Кои бг традиции не харесвате и/или не спазвате?

  • 9 278
  • 132
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 335
Холограма, права си разбира се, но в наши дни тези неща наиситна изглеждат отживелица и спазването им често е кичозно или в разрез с новите разбирания на хората...

Проблемът е, когато някой отрича и много се възмущава на някаква "традиция", пък не знае всъщност в какво се изразява тя.

Това е като да кажеш, че е "традиция" за първия учебен ден първолакът да подари на учителката си с любов парфюмирана пластмасова роза. И че сташно мразиш тази традиция.
Ми няма такава традиция.
Традицията е да подариш живо цвете на учителката си, ако щеш само една маргаритка.

Затова казвам, че няма лошо някой да си отрича и не харесва разни неща, които е виждал или чувал да се правят от разни хора по разни поводи. Ама не е зле да провери първо има ли нещо общо това с традицията (може би с "традициите" на комшиите да има, ама с истинската традиция... - ще си най-сигурен, ако в училище са обяснявали нещо по въпроса, или пък си попадал на съответните скучновати на пръв поглед книжлета, в които етнографи или други хора са разказвали за какво става дума.)

Виж, да казваш на свекървата "майко", наистина си е сто процента традиция.
Но във времето, когато съвсем младата невеста е ЗАЖИВЯВАЛА В КЪЩАТА НА РОДИТЕЛИТЕ НА МЪЖА СИ. КОГАТО ТОВА Е ПОДЧЕРТАВАЛО, ЧЕ ТЯ ВЕЧЕ ИМ Е КАТО РОДНО ДЕТЕ (и по възраст и като отношение). Когато с това "майко" тя е казвала, че "да, приема с благодарност да им бъде като тяхно родно дете, приема тяхната грижа с това, че заживява под техния покрив". И обратно - приема,  че и те могат да разчитат на нея като на родно дете, че ще се отнася към тях като към собствени родители и сега, и след време, когато ще имат нужда от помощ и грижа.

Та тази традиция (с обръщението "майко" и "татко") идва от време и условия, в които съвсем младите семейства - на по 17-18 г. не са имали избор - дали да живеят в собствено жилище или да си правят компания със "старите" (понеже, да кажем, са много готини и си пасват идеално).
Да ме поправят мамите от Щатите, ама там май традицията е младите семейства да прелетят през девет щата в десетия в Деня на благодарността, за да се видят поне веднъж в годината със родители, братя, сестри... нежели да живеят поколения наред в къщите им. Не съм сигурна, но и не съм чувала там да се обръщат към чужди родители с "майко" и "татко". Чувала съм да се обръщат с имената им.

Ако наистина е така, това само показва, че традицията е едно обикновено правило, наложено от условията за живот, по целесъобразност.
Като се променят условията, променят се и традициите.
Тези, които се не се забравят обаче, могат да показват само малко повече историческа памет и вкуса ти към интересното, екзотичното или просто - отношението ти към морала на поколенията преди теб.

Това горе са небрежни мисли за традициите.
Мисли за пластмасовите напарфюмирани розички, които някои възприемат като "традиции" и после яростно ги отричат, няма да споделям, че да не се удавя в пълноводния си пост.

(ПП Когато светът стане окончателно "унисекс" и глобализация "на 100", може пък да се усети по-голяма тръпка в това, да искаш да знаеш как изглеждат истинските традиции. И, дори да не ги спазваш, да не ти е тъпо да си мислиш понякога за тях, както и да ги усещаш като тайното съдържание на скрина от тавана, за което никога не си питал баба си, но внезапно си решил да погледнеш под капака).

Последна редакция: нд, 25 мар 2007, 23:16 от Холограма

# 31
  • Мнения: 335
сетих се още едно - кървавият чаршаф, развяван гордо от свекървата пред всички  след първата брачна нощ...

А на сватбата не поведе ли поне едно хоро с червена кърпичка в ръка - просто като "намигване" към тази традиция?

Последна редакция: нд, 25 мар 2007, 23:12 от Холограма

# 32
  • Мнения: 4 546
не, нямаше хоро  Simple Smile а и да имаше, за първи път чувам за такава кърпичка  Grinning

# 33
  • Мнения: 335
не, нямаше хоро  Simple Smile а и да имаше, за първи път чувам за такава кърпичка  Grinning

Аз видях това на една сватба.
Беше много млада и купонджийска сватба. Младоженците бяха неуморими в танците, от години си имаха хоби - латино танци.
По едно време булката поведе хорото с червена кърпичка в ръка.
Понеже аз страхотно обичам да ми разказват за всякакви обичаи - не само български. Харесвам очарованието и на чуждите традиции, ако съм в друга страна, държа непременно да разбера повече за това, което е прието там...

Та за онази сватба. Като размаха булката червена кърпичка, ми се видя много странно. Не бях чувала за такъв обичай.
Попитах, естествено. Казаха ми, че е "препратка" към едновремешния "чаршаф". След малко булката развя и синя кърпичка обаче. Аз пак -  Shocked. Някой друг ми каза: Ми тва май е за "мъжко чадо"  Wink.
Не можах обаче да науча нещо сигурно. Освен това, което личи от цялата тази тема дотук - БЪЛГАРИНЪТ ВЕЧЕ НЕ СИ ЗНАЕ ТРАДИЦИИТЕ. Макар понякога все още проявява желание да ги спази.

Това е много много тъжно.
Има страхотно очарование и мъдрост във всяка традиция.
И ако някой си има причини да не спазва някаква традиция, не мога да намеря нормална причина  да не искаш поне да научиш за тях.

Последна редакция: пн, 26 мар 2007, 10:04 от Холограма

# 34
  • Мнения: 4 546
е, аз лично не мога да си представя да заявявам пред родата момче ли искам или момиче, както и дали съм девствена  Shocked. също опираме пак и до пола на първородното дете - да е момче. еми аз тези неща не ги харесвам. това, че едно време са се правили не значи, че трябва и аз да го правя. който няма против - да си ги спазва, на мен не ми харесват. ако го видя това в друга държава, 100% ще ми стане интересно, но и ще ми прозвучи малко "аборигенски"
по-горе някой беше писал, че неказването на "майко" на свекървата е внесло доста раздори в семейството, включително и със съпруга. и в крайна сметка жената е направила компромис със себе си. е на кого е нужно това? ако ти идва от вътре-прави го, ако не-защо трябва да се насилват хората?в крайна сметка, най-добре е всеки сам да си решава кое да спазва и кое не. а не да се прави на маймуна, само защото "традицията повелява".
а за паметта на традициите - сигурно има много , които са отдавна забравени, но в различинте краища на бг има най-различни вариации и за сватбите, и за годишните празници. така че не може човек всички бг традиции да знае, по-скоро ще е по-запознат с традициите от своя си край.

# 35
  • Мнения: 4 621
Освен наричането на свекървата с "майко" и кръщаването на децата на бабите и дядовците.  Tired
Това е и моето мнение Peace Е, не ги и спазвам Hug

# 36
  • Мнения: 780
Нито харесвам, нито спазвам това, че по Заговезни трябва да молиш за прошка (което означава, че дори и да нямаш прегрешения, си виновен по подразбиране), и да целуваш ръка на по-възрастните от тебе (което означава, че възрастта само по себе си ти дава морални привилегии). Не го правих никога, няма и да го правя.
  newsm10 , а също и това с кръщаването на детето на баби и дядовци - свекър ми и свекървами ни изгониха от тях - /бременна в 9 месец , а живеехме при тях/  , защото разбраха че няма да кръстя детето на тях и имахме такуива проблеми..... newsm61

# 37
  • Мнения: 4 546
а също и това с кръщаването на детето на баби и дядовци - свекър ми и свекървами ни изгониха от тях - /бременна в 9 месец , а живеехме при тях/  , защото разбраха че няма да кръстя детето на тях и имахме такуива проблеми..... newsm61
#Shocked #Shocked #Shocked

# 38
  • Мнения: 335
Нито харесвам, нито спазвам това, че по Заговезни трябва да молиш за прошка (което означава, че дори и да нямаш прегрешения, си виновен по подразбиране), и да целуваш ръка на по-възрастните от тебе (което означава, че възрастта само по себе си ти дава морални привилегии). Не го правих никога, няма и да го правя.
  newsm10 , а също и това с кръщаването на детето на баби и дядовци - свекър ми и свекървами ни изгониха от тях - /бременна в 9 месец , а живеехме при тях/  , защото разбраха че няма да кръстя детето на тях и имахме такуива проблеми..... newsm61

Ти май си останала с впечатление, че ви е изгонила традицията, а не свекърът и свекървата.
Хората правят традициите.
Обратното (че традициите правят хората) е вярно само отчасти.

# 39
  • Мнения: 8 999
Не ми харесва нито една традиция и не спазвам никоя. Отраснах в епохата на социализма и, тъй като по идеологически причини Коледа и Великден бяха забранени, не сме ги празнували в къщи - е - елха и яйца имахме, но родителите ми го правеха, за да ме зарадват, а не стриктно придържайки се към традицията /празнични трапези, постене и ред други/. И сега и аз, главно заради децата кича елха и боядисвам яйца, но други неща не спазвам. Когато бях дете ТРАДИЦИЯ беше да се провеси трикольора на 1ви май и на 9ти септември ... и да ни затътрят под строй на манифестация! Затова, може би, съм малко отвратена от "традициите", били те плод на соц реализма или дошли от дълбините на вековете. В нашето семейство си имаме лично наши традиции, които спазваме с ентусиазъм и почти религиозен фанатизъм - празнуваме шумно и разточително рождените дни на децата, но не и нашите, а на 20 юни живи или мъртви сме вече на Арапя и стоим поне 1 месец!

# 40
  • Мнения: 13
не робувам на никакви традиции и суеверия,нито съм правила сватба,нито годеж,нито кръщенки и пити на детето,никакви глупости(такива са за мен)

# 41
  • Мнения: 42
не ми харесва липсващата традиция в Бг да не се целуват ръце на дамите:жена, майка, приятелка, тъща,при запознанство с жена .... и т.н. .... зщо се счита за фамилиарност?

# 42
сетих се още едно - кървавият чаршаф, развяван гордо от свекървата пред всички  след първата брачна нощ
традиция. и слава богу - отживелица  ooooh!
Ужас!

# 43
  • Мнения: 2 211
Не обичам да се съобразявам с традициите и ги приемам като ограничение. У дома си създаваме наши собствени "традиции", които доставят радост на цялото семейство и не са бреме за никой от нас.

# 44
  • Мнения: 63
Не се съобразявам с предразсъдъци-женихме се както ние си искахме и стана голям купон, децата си кръщавахме, както ние си искаме и си ги гледаме както ние си искаме. Не знам дали е трациционен празник, но ми е неприятен т.нар. "Прошка", когато младите искат прошка от по-старите. Защото възрастта не е привилегия и познавам твърде много хора, които трябва да искат прошка от синовете и дъщерите си.

Общи условия

Активация на акаунт