Отговори
# 825
  • Мнения: 8 585
Не бъркайте "пълзенето" с ЛАЗЕНЕТО.............................

Този форум е потребителски и цитирането на научни факти и данни е неуместно и проява на лош вкус. 

10Q

Вие цитирахте цифри, които очевадно не са верни. Цифрите са научни факти. Всичко тук са научни факти.
Бих бил много любопитен да поясните за всички каква според Вас е разликата между "пълзене" и "лазене"...

# 826
В специализираната литература за лечение на ДЦП било то на английски, немски, български или руски, може да намерите какво точно означават термините "пълзене" и "лазене"  като ги бъркате.

Ще си позволя само да цитирам широко разпространените съответни на българските, английски термини:creeping - пълзене; crawling - лазене., както и народната поговорка "празната кутия дрънка най-силно"........................


# 827
  • Мнения: 8 585
Хайде поздрави от Д-р Спок:
http://www.drspock.com/article/0,1510,4874,00.html
За да не прибягваме до по-тежка "артилерия"-да, да, от онези дето пишели "хартийки"...

"The baby who learns to be a speedy creeper may be late in walking, and the one who is a clumsy creeper, or who never learns to creep at all, has a good reason for learning to walk early.

Because normal, healthy babies begin creeping and crawling at such widely different ages, it doesn't make sense to talk about delayed crawling. It also doesn't make sense to try to make your baby crawl earlier - in the long run, it simply makes no difference to her later motor development.

Occasionally, some perfectly normal babies never creep or crawl at all; they just sit around until they learn to stand up. "

"...каква според Вас е разликата между "пълзене" и "лазене."

->Това ми бе въпроса ( и имах надежда да пообясните разбиранията си по тези неща, знаейки колко "обрасли с теории" са във Вашите "разбирания"), но Вие не четете. Както винаги, когато някой показва колко е гол царя (С2, не Вие... Mr. Green)
Разликата между двете е само в опората. Иначе правенето или неправенето на тези неща не е с особено прогностично значение.
За "пълзенето по наклон" нищо не чухме...  Mr. Green
Първо се започва с основите.  Simple Smile Thinking
Съвет. Приятелски.

Последна редакция: чт, 02 авг 2007, 15:16 от Birdie

# 828
Вярно е че нечета всичко, а само специализирана литература по ДЦП, за която или се абонираш или плащаш за достъпа по интернета.

Д-р Спок.........., коментира развитието на здравото дете, което е много по-разнообразно по характеристики и време на изпълнение, което ние всички виждаме и знаем...........

При детето с централни координационни смущения или церебрална парализа,  нещата са доста по-различни поради перзистиращите примитивни рефлекси и механизми, които деформират малко, много или напълно блокират равновесните реакции и механизмите на вертикализиране, поради което достигането на определени етажи на двигателно развитие в определено време подсказват вероятността за самостоятелно ходене, като последното не означава да е 100% координирано.

За съжаление не цитирам интернет-връзки, нито с копи-пасте-техника пре-цитирам частични текстове, които могат да имат и друг смисъл при разбора на пълния текст.

Всеки който се интересува по проблемите на ДЦП е добре дошъл при мен, за да прочете  нещо специализирано по въпроса. Няма да остане разочарован.......

Разликата между пълзенето и лазенето не е само в опората........ съжалявам.........., а за "пълзенето по наклон" може да се обърнете към Ferenc Catona от Будапеща, който ще Ви го разясни перфектно, понеже го е измислил...... , ще обясни и за "асистирания седеж на новороденото" и незабравяйте да му предадете почитанията ми.......

Трогнат съм, че ми "приписвате различни теории", но аз само цитирам водещи автори по проблеми на ДЦП и информацията, до която съм достигнал получавайки специализирано обучение в различни европейски школи.

Anyway.   10Q.

# 829
  • Мнения: 8 585
Ако попитайте една майка "На кого имате повече доверие?" едва ли ще отговори Д-р Чав или Д-р Бърди. Ще отговори - Д-р Спок. Д-р Бенджамин Спок както и Проф. Илингуърт , Проф Капуте, Д-р Акардо,  бяха и са практикуващи педиатри. Както и прочутият Д-р Чарлз Бренеман от Чикаго. Да не споменаваме Европейски имена като Проф. Рахамимов или Проф. Пфаундлер.

Тези хора имат десетилетия опит и практика с деца. Добре е да се вслушвате, за да не ставате смешен, отричайки ги без аргументи.

Какво се получава? Тъй като ДЦП като диагноза може да се постави след 18 месец, Д-р Чав и компания решава сама как да оценява децата до 18 месечна възраст. За тази "компания" няма критерии как да става това. Тя си измисля свои, но странно защо те все към ДЦП диагноза клонят. Няма термин "физиологично дете", "физиологично закъснение в един сектор от развитието", "физиологично закъснение в еволюцията на архаичните рефлекси". За Д-р Чав всичко е ДЦП ("предиспозиции", "възможна", "координационни" някакви си смущения" и т.н.)
Всякакви си техни "патенти" обрасват с псевдонаучни доводи само и само да се докаже наличието на ДЦП или бъдещото възможно развитие на такава.

Това е механизма по който здраво, нестандартно в развитието си дете, се"кръщава" "болно" - заради гимнастиката.
И когато детето (очаквано) проходи, прогресира... Оооо чудеса. Войта направи чудеса. Върви после да докажеш, че гимнастиката няма нищо общо. Ако то проходи на 18 месец (горна граница), а Чав "компанията" казва че до 12 месеца трябва задължително да проходят децата  smile3513, излиза пак че Чав е "виновника" за добрият изход. Да, само че не казва на родителите че горно-горна граница за прохождане е 15-18 месец. Манипулира ги тоест, с цел да ги използва. Това е отвратително просто. Да оставим настрана колко стрес предизвиква в толкова вече стресирания родител "диагнози" като ДЦП, "предиспозиции", "координационните" им дивотии и т.н. "патенти", които Д-р Чав "ръси" с такава лекота, с каквато се раздават карти за игра.

Всеки може да си пише каквото иска, да си измисля "жирафи" и "антилопи" и "пълзене по наклон". Въпросът е кое е общо прието в оценката на децата в първите 12 месеца от техният живот и по кое се работи.

Последна редакция: пн, 06 авг 2007, 09:46 от Vivi

# 830
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
д-р Чавдаров дали бихте могли да прегледате детето или без заплащане или на по-ниско
разбира се ако нямате тази възможност ще съберем пари за майката
но просто в този тежко затрудднен случай лично вие ако можете - само това можете да помогнете
иначе за нас е нея остава да мислим в бъдеще какво да се прави и евентуално как да се подсигури и ходенето и рехабилитацията при вас
и еветнтуално като се видите и видите самия случай - да прецените дали те са подходящи за вашия диспансер пък и да запознаете майката с условията за детската градина

благодаря ви и се надявам молбата ми няма да ви притесни
мислех да ви питам на лс но за жалост с тази ви регистрация няма никакъв начин
НАдя

# 831
  • Мнения: 204
Birdie , я се върни и прочети заглавието на темата!
"Консултация",а не Джаф,джаф с д-рЧав...!

        Майките на деца с проблеми нямаме нужда от такива полемики във форума,а от РАЗБИРАЩИ лекари -- ПЕДИАТРИ,ортопеди,детски невролози,...,които да си вършат работата качествено.
        Ако трябваше сама да си лекувам  детето,от момента на разбиране за проблем,щяха да ми трябват минимум 5год. за обучението ми по въпроса.
        Или, решавайки да раждам,първо да изчета цялата физиология на развиващото се дете ли?
        С какво помагаш на майките като представяш чуждоезични материали с медицински термини?
        Не желая да ми отговаряш!
        Моля,разбери ме правилно и си направи темичка: Консултации...с д-р Бърди за.....   и ако някой иска да те пита нещо.....

P.S. Извинявам се на модераторите,ако съм иззела функциите им!

цитат от съкровищницата на Индия:"Дървото с много плодове винаги се навежда ниско."     

# 832
Catnadeen,

Ще прегледам детето без да се заплаща.
Обадете се на прекия ми служебен телофон 02 920 8061, за да уточним кога да прегледам детето. Дайте ми само името му.

д-р  Ив.Чавдаров

# 833
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
д-р Чавдаров благодаря
ще се свържа с майката и дано най-късно в понеделник ви се обадим
благодаря!

# 834
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
МОЛЯ МОДЕРАТОРИТЕ да изместват споровете
все пак това е тема за консултация, а не за джафкане
Бърди до колкото знам д-р ЧАвдаров не идва да се джавка с теб в твоята тема
ако искаш - кщоето е твое право - пусни тема ")КОментари относно мненията на д-р Чавдаров", но много те моля спри да лееш тук! мисля, че би затормозило всички твои "почитатели" ако някой доктор /или не такъв, но с такова самочувствие/ почне да те заяжда зца всеки твой съвет в темата ти!!!

# 835
  • Мнения: 110
Здравейте д-р Чавдаров. Пише Ви една крайно объркана майка на прекрасно момиченце на 37 дни. Ще се постарая да съм кратка в обясненията си - дефакто ще цитирам диагнози.Детето се роди при нормално раждане, продължило дълго и тежко. Не изплака, апгар на 1-ва мин-2, 3-та-4, 5-та-5 ,на 15-та-7. С тежка церебрална симптоматика. След 19 дни в интензивно отделение ни изписаха с диагноза НЕОНАТАЛНА ЦЕРЕБРАЛНА ИСХЕМИЯ с придружаващи заболявания неонатални гърчове и уточнени инфекции характерни за перинаталния период. Почти две седмици след изписването на детето заминахме за София, за консулт с д-р  Христова в болница Токуда. Днес се върнахме от там с диагноза ВРОДЕНА ЦИТОМЕГАЛОВИРУСНА ИНФЕКЦИЯ. Ще ви цитирам статуса, за да придобиете все пак някаква представа за поведението на детето.- "Обиколка на главата 33см, с намален битемпорален размер, хлътнали темпорални ямки.Фонтанела 20/20мм.Чисто вез. дишане беа хрипове,ритмична сърдечна дейност,ясни тонове без шумове. Нврологичен статус- ЧМН- не фиксира, хоризонтален нистагъм. Бедни спонтанни движения по-активни в десните крайници, но значително еднотипни и синхронни. Физиологично повишен мускулен тонус повече в ляво. С хиперреплексия, хиперрефлексия със силно разширени рефлексогенни зони, клонуси в стъпалата повече в ляво. Силно положителни Бабински и Росолимо двустранно. Лош контрол на главата с изразена дисоциация в положение по гръб и корем. Добра опора със свити пръсти." Детето е на фенобарбитал 2х5мг. Пиша Ви всичко това, защото след ровенето ми в и-нет, коментари с лекари и недомлъвки ми е ясно че вероятността детето ми е да е с диагноза ДЦП е голяма. Само , че за сега ми казват че нищо не може да се направи, елементарни масажи и среща след 3 месеца. А аз неискам да бездействам ! Побърквам се ! Неискам след време някой лекар да ми каже че е можело по-рано да се направи това или онова. Много тежко детето понесе пътуването до София ( аз съм от Варна) и си мисля че в близкия месец не бих го подложила на ново пътуване, освен ако не е наложително! Затова Ви питам : Вие можете ли да ми помогнете с някакъв вид рехабилитация или и аз незнам с какво , така че с детето да се започне работа от рано.

# 836
Здравейте Десина.

Ситуацията, която описвате определено крие много подводни камъни......
Мозъкът на детето Ви определено е преживял тежка кислородна недостатъчност, което би могло да се отрази негативно върху последващото психо-моторно развитие.

Липсата на фиксиране, хоризонталния нистагъм, асиметрията в движенията и рефлексите, Росолимо, както и вродената цитомегаловирусна инфекция, подсказват необходимостта от включване и започване на ранна рехабилитация.

Уместно е преди започване на рехабилитацията да се направи ЕЕГ (пишете че детето приема фенобарбитал???, да ли е необходимо или е само профилактично или има гърчове ???.....) за да се прецени степента на възбудимост на ЦНС и обема и методологията на рехабилитация.

Диагнозата ДЦП се поставя след възраст 18 месеца, а понякога и след 24 мес., защото в кърмаческият период пластичността на ЦНС ("възможността за вътрешно преодоляване на последствията от преживяната липса на кислород") е с висока степен, което дава надежда....

След като на детето е установена "Вродена ЦМВ инфекция", да ли му е направен магнитно-ядрен резонанс за да се види има ли и структурни отклонения в мозъка ????, защото наличието на такива би влошило прогнозата.
Уместно би било да се следи и обиколката на главата също.

Относно рехабилитацията - такава бихте могли да провеждате в ДМСГ "Виница", където имаше добре обучен екип.
Не бих си позволил да препоръчам конкретни рехабилитационни процедури без ЕЕГ в случая и без невро-кинезиологичен преглед.

Успех
д-р  Ив.Чавдаров

# 837
  • Мнения: 110
О ! д-р Чавдаров, благодаря Ви за бързия отговор! Гърчове детето повече не прави, но все пак прецениха,че за сега няма да се спира фенобарбитала. Ето заключението от ЕЕГ направено ни в София преди 2 дни - забавена от делта и тета базална активност с изразена междухемисферна асиметрия.ТФЕГ- нормална вентрикулна система, с перивентрикуларни калцификати. Правиха  скенер на 1-я ден след раждането - закл. мозъчен едем,на 9-я ден направиха втори - силно хиподенсно мозъчно вещво, хиперденсен мозъчен ствол, компримирани кортикални сулци и мозъчни вентрикули.Закл.- аноксично- хипоксична енцефалопатия.
Пишейки всичко това ми изглежда толкова безнадеждно, затова искам да бъда насочена и да започна от някъде. Моля Ви дайте съвет. А за дома във Виница ще проуча задължително. Да разбирам ли,че Вие евентуално бихте могли да се намесите след 18 месеца , когато картината с развитието на детето е по-ясна ? Отново Ви благодаря за бързия отговор, и се надявам на втори   bouquet

# 838
Като майка на дете със церебрална парализа се интересувам къде мога да намеря адресите и телефоните на центровете ,които се занимават със присаждане на стволови клетки, по-конкретно в Щатите.
Благодаря

# 839
Десина,

Както чета, на скенера се отчитат доста структурни отклонения, които вероятно биха довели до проблеми в психо-моторните възможности, но няма две деца с подобри увреждания, които да са еднакви като развитие, за да кажем какво точно ще се случи.

Просто трябва да се започне рехабилитация и се надяваме да стигнем максимално далече.... Доброто в тази ситуация е че, нямаме "силно възбудни" отклонения в  ЕЕГ-то (предполагам само по това което сте описали......), което би позволило една "по-интензивна" рехабилитация.

Болницата може да се намеси във всяко едно време с адекватна рехабилитация, стига да имаме свободни места и ресурси, като можем да ви поемем по КП за РТ на ЦНС, след предварително записване с талон №7 на НЗОК, която ще заплаща 10 дневно лечение всеки месец.

Успех.


Невие,
Все още приложението на стволови клетки  при лечението на деца с церебрална парализа не дава резултати, дори през последните 1-2 години се отчита, че надеждите, които са били възлагани на него не се оправдават въобще.
Този метод все още не се възприема в лечебните стандарти на Спец. Болница за ДЦП и е извън интересите ни.

д-р  Ив.Чавдаров

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт