Защо децата ни затъпяват

  • 4 372
  • 96
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 426
Не неискам да кажа, че децата са по изостанали от тези преди 7 години, искам да кажа че преди 7 гони интернет небеше толкова развит, д ане кажа че почти го нямаше. Искам да кажа, че преди децата учеха по нормални учебници сега това не е така, искам да кажа че преди 7 години пак им беше трудно на родителите но имаше деца по залите за народни танци, за балет, за шах за плуване общо взето децата ходеха на разни ивън класни занимания.

Сега обаче не е така, залите са празни.

Дали защото държавата няма вече политика за това децата да растат задрви и уми. Дали защото родителите са се променили. Дали защото ядят чипс и полуфабрикати. Дали защото не им се обръща достатъчно внимания в училище.


Е, значи, всъщност може да се каже и малко по-меко. Вместо "Защо децата ни затъпяват" - "Защо интересите на децата ни се променят и дали винаги това е за добро". Примерно!

# 31
  • Мнения: 10
ок съгласявам се с критиката Hug

# 32
  • Мнения: 1 426
Не, не, каква критика, моля те, просто исках да си изясня на себе си нещата, още повече, че в момента - по съвсем друга линия - пиша една статия, в която се опитвам да анализирам точно има ли промени в развитието на децата преди и сега...

# 33
  • Мнения: 412
Моето дете е още малко и не е показало признаци на затъпяване, но ако се появят ще бъдат наследствени от баща му. И го заявявам най-отговорно пред всички тук списващи.

# 34
  • София
  • Мнения: 2 901
Добре де, защо преди да се пускат такива теми, не се помисли за това, че някои родители нямат никакъв избор и за това пускат децата си на занималня. по "мое време" също имаше занимални и имах доста съученици, които ги посещаваха, но тогава също имаше родители, които нямаха под ръка баби и дядовци, които да упражняват контрол над децата. Да оставят децата си съвсем без надзор ли е алтернативата им? Мен ме наглеждаше баба ми, от която научих първия месец в първи клас "първо уроците, а после игрите" и оттогава до края на учението ми никой не ме е надзиравал, изпитвал и т.н. Бях една от най-добрите в класа от началото до края, 2 мои съученички бяха също в тази група, а посещаваха занималня.

Второ, сега има и частни занимални, където на децата се обръща повече внимание, учителите са по-мотивирани и т.н.

# 35
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Това е поредната градска легенда.
Децата, които познавам аз не са тъпи в никакъв случай.

А по мое време също имаше доста глупци, които си мереха електрнните игри.

# 36
  • София
  • Мнения: 62 595
Едно време занималнята се смяташе за нещо като наказание, защото там ходеха задължително тройкаджиите и изоставащите. Никой не искаше доброволно да ходи.

Е, тогава електронни игри имаха само децата на тираджиите и тези, които работеха в Либия и околните държави.

# 37
  • Мнения: 3 146
Защото се превръщат в консуматори
Не четат
Не мислят
Не преживяват емоции
Гледат само телевизия и играят игри на компютри

И най-важното - защото наистина родителите не познават децата си, не им обръщат достатъчно внимание.
Нивото на децата е отчайващо - не могат да пишат, не могат да говорят /нямат речник/, просто съм изумена какво става. За щастие има изключение и не е чудно, че заслугата е само на родителите им.

Съгласна съм с това, но ще наблегна на това, че съзнателното им превръщане в консуматори е основното, защото колкото си по-тъп, толкова си по-лесно манипулативен. Не самото ходене на училище е причина за затъпяването, а това, че учебният процес е насочен към затъпяването. Това цели и цялата образователна система - много часове по език и малко по природни и хуманитерни науки, т.е. набляга се на формата, а не на съдържанието.

# 38
  • Мнения: 8 917
Затъпяват, защото повечето родители не се занимават достатъчно с тях. Поради това се налага и да бъдат толкова много в училище. И да попиват всичко там, на място, в тази еднообразна и скучна среда.

Ако "затъпяват" то най-вероятно е заради това, което е написала СВ, но съм на мнение, че няма такова "затъпяване" Peace

# 39
  • София
  • Мнения: 7 191
Този въпрос би могъл да бъде нищен надълго и нашироко.
Не съм сигурна, че децата в днешни дни "затъпяват". Да, прекаляват с компютрите, ама преди 20 години са прекалявали с телевизията, преди 40 - с комиксите. Всичко сякаш се повтаря, но "на нов глас".
За мен основният проблем е че нещо се случва с ценностите и те се изкривяват. Може би е по-точно да се каже, че ние хората напредваме страхотно в области като техника, медицина, науки, но на емоционално ниво си оставаме същите.
В България тези, които разбиват ценностите на пух и прах са богатите необразовани мутри и чалгата, ама не бих казала, че Бритни Спиърс или Парис Хилтън са нещо по-различно. Целият западен свят е организиран така, че да превърне индивида в касичка за пари. И това естествено рефлектира върху децата и начинът, по който се изграждат като личности.
По принцип елитът на високо образованите винаги е бил само малка част от общата маса. Това явно са някакви изконни принципи в развитието на човешките общества.

# 40
  • Мнения: 550
Изобщо не съм съгласна,че децата ни затъпяват!!!Вярно ,че моето все още е малко,но от сега виждам,колко по- напред са във всичко и той и връстниците му!А за това,че учениците  по цял ден са в училището,моят коментар може да бъде само положителен! Peace

# 41
  • Мнения: 97
Този въпрос би могъл да бъде нищен надълго и нашироко.
Не съм сигурна, че децата в днешни дни "затъпяват". Да, прекаляват с компютрите, ама преди 20 години са прекалявали с телевизията, преди 40 - с комиксите. Всичко сякаш се повтаря, но "на нов глас".
За мен основният проблем е че нещо се случва с ценностите и те се изкривяват. Може би е по-точно да се каже, че ние хората напредваме страхотно в области като техника, медицина, науки, но на емоционално ниво си оставаме същите.В България тези, които разбиват ценностите на пух и прах са богатите необразовани мутри и чалгата, ама не бих казала, че Бритни Спиърс или Парис Хилтън са нещо по-различно. Целият западен свят е организиран така, че да превърне индивида в касичка за пари. И това естествено рефлектира върху децата и начинът, по който се изграждат като личности.
По принцип елитът на високо образованите винаги е бил само малка част от общата маса. Това явно са някакви изконни принципи в развитието на човешките общества.
PeaceТова мнение ми е близко, както и уточненията на Невада.
В самото начало, от начина по който е формулирана тезата на темата, реакцията ми беше "Какво да кажем за децата учили и учещи в пансион.По цял ден на едно място с едни съученици и едни и същи учители...Това ли е криерий за затъпяване?!"
Сега, след като авторката се доуточни, бих отговорила, че за малки ученици с работещи родители това е единствен вариант ненатоварващ семейния бюджет.От тук и отговорът на въпроса защо са празни залите.Както и други са го казали пак заради заетостта на родители и/или липса на средства(сега такива занимания не са безплатни), а движението по пътищата  пък е такова, че изключва посещения тук и там самостоятелно, без възрастни(отново за разлика от едно време). Wink

Извинявам се че е извън темата:  Red   Честит рожден ден на малкото ти момиченце.И още много такива празници  bouquet.

Последна редакция: ср, 26 сеп 2007, 17:32 от Polioto

# 42
  • Мнения: 1 172
В днешния свят, със съвременните технологии, не е нужно децата да ходят по библиотеките така, както ходихме ние. Те имат много повече информация вкъщи. Не е нужно и да се помнят наизуст толкова много данни - като почнеш от телефонните номера на съучениците и свършиш до някакви сложни научни писания.

Но точно защото информацията е многократно повече, те трябва да могат да я обработват правилно. Да намират това, което им е нужно, и то по най-бързия начин. Да преценят кое доколко достоверно може да бъде и т.н. И да не се затормозяват и да наизустяват дати и факти, а да знаят как и къде да ги намерят при необходимост.

Не е нормално 8-класник, който има компютър и интернет вкъщи, да не може да напише домашното си по биология. Това е съвсем реален случай, при който майката си плати, забележете - ДА МУ НАПИШАТ домашното, а не да го научат как да се справя в подобна ситуация. Само по ключовите думи от това домашно излизат хиляди резултати в Интернет. И точно за 20 минути могат да се отсеят важните неща, за още 20 да се оформи в детайли. Този простичък пример ми показва, че: майката хал хабер си няма от Интернет - плаща нещо, което не желае да разучи във всичките му възможности (значи, инициативността е нулева от нейна страна), подхожда към проблемите като ги решава "на парче", а не генерално (търси решение за конкретния проблем, не и за сходни ситуции в бъдеще), предпочита синковецът да има 6, вместо реална оценка за познанията му и му показва най-демонстративно, че оценката е по-важна от знанията, които стоят зад нея. Този родителски пример охотно се следва от сина й. Тук във форума също има достатъчно теми, касаещи гадните домашни, с които даскалите тормозят децата. Как, видите ли, точно това го няма в учебника и щом го няма в учебника, значи е нещо ужасно трудно и невъзможно да бъде направено от горките деца. Или откровена молба да се реши даден проблем. Аз лично съм срещнала много малко теми, в които заради невъзможност да се напише дадено домашно, се мисли за нещо по-сериозно от предоставянето му наготово. А обикновено се подхожда с идеята колко умно е детето, а колко некадърен е учителят, задал това домашно.

Вярно ,че моето все още е малко,но от сега виждам,колко по- напред са във всичко и той и връстниците му!
Дай конкретни примери за това с какво сегашните деца са по-напред от предходното поколение. Изключваме техниката и технологиите въобще, които по разбираеми причини вече са много по-достъпни и децата в много по-ранна възраст имат контакти с тях, съответно и възможност да ги разучат. Това, че едно дете може да си пусне компютъра, а баба му не може, не е пример за прогрес. Защото за сметка на това баба му на неговата възраст е знаела да копае и да насече дърва за огъня, примерно.

# 43
  • София
  • Мнения: 62 595
така е. И се хвалят на всичко отгоре. В момента е много "фешън" да платиш някой да ти напише (съчини) домашно, реферат, курсова работа, дипломна работа.

сash & carry

# 44
  • Мнения: 1 172
така е. И се хвалят на всичко отгоре. В момента е много "фешън" да платиш някой да ти напише (съчини) домашно, реферат, курсова работа, дипломна работа.

сash & carry

Абсолютно. Много често ми предлагат да напиша нечие домашно в моята област. Много сложно било и учителите нарочно давали такива задачи, за да си създават извънработна заетост. Реших аз, най-наивно, че ако започна да искам невъзможно високи цени, хората ще се "светнат", че е по-лесно и по-евтино да седнат да се справят сами. Или за същите пари да посетят учител, който да ги научи на нещо, а не просто да получат заветната курсова или домашна работа. Или поне ще потърсят из Интернет примерна такава работа, която да попреправят оттук-оттам. Е да, ама не. Склонни са да плащат по 100-150 лв за нещо, което се пише за час и половина в спокойно темпо (все пак аз не съм енциклопедия и за някои неща също ми се налага да отворя справочници или да потърся в Интернет конкретна информация) и е напълно по възможностите на детето. А опцията "хайде да го напишем заедно" не е вървежна, понеже "детето има много да учи и по другите предмети и не може да отдели време" (?!).
Заради тези си наблюдения мисля, че основният проблем е липсата на внимание и тази фалшива заинтересованост от страна на родителите. Всичко друго може да се коригира, ако някой контролира този процес и изисква реални резултати от детето, като му дава личен пример.

Общи условия

Активация на акаунт