Ранно чуждоезиково обучение

  • 5 187
  • 48
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 2 356
Определено съм много ЗА ранното чуждоезиково обучение, и съм съгласна със всички аргументи в негова полза. Не става въпрос за децата растящи в дву, триезична среда, аз лично смятам, че това е късмет за детето да може да научи чуждия език като роден. Но в нашите времена децата ни имат шанса да научат английския много по лесно от самите нас - този език ги залива от всякъде, филмчета, музика, телевизия.
Дъщеря ми пее английски песнички с лекота, а понеже сега е във възрастта на проговарянето и не съм сигурна дали разбира английската думичка, но се радвам, когато като й пусна Baby Einstein и там казват животонки и предмети на английски, тя повтаря абсолютно естествено и без дори да я карам. Т.е. думичките ще влязат в речника й дори да не ги използва в ежедневното общуване и после най малкото ще й е лесно да научи английски, което си заслужава.

# 31
  • Мнения: 3 161
Моето дете е на 1 година, кога е най- подходящото време да започне с друг език, да изчакам да проговори или паралелно аз да започна да и говоря, макар че се чувствам странно да си призная.

Ами от статията излиза, че даже си закъсняла малко  Laughing. Отговарям и на kony. За себе си лично съм решила да не говоря на децата си на английски. Смятам, че майката трябва да научи децата си преди всичко на майчиния им език. Езикът е не само средство за общуване, но и маркер на национална идентичност. Моите деца са българчета, растат в България и не бих се чувствала естествено, ако им говоря на език, различен от българския.

Това, което смятам за по-правилно (и правя, макар и не толкова системно, колкото бих искала), е да чета на децата си книжки на английски. Събрала съм хубава колекция с картинки и е забавно. Обяснявам, превеждам. От малка Ирина знае, че има и други езици освен българския, че на английски говорят в Англия, и ако я питаш дали разбира английски, ще каже да. Песните на чужд език са много удачен вариант. Можеш да пееш заедно с диска, или само да й го пускаш. Както и някаква игра, която можете да измислите заедно: примерно, да й говориш на английски, когато сте на определено място сами - в колата, в банята.  а най-добре е да си харесаш някоя кукла/плюшена играчка, която обявяваш за английска, и да говориш от нейно име на английски. Така се спазва правилото един човек (в случая една кукла) - един език, което наистина е важно за децата, според литературата за двуезичието. А най-добре е за децата да се занимават с езика в група с други деца. Опитваме се да създадем такава група с приятелски деца в момента, но алтернативата - курсове за бебета и деца от типа Helen Doron Early English - също е много удачна. Миналата седмица бях на техен урок и много ми допадна подходът.

Не твърдя, че това, което описвам, е единственият и най-правилният подход, но до това съм достигнала аз поне. Ще ми е интересно да чуя и гледната точка на leeloo по въпроса.

Vjara, децата учат много неща от нас, и хубави, и грешни. Не бива заради страха от грешки да не им даваме това, което знаем. А и английският език се говори от повече хора по света като чужд/втори език, отколкото като роден. Така че въпросът с "правилното", native-like произношение е силно размит. Ведра го е обяснила добре по-назад. Също така е много права за това, че вторият език ти дава различен поглед към чуждите култури и ти спестява комплекси и предразсъдъци от сорта:

Цитат
... "от нашето по хубаво нема" или "мани ги британците/немците/турците, големи са простаци".

Последна редакция: ср, 23 май 2007, 08:48 от Емем

# 32
  • Мнения: 11
Здравейте момичета,
по цифровата в Бургас върви babytv. В умерени дози е подходяща за деца на около 2 г и повече. Дъщеря ми 1г 9м- не проявява особен интерес към телевизията-освен, когато музиката гърми- но обожава някои от предаванията по babytv- направени са много достъпно за малки деца, кратки, добре онагледени, с лесно запомнящи се песнички и ги въртят периодично. За по-големите има и сайт на канала- много е интересен, с езикови игри ит.н. По принцип каналът е предназначен за английско говорящи- няма препратки към други езици- но съм на мнение, че е добър вариант като за начало- песнички, картинки, думички, игри- смятам, че ефектът ще е по-добър, ако гледате заедно с децата и им обяснявате, говорите, пеете заедно с ... Само за информация- по образование съм филолог- завършила съм немска и английска филология в СУ, учила съм и други чужди езици-холадски и испански, работила съм с деца по системата за ранно чуждоезиково обучение- и от позицията на горе посоченото държа да кажа следното- изчакайте детето Ви да проговори достатъчно добре на български- т. е. до около 2.5-3г- и тогава го `обучавайте`- нека всичко преди тази възраст да е игра, игра, игра. Благодаря за вниманието!

# 33
  • Мнения: 3 161
...изчакайте детето Ви да проговори достатъчно добре на български- т. е. до около 2.5-3г- и тогава го `обучавайте`- нека всичко преди тази възраст да е игра, игра, игра. Благодаря за вниманието!

Благодаря за професионалното мнение. Нали и тук говорим за игра, игра, игра? Не за "обучаване".

# 34
Като дете, което от 4 до 18 годишна възраст е изучавало език мога да ти кажа следното: всичко това звучи логично, но за да има ефект от тези знания и обучение езика трябва да се използва. По тази причина, въпреки, че съм учила много и то от най-ранна възраст в момента не говоря добре английски. Още повече, че в детската си възраст е много голям риска да се научат нещата погрешно - защото децата нямат възприятие за граматика, логика на езика и т.н. А е доказано, че грешка в граматиката или произношението много трудно се оправя.

 Peace

Споделям това мнение 1:1. От личен опит знам, че език се учи най-добре, когато е усилено изучаване + след това да се практикува. Ако не се практикува, просто се забравя и наистина неимоверните усилия по изучаването са почти напразни.

По-добре да се учи няколко месеца-до година преди да се използва даден език. Това е моето мнение. От личен опит, както при мен, така и с дъщеря ми.

# 35
Темата е наистина много интересна.
Имам приятелка, която работеше като бавачка в едно семейство- майката французойка, бащата немец, живеят в Лондон. Та тя ми разказваше как всеки родител говорел с детето на неговия си език още от бебе, детето на 4 години общувало на 3 езика съвсем спокойно.Но ако тя/ приятелката ми/, започнела да му говори на френски, се обърквало въпреки че го разбира, просто свързват езика с човека който го говори.
Моето дете е на 1 година, кога е най- подходящото време да започне с друг език, да изчакам да проговори или паралелно аз да започна да и говоря, макар че се чувствам странно да си призная.

Дъщеря ми беше триезична и на 3,6 години говореше перфектно и трите езика, макар че проговори късно - на 2,6 г.
От година и половина е в България (вече е на 8 ) и е забравила 2-та чужди езика, които не практикува. Независимо, че се упражнява всеки ден по английски (единия от чуждите езици), няма увереност да говори, и като се обади приятелката й тя само мрънка и не иска да говори. Ако остане в Бг, съм сигурна, че напълно ще забрави чуждите езици, защото не практикува, макар че е родена и отгледана в чужбина до близо 7 г възраст!

# 36
  • Мнения: 511
Искам да споделя нещо тук, въпреки че не се отнася за малки деца но все пак е свързано, според мен има разлика дали курса по английски /примерно/  се провежда в България и в Англия / или англоговоряща страна/.
Имам приятелка от Естония, която говори английски без акцент /много трудно постижимо за руски- говорящите/, тя е на 22 год., и ми каза че всяко лято в продължение на 3 години е ходила на курс по английски в Лондон за около месец, от 15годишна, като каза,че и е било напълно достатъчно като подготовка за колежа в Англия, който по- късно записва.
Според мен това е една алтернатива, ако детето прекарва дори и малко време сред чужденци но периодично /разбира се за тези които имат възможност Blush/
Голям праз , аз си мисля, че дъщеря ти не ги е забравила, просто и трябва известно време да "включи", ако се върне пак в старата си среда няма да има проблеми. Като всяко нещо по- лесно е да си го припомниш отколкото да учиш от а-б.

# 37
  • София
  • Мнения: 626
Записвам се да следя темата Hug

# 38
  • Мнения: 3 161
Дъщеря ми беше триезична и на 3,6 години говореше перфектно и трите езика, макар че проговори късно - на 2,6 г.
От година и половина е в България (вече е на 8 ) и е забравила 2-та чужди езика, които не практикува. Независимо, че се упражнява всеки ден по английски (единия от чуждите езици), няма увереност да говори, и като се обади приятелката й тя само мрънка и не иска да говори. Ако остане в Бг, съм сигурна, че напълно ще забрави чуждите езици, защото не практикува, макар че е родена и отгледана в чужбина до близо 7 г възраст!

Ами нормално, език се научава бързо, но и се забравя бързо, ако не се използва. За езика с пълна сила важи правилото Use it or lose it. A ако остане в чужбина пък на тази възраст, ще забрави българския език! Имам доста такива роднини, които са заминали за Гърция в миналото и сега не говорят български. Единият, който говори що-годе приличен български, но с явен акцент, е заминал на 20! Става дума за няколко десетилетия назад, разбира се, сега е доста възрастен.

# 39
  • Мнения: 146
Eмем, и аз процедирам като теб. Говоря на децата си на български и Винсент проговори на полски и български едновременно, въпреки че живеехме в Полша. Но когато наоколо има чужденци му говоря на езика, който използвам в дадения момент. Ако са англичани се обръщам и към него на английски, ако са поляци - на полски. Разбира тези 3 езика без проблем, говори когато си поиска.
На английски му чета много, слуша дисковете на Хелен Дорон и посещава моите занятия - игри, не е най-удачният вариант аз да му преподавам английски, но до преди месец само аз работех по системата на Хелен, сега вече имам и подкрепа в лицето но Ейми от Ню Йорк и ще го предам в нейни ръце (God bless her).

Дъщеричката ти, Голям праз, не е забравила езиците, но говоренето по телефона на чужд език, когато е заобиколена от българи и се струва неестествено. Друго щеше да бъде ако тази приятелка и дойдеше на гости Grinning
Винсент отказваше да говори по телефона на български, докато живеехме в Полша. Сега не говори на полски със затъжената си баба...

# 40
  • Мнения: 636
Още повече, че в детската си възраст е много голям риска да се научат нещата погрешно - защото децата нямат възприятие за граматика, логика на езика и т.н. А е доказано, че грешка в граматиката или произношението много трудно се оправя.

Не, не си права  Naughty Децата имат възприятие за граматика и логика в езика. Ако са научили нещо погрешно, то е защото им е било 'подадено' погрешно. Доказателство е да речем множественото число в английския език. Англоговорящите деца много бързо установяват правилото, по което се образува множественото число и го прилагат и за думи, който са изключение.../гледах го в научнопопулярен филм показващ точно, че децата следят логиката и граматическите правила/. Наблюдавала съм го и при дъщеря ми на български, но в момента не се сещам за удачен пример.
А аз се сещам за пример. Моята дъщеря например казва "негИ"  /мн.ч. на него Mr. Green/ вместо "тях". Очевидно грешно, но показва че мисли логично- граматично Mr. Green.

# 41
  • Мнения: 3 161
Eто една рецензия за метода Helen Doron Early English. http://naturalmom.multiply.com/reviews/item/2

Определено съвпадат до голяма степен вижданията ни за езиковото обучение с водещата на курса (то си личи и от коментарите ни тук де  Grinning).

# 42
  • Мнения: 78
И аз мисля че много полезно да се изучава паралелно с майчиния втори език. Видях че някои майки дори водят децата си на курсове. Някой знае ли в Бургас да има такива курсове?
Аз знам английски на средно ниво и веднъж започнах да говоря на моето момиче много се смя, просто ще й е по-лесно да го научи, но не знам дали това е начина ако е на курс те си имат методи. Една позната майка ми беше дала една поредица дискове бейби айнщайн за бебета до една година за по-лесно възприемане на чуждите езици, но ги изгубих. Ако има курсове за толкова малки деца веднага бих я записала и на плуване също.

# 43
  • Мнения: 2 051
И аз мисля че много полезно да се изучава паралелно с майчиния втори език. Видях че някои майки дори водят децата си на курсове. Някой знае ли в Бургас да има такива курсове?
Аз знам английски на средно ниво и веднъж започнах да говоря на моето момиче много се смя, просто ще й е по-лесно да го научи, но не знам дали това е начина ако е на курс те си имат методи.

Не мога да ти помогна с информация за курс за съжаление, но мисля, че както го планираш ще стане много добре.
В смисъл, че така ще спазиш едно успешно действащо правило - един човек (или група от хора) - един език. Ако ти и говориш чужд език паралелно с българския, детето се дезориентира, а може и да откаже да говори. Виж, твоята се смее, не и идва естествено, нали.
И моите умират да се кискат като им пея английски песнички...На майтап ги пея, де, не мисля отсега да ги товаря с още едит език, но ми е интересна реакцията.

# 44
  • Мнения: 78
напоследък бяхме на много рождени дни и всеки път си говорим за тортата за гостите за песничката. Като я изпях няколко пъти тя започна да я пее, английската песничка.  Но си права може да се обърка, мисля да пробвам с филмчета, после и с книжка, и песнички

Общи условия

Активация на акаунт