непълно осиновяване

  • 25 004
  • 125
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 172
Да разбирам ли , че по сега действащото законодателство за този случй е възможно  непълното осиновяване, разбира се ако двете жени имат някакъв контакт...А ако нямат кой може да им го осигури?

# 46
  • Мнения: 624
Възможно е при условията за които е писано по-горе. Майката да не е подписала вече декларация ,че е съгласна детето да е осиновено  и да не е лишена от род. права и детето да не е вписано в регистъра за пълно осиновяваване. Така че ,ако условията са на лице говорете с майката може и да е съгласна .

# 47
  • Мнения: 2 172
Благодаря, за информацията.
Всъщност, аз исках да осиновя детето, което жена един ден след мен беше родила и избягала. Това беше по времето на старото законодателство, а аз нямах идея как да се свържа с майката, нито знаех за непълното осиновяване. Тя не беше подписвала още нищо, издириха я по-късно. Така и не видях детето, нито можах да го кърмя...
Щеше ми се сега да помогнем на подобни случаи.
Но и тази тема е от полза на тези които се интересуват и четат сега.

# 48
  • Мнения: 24
Действие на осиновяването. Видове осиновяване

Обща постановка.
До 1961 г. всички нормативни актове са уреждали осиновяване от типа на непълното по настоящем осиновяване. През 1961 г. след изменението на ЗЛС пълното осиновяване се налага като единствена възможност, като се преуреждат в тази насока и всички заварени случаи. През 1968 г. СК въвежда паралелно съществуване на двата вида осиновяване – пълно и непълно, като дава възможност в определен период заварените пълни осиновявания да се превърнат в непълни. По настоящем двата вида осиновяване действат паралелно. Различните видове осиновяване имат различни правни последици.
Пълно осиновяване.
1.   Понятие. Целта на пълното осиновяване е максимално доближаване на положението на осиновеното дете с родното дете – чл. 61(1) СК. Между осиновен и неговите низходящи от една страна и осиновителя и неговите роднини, от друга, възникват отношения като между роднини по произход.
2.   Последици.
1)   Бащиното и фамилното име се променят – чл. 18(1), ЗГС. Собственото име не подлежи на промяна, но може да се промени.
2)   Съставя се нов акт за раждане, в който осиновителите се посочват като родители – чл. 61(2) СК. Първоначалният акт за раждане се съхранява, но престава да бъде публичен, пази се за случаи на прекратяване на осиновяването.
3)   За осиновителя възниква цялата съвкупност от родителски права и задължения /виж въпроса за родителски права и задължения/ . Може да бъде ограничаван или лишаван от родителски права в определени случаи, ако на спазва задълженията си. Поражда се задължение за издръжка по отношение на лицето.
4)   Прекратяват се връзките с родителите на осиновеното дете – чл. 61(1) СК.
5)   Възникват наследствени права по отношение на осиновителя и неговите роднини.
6)   Прекратяват се наследствените права по отношение на роднините на осиновения.
7)   Пречки за брак – осиновителното родство е пречка за брак поради родство, чл. 13(2), т.3 СК.

-   пречките за брак по чл. 13(2), т.1 и 2 СК /между роднини по права линия, между братя и сестри, техните деца и други роднини по съребрена линия до четвърта степен включително/ се запазват. При опасност от нарушаване на тази разпоредба може да се наруши тайната на осиновяването.
-   рождените родители могат да искат прекратяване на осиновяването при предпоставките на чл.65 СК;
-   възможно е да има случай на пълно осиновяване, но на истинските въпреки това се дава възможност за оспорване на презумпцията за бащинство в рамките на сроковете по чл. 33 СК;
-   при причиняване на вреди от непозволено увреждане – ако детето почине вследствие на такива действия, извършени от трето лице. Поначало право на обезщетение имат родители, деца. Ако осиновено дете почине, рождените родители имат ли право на обезщетение? Според съдебната практика искът е допустим.
Непълно осиновяване.
1.   Понятие – чл. 62 СК. Правна връзка се създава само между осиновения и неговите низходящи от една страна, и осиновителя от друга, но не и с неговите роднини. Правата и задълженията между осиновен и неговите низходящи с роднините по произход се запазват.
2.   Последици.
1)   Бащиното и фамилното име се запазват. Могат да се променят със съгласие на осиновителя и със съгласие на детето, ако е навършило 14 г.
2)   Акт за раждане – прави се забележка за извършеното осиновяване. Чл. 78, ЗГР – когато се издават преписи и удостоверения от акта за раждане като родители се записват и родителите по произход, и родителите по осиновяване.
3)   Родителски права и задължения – чл. 62 СК, осиновяването се извършва с цел осиновителят да полага грижи. Затова се предвижда, че родителските права и задължения принадлежат на осиновителя. Кой дължи издръжка? Роднините на осиновителя не дължат издръжка. Ако осиновителят не може да издържа детето, тогава издръжка се дължи от родителите и роднините по произход.
4)   Наследствени права – детето наследява и в двете посоки, но не наследява роднините на осиновителя. В случай на смърт на детето наследява само осиновителя.
5)   Пречки за брак – по отношение на рождените родители и роднините по произход пречките за брак се запазват. По линия на осиновяването съществува пречка за брак само с осиновителя, защото само с него детето има правна връзка.
Кога се извършва пълно и кога непълно осиновяване.
1.   Задължително пълно осиновяване.
1)   Когато родителите са неизвестни.
2)   Когато е дадено предварително съгласие за осиновяване от родителите по произход.
3)   Ако детето е оставено в обществено заведение за отглеждане – чл. 57(2) СК
4)   Когато лицата, посочени в чл. 54(1) СК, дадат съгласие за това – съдът не може да постанови непълно осиновяване.
2.   Право на избор – в останалите случаи. Лицата, които дават съгласието си, имат право на избор, но следва да са единодушни. При разногласия за вида на осиновяването, осиновяване не се извършва.


 Прекратяване на осиновяването

I.   При непълно осиновяване – чл. 65(2) СК.
Смъртта на единствения или двамата осиновители при непълното осиновяване прекратява осиновяването автоматично. Всички правни последици се връщат в изходна позиция с едно изключение. Законът приема, че осиновеният наследява осиновителя.
В закона липсва правна уредба на последиците при смърт на осиновеното дете – би следвало да са същите. Според Станева по тълкувателен път може да се стигне и до друго решение, защото е възможно осиновеният да е оставил низходящи. Тогава между осиновителя и низходящите на осиновения съществуват отношения между осиновител и внуци. В такъв случай със смъртта на осиновения отношението не става безсубектно и не е необходимо да се прекрати. При пълно осиновяване в тази хипотеза не настъпва прекратяване по логиката, че има и други субекти, извън основния субект. Същото може да намери приложение и при напълно осиновяване.
II.   Пълно осиновяване – чл. 65(1) СК. При смърт на единствения или двамата осиновители пълното осиновяване не се прекратява автоматично. Прекратяване може да се иска по исков ред, пред съда. Право на предявяване на този иск имат осиновения, неговите рождени родители, настойник/попечител – които са назначени след смъртта на осиновителите, прокурорът. Съдът следва да постанови решение съобразно интересите на осиновения.
III.   Чл. 64(1), т. 3 – визира хипотеза, при която от съществено значение е крайният резултат – дълбоко и непоправимо разстройство на отношенията осиновител-осиновен.
Връзката между осиновител и осиновен е изпразнена от съдържание. Причините за този краен резултат могат да бъдат всякакви. Техният анализ обосновава крайния резултат.
1.   Разграничение между тежко провинение и останалите възможни причини: Тежкото провинение представлява противоправно, виновно поведение, което съществено нарушава изискванията за нормални отношения. Преценява се с оглед на всеки конкретен случай. Престъплението и деликтът представляват тежко провинение, но и всяко друго поведение, което отговаря на тези характеристики. От значение е авторът на деянието, но не и към кого е насочено то. Приема се, че малолетни лица не могат да извършат подобно деяние, защото тогава то ще се обяснява с оглед на полученото от осиновителя възпитание. При тежко провинение право на иск има невиновната страна.
2.   Други обстоятелства – невиновни прояви или състояния на една от страните /малолетното дете/; обективни състояния, често са свързани със здравословното състояние на детето; прояви на трети лица; развод на родителите – не сам по себе си, а с оглед на конкретния случай. Искът може да се предяви от всяка от страните – осиновен или осиновител. Ако е засегнат обществен интерес, иск може да предяви и прокурор – чл. 64(3) СК. Такова засягане е налице винаги, когато страдат интересите на детето.
IV.   Прекратяване на осиновяването по взаимно съгласие – чл. 64(1), т. 2 СК. Прекратяването по взаимно съгласие се извършва от съда. Съдебното решение се основава единствено на общата воля. Законът изисква за да е съгласието валидно, страните да бъдат дееспособни. Прекратяването по този начин следователно е възможно след навършване на пълнолетие от детето. Подава се обща молба до съда да прекрати осиновяването по взаимно съгласие. Това производство е охранително – съдът не решава някакъв спор.
V.   Прекратяване на осиновяването в случаи на унищожаемост – чл. 64(1), т. 1 СК.
Както и при брака, унищожаването на осиновяването има действие само за в бъдеще. Чл. 64(1), т. 1 СК изброява като основания за унищожаемост на осиновяването текстове, свързани с предпоставки за извършване на осиновяване. Нарушението на тези разпоредби води до наличие на порок на осиновяването. Прави впечатление, че в тази разпоредба липсват някои от текстовете, които уреждат предпоставките на осиновяването. Защо това е така?
1.   Не е основание за унищожаемост чл. 50 – ако осиновяващият не е дееспособен или е лишен от родителски права, осиновяването ще бъде нищожно.
2.   Липсата на съгласие на съпруга на осиновяван или осиновяващ – чл. 54(1), т.3 СК, не е основание за унищожаемост, защото тяхното съгласие не е решаващо, те не са страна.
3.   Чл. 55 – невзимането на мненията на посочените в разпоредбата лица не опорочава осиновяването.
4.   Формата за даване на съгласие и мнение – чл. 56 СК. Осиновяваният дава съгласието си лично пред съда. Останалите лица имат няколко възможности – лично; с писмено заявление с нотариално заверен подпис; чрез изрично упълномощено лице. Законът не посочва последици от неспазването на тази форма за даване на съгласието. Осиновяването няма да е нищожно поради липсата на форма на съгласието, защото само съгласието е нищожно. От своя страна обаче самата липса на съгласие е основание за унищожаемост по силата на чл. 64(1), т. 1 СК.
5.   Посочена е ал. 2 на чл. 57, но не е посочена ал. 1. Според Станева ако има нарушение на ал. 1 или ал. 2 – т.е. не са били налице предпоставките на осиновяване без съгласието на родителя, тогава няма съгласие по чл. 54, следователно осиновяването е унищожаемо по силата на чл. 64(1), т. 1 СК. Чл. 57(2) СК е изрично посочена заради последното изречение на този текст – взимането на съгласие от управителя на заведението
6.   Срокове за предявяване на унищожаемостта.
1)   Искове за унищожаване, когато липсва съгласие от някое лице се подават само от лицето, чието съгласие липсва. Правото на иск следва да се упражни в срок от 1 г., който тече за родителите и осиновителите от момента на узнаване, а за осиновения – от навършване на пълнолетие.
2)   В останалите случаи искове за унищожаване могат да предявят всички заинтересувани лица. В тези хипотези срок не е предвиден. Как следва да се определи този срок? Възможни са следните подходи:
-   общ давностен срок;
-   общ срок за унищожаване на сделките;
-   законът не е поставил срок, за да не ограничава това атакуване във времето. Станева застъпва тази теза, защото срок е посочен при липсата на съгласие. Освен това, ако се прави аналогия с другите случаи на унищожаемост в Семейното право – т.е. с брака, при него също не се посочва срок за упражняване на правото на иск за унищожаване.
7.   Отпадане на пороците не е възможно – т.е. осиновяването не може да се заздрави.
VI.   Последици от прекратяване на осиновяването.
1.   Прекратените връзки се възстановяват, нововъзникналите връзки се прекратяват.
2.   Името на детето следва да се промени.
3.   Акт за раждане – в новия акт се посочва, че осиновяването е прекратено. Изважда се първоначалния акт за раждане.
4.   Последиците настъпват за в бъдеще.Осиновяването се зачита във времето – чл. 67 СК.

# 49
  • Мнения: 4 138
благодаря много. това е, което е нужно като информация. от юрист. мерси за професионалния постинг  bouquet

# 50
  • Мнения: 2 084
Аз съм от масовката и не съм си позволявала до сега да израз грубо отношение към някои изразил мнение по тема. Винаги съм излагала своето мнение. не че ми е ден за заядане, но ... Донна2, много неприятно впечатление ми направи твоето отношение към Мата. Още по-грозно ми се стори изявлението ти към масовката Гражданска инициатива. Питам се защо си тук? Тук ние не плащаме. използваме съвсем безплатно болката на другите, за да облекчим своята. Разказваме болките си, за да помогнем на някой, които би имал нужда от това.
Изобщо не съм по темата. Но и дете зад граница "изкарах", само със съгласието на един родител, без да съм му родител. Пълно, непълно - децата не бива да страдат, независимо от юридическите постановки и въпреки тях. Мата е дала шанс на едно дете, Мата е дала любов на нейното дете, Мата се бори за щастието му и си плаща за това. Свалям й шапка!

# 51
  • Мнения: 4 138
нека не задълбаваме. квото било, било. минало е. аз имам добрата черта бързо да забравям, тоест да не ми тежи. лесно паля метлата, но и лесно я приземявам. просто е въпрос на мотивация. честно казано днес, като бях в дом номер седем ми дойдоха съвсем други мисли. имам си там една голяма слабост, едно цигане, което прилича на маймунка. кукленият театър беше започнал вече, децата седяха гушнати в каките, които бяха дошли. та моят муни, като ме видя и протегна ръчички и каза. ей я ТАЯ, пак дойде.... и веднага ми се хрърли на врата. та след такова нещо честно казано съм пречистена. вярно, че е малко, което давам на това дете, оставено в дом. но е по-добре от нищо. и аз не съм по масовките, едно време бягях от манифестациите. индивидуалист съм до мосъка на костите си. но когато се отнася до тези деца, просто съм говотова на много, дори и да е страшно, опасно и непрепоръчително. защото мисля, че мисленето на обществото може да се възпитава и променя. и че дори да сме много добри професионалисти, понякога трябва да оставим и малката искра на милозливостта да размъти съзнанието ни и да се опитаме да излвечем най-доброто и от недотам добри неща. с цената на компромиси и човеколюбие и вяра в хората и в доброто в тях.
в това вярвам аз, в това ще науча и моето дете да вярва. пък да става каквото ще.

# 52
  • Мнения: 624
Аз съм от масовката и не съм си позволявала до сега да израз грубо отношение към някои изразил мнение по тема. Винаги съм излагала своето мнение. не че ми е ден за заядане, но ... Донна2, много неприятно впечатление ми направи твоето отношение към Мата. Още по-грозно ми се стори изявлението ти към масовката Гражданска инициатива. Питам се защо си тук? Тук ние не плащаме. използваме съвсем безплатно болката на другите, за да облекчим своята. Разказваме болките си, за да помогнем на някой, които би имал нужда от това.
Изобщо не съм по темата. Но и дете зад граница "изкарах", само със съгласието на един родител, без да съм му родител. Пълно, непълно - децата не бива да страдат, независимо от юридическите постановки и въпреки тях. Мата е дала шанс на едно дете, Мата е дала любов на нейното дете, Мата се бори за щастието му и си плаща за това. Свалям й шапка!

Виж сега случая на мата не ме интересува ,тая жена е супер груба и нетактична ,пази боже щом ще тегли по една  на околните ,няма що блазе им  .
Изразих мнение по отношение на осиновяване тя се държа отвратително щяла да ми тегли една ,ама да тегли на себе си и на семейството си .Да и се извиня ли НИКОГА, тя сама да си помисли върху поведението.Я прочетете постовете какво пиша аз и какво пише тя. След това което е написала за мен това  е отврат  .Преправих поста си за де не ставам крайна като нея.
А за масовката да няма какво да правя там не обичам такива неща , тъй като те са на съвсем друга плоскост ,но вие просто няма да го разберете и току виж се намерила някоя друга мата да дрънка глупости,по-големи от на мата . Но ще ви напиша само едно изречение ,а го разбирайте както си искате -добра социална политика може да си позволи само една добре икономически развита държава .
Я сега да чуя какво по точно ти направи  лошо впечетление-цитирай #CrazyДа не би аз да съм обиждала......мата започна с това ,че съм била открила топлата вода и разни други...... толко  пошласт  не бях срещала!

А къде аз ще участвам не е твоя работа ,що за щуротия  да ми даваш ленински наставления къде аз да се включвам боже опази #2gunfire

Последна редакция: пн, 12 ное 2007, 07:51 от donna2

# 53
  • Мнения: 1 249
Bebitor , мила/и

не съм и няма да сипозволя да пиша това, което постваш, защото съм от този отбор - на осакатените и на болезненодолавящите нещата.
Няма спор, че си прав.
НО

Може да съм страхлива, но твоите точно думи ги превеждам като за аудиторията - казах в предни постинги, че от всякакви пороци може да са засегнати актовете и процеса с произтичащите от това последици.
Който разбира - би разбрал, който не разбира - не би се шашнал !!!!!! Hug

Ама на хора притеснени и наранявани, които надали правят разлика между унищожаемост и нищожност, а като им пишеш за част от възможностите, че са неограничени и със срок - хептем ги лишаваш от малкото спокойствие,  което жадуват.

Тук четат неограничен брой хора.  Hug
Струва ли си на едни отрудени и минали през какво ли не докато имат дете и искрени към детето си, хорица от дълбоката провинци, да им пратиш някоя фуста, вдъхновена от писанията ти тука, да им трови живота с намеци и инициирани проверки на документи, които отдавна събират прах някъде и дано да си го събират до края. Или да ги вкараш в тежки мисли, струва ли си ?

"Фустата" трудно ще докара нещата докрай, познавам повече био-мами отколкото всички тука, липсва им целенасоченост, последователност, яснота и пр., ама да отрови живота на някого - много ги бива.
Какъв е шансът родителите  да имат свестен адвокат - малък.
Какъв е шансът животът им да бъде спокоен - малък.

Децата имат нужда от щастливи и удовлетворени родители, а после от дрехи, гардеробче и т.н. Дай да не ги шашкаме хората, те са достатъчно преживели, вервай ми.


Не всяка информация е за всички аудитории, като майка и като нещастно детенце ти го казвам.
Ако всеки имаше до себе си грамотен и порядъчен адвокат - ОК, веднага би си провел разговори и би бил спокоен.
А при "миш-маша"  в образованието и в главите на на социалните ..., къде е вината на осиновителите - никъде.


Тези мисли  (да не се стигне до порочни актове) са ми в главата всеки път като чета как се броят дните и как се мисли, че само времето е единствения проблем.
Най-важно е да имате читави актове, мили осиновители, поне от правна гледна точка. А иначе - да сте здрави и спокойни е най-важното.

Тайничко се надявам, при порок в актовете, държавата "да разтвори чадър" над въпросните осиновители, ако отношенията с детето са здрави, и да замаже проблема, ако не е много раздухан. В крайна сметка гафът няма да е на осиновителите. Имаше подобен случай с няколко брака преди време, даваха случая по ТВ.

Бебитор, Донна2,
Може да изглежда мекушаво написаното от мен и сигурно е така.

Ама освен колега съм и майка и дете и свободна няма да стана, поне в този живот.
Затова да си мерим приказките според аудиторията.

При завършена процедура и детето у дома, макар и порочна, имат ли шанс осиновителите без рискове да санират нещата, ако въобще подлежат на саниране ? - отговорите са болезнени и колегите ги знаят.


За мен първата заповед като при лекарите е: Да не вредим.
А после е заповедта да помагаме.
Hug Hug Hug

 

Последна редакция: пн, 12 ное 2007, 09:38 от Miraetta

# 54
  • Мнения: 1 843
Donna2, позволи ми една отметка: за каква масовка говориш като до момента в инициативите са се се включили десетина души на кръст, а физически в някакви последователни действия половината на тези. Чакай да направя рекапитулация - за територията на цяла България - има, няма толкова: 10-12 души!
Това не е масовка... newsm78
Не се засягай, но всъщност твоята позиция е част от масовката - тази, която предпочита да се държи настрана и да не взима отношение. Във всеки случай, досега не сме си позволили да даваме класификация на същата.
За професионалната информация съм ти благодарна!

Бебитор, благодаря за информацията!

# 55
  • Мнения: 2 722
Гражданската инициатива не ме вълнува много ,нямам тоя проблем просто познавам практиката по въпроса...,а и мразя да се включвам в каквито и да е масови инициативи .

Дона, не се заяждам, ама като не те интересува какво правиш - гимнастика за ума и езика ли? Неправилното място за тези упражнения си избрала.
Ако влети отново модератор с метлата, това няма да е за пръв път в твоите постове - не ми е ясно защо избра за поле за изява точно този подфорум.
Моето дете като пипне веднъж печката, не повтаря  newsm78

# 56
  • Мнения: 24
Miraetta, безкрайно сте права... Всъщност, просто се опитвам да помогна и да убедя майките да не осиновяват непълно дете от дом. Защото родител, изоставил детето си, наистина е способен на всичко, за да удовлетвори собствените си нужди. Мъчно ми е за дечицата, които са там, затова с цялата си съвест се застъпвам за варианта пълно осиновяване! Те се нуждаят от стабилни правоотношения и истински родители, топлина и грижи, всички сме на това мнение по въпроса.
Когато бях в родилния дом, станах свидетелка на една ситуация.
Жена от малцинствен произход искаше да остави детето си в дом за 6 мес. Акушерката направо я отряза, че не може. Или да го оставя за осиновяване и да подпише всички документи за това, или въобще да не го оставя! И, казано честно, тази практика ми хареса. За съжаление го няма законово уредено Sad

Последна редакция: пн, 12 ное 2007, 09:28 от Bebitor

# 57
  • Мнения: 1 249
Miraetta, безкрайно сте права... Всъщност, просто се опитвам да помогна и да убедя майките

Мамите няма да ми прочетат даже постинга, готова съм да с обзаложа.

Мерси, Бебитор. Hug

# 58
  • Мнения: 1 249
Много търсих начини осиновителите да имат мехнизъм за контрол върху социалните за конкретния случай, но надеждите са малки.

# 59
  • Мнения: 1 843
Загуби баса още преди минути, Мираетке...  Wink

Сега, щом държите, нека си извадим ризите на показ - не чак кирливи, ама леко захабените.

Ние, тези от "масовката" също си имаме нашите позиции и често разпалено дискутираме. Хайде Мата да ви каже, колко пъти в седмицата се хващаме за косите, добре че не сме една срещу друга, а сме във виртуала, но не правим сеир от това.
В опитите си да стигнем с нашите непрофесионални мозъци до някакви истини, истини, които биха работили в услуга на децата, не на осиновителите, така сме се изнервили, че оня ден се карахме един час, докато разберем, че говорим за едно и също...

Не обиждайте интелигентността ни като ни поставяте в някаква категория.
По-скоро дайте факти щом имате повече опит покрай професиите си.
Разкажете, дайте ни някаква позиция, какъв е смисъла да се нахвърляме и доказваме кой прав, кой крив, кой ще разбере, кой не...

Убедена съм, че аз пък знам някои неща, които вие не знаете, мама Галя други, Мата други, к. димитрова... всеки един от нас има знания, които могат да бъдат от полза. Нека тези различия бъдат повод за дискусия, не за скандали!

Защото, честно казано - мен мълчанието, фалша и непукизма на държавните институции не ме отчайва, но тези сценки от хората, които са на страната на децата - да!

Общи условия

Активация на акаунт