За домашното раждане

  • 7 154
  • 148
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 357
Четвърт час, след като дъщеря ми дойде на този свят спря да диша, посиня и се наака...

Марлийс, права си, че има рискове....

... злобни и пренебрежителни сестри и доктори. А единствените по-любезни да са санитарките...

Пъпната връв беше прерязана (от гордия татко) доста преди това, след това бебка даде показатели 9/9/10 на апагар теста. Това, което се случи с нея е едно от хилядите непредвидими неща, които се случват и заради които съществува професионалната родилна помощ.

А иначе в болницата всички бяха мили с мен от гл.лекар до санитарката, но това е друг въпрос.

# 31
  • Мнения: 3 161
Марлийс, а ако това рядко нещо се беше случило не веднага след раждането, а 5 дни по-късно? И такива случаи има, нали, макакр и редки. И решението е - да стоим в болница, докато детето отрасне? Нали разбираш, че риск има винаги и няма застраховка, която да ни подсигури 100% спокойствие. Както казва Мая+Доброслав=Кирчо, ако пък бяха изчакали в болницата с отрязването на пъпната връв примерно, дали пък щеше да се стигне до там? Аз имам съседка, която е загубила детето си в родилния дом, защото някаква докторка в МА оставила кувьозите открити и няколко бебета заболели от пневмония. "Ако" има винаги, и в болниците също. Ако аз не раждах в болница първия път, може би нямаше да ме срежат, кой знае. Това беше нещото, което си помислих, когато срещнах авторката на сайта за домашното и тя ми разказа за нейното домашно раждане, а аз за моето в болница.

# 32
  • Мнения: 357
Марлийс, а ако това рядко нещо се беше случило не веднага след раждането, а 5 дни по-късно?

Няма как...това е проблем с адаптацията. Наистина рядък, но съществува...

# 33
  • Мнения: 1 938
В 21 век да раждам вкъщи??? Да, да... Crazy
След второто раждане получих жесток кръвоизлив заради задържани плацентарни части. Последва ревизио (не че го направиха както трябва - оставиха си ръцете направо), но за момента положението се овладя. Не мога да си представя, ако това се беше случило вкъщи...Да не дава господ! #Crazy

# 34
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 996
Аз съм на мнение, че раждането у дома е излишен риск, който може да струва много, много скъпо! Не се възхищавам от куража на мамите, избрали този вариант, а изтръпвам!
Интересно как ли ще се приеме, ако някоя мама сподели тук "Аз родих в къщи и бебето ми умря още преди да стигне болницата". При това да не е "защото лекарите са виновни" ... все лекарите били виновни ... а защото просто не е имало време да му се окаже помощ...

# 35
  • София
  • Мнения: 2 968

Интересно как ли ще се приеме, ако някоя мама сподели тук "Аз родих в къщи и бебето ми умря още преди да стигне болницата". При това да не е "защото лекарите са виновни" ... все лекарите били виновни ... а защото просто не е имало време да му се окаже помощ...



И аз се чудя, ама... А това някой ако го каже тук, нали се сещаш, че ще бъде изяден.

# 36
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 996
А може ли да споделите кои са положителните страни на домашното раждане?
Обещавам да не ги сравнявам с рисковете  Peace (това всяка от нас ще направи)

# 37
  • София
  • Мнения: 2 968
А може ли да споделите кои са положителните страни на домашното раждане?

И 100 положителни страни да ми изброят, нито едно няма да приема и разбера!

# 38
  • Мнения: 1 298
Холандия е доста развита и цивилизована страна, с много ниска смъртност при раждане. И въпреки това раждането у дома е нормално явление. Бременността тук се следи от акушерка, която асистира и при дом.раждане. Ако се случи нещо непредвидено тя вика линейка или гинеколог, зависи от проблема.
Според тукашните разбирания предимствата на дом.раждане са преди всичко емоционални, ето няколко:
-не трябва да се местиш по време на контракции в болница(наистина това седене в колата е ад,а имаше и задръстване!)
-у дома се чувстваш по-спокоен и освободен.Можеш да се движиш както си искаш,да седиш под душа и т.н.
-домашното и болнично НОРМАЛНО раждане протичат по един и същи начин(има ред мед.показания поради които нямаш право да родиш вкъщи дори и да искаш)
-домашното е по-малко стресово за родилката(поне те така твърдят, истина е че не съм чувала за проблеми пряко свързани с факта че раждаш вкъщи, може би защото всичко е под строг контрол незнам)
Аз раждах в болница по мое желание, акушерката ми не ме агитираше да е вкъщи, но повечето ми колежки не ме разбираха и доста ме навиваха ама не стана. Сега като си помисля го направих за собствено успокоение. Отидох в болница със 6 см разкритие,родих час и половина по-късно и след още 2 часа бяхме изписани. Акушерката ми се 'намеси' в този процес 10 мин преди да почна да напъвам, през останалото време бях сама със съпруга ми. Така че можеше и в нашата спалня да си родя, ама...страх!

# 39
  • Мнения: 4 629
Не става въпрос какво е позволено и какво не. В България поне има възможност за избор на раждане. В САЩ няма масово такова нещо като "секцио по желание".

 Изборът дали ще е в болница или не, дали ще е секцио или не е личен в крайна сметка. Ставаше въпрос какво мислим за раждането вкъщи, а не дали е по-добре да се абортира или роди увредено бебе, дали има смъртни случаи в болниците...

А по този въпрос, ако в болница не могат да спасят едно бебе - то няма шансове и вкъщи. Но обратното, ако не могат да го спасят в домашни условия има шанс да живее в болница ( в повечето случаи)

# 40
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Освен тези от емоционална гледна точка, които са изброени (а към тях има и още множество други - необезпокояван контакт майка-бебе, значително по-добър шанс на кърменето и значително по-продължително кърмене при тези деца, таткото е непрекъснато при майката и бебето и семейният живот на тримата започва от първата минута и т.н.), има и ред други, които са от съвсем практическа гледна точка:
- избягване опасността от болнични инфекции за майката и бебето, която е бич за всяко родилно отделение, независимо колко напреднала е страната - колкото и да изглежда странно, домашното раждане е значително по-безопасно в това отношение (бебето се сблъсква само с майчините бактерии, към които има имунитет, предаден вътреутробно, а майката - само с домашните бактерии, към които има имунитет)
- при подготвена майка и добро проследяване на бременността и раждането от медицинско лице смъртността е равна или по-ниска от тази на болничното раждане за същия тип сложност раждане (да не забравяме, че домашното раждане не е за всеки и не за всички случаи, а за нискорискови раждания)
- сериозно намаляване на необходимостта от всеки тип медицинска намеса - системи за ускоряване, използване на упойки (без епидурална) - за учудените да спомена, че се ползват и при домашно раждане при желание на майката или при необходимост - а също и много по-рядко се случват  епизиотомия, разкъсвания, използване на форцепс, вакуум; нисък процент прехвърляне в болница и многократно по-нисък от болничния процент цезарово сечение
- по-безболезнено и хуманно раждане (отношението и емоциите играят страхотна роля тук)
И т.н., и т.н. - чак до степен в Англия заключението на тези уважавани инстанции - Royal College of Obstetricians, the Royal College of Midwives, the Royal College of General Practitioners and the Department of Health да е, че за нискорисковите майки (дори тези с първо раждане) домашното раждане означава по-здрави майка и бебе. Но - това е при условията и организацията в Англия и Холандия, не при нашите, за съжаление.
Не че това ще убеди някой - въпрос на нагласа е, която липсва у почти всички у нас.

# 41
  • София
  • Мнения: 4 590
Домашното раждане за мен е пълна глупост!  ooooh!

Абсолютно. Peace

# 42
  • Мнения: 3 161
Hedra, благодаря отново за компетентното разяснение.

Няма нагласи у нас наистина, но пък с такива теми се градят, нали? И темата на Людмил навремето предизвика много разпалени спорове, но за някои от нас даде увереност, че раждането не е чак толкова страшна болест и може да протече по-близко до природата, пък макар и в болнични условия.

# 43
  • Мнения: 953
.......................................

Ама моля ви се тия доводи за домашното раждане са си направо смешни.....

Е добре де ние които сме родени в болници ощетени ли сме емоционално  според вас от този първоначален контакт  майка-бебе?
Чувала съм за такива крайности, когато живота на бебето е в опасност и изисква лекарска намеса, но милата майка не позволява това да стане навреме за да осъществи контакт с детето  Shocked

Дори една жена да роди детето си на Луната, колко ще го кърми зависи  основно само от нейното желание - при домашните " природосъобразни???" раждания е нормално родилката да иска да го кърми до първи клас , нали сме отново към природата Wink

За Англия може много да се спори - там проблемите с тяхната методика са страшно много - бебето не приема никакви течности 24 часа след раждането, след това е само на гърда я има кърма я не и вследствие може да се  обезводни много и спадне на тегло.


Не виждам абсолютно нищо хуманно да оставиш една жена да пиши и да се превива от болка 12 часа, когато това може да й бъде спестено и раждането да бъде минимално стресиращо за нея. Каквото и да ми обясняват аз знам от личен опит че нормалното раждане без упойка боли много, а казват че моето било бързо и лесно.
Колко жени отлагат появата на второто си дете заради такива приятни естествени преживявания?

За мен е пълен абсурд някой да ражда у дома без присъствието на медицинско лице - само мама и татко  Shocked, нима те знаят как да реагират адекватно при евентуален проблем?
Да има и такива....

Стига бе хора в кой век живеете?????

# 44
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Не виждам абсолютно нищо хуманно да оставиш една жена да пиши и да се превива от болка 12 часа

Не виждам нищо такова в никое филмче показващо домашно раждане.
Но пък знам за доста такива случаи в различни болници, някои от тях приключили доста зле, ако ме разбираш.

Общи условия

Активация на акаунт