ХИПОКАМПАЛНА СКЛЕРОЗА

  • 43 741
  • 117
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 540
За хипокампалната склероза има инфо на различни езици.
Надявам се да не представлява трудност да се разбере тази статия!

Хипокампусът, главна структура во создавањето на сеќавањата за настаните и контекстот, има рецептори што му овозможуваат да одговори на стресните хормони во крвта. Сега знаеме дека тој дел атрофира кај некои психијатриски нарушувања. Во хипокампусот - искривен продолжен дел лоциран во двете темпорални слепоочни области на мозокот - постои структура наречена дентате гѕрус која произведува нови неврони во текот на возрасниот период. Хроничниот стрес ја инхибира неврогенезата и, исто така, предизвикува многу неврони од хипокампусот да се соберат, што е познато како процес на ?ремоделирање?. Испитувањата на животните покажаа дека хормонот на стресот кортизол, заедно со невротрансмитерите во мозокот, исто така, има важна улога во ремоделирањето на невроните.

# 46
  • Мнения: 3 540
Тъй като аз си подържам тази тема ,установих с голямо учудване ,че за 2 седмици темата е отворена около 200пъти,нищо ,че бързо минава на по задна страница.
А сега да ви представя още една причина за увреждането на Хипокампуса:
http://health.actualno.com/news_82124.html

# 47
  • Мнения: 3 540
Ето лъч надежда и при нас:
Съвременните технологии и изследвания на учените разбиха стария мит

В продължение на десетилетия медицината твърдеше, че при възрастния човек умират по 100 000 неврона годишно, което обяснява факта, че забравяме много събития от живота си. До неотдавна се смяташе, че загиналите нервни клетки не се възстановяват. Оказа се обаче, че това не е истина!

КАКВА Е ИСТИНАТА?

Установило се, че невроните не умират и затова няма нужда те да бъдат възстановявани. Необходимо е само да се възстанови възможността им да работят, тъй като някои от нервните клетки от безделие изпадат в “сънно състояние”, запазвайки си натрупаните знания и опит. Колкото по-дълго тези сънни клетки не работят, толкова по-трудно ще бъдат събудени.

Още през 1970 г. в САЩ на Първия конгрес по регенерация на централната нервна система били направени съобщения, които свидетелстват, че регенерацията на нервните клетки е възможна даже в много по-широки граници, отколкото са смятали учените преди. След още десет години се появяват нови факти. Така например изследвания, направени в Медицинския институт в щата Мериленд, установили, че регенерацията на невроните на главния и гръбначния мозък след тяхното увреждане е възможно. Тя става чрез масирано разрастване на особени клетки, образуващи на мястото на засегнатите.

Обнадеждаващи резултати били получени, когато на увредени участъци в гръбначния мозък били трансплантирани части от периферните нерви, а след това части от нервната тъкан били отново присадени във вече дегенерирали части на главния мозък. Изследванията са правени върху лабораторни животни. Опитите върху хора се смятат за рисковани.

Неотдавна беше открито, че нервните клетки в мозъка на птиците, а също и на млекопитаещите, могат да се делят.

Но и това не е всичко! През 1998 г. американски учени публикуват сензационно съобщение, че човешкият мозък през целия си живот разполага с потенциал да се самообновява. В хипокампа - дял на мозъка, който отговаря и за паметта, били открити клетки, продължаващи активно да се делят, докато човекът е жив, независимо от неговата възраст. Но са активни само ако бъдат натоварени.
Моля се това да е истина! Praynig




# 48
  • Мнения: 3 540
Много учени се занимават с изучаването на тази загадка МОЗЪКЪТ:
Линковете ,които са посочени са на английски,ако някой може ,моля да ги преведе! Praynig

Има много начини да запомняте по-лесно. Поне през последните две хилядолетия са разработени цели мнемонични системи или техники за подпомагане на паметта: от „дворци на паметта" (за да бъде запаметен, всеки обект се свързва с определено място във въображаемо помещение и се извиква в паметта чрез умствена разходка из стаите на „двореца") и акроними до „фрагментиране" - разделяне на обемистия материал на по-малки, по-лесни за запомняне части.
Някои хора обаче се раждат с необичайна способност, която им помага да запомнят особено добре. Състоянието, наречено синестезия, свързва сетивните преживявания с предмети, думи или звуци. Синестетите възприемат света по различни начини. Един от най-разпространените е да виждат всяка буква от азбуката като определен цвят, макар че синестетичните комбинации са най-разнообразни, включително усещане на вкусове, чуване на цветове или вкусване на форми, и всички те правят оригиналното възприятие особено живо.

Синестетите често притежават превъзходна памет, а пристъпите, засягащи медиалния темпорален дял в областта на хипокампа, могат да предизвикат синестезия. Ако човек вижда някоя дума като предимно синя, това му помага да запомни думата, защото той може да запомни или самата дума, или (което е по-вероятно) оттенъка на синьото, а той го насочва към буквите в самата дума. Пациентът на Александър Лурия, наричан „С", който имал практически неограничена памет, изпитвал различни форми на синестезия и това му предоставяло множество мисловни „закачалки", на които се държали дълги поредици от информация.

Повече информация за синестезията ще намерите на следните интернет адреси:

http://wearcam.org/synesthesia/synesthesia_long.html
http://psyche.csse.monash.edu.au/v2/psyche-2-10-cytowic.html

За да получите представа какво е да имаш синестезия, посетете този интернет адрес за виртуална симулация на синестезия:

http://web.mit.edu/synesthesia/www/virtual.html

Елизабет Снодграс

Линкове

Мозъкът от горе до долу

thebrain.mcgill.ca/flash/index_d.html
Изследвайте всички функции на мозъка , включително паметта, в този обширен уебсайт, поддържан от университета „Макгил" в Монреал, Канада. Мозъкът е представен на пет нива: социално, психологическо, неврологично, клетъчно и молекулярно. За всяко ниво имате избор - дали обяснението да е за начинаещи, средно напреднали или напреднали и дали да е на френски или английски.

Би Би Си: Карта на човешкия мозък

www.bbc.co.uk/science/humanbody/body/interactives/organs/brainmap/index.shtml
Би Би Си представя интерактивна карта на човешкия мозък, организирана по функции и структура. Сайтът съдържа и други интересни раздели - „Мускули", „Скелет", „Нервна система".

Фондация за подпомагане на хората с мозъчни увреждания (BIRF)

www.birf.info/home/library/memory/mem-memtech.html
Сайтът включва раздел за паметта, който съдържа множество сериозни статии, насочени към широка аудитория. Разгледани са теми като мнемотехники, игри за подобряване на паметта, предотвратяване на последиците от инсулта и връзката между паметта и мозъчните увреждания.

Специални грижи в комплекса „Оутфийлд"

www.elitecare.com/oatfield_estates
Научете повече за философията на метода „специални грижи", който се прилага в „Оутфийлд" и други подобни комплекси за възрастни хора. Отдясно на страницата има линкове към описания на околностите, дизайна, управлението, технологията и програмите във всеки от четирите кампуса

 
   



 

# 49
  • Мнения: 3 540
Разлика в мозъка при жените и мъжете!
http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=96388

# 50
  • Мнения: 3 540
Здравейте,ето ,че измина 1 година от както взех резултата от ЯМР и прочетох двустранна хипокампална склероза!Изминаха месеци в които се лутах и търсих информация за това мозъчно увреждане,а за съжаление нито един лекар не даваше пълна информация за това.
И ето ,че вече спокойно мога да дам сносно обяснение за това увреждане и епилепсията !
Да се надяваме ,че в следващите години,медицината ще открие още новости по този проблем!

# 51
  • Мнения: 3 540
Все по трудно намирам нещо ново за увреждането на хипокампуса.
Това го преразказвам с мои думи от (мисля ,че е) сръбски.
Виното е по лошо за мозъка от бирата!
В британското списание,,Алкохол и алкохолизъм"пише ,че виното много уврежда хипокампуса.Това са го установили специалисти психиатри,който са сравнявали снимки на мозъка на алкохолик и на здрав човек.На този ,който е употребявал алкохол ,хипокампусът е бил 10 пъти по малък.И то на тези ,които са употребявали повече вино.
А който иска да разгледа самата статия : http://www.idividi.com.mk/Zdravje/Medicina/428466/index.html

# 52
  • Мнения: 3 540
Ето нещо повече за работата с различните видове памет!

http://ivanrilski.org/index.php?option=com_content&task=view … =703&Itemid=1

# 53
  • Мнения: 3 540
Ето още една причина за увреждането на хипокампуса:
http://paper.standartnews.com/archive/2001/10/07/health/s3151_2.htm
Бъдещи майчета внимавайте! Naughty

# 54
  • Мнения: 3 540
Тук има обширна информация за различните видове памет.

http://www.nbu.bg/PUBLIC/IMAGES/File/naukata16.pdf
Приятно четене за зайнтересованите! Peace

# 55
  • Мнения: 3 540
Ех,все по трудно намирам нещо ново и интересно!
А темата бързо отива на заден план! Sad
Ето последното на което попаднах! Peace

http://www.psychology-bg.com/texts/graal.htm

# 56
  • Мнения: 3 540
Здравейте,то се вижда ,че много четат ,но не споделят и ред,затова продължавам да подържам темата сама!
Увреждането на хипокампа е свързано с проблеми с паметта ,затова ето още едно откритие на медицината!
http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=4&id=16445

# 57
  • Мнения: 3 540
Eто още нещо за стимулиране на паметта!

Как да подобрим паметта си чрез правилно и здравословно хранене?
10 съвета и 3 златни правила.

Универсално средство за подобряване на паметта не съществува и затова трябва добре обмислено да подхранваме мозъка си с продукти, съдържащи максимум полезни вещества за неговата работа и активизиращи умствената дейност.
Проблеми с паметта могат да възникнат от постоянен стрес или липса на витамини. Нормалната работа на мозъка се нарушава, ако към нездравословното хранене се прибавят недоспиване, алкохол, заседнал начин на живот. Паметта се влошава и поради лошото усвояване на хранителните продукти и неправилното хранене (злоупотребата с полуфабрикати), а също и в резултат на депресивни състояния.

10 съвета за разсеяните
• Гответе със зехтин - той е богат на антиоксиданти.
• Неврофизиолозите препоръчват за стимулиране на паметта салати от зеленчуци и бобови култури с растителна мазнина.
• Поне 2 пъти седмично яжте риба и други храни от морски произход - в тях се съдържа не само фосфор, но и ненаситени мастни киселини, които стимулират дейността на мозъчните клетки.
• Консумирайте повече плодове и зеленчуци.
Например в бананите има значително количество витамин В6, а чепка грозде или ябълка ще помогнат за концентриране на вниманието. Доматите, богати на манган са полезни за тези, които се занимават с интелектуален труд. Портокалите и червените чушки пък забавят процеса на стареене на клетките.
• 90% от мозъка се състои от вода, затова трябва да се пият повече течности – така се повишава концентрацията и вниманието.
• В месото също има много желязо, което стимулира умствената дейност. Ако всяка седмица се изяждат две парчета месо и 3 яйца, организмът ще получи достатъчен запас от витамен В12.
• Употребявайте макаронени изделия, ориз и хляб: за работата на мозъка са необходими въглехидрати, които се превръщат в глюкоза и способстват за активизирането на умствената дейност.
• Кашкавалът е богат на протеини (70 г кашкавал се равняват на 100 г месо). Той съдържа вещества, повдигащи настроението и подобряващи концентрацията на вниманието.
• Соята притежава способността да подобрява паметта и да ускорява процеса на учене.
• Не злоупотребявайте с алкохола - той намалява вниманието, или с кафето - то може да причини безсъние.

3 златни правила
Въпреки, че мозъкът е само 2-3% от общата маса на тялото, той изразходва 20% от всички мазнини, постъпващи в организма. За да бъде ефективна диетата ви в това отношение, постарайте се да спазвате следните 3 златни правила:

1. Забелязано е, че паметта рязко отслабва при тези, които не закусват. Много е важно да ядете без да бързате. Въглехидратите са основен източник на енергия за мозъка - те помагат за усвояването на информацията.

2. Контролирайте употребата на мазнини, но не ги изключвайте напълно от храната си. Лекото чувство за глад активизира умствената дейност, докато продължителното въздържане от пълноценна храна действа обратно.

3. Това, което способства за правилното кръвообращение, е добро и за мисловните процеси. Мозъкът не може да работи на 100%, ако артериите са запушени с холестерол, защото постъпващата в мозъка кръв е бедна на кислород. Важно е в храната да се включат продукти, богати на антиоксиданти и особено на витамин Е.

   
         

   


 

# 58
  • ВАРНА
  • Мнения: 296
здравейте. разбрах че тук има майка която е наясно с ямр.имам направление за ямр за сина ми който е на 4 г. наясно съм че ще е с упойка. някой може ли да ми препоръча апарат във варна. предварително ви благодаря
 
 

# 59
  • Мнения: 3 540
megivarna,здравей!
Освен мен тук не виждам никой друг! Mr. Green
Но който и да те е насочил,не те е подвел!
В УМБАЛ,,Света Марина " или по варненски Терапията от лятото работи нов ЯМР ,има договор и със здравна каса.Апарата е с 1.5Т разделителна честота ,която го прави един от най-добрите в БГ.
Може да се повторя ,но и на теб ще дам съвет да си поръчаш запис на диск на цялото изследване ,за да може ,ако се наложи да се види и от други специалисти!
Ето ти и тел. за записване на час: 052/978574
Ако може изследването да бъде разчетено от Проф. Балев!

Общи условия

Активация на акаунт