За домашното раждане

  • 7 163
  • 148
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 3 161
Скъпа Афродита, кенгуру грижите не ги прилагат никъде у нас. Но ги прилагат в страни като, да речем, Южна Африка, където знаем как протичат маймунските раждания. И странно, но дори и без кувьоз оцеляват недоносените бебета там, че е по-добре се развиват даже, защото няма по-ценно нещо за детето от майчината топлина, мляко, обич...

Не знам за какви принцеси говориш. Събирах заплатата си няколко месеца, за да платя на екип в държавна болница (официален избор на екип) и ВИП зала за раждане (за да може да присъства и мъжът ми - иначе не ги допускат), с единственото очакване към тях - да не ми се месят в процеса на раждане и да оставят всичко да протече максимално близко до природата. Пък ако нещо се обърка (все пак съм с предно секцио и тесен таз и всички ме плашеха какъв риск поемам), все пак да има кой да ме резне и спаси мен и бебето. И точно защото и аз се борих с нокти и зъби за правото си да родя естествено и с минимум медицински интервенции, защото ми се наложи да изчета много неща за естественото раждане, знам за какво говоря. И пак да  кажа, помогна ми точно майката, която е родила у дома, в България, без да плаща на някого, без да е принцеса, и която е направила този сайт, от който тръгна темата.

# 76
  • Мнения: 2 818
Мечтая третото ми раждане да е вкъщи. Надявам се след няколко години да узрее тази идея в българското пространство и да стане реалност. Както стана реалност водното раждане.
Големия + на домашното(асистирано!) раждане е значително по-малкия стрес за родилката. Стреса е този, който засилва болката, който прави нещата много по-трудни, който понякога води до паника, а тя може да е пагубна за бебето, защото то усеща емоциите на майка си,а тя е неговия свят. По-добре е този свят да е спокоен, а не тревожен... При какви условия една жена ще се чувства по-спокойна си е неин избор. Всички сме различни, всяко раждане е различно и всеки има право на избор.
Друг е въпроса, че в момента няма условия за домашно раждане, но за щастие условията непрекъснато се променят и ние сме тези, които дават насока на промените, защото предлагането е според търсенето! 

# 77
  • Мнения: 357
Афродита, искрено ти съчувствам, за това което е трябвало да преживееш като майка. Важното е, че сега бебчо е добре и можеш да му се радваш.

Емем, можеш ли да ми кажеш от какво тегло прилагат само "кожа до кожа" в ЮАР и как би могло да оцелее бебе с недоразвити дробчета и без сукателен рефлекс без помощта на техниката? Понякога полузнанието е по-опасно от незнанието.

Ал, няма защо да се ядосваш, че са ти спукали мехура. И на мен се наложи да го спукат, за да може да слезе бебка надолу, иначе щяха да ме резнат. Истина е, че тук създават перфектни условия за естествено раждане в болница, но е истина, че ако не може да се осъществи се намесват.

А, и за раждането под вода - това си ми беше мечта, но нямаше как...Родих в болница с многогодишен опит с раждане под вода. Само че от 1000 раждания тук само около 50-60 могат да бъдат осъществени под вода. Първо, защото бебето трябва да има идеални тонове и второ много често майките не издържат и искат да излязат.

# 78
  • Мнения: 568
Аз се страхувам от усложнения и не бих раждала вкъщи. В Бг няма адекватно проследяване на бремеността, често лекарите пропускат някакво изследване, например аз в последните седмици започнах да посещавам и втори гинеколог, при когото после родих. Занесох си изследванията и той забеляза, че в едното има бактерии в урината, които моят лекар не е забелязал, оказа се, че изследването не е било коректно и всичко се размина без последствия...Но не с всички беше така - доста бебета в болницата бяха с предадени от майката инфекции и акушерките минаваха с едни таблички със спринцовки с антибиотик. На друга майка пък и бяха сбъркали термина и уж роди навреме а бебето беше недоносено...Иначе звучи чудесно за страните с напреднало здравеопазване.

# 79
  • Мнения: 3 161
Емем, можеш ли да ми кажеш от какво тегло прилагат само "кожа до кожа" в ЮАР и как би могло да оцелее бебе с недоразвити дробчета и без сукателен рефлекс без помощта на техниката?

Не, не мога, не съм се интересувала и не мисля да го правя, но това така или иначе се осъществява в болница и те могат да преценят дали бебето е узряло - но дори и в кувьоз, майката пак е съвсем наблизо, ако не се лъжа - понякога и заедно с него в кувьоза. Разликата е, че в ЮАР и много други места, очевидно и в Холандия, където си ти, медицината не се бори срещу природата, а работи заедно с нея!

И ако се наложи - ще ти спукат мехура, но само ако се наложи, а не за да мине по-бързо и да приключи докторът по-рано.

# 80
  • Мнения: 357
Е за това става дума. За трети път ще спомена, че родих в Германия, а не в Холандия. И както стана ясно практиките в тези две съседни страни по отношение на домашното раждане са съвсем различни. Не знам колко са им големи кувьозите в ЮАР, но тук са към 40 на 80 см и не виждам как мама ще влезе вътре. Тук практиката за деца под 2,5 кг е кувьоз. Мама и татко идват да видят мъничето, гушкат го, даже могат да спят в болницата (поне единия от тях).
Съществуват страни с по-либерални (Холандия) и с по-консервативи практики (Германия), както съществуват и хиляди необщоприети (имам предвид за дадена страна) теории. Нека не поставяме всички под общ знаменател и не пишем неща, в които не сме сигурни.

# 81
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 838
Кенгуру кеър се прилага и при бебета в кувьоз - вадят се за определено време, за да се сложат на гърдите на родителите за известно време, често - без да се разкачат от апаратурата, ако е наложително.

# 82
  • Мнения: 357
Кенгуру кеър се прилага и при бебета в кувьоз - вадят се за определено време, за да се сложат на гърдите на родителите за известно време, често - без да се разкачат от апаратурата, ако е наложително.

И тук е така Peace

# 83
  • Мнения: 2 818
Ето тук може да се прочете повече на кенгуру грижите  Peace

# 84
  • Мнения: 2 829
Родих детето си в САЩ. Имах този избор, а изпитвам ужас от Българските болници.
Не ме е страх от самото раждане (аз съм от тези, дето предпочитат лекаря да не се меси или да ми пускат система за да мине по-бързо), но панически се страхувам от практиката бебето да се отделя от майката. От това да не знам кога ще ми го дадат. От това, че не знам дали го хранят с АМ или му дават антибиотик без да ми кажат. От това, че може да е болно и да не ми кажат какво точно му има на детето. От това, че ще ми го носят на 3 часа, а не като огладнее. От това, че 3 часа седя сама без бебето си.
Първите часове след раждането бяха за мен вълшебно време за гушкане, опознаване и кърмене на бебето ми. Първия ден не можех да се отделя от него-не ми се спеше, не ми се ядеше, исках само да го гушкам! Мъчно ми е, че много жени в България са лишени от тези прекрасни мигове заради глупави правила и предразсъдъци.
Страх ме е, че може да се наложи да раздам второто си дете тук.
Бих родила в къщи (с медицинска помощ), или в частна клиника, основно заради това-да не се отделя бебето от мен! Самото раждане-дори да е трудно, с шевове и т.н. минава някак, но не искам детето ми да е лишено от контакт с мен.

# 85
  • Мнения: 1 753
Само да ви кажа - сетих се още нещо.

В БГ има някои майки, които отдавна раждат в къщи. ще се получи малко като Агенция ЕЖК (Една Жена Каза), но е истина. Аз имам една позната в Трън, където имало жена - майка на 12 деца. И тази моя позната ми казва, че онази жена, първите 3-4 деца си ги е раждала в болницата. Всички останали си ги е раждала в къщи. Защото имала много ангажименти покрай другите си деца и домакинството и решила, че ще й е по-лесно и удобно да си ги ражда в къщи. Да не говорим, че тя вече е била "опитна" родилка и знаела какво я чака... Децата й са живи и здрави... Така че всичко ново е добре забравено старо...  Simple Smile

# 86
  • София
  • Мнения: 3 064

Първите часове след раждането бяха за мен вълшебно време за гушкане, опознаване и кърмене на бебето ми. Първия ден не можех да се отделя от него-не ми се спеше, не ми се ядеше, исках само да го гушкам!

Това и аз го преживях във Втора градска болница в София. Донесоха ми детето 2 часа след раждането, включваме шиене, излизане от упойката за шиенето, висене в коридора, значи около час след като ме настаниха в стаята. И това беше една от причините да родя там. Много съм доволна в това отношение!

# 87
  • Мнения: 8 769
Възхищавам се на жените имали куража да родят вкъщи.

Аз пък изобщо не им се възхищавам, честно. Но вече съм си казала мнението в други подобни теми. Омръзна ми да го повтарям.
Реза, следващото ще си го раждаш увас, угадих те аз.
Ще дойда да ти помагам, ако искаш  Hug

# 88
  • Мнения: 90
Аз родих дъщеря си в болница и не мога да се оплача от нищо. Раждането ми протече нормално кратко и без усложнения. Условията в болницата бяха много добри(не в България). Втори път бих родила пак в съсщата болница, защото сам доволна и защото условията и атмосферата в родилната зала изобщо не са лоши от тези в домашни условия, напротив в болница има много повече възможности. Но основното поради, което бих родила в болницата е сигурността за бебето и че ако нещо не е наред има 24-часово интензивно отделение за новородени. Това, което бих направила при второ раждане е, ако всичко е минало благополучно след раждането да си взема бебето и дасе прибера в къщи. Там определено ще се чуствам по-добре ще мога да си почивам по-пълноценно, вместо или някое бебе да плаче или да има визитация ила да е време за дошло времето за обяд, а на мен да ми се спи. При първото си ражнадане стоях 5 дни в болницата, защото нямах представа как да си накърмя или преоблека детето, но за второ дете мисля че е излишно.
За българските родилни отделения нямам лични впечатления. Но от всичко прочетено във форума тук ми изглежда по-сигурно и уютно в домашни условия, отколкото в БГ болница. Не мога да си представя как могат да правят нещо с бебето ми без мое знание и съгласие пък било то и да му сменят памперса.

# 89
  • Мнения: 1 910
Тук, където живея, е по-разпространено май раждането вкъщи. Обаче след като чух за няколко чуднички случая, съвсем се отказах. Прдпочетох да  родя в болница, където специалисте са "под ръка". Раждането беше съвсем в домашна обстановка. Така че за мен това е най-удачния вариант: съчетание на болница и домашна атмосфера.

Общи условия

Активация на акаунт