 467
Ние, понеже също се опасяваме от предозиране, взимаме флуор в по- малки дози от написаното на опаковката и правим тези двумесечни паузи.
За вредата или ползата от него мненията са толкова противоречиви, че аз не мога да взема отношение. Просто опитвам и сега това, което подейства добре първият път.
За миенето- аз поне не твърдя, че не "трябва", а че "няма смисъл"- разликата е очевидна.

# 38
  • Мнения: 1 404
Ние, понеже също се опасяваме от предозиране, взимаме флуор в по- малки дози от написаното на опаковката и правим тези двумесечни паузи.
За вредата или ползата от него мненията са толкова противоречиви, че аз не мога да взема отношение. Просто опитвам и сега това, което подейства добре първият път.
За миенето- аз поне не твърдя, че не "трябва", а че "няма смисъл"- разликата е очевидна.
На твое място бих постъпила обратно-повече миене,по-малко флуор Simple SmileЧудесно е,че децата ти са със здрави зъби,ВЪПРЕКИ късно започналото миене на зъбките,но спазването на идеална устна хигиена засега е най-сигурния начин и безопасен начин за превенция на зъбния кариес.Наистина всеки индивид е различно устойчив на патогенната микрофлора в устата,но е рисковано да се разчита,че точно твоето дете е невъзприемчиво.Техниката на миене също е много важна,но днес може да се прочете навсякъде как точно трябва да се мият зъбките.
Много ми се иска да поговоря с тая зъболекарка,която прокарва теорията за миене след 3г.Никъде още не съм чела за съществуването на подобна насока,пък даже и научно
обоснована.

# 39
  • Мнения: 605
Някои от вас споменават, че не дават флуор, защото са чували негативни отзиви, че вреди и т.н. Именно това ме интересува - какво му е вредното.

Питала съм 3-ма стоматолога /и 3-мата с малки деца/ и те ми казаха, че не дават на своите деца, защото при предозиране вредата е много по-голяма от ползата. Ще се опитам да го обясня като лаик  Simple Smile: след като флуора се натрупа в по-големи количества /признак за това е появата на бели петна/ зъбките стават "чупливи", "ронливи", което е необратим процес и лесно се развалят. Освен това в големи дози флуора бил канцерогенен.

# 40
  • Мнения: 2 220
Аз мия зъбките на сина ми откакто стана на 1г.4м. (имаше 3-4 зъба тогава  Laughing). Със свършването на всяка паста сменям и четката. В момента сме на Елгидиум, страхотна е! Флуор давах като беше бебе, сега гълта пастата и смятам, че няма нужда! Все още му ги мия само сутрин  Embarassed, но се каня да започна и вечер, още повече че той много обича.

Общи условия

Активация на акаунт