Смятате ли болничните практики за нормални?

  • 4 442
  • 89
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 829
Момичета, вижте какво открих-имало е сравнение на болничните услуги във страните членки на ЕС. България е на предпоследно място:

http://www.guardian.co.uk/international/story/0,,2181427,00.html

Биляна, според статията здравеопазването в Англия също се е представило доста зле. Само по показателя права на пациентите са се представили добре-т.е. изследването подкрепя твоето мнение.

Интересно защо тази информация не е публикувана във вестниците тук? Някой чувал ли е в новините?
Може аз да съм пропуснала.
 

# 76
  • Мнения: 873
това,което ми се стори ненормално в АГ-то,в което раждах аз-бебетата се взимаха под час и "разполагахме" с точно определено време да ги кърмим и гушкаме.който закъснее-карат му се #Cussing out другото,което ме изуми и едва не се развиках на персонала-взимам си бебето и го нося в стаята си.бебето ми увито и стегнато като пашкул в две бархетни пелени,а се роди в най-големите жеги това лято и в стаята ми беше много горещо.то,милото започна да плаче,почервеня цялото и добре че женичката от гражданското беше при мен в този момент,та ми каза да го разповия малко.послушах я и разхлабих вързопа.бебето се успокои веднага.като го връщах,пак ми се караха,защо съм го разповила #Cussing outвсе едно не си е моето дете #Cussing outдругото гадно е,че ми го дохранваха-ама аз не исках да ми го дохранват,ако ще и през час да ме викат да го кърмя Crossing Arms абе с две думи-все едно не му бях аз майката на това дете Crossing Arms

# 77
  • Мнения: 24 467
За съжаление често съм чувала от хората "скараха ми се", когато става въпрос за лекар. Това е недопустимо.
Някои хора неправилно се изразяват, като под това понятие имат предвид просто направена забележка, изразено мнение или препоръка. Когато раждах първото си дете често чувах от разни мами, предимно на възрастта или с манталитета на деца, че еди кой си лекар им се карал. През целия си престой и тогава и при второто ми раждане не съм чувала някой да се кара на някого.
Когато обаче наистина става въпрос за "скарване" лично аз мисля, че е наше право да не го позволим. Аз не съм дете, та да ми се "карат". Вие, уважаеми пациенти, също и имате право да опонирате и да искате нормално и професионално отношение към вас.

# 78
  • Мнения: 560
Има една приказка-за тия пари-толкова.
Още не съм родила-чакам всеки момент и понеже нямам платена уговорка с лекар и екип,се подготвям за много изненади.
За съжаление плащаме твърде малки здравни осигуровки и изобщо държавицата ни е бедна,болниците ни са бедни,лекарите ни са злеплатени,така че не виждам какво друго да очакваме.
Не,че се примирявам.И на мен ми се иска да ида в родилното,някой доктор Рос да се лепне за мен и да ми държи ръката,да родя,обсипана от внимание,после да ме настанят в красива стая с пердета и дограма,телевизор и телефон,бебчо да е до мен,една акушерка да се суети около нас и да ми обяснява как да кърмя,да гушкам бебето си,да го къпя.Искам да го хранят с мои стерилизирани шишета,да го обличат с мои дрешки и да не го влачат нагоре-надолу.
Да ама не!!!

# 79
  • Мнения: 2 829
Judy, за "скарването" си много права, обаче пък от друга страна понякога ако само кажеш нещо-всички скачат срещу теб!
Ето, дори в темата забелязвам, че майките, които са доволни от мястото където са раждали направо се възмущават от недоволството на другите, или от самото съществуване на такава тема.
Аз не бих си мълчала, де, но с пълното съзнание, че може да се наложи да вдигна грандиозен скандал.
Мома Катерина, и на мен ми е ясно, че няма как да се получи идиличната картина, която описваш. Но има неща, които не струват толкова пари и могат да се постигнат-например лекаря да дойде при теб и да ти съобщи, че примерно се налага лечение на бебето, или дохранване, или че ще го преместят за наблюдение, или в кувьоз ПРЕДИ да го направят, а не след. Там, където бебето не може да е при майката-би могло да се отдели стая близо до детското отделение и да се сложат няколко стола, и майките, които искат да си виждат бебетата по-често (или пък да ги кърмят) да седят там.
Също така би трябвало да имаме избор колко време да прекараме в болницата. Ако всичко е наред с майката и бебето (и ако майката иска) може да бъдат изписани 1 ден след раждането.

# 80
  • Мнения: 24 467
Аз, напр., не скачам срещу нечие недоволство. Скачам срещу безсмислени оплаквания- по тази и по други теми. Писах какви реални действия лично аз считам за нормално да бъдат предприети, какво правя аз по въпроса. А иначе да се оплаква всеки може, но мен лично ме дразни голото оплакване и, в случая за АГО-тата, плащането на пари под масата за екипи, за лечение, за просто висене до родилката дори, докато естествения процес на раждането си върви и без и със това висене. Дразни ме и прехвърлянето на отговорността изцяло върху лекарите /в настоящия случай/, без хората да се замислят по колко народ им идва на посещение, какво се носи и оставя в болницата, където средата следва да е стерилна, къде щъка самата родилка и какво носи отвън. Като са ни бедни болниците, поне в това отношение да им помогнем- като си плащаме честно на самата болница, а не на поредния лекар- изнудвач или лекар, който не може да откаже подкуп, като не влачим в тях зарази, като осигурим на останалите пациенти правата и конфорта, на който и те имат право.
Ако не сте доволни от държавните/ общинските търговски дружества /СБАЛ, МБАЛ и т.н./- вървете в частни и предварително се интересувайте от условията, които се предлагат там за майките, децата и посетителите. Никой не ви спира да изберете болнично заведение според собствените си желания и виждания.

# 81
  • Мнения: 2 829
Judy, аз се надявам тази тема да послужи поне на няколко майки като повод да се замислят-дали да дадат пари под масата на лекар, дали да замълчат когато някой им се "скара" и евентуално да са наясно с правата си като пациенти. Също така да се замислят преди да вкарат роднините си "нелегално". Аз бях много "за" посещенията на родата, но сега се замислих, че ако не съм в самостоятелна стая моите посетители биха нарушили спокойствието на другите майки, които са в същата стая. Ето-променям си мнението и не бих приела посещения.
Но пък от друга страна-не всеки има избор да ражда в частна клиника. Дори не става въпрос за пари-чисто географски, аз имам избор между болницата в Разлог и в Благоевград. Ако не ме устройват-трябва да се преместя да живеч в София поне месец преди термина. Иначе е много рисковано-първото ми раждане беше доста бързо, едва ли с второто ще мога спокойно да пътувам 2 часа, освен ако нямам акушерка в колата Grinning
Самият факт обаче, че все повече болници предлагат избор, и това, че бавно нещата се променят много ме радва.
Иначе-когато се включват хора като теб, които имат мнение различно от моето, и се мотивират-това само ме радва. Все пак в спора се ражда истината, а и човек понякога е склонен да гледа на нещата едностранно, хубаво е да видиш и другата гледна точка, понякога действа отрезвяващо.

# 82
  • Мнения: 474
yanast, общо взето с някои неща в темата съм съгласна, но аз мисля, че проблемите, които повдигаш са следствия, а не първопричини. Какво като лекарите ме уведомяваха детайлно за състоянието на бебето, обясняваха ми какво е кислородна палатка, какви са изследванията на кръвта и какво се очаква в състоянието на детето в следващите часове. Да, аз имах точна информация какво му правят и защо се налага и какво се подобрява, колко грама и какво АМ му дават, как го приема и т.н. Но поредицата лекарски грешки, довели до това състояние на бебето, останаха като "ами случват се такива неща", "нямали сте късмет". Мъжът ми искаше да даде на съд 2-та доктори, които допуснаха документирани груби грешки, но се оказа, че в България няма защита от такива лекари. И при консултите с външни лекари, които направи, докато бяхме в болницата, се разбра, че просто мнението е "попаднали сте на некадърник, за съжаление. Но бебето ще се оправи, не се притеснявайте". Не знам как е в болниците по света, но мисля, че ако лекарската некомпетентност се наказва подобаващо, случайте на даване на антибиотик на бебета ще са по-малко.
За хигиената на болничния персонал съм съгласна, но преди нея трябва да стои хигиената на болницата, неремонтираните помещения, общите тоалетни и т.н. А и аз бях по-отвратена от хигиената на 2-те майки в стаята ни, отколкото от тази на акушерките.

# 83
  • някъде
  • Мнения: 4 956
а нещо нормално има ли в България Thinking ooooh!

# 84
  • Мнения: 532
Аз не мисля,че е такъв проблем да ме посещават близки и роднини.Може също да се измисли вариант да се виждам с тях в двор,някъде на открито.Няма желание обаче;по-лесничко е така.
Що да не ме овика акушерката,че съм се осмелила да стана по време на визитация,при положение,че вече бях прегледана....

В АГ-Русе ситуацията е повече от плачевна.Не,не е голо оплакване.

Свижданията,ако въобще могат да се нарекат такива стават през едно малко прозорче с решетки,където стоиш наведена с епизиотомия или след секцио примерно.Стаичката е на портиерката,която не се свени да пуши вътре.
Освен това има и други чакащи,които стават свидетели  на разговорите.До тук със съкровените моменти и незабравимите изживявания в този важен момент от живота.

Аз живея изключително близо до АГ-комплекса;виждам го от прозореца.Ами какво да ви кажа?
В квартала непрекъснато се разкарват медицински лица(акушерки и лекари) по мантите си;влизат в опушените квартални кафенети.Никой не може да ме убеди,че свиждането е забранено,защото са загрижени за стерилната среда!!!
Още повече,че бебока ми се зарази само няколко часа след като беше роден.От добрата хигиена ще да е.
Няма как да не спомена отношението..в такъв момент човек има нужда от грижа и добра дума и не му е до това да се бори за каквато и да е.

Не искам да отричам всичко българско и родно,но не виждам защо да не се почерпи от опита на Западна Европа и въобще развитите страни.

И накрая.НЕ,не смятам болничните практики за нормални,ама въобще.

# 85
  • Мнения: 1 224
Аз всеки ден пазарувам, всеки ден пипам пари, жсеки ден ходя на места с много хора, пътувам в градския транспорт...защо не съм се заразила със стафилококи, или някоя супер рядка резистентна бактерия с непроизносимо име? newsm78 . Ми защото те "живеят" в болниците, там се въдят, там са концентрирани и там си се предават. От медицинско лице, което работи в ХЕИ знам, че за 8-10 години в едно родилно стафилококите са и в мазилката даже - трябва да се прави ремонт като се свали всичко до тухла, а за 15-20 години само срутване на сградата помага.Колко са стари Шейново и Тина Киркова?
В родилните отделения в чужбина има много повече външни посетители, но на вратата има шише с дезинфектант за ръце - преди да се влезе в стаята и персонала и посетителите си дезинфекцират ръцете, ходи се с калцуни.Изобщо не възхвалявам "чужбината" - навсякъде има некъдърници, но има и правила и съзнание да се спазват, а у нас не е така.И вината си е и у пациентите и у медицинския песонал - безнаказаността е лошо нещо.Но докато у нас се смята че лекарите са по-висш клас хора, че не работят само за пари и че им се дължи уважение априорно и се преглъщат грубости, некомпетентност, корупция, немърливост няма как да се променят нещата.Сами си отглеждаме много старателно нова порода лекари-бизнесмени и от призванието и благородната кауза не остава и помен.Да не говорим за сестрите и акушерките, които не носят и мъничкото отговорност която имат лекарите.Нито инструменти се стерилизират както трябва, нито се сменят ръкавици, няма йодни гелове, апаратурата не се поддържа както трябва...Защо трябва да се примиряваме с това само с оправданието че болниците ни са бедни - ами ако се насочат огромните средства които се вътят нелегално в здравната ни система правилно няма ли да се оправят нещата?Но предполагам че позата "пациентите са виновни, нищо им няма на болниците" е много по-удобна...

# 86
  • Мнения: 24 467
Така е, ЯнаСт, не всеки може да си позволи частната клиника, но нали и практиките вече в нашите "държавни" болници са различни? Човек може да пита и ако не го устройва да си избере друга, а не тази, в собствения му град или най- близката до дома му. Вече няма задължително райониране на болничните заведения, то отпадна. Проблем би бил налице, ако нямаш избор в близост до мястото, където живееш при избран метод на раждане нормално такова.
Въпреки това където и да бъде човек следва да познава правата си и да ги защитава, като зачита и правата на околните. Това е моето мото. До тогава, до когато човек не се научи да отстоява правата си не само болниците, но и всичко останало няма да е на нивото, на което ни се иска. Даже и да пишете до без край срещу болничните /учителските, политическите и т.н./ "практики"- от това няма смисъл, ако не направите нещо малко, но нещо конкретно, което зависи от вас, самите.

# 87
  • Мнения: 2 829
Момичета, а какво можем да направим за да променим нещо? Поне малко?
В САЩ в родилния дом ми дадоха една книжка, която ми беше много полезна-пишеше накратко как да кърмиш, как да храниш с АМ, как да познаеш, че нещо не е наред с теб или бебето, как да го къпеш и успокояваш, че е нормално бебето да има пъпчици, косми по ръцете и гръбчето, абе знаете, всички тези дребни нещица, дето една новоизлюпена майка се чуди дали са нормални...
Предложих на лекарката, която ми следи бременността и на педиатърката да преведа тази книжка и да отпечатам брошури с тази информация-за моя сметка, и да им дам да раздават на бъдещи и новоизлюпени майки-ми казаха ми, че били глупости, и да не се занимавам (т.е. те няма да ги раздават).
Как да постъпя, за да променя нещо?

# 88
  • София
  • Мнения: 2 051
Момичета, а какво можем да направим за да променим нещо? Поне малко?
В САЩ в родилния дом ми дадоха една книжка, която ми беше много полезна-пишеше накратко как да кърмиш, как да храниш с АМ, как да познаеш, че нещо не е наред с теб или бебето, как да го къпеш и успокояваш, че е нормално бебето да има пъпчици, косми по ръцете и гръбчето, абе знаете, всички тези дребни нещица, дето една новоизлюпена майка се чуди дали са нормални...
Предложих на лекарката, която ми следи бременността и на педиатърката да преведа тази книжка и да отпечатам брошури с тази информация-за моя сметка, и да им дам да раздават на бъдещи и новоизлюпени майки-ми казаха ми, че били глупости, и да не се занимавам (т.е. те няма да ги раздават).
Как да постъпя, за да променя нещо?
Подобна книжка за кърменето, първите дни от живота на бебето и т.н нещата, които си описала ми дадоха преди 2 г в Шейново и сега като раждах във Вита -  ново издание. Ако не се лъжа са на "Памперс" рекламни и мисля ги раздават във всички болници на родилките.

# 89
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
 Абсолютно подкрепям авторката на темата. Peace Нечовешкото отношение в болниците е следствие и на нашето примирение. Казваш си-е, аз съм доволна,добре се грижиха за детето и за мен. Да,ама не. Приемаме за нормално това,че когато си помолил за нощница,която ти се полага, лелката не те е овикала, ами е благоволила да ти я метне на леглото. Вие така ли бихте се отнесли с дъщеря си,сестра си или майка си? не,нали. Една родилка - независимо от начина на раждане има нужда от грижи и внимание, ане от овикване и нахокване.
 Относно квалификацията и вътреболничните инфекции няма да коментирам  #Cussing out Ако започна, "Вайна и мир" мога да изпиша за некадърност и некомпетентност. #2gunfire
Докато има примирени и "доволни" от нечовешкото отношение, по БГ болниците ще е така #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт